Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Jun 2003, 01:45   #41
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
explicati-mi si mie va rog despre ce este vorba in acest subiect...am senzatia ca am intrat in mijlocul unei conversatii dar eu nu-i gasesc inceputul...cineva sa-mi faca un rezumat va rog...sau macar spuneti-mi unde sa merg ca sa ma lamuresc...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 01:46   #42
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by Hell_Girl:
OK, la faza asta ma cam simt. Nu stiu in ce categorie sa ma situez. Adevarul este ca NU imi bag degetele in ochi deschizand calculatorul, dar imi place cum arata Brad Pitt ( nu il vreau acasa, am inteles ca pute), desi din cate imi amintesc nu am urlat chestia asta. Pe de alta parte: exemplar sunt, literaro- poate, matzaito- doar cand imi convine; leshinata mai rar ( poate doar de la mirosul lui Brad Pitt). Poate imi zici tu in ce categorie ma situez!
Agitatzia voastra nu mi se pare nici amenintatoare si nici "ushor libidinoasa", este mai mult plina de prejudecati si misoginism-ism-ism. Iar pe Karen McDougall sa nu zici ca nu o vrei acasa.

Nu inteleg de ce ai luat-o personal, dragonitzo...nu mi-as fi permis sa trezesc dragonul care doarme linishtit FNI lucreaza pentru el. Cu Brad Pitt si mirosul nu e nici o problema. Foloseshti un detergent scump?
Shtii care e diferentza dintre un pesimist si un optimist? Pesimistul e un optimist bine informat. Cam asa si cu misoginul...
Mey, daca o iau pe fata aia la mine la bloc se usuca din picioare, se stinge ca flacara de la gaze si ma intreaba cat de repede ajung la mal.
Am uitat sa-tzi raspund la ceva?
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 04:53   #43
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by marx:
Originally Posted by phantasmagoria:
nu sunt als I'm just an innocent rookie


Te compari cu ALS?Spune-mi ceva despre Soderbergh!


Stii de ce am facut comparatia cu als,oricum I hate him with passion si atitudinea cu care a venit pe site nu mi-a schimbat parerea,dimpotriva.

Pentru fete exista deci numai 2 categorii : superficiale ignorante si ‘exemplare literaro-matzaito-leshinate’. Trist.

Steven Soderberg nu este unul dintre favoritii mei, singurele filme regizate de el care mi-au placut au fost Solaris si Traffic. Ii prefer pe M. Night Shyamalan (desi nu este singurul care se ocupa de toate aspectele unui film abordeaza cele mai diferite teme intr-o maniera originala, este un om talentat cu idei bizare,’proaspete’), Quentin Tarantino,Oliver Stone,Barry Levinson.Si bineanteles pe Mel Gibson si Randall Wallace pentru Braveheart (dar nu si pentru We Were Soldiers) ,pe Ridley Scott pentru Gladiator.

Sa-ti spun despre Soderbergh ,organizat cam asa arata, I doubt anyone will read it thow :

Soderbergh ~ regizorul :
In ciuda cronicilor negative pe care le-a primit ultimul film regizat de el, consider ca 'Solaris' redefineste notiunea de flash-back. Echipa Soderbergh-Clooney functioneaza, Soderbergh i-a oferit lui Clooney cel mai complex,dificil rol al sau si a reusit sa-l aduca la o continua stare de soc/depresie, (Wolfgang Petersen parca l-a pregatit pentru asta prin personajul din The Perfect Storm ,Clooney are intr-adevar nevoie de tot ajutorul pe care-l poate obtine) ; momentele din viata cuplului Chris/Rheya din trecut alternand cu negarea posibilitatii existentei sale in prezentul 'real' precum si o serie de intamplari pe care ratiunea nu le accepta -nu ar avea cum-, reactiile si dramele personajelor au fost prezentate intr-o maniera interesanta, tinand cont de diferentele fata de cartea lui Stanislaw Lem. Nu am vazut Solyaris asa ca nu comentez directia pe care Soderbergh a respectat-o sau nu fata de aceasta prima adaptare.
Solaris a avut elementele comune cu alte doua filme in egala masura cunoscute si comentate: Sphere si Event Horizon,cum ar plasarea in ‘spatiu’ si fenomenele inexplicabile prin care omul este avertizat ca nu este pregatit sa ajunga in unele locuri,drama. Spre deosebire de Barry Levinson ~ Sphere si Paul Anderson~ Event Horizon, care doar au regizat aceste productii , Soderbergh a scris si scenariul pentru Solaris si controlul asupra acestui aspect a oferit filmului o structura unitara in idei si directie.
Traffic ~ este un film complex, regizat intr-o maniera inteligenta de Soderbergh, sunt bine folosite si jocurile de culori si tehnicile de filmare, modalitatile de separare ale povestilor. Nu consider insa ca ar fi trebuit sa editeze scenele in care apare microfonul, pentru o problema de amplasare s-a furat putin din farmecul imaginii.
Erin Brockovich ~ overrated,meritul pentru succesul acestui film il are povestea reala care l-a inspirat, dar
un documentar prezentat pe orice post de televiziune nu ar fi adus cu sine acelasi interes. Braveheart a fost o dovada ca cinematografia de calitate poate cultiva publicul la fel de bine ca emisiunile culturale de calitate, dar poate manipula cu mai mult succes decat acestea. Erin Brockovich a demonstrat ca cinematografia de duzina poate face acelasi lucru.
Out of Sight ~ Scenele care dezvaluiau apropierea dintre George Clooney si Jennifer Lopez au fost destul de bine realizate, din privinta interpretarii dar si a filmarii.
In legatura cu filmele mai vechi,ar fi putut face o echipa mai buna cu Barry Levinson la Kafka,ma asteptam la mai multe de la film.

Soderbergh ~ scenaristul:
A facut un scenariu bun pentru Solaris.
Sex, Lies, and Videotape ~ un film usor de urmarit,cu un subiect accesibil, Soderbergh a realizat insa mai multe prin regia filmului decat prin scenariul sau.

Soderbergh ~ producatorul:
Insomnia ~ evident ca ~implicarea lui Soderbergh in proiect a contribuit la forma finala,dar meritul pentru acest film il au Al Pacino, Robin Williams si Christopher Nolan.
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 05:35   #44
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by ricutza:
explicati-mi si mie va rog despre ce este vorba in acest subiect...am senzatia ca am intrat in mijlocul unei conversatii dar eu nu-i gasesc inceputul...cineva sa-mi faca un rezumat va rog...sau macar spuneti-mi unde sa merg ca sa ma lamuresc...

well a inceput ca o discutie intre mine si ambra blu si incet dar sigur s-a ajuns la ce se vede ...
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 05:46   #45
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
[quote="crydead"]Pe preferata mea o gaseshti la www.karenmcdougal.com, adica e just a click away!/quote]

beautiful
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 11:22   #46
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by phantasmagoria:
Pentru fete exista deci numai 2 categorii : superficiale ignorante si ‘exemplare literaro-matzaito-leshinate’. Trist.

Ai scos fraza din context. Eu ma refeream la fetele exclusiv de pe site si anume la cele ale caror mesaje care mi-au atras atentzia cu ceva, de unde si cele 2 categorii.

------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 11:35   #47
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by crydead:
Ai scos fraza din context. Eu ma refeream la fetele exclusiv de pe site si anume la cele ale caror mesaje care mi-au atras atentzia cu ceva, de unde si cele 2 categorii.

ok,poate a fost vina mea ca nu am mentionat unde se aplica respectivele categorii, dar nu am considerat fraza separata de context,stiu ca te refereai la mesajele de pe site .
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 13:47   #48
LeonardPiron
Veteran
 
LeonardPiron
 
Join Date: May 2003
Posts: 267
a iesit o orgie de cuvinte nu inteleg nimica hai sa facem niste sex grupat...
LeonardPiron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 13:53   #49
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by phantasmagoria:


Ok, fanta, tu esti o categorie separata.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 15:28   #50
Anonymous
Guru
 
Anonymous
 
Join Date: May 1978
Posts: 40,392
Originally Posted by phantasmagoria:
well a inceput ca o discutie intre mine si ambra blu si incet dar sigur s-a ajuns la ce se vede ...

mare bagaboanta ambra asta si mie imi place poate ne vedem toti trei ce zici mami?
Anonymous is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 19:46   #51
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by phantasmagoria:
Pentru fete exista deci numai 2 categorii : superficiale ignorante si ‘exemplare literaro-matzaito-leshinate’. Trist.

Exista si a treia categorie:superficial-ignorant-literaro-matzaito-leshinata.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 20:04   #52
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by phantasmagoria:
Braveheart a fost o dovada ca cinematografia de calitate poate cultiva publicul la fel de bine ca emisiunile culturale de calitate, dar poate manipula cu mai mult succes decat acestea
.

Ce legatura are Braveheart cu Soderbergh?
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 20:26   #53
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Originally Posted by marx:

Pentru fete exista deci numai 2 categorii ...

Eu vad una singura: bune.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 21:38   #54
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by marx:

Ce legatura are Braveheart cu Soderbergh?

!? ma asteptam la alt raspuns din partea ta, in fine,(si in cazul asta) stii ca explicatia comparatiei intre Erin Brockovich si Braveheart era prezenta in afirmatia imediat urmatoare celei din citat.
nevermind
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 22:08   #55
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Domnita, ai o inteligenta de-a dreptul excitanta!
PS - Poti aprinde lumina la avatar?
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 22:16   #56
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
crydead eu in care categorie intru ca nici mie nu mi-e foarte clar!
phantasmagoria, nu stiu daca exista subiect despre Soderbergh dar in mod cert exista despre Solaris....mi-ar placea sa mai discutam si despre el si despre filmul asta.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 22:48   #57
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by ricutza:
crydead eu in care categorie intru ca nici mie nu mi-e foarte clar!
phantasmagoria, nu stiu daca exista subiect despre Sodehberg dar in mod cert exista despre Solaris....mi-ar placea sa mai discutam si despre el si despre filmul asta.

Cu cea mai mare placere,ricutza . That's what we r here 4,right? Forum/e-mail,cum preferi?

Chiar,crydead, u never did tell me din ce categorie fac parte,dar te rog, fara cuvinte care sa necesite stelutele de cenzura, they hurt...
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 23:02   #58
phantasmagoria
Novice
 
phantasmagoria
 
Join Date: Jun 2003
Location: meteora
Posts: 20
Originally Posted by catallin:
Domnita, ai o inteligenta de-a dreptul excitanta!
PS - Poti aprinde lumina la avatar?

doriti si un raspuns la schimb pentru atitudinea dumneavoastra !?
__________________
' I'm madly in anger with you '
'You could have it all
My empire of dirt
I will let you down
I will make you hurt'
phantasmagoria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 23:18   #59
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Ma enerveaza, domnishoarelor, ca nu cititzi cu atentzie ce scriu si va flambatzi absolut aiurea! :evil:
Am spus ca "cele mai multe fete care reushesc sa deschida computerul si ajung pana aici". Adica, nu toate si nici nu am numit pe cineva in mod special.
Si nu sunt misogin dintr-un motiv foarte simplu, mama care m-a facut e femeie.
Phantasmagoria, despre ce stelutze vorbeshti tu? Nu am vorbit cu porcalele cu nici o fustitza de pe aici!
Ricutza, m-ai stresat prea rau ca sa pot sa-ti raspund frumos. Iti zic eu alta data!

--------------------------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2003, 23:28   #60
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
phantasmagoria eu zic sa continuam discutia despre Soderbergh si Solaris pe forum...prin mp/e-mailuri putem discuta alte lucruri!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells