Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 15 Jun 2004, 20:56   #21
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Faza cu Sirius chiar a fost aiurea... Eu abia mai tarziu am realizat ca asta a murit... S-a intamplat mult prea repede si foarte putine detalii asa ca nu am luat-o foarte in serios :shock:

Cred ca Gary Oldman e perfect pentru rolul lui Sirius
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 20:59   #22
Galadriel_queen
Senior
 
Galadriel_queen
 
Join Date: Jun 2004
Location: Middle Earth
Posts: 140
Originally Posted by BeNnY:
Cred ca Gary Oldman e perfect pentru rolul lui Sirius

Nu am vazut filmul si nu stiu cat de bine i se potriveste acest rol. Insa am vazut alte filme ale lui si e un actor de prima clasa.
__________________
I amar prestar aen. The world has changed. Han mathon ne nen. I feel it in the water. Han mathon ne chae. I feel it in the Earth. A han noston ne wilith. I smell it in the air. Much that once was lost, for none now live who remember it.
Galadriel_queen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 21:24   #23
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Sunt deacord ca Gary ar fi bun in rolul lui Sirius. Dar doar in cazul in care pot sa scap de imaginea lui care o avea in al cincliea element, unde era Zorg. Nu mi-l imaginez in alta postura. Dar sper sa se schimbe asta.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2004, 21:32   #24
Galadriel_queen
Senior
 
Galadriel_queen
 
Join Date: Jun 2004
Location: Middle Earth
Posts: 140
Originally Posted by ogto:
Sunt deacord ca Gary ar fi bun in rolul lui Sirius. Dar doar in cazul in care pot sa scap de imaginea lui care o avea in al cincliea element, unde era Zorg. Nu mi-l imaginez in alta postura. Dar sper sa se schimbe asta.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Funny! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
__________________
I amar prestar aen. The world has changed. Han mathon ne nen. I feel it in the water. Han mathon ne chae. I feel it in the Earth. A han noston ne wilith. I smell it in the air. Much that once was lost, for none now live who remember it.
Galadriel_queen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 06:50   #25
LadyEowyin
Veteran
 
LadyEowyin
 
Join Date: Sep 2003
Location: undeva! Ce te intereseaza?
Posts: 185
A venit mei filmul in Bucuresti sau l-ati luat de pe net ? M-ati facut curioasa. :w00t:
__________________
V-ati plictisit de Stapanul Inelelor ? Dati click sa radem un pic: Bored Of The Rings
LadyEowyin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 07:02   #26
iepurilah
Guru
 
iepurilah
 
Join Date: Oct 2003
Location: pe scaun...
Posts: 413
Send a message via Yahoo to iepurilah
Filmul incepe sa ruleze pe 18. cine l-a vazut, l-a vazut luat de pe net, dar e tras infect!
__________________
Skill is successfully walking a tightrope over Niagara Falls. Intelligence is not trying.
http://www.contentking.info/itsanimated
iepurilah is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 09:57   #27
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by ogto:
Nu mi-l imaginez in alta postura.

E ciudat ca Gary Oldman tinde sa aiba o infatisare diferita (+mod de interpretare, accent etc.) in fiecare film pe care il face. De exemplu:

--- in "Air Force One" arata destul de normal.
--- in "Bram Stocker's Dracula" e Dracula (si vorbeste romaneste ).
--- in "Hannibal" e de-a drptul mutilat.
--- in "The Fifth Element" e chel si cu o sticla pe cap.
--- in "Persona non grata", de nerecunoscut.
--- in "Harry Potter 3", din cum se arata, e cam la fel.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 10:35   #28
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Galadriel eu nu am vazut filmul! Dar cunoscandu-l pe Gary Oldman si cunoscand descrierea lui Sirius cred ca se potrivesc de minune...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Jun 2004, 10:49   #29
Galadriel_queen
Senior
 
Galadriel_queen
 
Join Date: Jun 2004
Location: Middle Earth
Posts: 140
Dap, actorii asa de buni ca el pot interpreta excelent orice rol. Am incredere in el, ca si in Emma Thompson (actrita care o interpreteaza pe Trelawney). Insa daca ati vazut poze cu ea va dati seama ca arata foarte ridicol. Nu prea inteleg cum un astfel de personaj poate fi misterios si poate reda viitorul cu moarte etc fiind luata in serios.

Lupin si Pettigrew arata perfect. Exact asa cum mi-i imaginam... numai ca pe Lupin il credeam cu parul putin mai lung.

Voi ce parere aveti?
__________________
I amar prestar aen. The world has changed. Han mathon ne nen. I feel it in the water. Han mathon ne chae. I feel it in the Earth. A han noston ne wilith. I smell it in the air. Much that once was lost, for none now live who remember it.
Galadriel_queen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:34   #30
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Tocmai am vazut "Harry Potter And The Prizoner Of Azkaban" si nu am sa-mi ascund entuziasmul in fata lui. Am plecat la film cu anumite asteptari si anume sa fie mai bun decat predecesorii. Dar asteptarile mi-au fost mult depasite. Iar "vinovat" nu poate fi decat Cuaron. Risc sa exagerez in randurile ce urmeaza...

Ce as avea de reprosat filmului este faptul ca nu se poate baga in doua ore jumate de film toata cartea. Dar astept DVD-ul, sa vad ce se mai poate baga. Unele detalii savuroase din carte au fost uitate, dar au fost introduse altele si filmul functioneaza si asa. Cateva dintre interpretari nu m-au convins suficient. Michael Gambon in primul rand (desi nu a jucat rau) si, doar la inceput, David Twelis. Ultimul si-a revenit pe parcurs.

Nu sunt de acord cu cei care spun ca povestea ar fi infantila, pentru copii or whatever... Aici avem de-a face cu un alt Harry Potter. Mai matur, dar eliberandu-si furia altfel, trecand un pic dicolo de teripurile dezvoltate de Radcliffe in primele doua filme. De asemenea, profesorii nu mai sunt simple caricaturi. Dar unii (ex.: Snape) nu apareau destul.

Alfonso Cuaron schimba tot filmul. Daca prima treime a filmului pare oarecum conventionala, nu se pot trece cu vederea inceputul filmat cu o camera hand-held si schimbarea moduluii de interpretare (Radcliffe, Grint Watson si Felton nu pot sa spunc a stralucesc, dar incep sa se maturizeze ca actori). Dar cele doua treimi din final sunt grozave si aici se vede maiestria lui Cuaron. Filmul capata nuante mai intunecoase, devine mai inchis in sine, dar nu uita sa fie amuzant si, mai ales, dezvolta un stil oarecum... expresionist (merg prea departe? nu cred...) Stilul lui Cuaron este fascinant. Decorul padurii pare desprins dintr-un film vechi de groaza si capata valente nebanuite. Padurea devine un spatiu fabulos mult mai bine exploatat ca in primele "Harry Potter"-uri.

Cuaron a avut si alte idei bune. Diversitatea decorurilor (Hogsmeade arata grozav). Filmarile pe coridoarele din Hogwarts. Ideea de a filma derularea anotimpurilor in fata salciei aleia, pregatind oarecum afirmatia cu Dumbledore despre timp. Imbracamintea elevilor, care fara robele alea devin mai apropiati, dar, in acelasi timp, au un aer mai intunecat. Intruziunile lui Harry si Hermione cand sunt intorsi in timp: in carte, daca mai tin bine minte, aparea doar patronus-ul lui Harry; aici cei doi lasa semne lui Harry, Ron si Hermoine "din trecut".

Cred ca tot Cuaron este responsabil pentru schimbarea modului in care actorii joaca. Se vad schimbari la actorii-copii (imi permit sa amintesc scena in care ei discuta si incearca bomboane). Poate nu sunt cine-stie-ce schimbari, dar sunt schimbari.

Efectele speciale (aici nu pot sa bag mana in foc ca Cuaron are ceva de-a face) sunt mult mai bune. Dementorii sunt bine lucrati (nu mi se par ca aduc prea mult cu anumite imagini din LOTR). Omul-lup arata foarte bine. Impreuna, efectele speciale si decorurile confera acestul "Harry Potter 3" un aer unic si sunt, ca a parafrazez pe cineva, in sprijinul povestii si nu invers.

Sa nu uit de muzica. Pe langa tema cu care deja am facut cunostiinta, mai este melodia aia "Something Wicked This Way Comes" si, mai ales, in ultima parte a filmului, cand Harry si Hermione se intorc in timp, ticaitul ceasului care se aude obsedant, ca o "melodie" de Ligeti sau metronomul din "Time" (Pink Floyd). John Williams kicks ass...

Si am ajuns la actori. In afara de ce am zis mai sus, trebuie sa o amintesc pe Emma Thompson, sub ditamai machiajul, care joaca foarte bine un rol nu chiar accesibil. Dar adevaratul star al filmului este Gary Oldman. Desi este "tandru" inspre sfarsit, isi arata nebunia specifica personajului. Replica "Let's just kill him" este dusa la perfectiune si actorul ii confera lui Sirius Black exact cata substanta trebuie.

Scene exceptionale (de urmarit):
--- debutul filmului, cu Harru Potter invatand pe ascuns;
--- elevii lui Lupin in fata Bong-ului + muzica din scena respectiva;
--- Harry Potter pe coridoarele castelului in cautarea "sobolanului";
--- intoarcerea in timp;
--- trecerea anotimpurilor, impartita in secvente de-a lungul filmului;
--- jocul de Vathat (ce traducere...) pe ploaie si, mai ales, avantarea lui Harry Potter in inaltul cerului si intalnirea cu Dementorii;
--- prezentarea hipogrifului si zborul lui Harry;
--- Harry Potter si Sirius Black asaltati de Dementori in final;
--- finalul (s-a aplaudat in sala);
(prima aparitie a Dementorului m-a lasat cam... rece)


Sincer, nu imi pasa ce parere aveti voi (mai ales fanii LOTR carora nu le place HP). Dar, in ceea ce ma priveste, fara sa afirm ca HP 3 este o capodopera, eu consider ca acest "Harry Potter and the Prizoner of Azkaban" este mai mult decat un simplu film pentru copii. Este un exemplu foarte reusit de cinema. Sunt convins ca urmatorul film nu va fi nici macar aproape de acesta si mult mai asemanator cu celelalte doua. Dar acesta, si luat singur, este de ajuns!


(cred ca am terminat)
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:41   #31
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Dupa ce am citit randurile tale, MinRep, sigur ma duc si eu maine la film Dupa, voi scrie si eu, dar sigur nu la fel de mult ca tine.

P.S. Imi place cum scrii.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:44   #32
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Thanx!


P.S.: S-ar putea ca parerea ta sa nu coincida cu a mea, dar raman la ce am declarat mai sus. Filmul e bun!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Jun 2004, 22:53   #33
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Impresionant. Ma inspiri MinRep. Faptul ca tie ti-a placut filmul acesta ma face un fan si mai mare a lui HP (carte, nu personajul )
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 21:45   #34
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Am vazut azi HP 3, dupa ce am asteptat sa il vad mult timp, fiid un fan mare a cartii. Si parerea mea despre film poate fi rezumata la un singur cuvant: o "capodopera".

Primele doua au fost fidele cartii si copilaroase. O sa spuneti: "Faptul ca au fost fidele carti ese un lucru bun, nu?". eu va spun ca nu intotodeauna. Daca filmul este o doar cartea cu imagini si nu ofera nimic in plus, de ce sa ma vezi filmul? Poti doar sa citesti cartea si sa nu mai mergi la film. Dar la al treilea au schimbat regizorul, fapt ce a facut TOATA diferenta. La al treilea regizeaza Cuaron, o alegere improbabila, regizorul celebrului "Y tu mamá también". El adauga stil, drama, sentimente intense si arta. Filmul este cu Harry Potter and friends. Dar in rest totul este schimbat. Decorul, atmosfera, si chair unii actori (Dumbledore a fost inlocuit de un actor care nu este rau, dar nu se compara cu fostul).

Acest film nu numai ca dauga mult la carte, dar parca este o alta poveste, povestita altfel. Filmul este realizat artistic impecabil. Are unele momente care sunt frumoase si te fac sa zambesti si unele momente care sunt chiar infricosatoare. Povestea progreseaza bine, iar momentele care au fost scoase sau modificate din carte nu se simt. Tot respectul pentru Cuaron, care face tot filmul.

Actorii tineri, care au jucat sunt in primele doua, s-au maturizat atat la talent dar si la aspect (cel mai mult schimbandu-se Emma Watson, care promite multe pe viitor). Copii joaca bine, dar actorii batrani joaca si ei foarte bine, dand viata profesorilor de la Hogwarts. Emma Watson joaca, dupa parerea mea, cel mai bine dintre cei mici, Ron isi joaca rolul bine, dar cel mai netalentat este Daniel Radcliffe. Nici rolul lui nu este prea complex sau bine definit, dar nici eu nu va primi un Oscar prea curand. In final tot cast-ul merge bine.

Toate schimbarile din film, regizorul, atmosfera, povestea, actorii, chiar si muzica duc la realizare unei urmari demne, daca nu chiar superioare, cartii HP. Nu este o simpla adaptare, acum este un film artistic (parerea mea). Acesta este un film care va fi de referinta pentru mine in materie de adaptari dupa o carte. Filmul, SINCER, mi-a placut foarte foarte mult si il recomand oricui. Pacat este ca o sa schimbe regizorul pentru a cincea carte, ceea ce este un risc, dar poate sa aduca niste imbunatatiri substantiale la film. We shall wait and see...

Ah, am uitat, la sfaritul filmului, in sala s-a aplaudata. Si pe buna dreptate!
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:16   #35
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Vazut HP3 impreuna cu ogto azi. Am iesit impresionat de la film, cum mi-a depasit total asteptarile chiar si dupa ce am citit randurile lui MinRep.

Actorii au fost excelenti (NU mi-a placut noul Dumbledore) ca intreg, rolul lui Harry a scartait pe alocuri, de genul scena cand aude ca Sirius i-a tradat pe parintii lui si se retrage in padure, acolo scena este un pic patetica, plansul fiind foarte fals, insa imediat dupa aceea isi ia revansa si explodeaza. Totusi mi-a placut de el, s-a maturizat clar ca nivel de actorie, impreuna cu ceilalti 2 colegi ai sai. Nivelul de actorie a fost ridicat considerabil ei fiind ajutati si de Gary Oldman care face un rol excelent impreuna cu David Thewlis (Lupin).

Regizorul a creat niste momente DE SENZATIE! La propriu! Nu m-am mai simtit de mult asa la un film! Au fost niste momente care mi-au dat fiori pe sira spinarii insa si niste momente care m-au incalzit. Primele insa, au fost evident predominante. S-a potrivit cu cartea care a fost cea "de groaza" din seria HP insa am ramas cu impresia ca FILMUL a surclasat cartea! Cuaron m-a incantat. Un regizor excelent, care a creat din filmul acesta, o capodopera, un punct de referinta, un film aproape definitoriu al genului sau. (mai ales cu actori principali de aceasta varsta).

Schimbarea regizorului este a naibii de evidenta! Al treilea film al seriei parca nu apartine aceeasi serii cu primele doua. Primele doua au fost copilaresti, cu copii pentru copii, cu nimic artistic la propriu, doar niste filme comerciale, de duzina, pe cand cel de fata este mult mai dark, dramatic, transmite sentimente cu gramada, aproape te copleseste, momentele cu Dementorii TE INGHEATA. Eu chiar am avut fiori la 2 scene cu ei. Efectele speciale nu stiu cat au fost de mari si late, insa modul in care au fost puse in scena a fost genial si le-a dat cu totul alta valoare. A stiut Cuaron sa foloseasca la maxim toate resursele lui, inclusiv creierul.

Dementorii nu seamana cu Wraiths din LOTR! Asta asa pentru ca se auzeau niste zvonuri.

Recomand filmul in special fanilor LOTR si haterilor HP, celor care au injurat pe-aici HP-ul.

Excelent!
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:40   #36
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by ogto:
Ah, am uitat, la sfaritul filmului, in sala s-a aplaudata. Si pe buna dreptate!

Si cand am fost eu. Nu cine stie ce aplauze, dar totusi aplauze! Mai rar un film care sa incante asa! Mi-a placut cum ati scris si tu si BeNyY si imi pare bine sa vad ca filmul place!
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:46   #37
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by ogto:
Ah, am uitat, la sfaritul filmului, in sala s-a aplaudata. Si pe buna dreptate!

Si cand am fost eu. Nu cine stie ce aplauze, dar totusi aplauze! Mai rar un film care sa incante asa! Mi-a placut cum ati scris si tu si BeNyY si imi pare bine sa vad ca filmul place!

Corectie: BeNnY nu BeNyY

Si la Patria au fost aplauze, dar doar intr-o parte a salii... Totusi de mult nu am mai auzit aplauze la un film
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:47   #38
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by MinRep:
Originally Posted by ogto:
Ah, am uitat, la sfaritul filmului, in sala s-a aplaudata. Si pe buna dreptate!

Si cand am fost eu. Nu cine stie ce aplauze, dar totusi aplauze! Mai rar un film care sa incante asa! Mi-a placut cum ati scris si tu si BeNyY si imi pare bine sa vad ca filmul place!

Din pacate, multi fraieri spun ca primele doua au fost mult mai bune si Cuaron i-a dezamagit. Fraieri necopti. I love Harry Potter and I wish I could live in that world and live those experiences... But I can't... And that makes me sad.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:50   #39
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Ok, mutam discutia despre Prisoner of Azkaban la Acum pe ecrane.

Despre HP in general:

Am vazut ca au anuntat si al 5-lea film, Order of the Pheonix.
Ma intreb cine o sa-l joace pe Voldemort in 4...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Jun 2004, 22:51   #40
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Eu zic Brad Pitt sau Woody Allen sau Danny DeVito. My fisrt 3 choices. Ar fi ceva sa fie unul din ei Voldemort :happy:
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:22.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells