Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Oct 2010, 08:43   #21
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Pitbull:
N-am fost atent ce gen de ochelari erau.
Singurele reactii, din partea câtorva colegi cu care am comentat în treacät pe urmä (Irina Margareta Nistor, Roxana Heroiu, Ion Bucheru, etc.), au fost similare cu a mea: excelent vizual, dar foarte plicticos ca poveste.

Cand vine vorba de scenele de zbor ma refer la cele asemanatoare cu : http://www.youtube.com/watch?v=lbZtfznQb-Y care arata exceptional in 3D eu cred ca "transmit" mai bine catre spectator "sentimentul" de zbor si nu numai, nu e de preferat 3D-ul ? Nu stiu, cel putin pentru mine asa pare. Cand si daca ai revazut scena in 2D nu ti s-a parut ca nu are acelasi impact ca in cinema in 3D ?

Last edited by Redy : 07 Oct 2010 at 08:45.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:50   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Când sä reväd secventa în 2D? Abia am väzut ieri filmul în 3D.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:56   #23
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Scena din link era din HTTYD
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 12:58   #24
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
A... OK, dimineatä eram gräbit, alergam sä prind "Eat, Pray, Love".
Dar nici "How To Train Your Dragon" n-am reväzut - nu-mi ajunge time-is-money-ul nici sä väd mäcar o singurä datä toate filmele pe care as vrea sä le väd.

Last edited by Pitbull : 07 Oct 2010 at 13:01.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2010, 13:00   #25
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
Originally Posted by Pitbull:
A... OK, dimineatä eram gräbit, alergam sä prind "Eat, Pray, Love".

Eat, Pray, Barf

Eu vreau sa ma duc la LOTG saptamana viitoare asa ca daca il vede cineva pana atunci la Movieplex poate verifica si ce fel de ochelari sunt, daca sunt tot aia Xpander rosii sau altii.

Last edited by Redy : 07 Oct 2010 at 13:08.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2010, 17:41   #26
Redy
Guru
 
Redy
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 676
L-am vazut si eu intr-un final. A avut momente bune dar povestea a fost mult prea condensata si nu a lasat loc personajelor sa se dezvolte mai deloc. Daca va apare un sequel sper ca Twilight si Digger sa aiba mai mult timp la dispozitie sa se desfasoare.

Din punct de vedere al graficii generate pe calculator depaseste orice a aparut anul asta, pacat ca au incercat sa bage prea multe carti intr-un film.
Redy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 17:11   #27
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Pitbull:
Dacă toate acestea ar fi avut şi un suport epic pe măsură, existau toate şansele să ne aflăm în faţa unei capodopere a animaţiei digitale. Din păcate, însă, romanul lui Kathryn Lasky nu aduce absolut nimic nou, pe nici un tărâm. E o poveste totalmente mediocră, de o corectitudine de-a dreptul formulaică, aplicând conştiincios şi fără pic de urmă de fărâmă de inventivitate reţetele basmelor moderne regăsite în atâtea filme din ultimii ani - majoritatea, (mult) mai bune.

Pitt, da-mi voie sa te contrazic. filmul nu a fost facut pentru cei cu pretentii. a fost facut pentru marea masa. si copii vor sa vada un film frumos, nu? si daca ar fi fost totul complicat, le-ar mai fi placut filmul?

ca sa vezi filmul asta, trebuie sa stii la ce sa te astepti. eu nu m-am plictisit. ma minunam de bufnitele alea. imi faceam cruci cand le vedeam cum se invart ca nebunele pe unde apuca. si sincer, chir m-a binedispus filmul. la unele secvente chiar am ras. parca m-a intinerit cu cativa ani. e un film care merita vazut, un film de familie, de consum. pe care sa il privesti cand vrei sa te relaxezi.

si ce spuneai ca puteau oricum sa fie altfel de animale? poi, daca nu erau bufnite, ce rost mai avea? ca asta e si ideea... hai sa vedem:

filme cu pinguini: check
filme cu animale salbatice care scapa de la gradina zoologica: check
filme cu soareci: check
hmmm... filme cu bufnite: deocamdata doar unul am vazut... si e foarte bun.

so, e foarte bine facut. la nivel de idee, e simplu, pentur ca asa trebuie sa fie. daca ar fi lungit scena cu marea, ar fi tinut trei ore filmul... da, intradevar, peste calatorie s-a trecut cu vederea prea usor insa a trebuit sa se faca sacrificii, sa se taie dintr-o parte si din alta pentru ca filmul sa nu devina prea greoi si sa reuseasca totusi sa atinga toate aspectele.

incheierea a lasat parca loc si de o partea a doua... asa ca astept cu nerabdare sa vad daca filmul va continua intr-un viitor apropiat (sau indepartat).
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 17:20   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pai, de frumos, e frumos.

N-am zis sä fie complicat (dimpotrivä, chiar i-am REPROSAT cä pe alocuri e PREA COMPLICAT). I-am cerut sä fie ORIGINAL. Cât de simplu, dar original. Cä nu e.

Si eu mä minunam cum se învârteau bufnitele alea.
Asta-i imagine, nu poveste.

N-am zis sä nu fie bufnite.
Am zis douä lucruri:
- sä existe SPECIFIC BUFNICIOS, sä nu fie bufnite intersanjabile cu matabazbâze
- sä existe, PE LANGA ELE, si alte animale, ca în orice lume fireascä (realistä sau fantasticä), nu numai bufnite si-n rest, doar câtiva soricei, lilieci, un arici si-un sarpe, de formä).

In rest, ai dreptate: viata e complexä si are multe aspecte.

Last edited by Pitbull : 17 Oct 2010 at 17:34.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 17:32   #29
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by Pitbull:
Pai, de frumos, e frumos.

N-am zis sä fie complicat (dimpotrivä, chiar i-am REPROSAT cä pe alocuri e PREA COMPLICAT). I-am cerut sä fie ORIGINAL. Cât de simplu, dar original. Cä nu e.

si de ce, ma rog nu e original? adica mno... nu cred ca asta conteaza in filmul asta. conteaza sa te tina treaz si pe mine a reusit sa ma tina cu ochii cat cepele in monitor

Quote:
Si eu mä minunam cum se învârteau bufnitele alea.
Asta-i imagine, nu poveste.

daca e imagine nu e poveste, daca e poveste nu e imagine... pfff... oare e ceva pe lumea asta care sa te multumeasca? sincer, parerea mea e ca imaginea a compensat lipsa unei "idei originale"... ca in fond, asta te nemultumeste.

Quote:
- sä existe SPECIFIC BUFNICIOS, sä nu fie bufnite intersanjabile cu matabazbâze

pai, ce ar fi trebuit sa puna in plus? ca omu chiar s-a implicat in proiect dupa cum si tu ai mentionat. mai mult ce era de spus? sau mai bine zis, de aratat?
Quote:
- sä existe, PE LANGA ELE, si alte animale, ca în orice lume dfireascä (realistä sau fantasticä), nu numai bufnite si-n rest, doar câtiva soricei, lilieci, un arici si-un sarpe, de formä).

hmmm... ce-i prea mult strica. si asa e incarcat filmul de tot felul de chestii. daca mai erau si ceva animalute in plus, era dezastru. oricum, la cate specii de bufnite sunt pe acolo, pe mine a reusit sa ma zapaceasca de cap... chiar, nu stiam ca mai multe specii de bufnite pot sa stea intr-un loc fara sa se... "ciondaneasca". eu credeam ca fiecare e cu ale ei... care e in plus, zdup afara... ca in fond, asa e la toate speciile de animale... bine, rectific, la majoritatea.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 21:05   #30
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by dragonfly_drk:
si de ce, ma rog nu e original? adica mno... nu cred ca asta conteaza in filmul asta. conteaza sa te tina treaz si pe mine a reusit sa ma tina cu ochii cat cepele in monitor

Scuze ca-ti raspund eu dar nu ma pot abtine. Daca tot ce conteaza este sa te tina treaz atunci eu zic sa ne uitam la Piranha 3D unde cu siguranta vei sta treaz indiferent de ceea ce se petrece pe ecran/monitor. La cate gagici sunt pe-acolo... n-ai cum sa adormi...


Originally Posted by dragonfly_drk:
daca e imagine nu e poveste, daca e poveste nu e imagine... pfff... oare e ceva pe lumea asta care sa te multumeasca? sincer, parerea mea e ca imaginea a compensat lipsa unei "idei originale"... ca in fond, asta te nemultumeste.

Tinand cont cui pui aceasta intrebare nu stiu la ce raspuns ai putea sa te astepti. Este normal ca un cinefil care iubeste arta asta care e data naibii saptamanal sa caute acel echilibru intre elementele vizuale, firul narativ si jocul actoricesc... De-aici si "dezamagirile"...
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 21:29   #31
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by rifa:
Scuze ca-ti raspund eu dar nu ma pot abtine. Daca tot ce conteaza este sa te tina treaz atunci eu zic sa ne uitam la Piranha 3D unde cu siguranta vei sta treaz indiferent de ceea ce se petrece pe ecran/monitor. La cate gagici sunt pe-acolo... n-ai cum sa adormi...

good point. la asta nu m-am gandit


Originally Posted by rifa:
Tinand cont cui pui aceasta intrebare nu stiu la ce raspuns ai putea sa te astepti. Este normal ca un cinefil care iubeste arta asta care e data naibii saptamanal sa caute acel echilibru intre elementele vizuale, firul narativ si jocul actoricesc... De-aici si "dezamagirile"...

da, el e critic si eu sunt un simplu spectator. e normal ca mie sa mi se para un film bun. cand ma uit la el, ma uit LA FILM si atat. incerc sa ma transpun, sa ma deconectez, sa fiu una cu filmul. daca reusesc, atunci e un film bun. daca imi lasa si semne de intrebare la sfarsit, atunci e exceptional. "Legend of the Guardians" e doar bun. nu a reusit sa ma marcheze in vreun fel. poate doar m-a binedispus pentru cateva ore.

nu stiu, cateodata chiar stau si ma gandesc cat de greu poate fi sa fi critic de film. pentru ca ajungi intr-un final sa nu te mai bucuri cu adevarat de film ci sa vanezi pe parcursul sau neregulile sau punctele forte. trebuie sa ai un ochi foarte bun dar si o minte foarte deschisa sa poti sa te concentrezi la subiect si sa iti sara in ochi imperfectiunile.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:01   #32
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by dragonfly_drk:
cateodata chiar stau si ma gandesc cat de greu poate fi sa fi critic de film. pentru ca ajungi intr-un final sa nu te mai bucuri cu adevarat de film (...)
Dimpotrivä.
Ajungi sä te bucuri de el în moduri nebänuite.
E unul dintre motivele pentru care explic atâta, si insist asa de mult pe educatia cinefilä - ca sä ajut cât mai multi iubitori de film sä ajungä la acele bucurii supreme ale cunoscätorilor.
Ieri, am proiectat la curs "Citizen Kane". De fiecare datä, îl väd cu ochii în lacrimi de la început si pânä la sfârsit - si nu e deloc un film sentimental, la nici un nivel! E lucid, täios, crud. Ceea ce mä emotioneazä atât de mult e pur si simplu geniul lui artistic.
Dacä as vedea deodatä un film nou la fel de bun, nu m-as mira sä mor de fericire (la propriu!)
Deocamdatä, anticipez proiectiile viitoare: "Piesä neterminatä...", "Otto e mezzo", "Blowup", «L'Année dernière a Marienbad», "Andrei Rubliov"... (tot filme pe care în adolescentä, când eram abia la începuturile formärii mele, le urmäream greu, cäznit, înfruntându-mi cäscaturile si întrebându-le când dracu' au sä-mi si placä; iar acum, mi-s dätätoare de orgasme. Mä rog, intelectuale - da' tot orgasme!)

Last edited by Pitbull : 17 Oct 2010 at 22:10.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:05   #33
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Pit, no comment...
cateodata atat de frumos vorbesti despre filme incat nu mai e loc de niciun comentariu.
dar cateodata asa de mult le injuri incat, daca ar fi fiinte mi-ar fi mila de ele.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:14   #34
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Dupä faptä, si räsplata... Nu?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:24   #35
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
mda... depinde de fapta... si de rasplata... ce vezi tu, uneori omu face fapte bune si e calcat in picioare... ca si tipul din "Amatorul" ca iarasi mi-am adus aminte de el. asa e si cu unele filme...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:30   #36
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by Pitbull:
Dacä as vedea deodatä un film nou la fel de bun, nu m-as mira sä mor de fericire (la propriu!)

Sa inteleg ca in ultimii 10-15 ani nu ai mai ''juisat'' in urma vizionarii unui film din aceasta perioada?
Daca daca da, care ar fi acel(e) film(e)?
Scuze de off topic.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Oct 2010, 22:44   #37
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Capodoperä de nivelul celor clasice n-am mai întâlnit - cred cä de la "Stalker" încoace...
Dintre cele mai bune väzute în ultimii 10-20 de ani, as zice cä favoritul meu e "American Beauty", urmat la distantä de "Forrest Gump", "Burnt by the Sun", "Matrix", "Dancer in the Dark", "432", "E pericoloso sporgersi", "No Country for Old Men", "There Will be Blood"... Regret cä am rämas mult în urmä cu filmele non-americane, m-as astepta ca si de-acolo sä mai räsarä...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2010, 01:11   #38
rifa
Guru
 
rifa
 
Join Date: May 2010
Posts: 338
Originally Posted by Pitbull:
Capodoperä de nivelul celor clasice n-am mai întâlnit - cred cä de la "Stalker" încoace...
Dintre cele mai bune väzute în ultimii 10-20 de ani, as zice cä favoritul meu e "American Beauty", urmat la distantä de "Forrest Gump", "Burnt by the Sun", "Matrix", "Dancer in the Dark", "432", "E pericoloso sporgersi", "No Country for Old Men", "There Will be Blood"... Regret cä am rämas mult în urmä cu filmele non-americane, m-as astepta ca si de-acolo sä mai räsarä...

In sfarsit vad la o persoana American Beauty ca fiind favorit in ultimii >10 ani...
Am aratat filmul asta la o gramada de prieteni/amici/cunostiinte... din pacate doar 2 au fost cu adevarat impresionati...
Pit, apropo de non-americanisme, nu te-a impresionat nimic de Almodovar, Cuaron sau Amenabar ?

Last edited by rifa : 18 Oct 2010 at 01:16.
rifa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Oct 2010, 02:29   #39
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incä nu - dar ästa e un capitol la care stiu cä am de recuperat serios.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells