Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 09 Apr 2006, 11:51   #4421
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Hustle & Flow - 7.5/10 - Destul de interesant . Actorul a jucat excelent(arata ca shtie actorie caci a jucat ceva cu totul diferit fatza de Crash.).Singurile lucruri care m-au impins sa vad acest film sunt nota destul de mare dp imdb (7.6) shi faptul ca actorul a fost nominalizat la Oscar shi a jucat in Crash.Dar n-am regretat deloc ; cu sigurantza un film ce merita vazut.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 12:38   #4422
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Cheaper by the Dozen 2 - 7.5/10 la fel, de fapt mai bun decat primul, mai multe glume, mai multe probleme de familie si per total mai distractiv si ajunge mai repede la inima...daca va placut primul, va place si al doilea...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 13:06   #4423
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
15 (2005) nota 3/10-inca un film de Sergiu Nicolaescu despre revolutia din 1989.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 22:00   #4424
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
hostel - prea putine scene de tortura, prea putin gore pt asteptarile mele... asta pt eram sigur ca la celelalte capitole va fi aberatie totala si monstruoasa. si din pacate, la toate celelalte capitole chiar a fost aberatie totala & monstruoasa. o kestie, in schimb, da: o scena din 'pulp fiction' dublata in... what was it ?? who cares ? it was brilliant.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 09 Apr 2006, 23:31   #4425
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
deci...
1. mata hari 3/5
garbo ca garbo dar am ras copios la unele faze
banuiesc ca nu era intentionat pe post de comedie romantica
si vroiam sa vad si plutonul de executie
dar stilistic vorbind e mai bine fara
ramon navorro este teribil de laughable at cu mustacioara cu tot
si dansul "erotic" al lui garbo de la inceput confirma: sfincsii nu tre sa danseze
2. transamerica 5/5
Cu o singura scapare din scenariu (pasabila ce-i drept) si cu un umor genial si oarecum atasant
Si cu momente dramatice chiar intense
Palahniuk filtrat prin araki I say

3 crush 3/5
cele rele:
cu momente si mesaj vomitiv (americaca este o tara cu probleme dar dzeu exista si de fapt oamenii sunt buni si rasismul rau si oricine din orientul mijlociu vrea sa omoare copii)
si cu o disperare hidrocefala de a face membrii academiei sa arunce cu oscacaruri in el
daca mai adaug si ca mi-a adus aminte de o alta facatura cu mari pretentii care incerca sa-si zdreleasca spectaorii cu mesajul de bani si fraze sfoaritoare (21 de grame) ar trebui sa-l detest si sa zik ca e jegnant
ei bine nu e
mezincescu avea dreptate, e o facatura bine facuta, cu momente intr-adevar intense, ludacris e nesperat de ok in rol, Sandra bulldog e si ea ok, pe fraser (care e cool sa fie laudat si aparat pentru ca nu si-a dat-o inka in petic desi parca mi-l amintesc in mumuia 1 si 2) nu l-am vazut sa faca cine stie ce (apare pe ecran cam cat un stalp de telegraf adika mai deloc) despre matt dillon orice e cu picioarele pe pamant tre sa aiba o parere buna (spre diferenta de matt damon care e varza de bruxelles)
4 cremaster 1 5/5
sau metafora vaginul cu momente de fingering si estetica glam retro
5 cremaster 2 4/5
sau in mod clar o sa adorati ceva din ghiveciul asta cam prost ritmat
6 the order (segment din cremaster3) 5/5
sau what the Vaseline flying unidentified fu#ck was that??????
Superb joc de volume (greenaway eat ur heart out) texturi si ablburi si rosuri si psihoze
Cred cei mai sexy craci din istoria cinema-ului (care sunt sublimi dar lispesc cu desavarsire inlocuiti de proteze transparente)
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   sendpm.gif
Old 10 Apr 2006, 07:20   #4426
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by KORBEN:
deci...
3 crush 3/5
cele rele:
cu momente si mesaj vomitiv (americaca este o tara cu probleme dar dzeu exista si de fapt oamenii sunt buni si rasismul rau si oricine din orientul mijlociu vrea sa omoare copii)
si cu o disperare hidrocefala de a face membrii academiei sa arunce cu oscacaruri in el
daca mai adaug si ca mi-a adus aminte de o alta facatura cu mari pretentii care incerca sa-si zdreleasca spectaorii cu mesajul de bani si fraze sfoaritoare (21 de grame) ar trebui sa-l detest si sa zik ca e jegnant
ei bine nu e
mezincescu avea dreptate, e o facatura bine facuta, cu momente intr-adevar intense, ludacris e nesperat de ok in rol, Sandra bulldog e si ea ok, pe fraser (care e cool sa fie laudat si aparat pentru ca nu si-a dat-o inka in petic desi parca mi-l amintesc in mumuia 1 si 2) nu l-am vazut sa faca cine stie ce (apare pe ecran cam cat un stalp de telegraf adika mai deloc) despre matt dillon orice e cu picioarele pe pamant tre sa aiba o parere buna (spre diferenta de matt damon care e varza de bruxelles)

v-ati prins sper k the korben vorbeste dspr 'crash' ! :lol:
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 10 Apr 2006, 12:12   #4427
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi nu-i tot-aia...? :?

Crash, cresh, crish, crosh, crush,
Un cätel de plush
Fär-un piciorush,
Tot zgâria la ush,
Pân' ce Nichitush
I-a strigat: Zât! Ush!
Si-a fugit acush.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 10 Apr 2006, 12:49   #4428
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
as a matter of fact, no: 'crush' este un film (britanic) cu 3 gagici de peste 40 a, cu andie macdowell & imelda staunton...
nu k in mintea lui the korben ar face vreo diferenta.
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 11 Apr 2006, 09:55   #4429
crissis
Veteran
 
crissis
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 201
SOUFFLE AU COEUR de louis malle
laurent are 15 ani, e un pusti inteligent, fara griji materiale. ii frecventeaza pe camus, proust, bird & dizzy gillespie. creste si experimenteaza diverse senzatii. un subiect tabu atins discret, fara stridente. apoi un interviu destul de interesant cu lea massari
__________________
America drinks and goes home
crissis is offline   sendpm.gif
Old 11 Apr 2006, 19:40   #4430
crin3l
Guru
 
crin3l
 
Join Date: Oct 2005
Location: Iasi
Posts: 396
Send a message via Yahoo to crin3l
Road to perdition - 9/10.Excelent film shi excelent jucat.Don nou Tom Hanks este extraordinar shi astfel l-am vazut shi yo pe Paul Newman intr-un film.Jude Law este shi va fi un mare actor , jucand roluri atat de variate precum cel din Cold Mountain sau Closer plus ca are deja un Oscar luat.
__________________
"Voi merge oriunde , dar numai inainte"
"Unii sunt atat de saraci incat au numai bani "
crin3l is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 13:23   #4431
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
infernal affaires I

eu nu prea ma omor dupa filme politiste... dar cand apare de dupa colt numele lui ony Leung ciulesc urechile si holbez ochiii. acolo nu e de suguiala. tipu e formidabil!
in nota filmelor hongkongoneze unde Chris Doyle isi vâra, macar consultativ, lentilele, Infernal Affaires este deosebit in capitolul imagine, filmari, unghiuri de vedere. Si are o notã în plus în aceea cã este serios nesângeros pentru un film asiatic . o grupare mafiota face trafic de coca-inã... is prinºi, de unde deduc urmatorul aspect: între ei trebbuie sã se fi infiltrat vreo molie, altfel politistii nu aveau cum sa le patrunda planurile. asa ca lupta e pe doua planuri, unul intern, in grupare, inspre aflarea tradatorului, unul extern, cu ordinea statala.

Tony Leung, intr-un rol interesant pentru mine, avand in vedere ca in afara distributiilor lui WKW eu nu l-am vazut inca (in curand punctez amantul lui annaud) si Andy Lau in prim plan.

am citit pe imdb ca Brad Pitt a cumparat drepturile de a face variante hollywoodiene ale celor trei episoade asiatice, unde il va alaturi pe Tom Cruise (probabil TOm va fi Leung, iar Pitt va fi Lau :lol. cred ca ar fi fost mai bine sa promoveze seria (eu nu am vazut decat prima parte) aceasta in State, nu-mi maginez ca vor face nimic mai bun... a, asta in afara aprecierii ca a scoate foarte foarte multi bani e un lucru bun!!
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 13:29   #4432
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by gionloc:
între ei trebbuie sã se fi infiltrat vreo molie

Genial! :lol: Aproape la fel de expresiv ca mole... asa aparea in subtitrarile romanesti?"molie"?

Originally Posted by gionloc:
Tony Leung, intr-un rol interesant pentru mine, avand in vedere ca in afara distributiilor lui WKW eu nu l-am vazut inca (in curand punctez amantul lui annaud)


Poti sa-l "punctezi"... filmul merita "punctat", dar sa nu te astepti sa-l intalnesti pe amicu' Tony Leung (aka ala a lu' wkw)... e vorba despre alt tip.... Desi asiaticii seamana intre ei, cand vei vedea filmul vei observa clar ca este vorba despre altcineva... (ii deosebeste inca un nume sau prenume (ce-o fi) dupa "Tony Leung")
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 13:43   #4433
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Supastar:
Genial! :lol: Aproape la fel de expresiv ca mole... asa aparea in subtitrarile romanesti?"molie"?

Poti sa-l "punctezi"... filmul merita "punctat", dar sa nu te astepti sa-l intalnesti pe amicu' Tony Leung (aka ala a lu' wkw)... e vorba despre alt tip.... Desi asiaticii seamana intre ei, cand vei vedea filmul vei observa clar ca este vorba despre altcineva... (ii deosebeste inca un nume sau prenume (ce-o fi) dupa "Tony Leung")

1. astia de la noi fac suburile poate asociind turnatu' cu mancatu', cum ar fi:
molia intra in haina si roade din interior. haina este mai aproape de trup, deci mai consistenta in semnificatie.
cartita sapa pe sub pamant si iese a suprafata. cel care toarna nu trebuie sa ajunga la lumina, adica sa fie des-coperit. ci trebuie sa ramane neprins ca rozator in haina.. eventual sa puieze, subversiv. astfel ca:
mole = molie (adevaru-i ca intalnim mai des fluturasii), nu cartita.

2. da, asa e cand nu is atent la detalii. eu stiam ca am primit amantul, ca e cu Tony Leung si ca e de JJ Annaud. dar nu e TL Chiu Wai, e TL Ka Fai.
gionloc is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 14:06   #4434
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by gionloc:
Tony Leung, intr-un rol interesant pentru mine, avand in vedere ca in afara distributiilor lui WKW eu nu l-am vazut inca (in curand punctez amantul lui annaud)


Poti sa-l "punctezi"... filmul merita "punctat", dar sa nu te astepti sa-l intalnesti pe amicu' Tony Leung (aka ala a lu' wkw)... e vorba despre alt tip.... Desi asiaticii seamana intre ei, cand vei vedea filmul vei observa clar ca este vorba despre altcineva... (ii deosebeste inca un nume sau prenume (ce-o fi) dupa "Tony Leung")

deci: cel din wkw este tony leung chiu-vai; cel din 'amantul' este tony leung ka-fai.
simplu, nu?
Alex Leo Serban is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 14:15   #4435
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Alex Leo Serban:
deci: cel din wkw este tony leung chiu-vai; cel din 'amantul' este tony leung ka-fai.
simplu, nu?

Yup!
that's putting it plain and simple!

But... I am rarely plain and never simple!
Supastar is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 14:34   #4436
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
deci: cel din wkw este tony leung chiu-vai; cel din 'amantul' este tony leung ka-fai.
simplu, nu?
în Ashes of Time al lui WKW joacã ºi Tony Leung Chiu-Wai ºi Tony Leung Kar-Fai. Dar în rest aºa e: actorul fetiº al lui WKW este TL Chiu-Wai.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   sendpm.gif
Old 12 Apr 2006, 18:55   #4437
qwerty
Guru
 
qwerty
 
Join Date: Jan 2006
Location: Baia Mare
Posts: 623
Send a message via ICQ to qwerty Send a message via Yahoo to qwerty
BASIC INSTINCT 2 (2006) nota 2/10-un film jenant de prost lipsit de ritm si haotic pe alocuri.Sharon Stone pe post de bomba sexy intr-o interpretare penibila.Cam aceiasi poveste ca si in prima parte dar de data asta suspansul lipseste cu desavarsire.
__________________
Prefer sa mor linistit in somn ca si bunicul meu, decat sa mor in urlete si teroare ca si pasagerii lui.
qwerty is offline   sendpm.gif
Old 13 Apr 2006, 14:54   #4438
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
Violent S.hit 1

Capodopera optzecista nemteasca, cu un plot care se rezuma intr-o fraza (intr-o zi, micutul Butcher Shitter o omoara pe maica-sa, peste 20 de ani scapa din duba politiei si omoara din nou), efecte speciale mizere, regie la nivel de Sergiu Nicolaescu. What more could you ask for?

Violent S.hit 3

Capodopera nouazecista nemteasca, de data asta cu ceva plot (neimportant) si crossgenre intre action si horror. prima parte e gen exploitation si gore, iar a doua actiune. Tot Schnaas sa ne traiasca.

Naked Blood

Film artsy-fartsy exploitation japonez, sublim de impactant. N-are rost sa intru in detalii despre plot, cine vrea sa-l vada sa-l caute. De urmarit cu atentie scena in care o tanti isi taie labiile, le mananca, isi taie un sfarc, il papa, culminand cu autoscoaterea ochiului. Pe care il mananca.
Sublim.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Old 13 Apr 2006, 16:53   #4439
RinTinTin
Veteran
 
RinTinTin
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 249
Originally Posted by Nightwane:
Violent S.hit 1

Capodopera optzecista nemteasca, cu un plot care se rezuma intr-o fraza (intr-o zi, micutul Butcher Shitter o omoara pe maica-sa, peste 20 de ani scapa din duba politiei si omoara din nou), efecte speciale mizere, regie la nivel de Sergiu Nicolaescu. What more could you ask for?

Violent S.hit 3

Capodopera nouazecista nemteasca, de data asta cu ceva plot (neimportant) si crossgenre intre action si horror. prima parte e gen exploitation si gore, iar a doua actiune. Tot Schnaas sa ne traiasca.

Naked Blood

Film artsy-fartsy exploitation japonez, sublim de impactant. N-are rost sa intru in detalii despre plot, cine vrea sa-l vada sa-l caute. De urmarit cu atentie scena in care o tanti isi taie labiile, le mananca, isi taie un sfarc, il papa, culminand cu autoscoaterea ochiului. Pe care il mananca.
Sublim.

ce e aia "gen exploitation", Mr. Nightwane?
vezi ca suna ca shi cum as vrea sa fac caterinca de tine, dar nu fac!
Pe bune.
__________________
Zee Moviez
http://zeemoviez.blogspot.com
RinTinTin is offline   sendpm.gif
Old 13 Apr 2006, 17:22   #4440
Nightwane
SadoMasoChrist
 
Nightwane
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 2,772
''gen exploitation'' = like exploitation. totally. esti varza pirimpimpim.
__________________
Switched On Lotus
Nightwane is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells