Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Mar 2005, 00:35   #41
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cind ma invita toata lumea buna - de la patapievici la mihaela radulescu
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 00:39   #42
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by nume:
Originally Posted by Alex Leo Serban:
cind ma invita toata lumea buna - de la patapievici la mihaela radulescu

Pai tu m-ai citat pe mine acolo, iar eu nu ii comentam vorbele lui ALS, ci articolul. In articol era vorba despre personalitati publice etc etc etc
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 00:48   #43
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Ambra Blu:
Pai tu m-ai citat pe mine acolo, iar eu nu ii comentam vorbele lui ALS, ci articolul. In articol era vorba despre personalitati publice etc etc etc
My bad, trebuia sa editez mai bine postul. Citatul din tine era corect si in felul ala il aprobam. Am citit articolul, e valabil.
In rest de raduleasca numai "ganduri de bine".
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 00:58   #44
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
High life inseamna sa stai o viata-ntreaga high.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 01:00   #45
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
Originally Posted by Ambra Blu:
High life inseamna sa stai o viata-ntreaga high.

hehehe... daca ai banii necesari...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 08:26   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
hel-LO!! era a joke kestia cu pata & raduleasca...
credeam ca ghilimelele sint mari cit casa

privitor la articolul lui copolovici - analiza e, probabil, pertinenta (n-am cunostinte de pr ca sa o critic), dar concluzia e gresita (cum am aratat). in lumea avida de senzational in care traim, faptul ca u make the headlines te face cool.

& - anyway - n-am de gind sa-mi pun singur stampila facindu-mi 'coming out'-ul & sa ma inrolez sub steagul-curcubeu pt un accident biologic...asta e ceea ce nu mi se iarta! de ce as fi 'mindru' pt ceva ce nu am ales eu sa fiu??

pur si simplu nu mi-a pasat; faptul ca pozele & profilul erau acolo, 'la vedere', arata cit de putin pret pun pe 'imaginea publica'... faptul ca persoana care (crede ca) 'mi-a facut-o' crede ca are importanta arata cit este de provinciala, de defazata cu timpurile pe care le traim & de jalnica. cum imi scria cineva intr-un mp: 'un frustrat intelectual'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 10:11   #47
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
credeam ca ghilimelele sint mari cit casa
Nu le-am observat.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
in lumea avida de senzational in care traim, faptul ca u make the headlines te face cool.
Alex, crede-ma, sa apari in "ziarul" ala nu te face cool. Macar daca te dadeau in Libertatea.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
anyway - n-am de gind sa-mi pun singur stampila facindu-mi 'coming out'-ul & sa ma inrolez sub steagul-curcubeu pt un accident biologic...asta e ceea ce nu mi se iarta! de ce as fi 'mindru' pt ceva ce nu am ales eu sa fiu??
Aici ai dreptate.
Originally Posted by Alex Leo Serban:
pur si simplu nu mi-a pasat; faptul ca pozele & profilul erau acolo, 'la vedere', arata cit de putin pret pun pe 'imaginea publica'....
Eu cred ca ti-a pasat, dar nu te asteptai sa ti-o faca talharii. Vrei sa spui ca daca ar fi sa se repete toata tarasenia si ai sti dinainte de ce o sa se intample ai mai lasa fotografiile la vedere ?

"Sursa. Spre deosebire de subiectele anterioare, cazul ALS prezinta o particularitate demna de luat in considerare si motivul principal pentru care am ales sa scriu aceste rinduri. Nu vorbim despre un pictorial paparazzi. Fotografiile au fost descoperite pe un site dedicat homosexualilor, un site pe care ALS isi cauta parteneri de distractie. Sursa este el insusi. Insasi inconstienta de a se expune intr-o lumina nu tocmai favorabila pentru o persoana publica. Personajul a mizat, probabil, pe anonimatul conferit de o comunitate virtuala internationala. Si a gresit. A gresit din pozitia celui care, prin natura profesiei, genereaza atentie si concentreaza interesul publicului."
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2005, 11:28   #48
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Am träit s-o väd si pe asta! :w00t:
A.L.S. si nume conversând si folosind apelativele "Alex" (sau "Leo"), si "Nume"!
Uite - faze d-astea mä fac sä sar într-un picior si sä declam: "La Vita e Bellaaa!!!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 00:38   #49
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
...?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 00:42   #50
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
perspective prietenie...
Incerci sa ne transmiti ceva ?
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 09:58   #51
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
ok, eu n-am zis ca revista aia e cool - au o hirtie de kkt & texte asijderea :sick: -, dar efectul aparitiei pozelor chiar si acolo a fost.
in orice caz, feedbackurile sint beton: people noticed ca, pe linga mutra din libertatea, mai am si un corp - care a aparut acolo; how many 45-year-olds se pot 'lauda' cu asta? (fara sa intre-n pamint de rusine, that is!)

sigur ca as fi preferat o hirtie buna, stilisti etc, dar asta ar fi presupus sa fiu eu de acord cu acest mod de a ma 'vinde'...

anyway.
tot raul spre bine.
exhibitionistul als a fost (s)expus de niste oligoelementi, care l-au facut si mai exhibitionist 8)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 11:12   #52
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Alex Leo Serban:
au o hirtie de kkt & texte asijderea, dar efectul aparitiei pozelor chiar si acolo a fost...

1.Varianta electronica nu e pe hartie, nu o poti folosi in scopuri pamantene decat daca te trece pe camp.
2.Aia de "citesc" revista se uita mai mult la poze, textele sunt amanunte.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 19:33   #53
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
anyway.
tot raul spre bine.
Nu-s cinspce minute de când, înainte sä däshchiz computatorul, mä cugetam fixamente cu aceleasi cuvinte, întrebându-mä cum sä le contextualizez ca sä nu parä prea "consolatoare".

@Herbert
De ce-a trebuit sä-ti "delete via edit" mesajul? Nu era nimic în neregulä acolo. Räspundeai în acelasi spirit comentariului meu dinainte, iar citatul imediat urmätor dat de Nume pästreazä exact un crâmpei din ideea esentialä. Drept e c-a încercat sä te împungä, cam degeaba, da-n fond n-avea cum.
Nu mai astept decât o bere cu Nume, ALS si Herbert la aceeasi masä. Cred cä-i pe vine!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 19:49   #54
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Pitbull:
@Herbert
De ce-a trebuit sä-ti "delete via edit" mesajul? Nu era nimic în neregulä acolo. Räspundeai în acelasi spirit comentariului meu dinainte, iar citatul imediat urmätor dat de Nume pästreazä exact un crâmpei din ideea esentialä. Drept e c-a încercat sä te împungä, cam degeaba, da-n fond n-avea cum.
Nu mai astept decât o bere cu Nume, ALS si Herbert la aceeasi masä. Cred cä-i pe vine!

draga Pitbull (consum mult Gombrowicz si sunt oximoronic, iconoclast, demolator de forme),
am manipulat gresit, am sters, nu retinusem formula, asa ca - mai bine un mesaj alb care "spune multe".
asteapta...
eu sunt mai sceptic.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 20:04   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Alex Leo Serban:
n-am de gind sa-mi pun singur stampila facindu-mi 'coming out'-ul & sa ma inrolez sub steagul-curcubeu pt un accident biologic...
În fine, hai s-o lämurim si pe asta.
(Am atins-o tangential într-unul dintre mesajele alea kilometrice de-acu' o lunä, asa cä poate lumea n-a prea citit-o.)
Homosexualitatea NU e "accident biologic", "o glumä a naturii", etc. Färä sä intru în toate detaliile, reamintesc cä ea constä într-o discrepantä între sexul individului în general, si structura centrilor cerebrali care guverneazä sexualitatea, apärutä printr-un excedent sau deficit endocrin în perioada intrauterinä de dezvoltare a acelor centri.
Fenomenul se produce ABSOLUT LA TOATÄ LUMEA, întrucât infuzia de hormoni necesari e întotdeauna variabilä, depinzând de mai multi factori. Practic, NU POATE EXISTA nici un individ biologic ai cärui centri respectivi din creier sä fie 100% corespunzätori identitätii lui sexuale. Componenta alternativä partialä este aceea care asigurä empatia si compatibilitatea între sexe. (Un bärbat "excesiv de masculin", cu latura femininä virtualmente nulä, n-ar fi decât un "hiper-macho" incapabil sä înteleagä femeile si sä comunice realmente cu ele, dorindu-le si posedându-le doar ca pe niste obiecte ale pläcerii - si viceversa: o femeie cu personalitatea structuratä similar ar avea o atitudine complementarä fatä de bärbati.)
Scotând din burtä niste procente, doar pentru exemplificare, as zice cä persoanele heterosexuale normale au cam 70-90% o dezvoltare psihosexualä adecvatä, restul de 10-30% apartinând structurii sexuale de sex opus - si fiind, desigur, latente.
Asa cä bisexualii se aflä cam în zona lui 50/50%, iar gayii si lesbienele, în partea opusä a spectrului. Evident, extrema o reprezintä transsexualii - cei care nici mäcar nu se mai pot regäsi în propriul lor trup biologic.
Observati cä pânä si animalele au aceleasi träsäturi (de câte ori nu ne-am mirat väzând diverse patrupede - în special câini - comportându-se homosexual, si întrebându-ne ca fraierii dacä nu cumva înnebuniserä).
Cum altfel credeti sä se explicä scurtele si trecätoarele tendinte homosexuale proprii unei MARI MAJORITÄTI ale puberilor si adolescentilor, înainte ca persoanele respective, maturizându-se, sä se contureze absolut "straight"?
Sau cazurile unor indivizi care, dimpotrivä, abia spre bätrânete îsi descoperä, stupefiati, apetenta spre homosexualitate? Am citit despre un bärbat care, dupä o viatä si o cäsnicie normalä, rämânând väduv pe la vreo saizeci de ani, dintr-o datä s-a... îndrägostit de alt bärbat! Noroc cä era un individ echilibrat si, dupä socul initial, a reusit sä-si accepte noua conditie.
Asa cä onorabilii care numesc aceste tipuri de personalitate si comportament "contra naturii" au cam rämas în urmä cu nivelul de informare. Ar fi destule de comentat si în legäturä cu preceptele morale si religioase împotriva homosexualitätii (de înteles, în contextul epocii când au fost emise), si cu aspectele privitoare la reproducere, în raport cu latura strict afectivä a sexului, etc., dar mä opresc aici. Cred cä ideea e cât se poate de clarä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 21:53   #56
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by herbert:
draga Pitbull consum mult Gombrowicz
Pe langa Gombrowiczul asta, mai povestesteste-ne despre BMW-ul tau. :lol: Sa nu-mi spui ca e seria 7?
Originally Posted by Pitbull:
o bere cu Nume, Herbert
Trebuie sa fiu beat, drogat si sa fi castigat la loto in ziua aia ca sa se intample asa ceva. :hmm:

@Pitbull
De unde ai scos procentele alea cu 50/50 ? :shock:
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 21:57   #57
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by nume:
@Pitbull
De unde ai scos procentele alea cu 50/50 ? :shock:
Originally Posted by Pitbull:
Scotând din burtä niste procente

...daca nu esti atent la lectie...
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2005, 22:01   #58
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Pitbull:
Cum altfel credeti sä se explicä scurtele si trecätoarele tendinte homosexuale proprii unei MARI MAJORITÄTI

De la un domn care s-a indeletnicit cu talmacirea atita vreme am avea pretentia sa nu juxtapuna niciodata 'mare' cu 'majoritate'.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2005, 00:16   #59
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Ehh, exista controverse.
Unii considera ca e pleonasm.
Altii insa considera ca "marea majoritate" nu este pleonasm, pentru ca poate exista o majoritate de 51% sau una de 98,12%.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Mar 2005, 10:18   #60
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Danny:
Ehh, exista controverse.
Unii considera ca e pleonasm.
Altii insa considera ca "marea majoritate" nu este pleonasm, pentru ca poate exista o majoritate de 51% sau una de 98,12%.

MAJORITÁTE, majoritãþi, s.f. Partea sau numãrul cel mai mare dintr-o colectivitate. Superioritate numericã cerutã (prin lege) sau obþinutã în alegeri. Majoritate absolutã = numãr de voturi egal cu cel puþin jumãtate plus unu din total. Majoritate relativã = numãrul cel mai mare de voturi obþinut de cineva în raport cu voturile obþinute de fiecare din ceilalþi candidaþi. Majoritate civilã = Majorat1. – Din fr. majorité. Cf. lat. m a i o r i t a s, - a t i s, germ. M a j o r i t ä t.
(Sursa: DEX '98 )

PS: Am o vaga banuiala ca acele controverse exista pe forumuri gen cafeneaua.com
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells