Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Forum > Condica de sugestii si reclamatii

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Sep 2009, 20:29   #41
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Lightbulb

eh... fii serioasă! nu e cazul să te scuzi. aci e ca şi-n viaţă, foarte rar suntem împreună când suntem împreună.
mi-ar plăcea să cred că docendo discimus (învăţând pe alţii, învăţăm noi înşine) s-a aplicat şi-n cazul de faţă.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 20:34   #42
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
de data asta

Originally Posted by Dragomara:
eh... fii serioasă! nu e cazul să te scuzi. aci e ca şi-n viaţă, foarte rar suntem împreună când suntem împreună.
mi-ar plăcea să cred că docendo discimus (învăţând pe alţii, învăţăm noi înşine) s-a aplicat şi-n cazul de faţă.

nu erau scuze

erau explicaţii pentru cei de aici

dincolo, nu mă calific

Last edited by Deleted : 21 Sep 2009 at 20:38.
Deleted is offline   sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 20:40   #43
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
scuze. de la mine aşa se vede. şi nu e nimic rău în a fi corector când ai găsit editura potrivită.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 21 Sep 2009, 20:46   #44
Deleted
Guru
 
Deleted
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 325
aaaaaaaaaaaaaaa,

Originally Posted by Dragomara:
scuze. de la mine aşa se vede. şi nu e nimic rău în a fi corector când ai găsit editura potrivită.

dap

dar nu KoreKtor ... facem varză acest măreţ topic, spre jalea "înainte-i stătătoriului"
Deleted is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 09:16   #45
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Vad ca te-ai apucat deja sa culegi laurii victoriei cand nu sunt decat niste frunze de loboda.

Esti precum francezii aia care fluturau buchete se flori si strigau "Victorie!" cand nemtii defilau pe sub Arcul de Triumf si le ocupau Parisul.

Hai sa-ti spun cum sta treaba: n-ai demonstrat shit in toata vorbaria aia goala de mai sus. Ba, de fapt, ai demonstrat ca aveam dreptate.

si pentru ca vad ca nu poti avea o vedere de ansamblu, sa-ti fac un sumar.

- am zis "cati de i" ai zis ca nu-i corect, ca e "cati i"
- te-am contrazis cu "Cati Vasile sunt pe lista" care suna ca dracu; tu ai vazut chestia cu "gem de capsuni" (care n-avea nici o/nicio legatura, era alta problema) si ai ras, pentru ca acolo era alt "de".
- ti-am explicat, si ti-am mai dat si exemplul "cati 10" sau "cati de 10"
- ai facut observatia ca "i" este substantivizat, mersi, vedeam si noi. Si?
- ai facut o mare demonstratie de stiinta a gramaticii, inutila si futila, despre cuvantul "de" - cum apare el, cand apare, cum se inverzeste in caz de numeral cardinal si se face cacaniu la adjectivul pronominal relativ.
- dupa care spui: "În ambele situaţii fiind vorba de cuantificatori ai unui nominal, în cazul ăsta asistăm la un transfer (logico-semantic): de la numeralul cardinal (doi de i) la adjectivul pronominal relativ (câţi de i), căruia i s-a alipit astfel un de (de import)." Buna observatia, dar e doar atat - o constatare. Si adaugi:
Originally Posted by Deleted:
Cu atât mai mult cu cât acordul formal impus în genere de substantiv „se subţiază” aici, în faţa unui substantiv care - el însuşi – e resimţit ca fiind mai „slab” decât unul concret. Fără să mai punem la socoteală şi absenţa mărcii de plural, care ne-ar fi ajutat la recunoaşterea ca atare a unui substantiv
- Din punct de vedere formal, regula e strictă: câţi i, câţi copii, câţi oameni.
Dar limba este vie. Normele se modifică din mers: abaterea nostrificată se impune, treptat – silindu-i în cele din urmă şi pe ăia să o aşeze, regulamentar.
prin urmare recunosti ca e la fel de corect si "cati i" si "cati de i", doar ca prima formula e "academica" iar cealalta e cea vie, uzitata, si care se va impune in final.

- de aceea la insistenta mea de a-mi raspunde daca e "cati 10" sau "cati de 10" te-ai fofilat, argumentand ca e o capcana. Pai sa stii: contraargumentele intotdeauna te pun la incercare, trebuie sa le respingi justificand de ce e asa si nu asa.
Asa ca n-ai facut decat sa insiri cuvinte goale ce din ... or sa sune. Si mai usor cu decoratiile alea pe care ti le si vezi agatate pe piept, ia-ti mai bine o batista si te scapi de ele.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 09:26   #46
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
"Cati de 10" este incorect si suna si ca dracu. Cati de Vasile???? OMG, ce e asta?Cate de Alina sunt pe lista sau cate Alina (Aline) sunt pe lista?

Corect si frumos este "cati 10 ai luat la logica".
illotempore2002 is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 09:29   #47
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Illo, ai dreptate, dar cazul s-a transat de mult.
Hale nu mai participä la discutie - el doar face show.
Apropo, vii disearä? (Dacä da, räspunde dincolo, în topic; sä faci si tu cunostintä cu Delly, sä vezi ce si cum... )
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 11:36   #48
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Exclamation

@Halebardul - nu mai am mult şi mă apucă plânsul citindu-te. da'tu nu dispera, situaţia se poate remedia, astfel:
1) dacă ai copii - mai ai o şansă să înveţi să scrii corect româneşte, o dată cu ei, totodată puteţi simula toate războaiele istoriei, ocazie prin care vei învăţa şi semnificaţia termenilor "strategie", "onoare", "pierderi colaterale", "repliere", "linia întâi", "spatele frontului", "inamic", "aliat/ alianţe", "capitulare" etc.
2) dacă nu ai încă copii - pune-te imediat pe procreat, e păcat să se piardă aşa material genetic.

felul în care ne acceptăm înfrângerea spune foarte multe despre inteligenţa şi caracterul nostru, nu că el s-ar mai putea schimba după vârsta de 20 de ani. şi apoi, numai boul are idei fixe, spune un proverb românesc.
Dragomara is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 12:05   #49
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Dragomara, draga, uite si de la mine un sfat:

Taie-ti capul, arunca-l in veceu, trage apa, lasa capacul, da cu odorizant, spala-te pe maini, sterge-te cu un prosop, uita-te in oglinda si spune-ti: Sunt cea mai mare proasta de pe pamant. Ai sa vezi ca pamantul o sa-ti raspunda, pentru ca vocea ta se va auzi din conducta pe unde-ti umbla capul.

Si-n felul asta scapi fara efort si de cele cateva grame in plus.
halebardul is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 12:13   #50
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
hai ca intreci masura

ciao
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 14:02   #51
Lili1982
Guru
 
Lili1982
 
Join Date: Feb 2009
Location: Bucuresti
Posts: 368
Uneori ma intreb...aici e grupa mica sau grupa mare ??

Un sfat valabil pentru cei care tot ii dau "nas" halebardului... Indiferenta doare !!

P.S. : fiecare e liber sa interpreteze cum vrea...
Lili1982 is offline   sendpm.gif
Old 22 Sep 2009, 14:31   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lili, ai dreptate.
Afectiv, regret bannarea Halebardului. Din päcate, e justä... Omul pur si simplu n-a stiut sä piardä.
Totodatä, lamentabilul esec al proiectului Cinematzograv (foetusul de suflet al Tripletei-Nepereche, avortat dupä douä luni, douä säptämâni si maximum cinci zile) plaseazä acest topic în desuetudine; întrucât priveghiul (intrat în prelungiri) s-a terminat, îl încui si pe el. (Nu avea nimic cu gramatica, aia era o tzeapä; cu concurenta insalubru-neloialä avea ce-avea).
Aviz: orice eventuale comentarii lansate pe aceastä temä, în topicuri paralele, vor fi, cel mai probabil, sterse. In cazul (improbabil) cä nivelul lor de inteligentä le va acorda dreptul la o existentä limitatä, vor fi înglobate în acest topic, pentru a putea fi citite, dar färä a perpetua mahalaua.
Pitbull is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:50.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells