Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Sep 2007, 20:48   #41
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dspr c s vbeste aici?!
ah, inteleg: vesnicul wanna-be to-be-banned 'aka nume' bagindu-se in seama singur...
bine k nu o face in topicuri dspr FILM! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 20:58   #42
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nope. Se vorbeste despre belele vizionaricesti (säli friguroase, spectatori semincero-pupäciosi, aparate de proiectie bulite, proiectionisti care refac montajul filmelor dupä propriul lor patent, etc.). Carmine a dat exemplul unui spectator român care-i traducea unui englez inserturile din "...Potemkin", eu despre un nene si-o tanti care tot nimereau la cinematecä färä sä stie cum au ajuns acolo, iar Surferul Linistit, Domnisoara Misticä si altii îsi depänau si ei amarurile.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Sep 2007, 23:27   #43
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Eu ma bucur sa vad k nu s-a plans inca nimeni de cei kre la adapostul intunericului incep sa arunce popcornu' prin sala si pun pariuri adolescentin-idioate care vizeaza abilitatile lor de "lunetisti" sau reactiile tintei vii, dar statice. Eu nu m-am confruntat niciodata cu specimene din astea insa stiu k asta este un fel de legenda urbana exploatata de altfel si in filme.
Daca cineva a trait o astfel de experienta(si nu a ramas traumatizat) sau dak
a facut parte din "plutonul de executie al emotiei cinefile", il rog sa sa raspunda si, in functie de situatie, sa se descarce sau sa se spovedeasca.
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2007, 00:09   #44
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
bun slava cerului ink nu am patit dar stiu sigur ca pe ala l-as impusca! :lol:
ca sa revin mi-am mai adus a minte o faza ! .. tot la film pe la 10 minute dupa inceputul filmului toata lumea incepe sa isi desfaca pungile de chipsuri si sticlele de suc... bun ok inteleg aproximativ! eu am grija sa mi le desfac dinainte de inceperea filmului dar ok nah... nu mai comentez... imi vad linistita de film in continuare... dupa ink 10 min aud o sticla de cola agitata energic pe undeva prin sala.. si bineinteles dupa aceea deschisa... fassss fasss numa asta se auzea... muream.. bea omu trec si peste asta ma uit in continuare ma concentrez si aprox peste alte 15 min iar sticla agitata energic ...deschisa ... fasss fasss... bea iar... deja muream de nervi!
stau ce mai stau reusesc cu greu sa revin cu atentia la film... nu sa mai intamplat nimik 20 de min liniste ... incepusem si eu sa ma bucur ... ziceam gata a terminat!... nici nu term bine de gandit iar sticla agitata iar fasss!
pana aproape de sf filmului povestea s-a repetat din 20 in 20 de min!! eventual s-a terminat sticla dar nu inainte de a termina cu nervii pe mei pe ziua respectiva!

any opinions?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2007, 17:50   #45
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by Pitbull:
Nope. Se vorbeste despre belele vizionaricesti (säli friguroase, spectatori semincero-pupäciosi, aparate de proiectie bulite, proiectionisti care refac montajul filmelor dupä propriul lor patent, etc.). Carmine a dat exemplul unui spectator român care-i traducea unui englez inserturile din "...Potemkin", eu despre un nene si-o tanti care tot nimereau la cinematecä färä sä stie cum au ajuns acolo, iar Surferul Linistit, Domnisoara Misticä si altii îsi depänau si ei amarurile.
Exact despre asta se vorbea, dar unii nu inteleg si basta...
Si nu numai ca-i traducea unui englez inserturile din "...Potemkin", ci cam intregul film, omu' era cam greu de cap.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Sep 2007, 20:34   #46
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'unii' nu inteleg c mai cauta p forum indivizi kre pot scrie - la moartea unui artist - grozavii precum aceasta:

OMG ! Cum sa pui numele lui Pittis pe post de titulatura pentru un de radio de stat ? Cred ca le-ar fi crapat capul, e jenant. Se iau hotarari d-astea la repezeala... tipic romanesc.

ASTA e d neinteles!
dar nu-i nimic... timpul l rezolva p toate; la moartea celui kre a scris mizeria d mai sus nu va exista niciun topic special... nimic :lol: :happy:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2007, 09:28   #47
devil_doll
Veteran
 
devil_doll
 
Join Date: May 2007
Posts: 152
Vizionare de film stupid acum cativa ani. Neavand nimic de facut am decis s merg cu o prietena la Exorcist, The Beginning. IN spatele nostru o gasca de baieti, veseli nevoie mare, incarcati cu pungi de popcron, pe care mai mult de jumatate le-au proiectat in frezele co-vizionarilor. Prima jumatate a fost marcata de mistouri copioase gen Pup-o maaaaa (cand Stellan se apropia de posedata), Ia uite ma cum arata asta, zici k e Chioru, al d sta la scara d langa noi (cand asistentul parintelui e atarnat d crucifix si pasarile ii mancasera globii oculari), dupa care, in purul simt adolescentin m-am enervat si am inceput s comentez si eu. Eh atunci mi s-a taiat macaroana direct, fiindca cinefilii au inceput s ma susuie si s bata obrazu: Ia uite mai, astia nu stiu ca la filme nu s vorbeste.. :w00t:
__________________
"Face it girls, I'm older and I have more insurance."
devil_doll is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Sep 2007, 11:09   #48
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Deh, ce sa-i faci... stoicismul cinefil are si el limitele sale asa ca nu-i nimic blamabil in riposta ta(sper k doar verbala, desi astfel de "comando-uri" ar trebui si ele exorcizate de demonul prostiei dupa modelul filmului sau chiar mai rau).
De obicei, astia nu considera tacerea si ssssssssss prelungit al salii ca fiind raspunsuri ce dezaproba comportamentul lor si in situatia asta este uneori benefic sa li se raspunda in acelasi registru stilistic de mahala poposita-n cinema. Doar asa poti avea speranta k vor inceta, insa in momentul in care ei se arata dornici de a continua spectacolul de clovni rataciti intr-o lume ininteligibila trebuie sa spui stop. Singura consolare(amara da buna si-asa) este k nu risti sa ii vezi la vreun film de care nu au auzit ei c-ar fi "ma-sa".
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2007, 14:03   #49
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
mai mai am fost eu plecata am revenit si nimik nu s-a mai scris pe aici? :?
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2007, 14:34   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi, sä scriem... färä tine? :huh:
Da' cum ne-am fi permis? :hmm:
Da' unde ne trezim aicea? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2007, 14:44   #51
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by Pitbull:
Päi, sä scriem... färä tine? :huh:
Da' cum ne-am fi permis? :hmm:
Da' unde ne trezim aicea? :?
:lol: :lol: :lol:
pai scrieti fara mine.... doar nu sunteti legati de mine! :lol:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2007, 14:55   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Ce-ai stiut zice...?!? :w00t:
NOI nu suntem LEGATI de TINE? :shock:
Sacrilej!
Sufleteste, moraliceste, afectiviceste, intelectualiceste, istoriceste, suntem mai legati de tine decât Petru de Pavel, Scylla de Charybda, Anatolia de Rumelia, Farfuridi de Brânzovenescu, Iliescu de Mineriade, Paolo de Vittorio Taviani, condamnatul de latz, si biciusca de cal (de unde-am citat aici, la urmä, ha?) - si viceversa! :o
Clar? :?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2007, 11:09   #53
johnnyg
Novice
 
johnnyg
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 10
Prefer cinematograful in detrimentul tv-ului sau comp-ului la orice ora. Isi are farmecul lui si nimeni nu poate constata asta. Iar in acel farmec includem si "destepti" de genul "pup-o baaaaaaa" (dupa cum spunea cineva mai sus - in grupul meu de prieteni aceasta replica devenind o clasica de mult timp) si cinematografe care probabil ar trebui arse din cauza conditiilor in care se deruleaza filmul. Revenind la "destepti", acestia sunt de multe feluri: am fost acum cateva luni la "Transformers" (filmul avand asupra mea acelasi efect pe care l-a avut si 'Indiana Jones" in materie de fun) si inainte sa inceapa filmul in spatele meu s-a pus un grup de vreo 3 baieti. Au intrat in sala zgomotos, s-au asezat zgomotos iar apoi laringele si plamanii au inceput sa fie folositi la capacitate maxima fara nici un rost. M-am si gandit la orele de suferinta pe care le voi avea de indurat. Si a inceput filmul. Ei bine, unul dintre ei a sunat pe cineva imediat dupa genericul de inceput si incredibil, timp de 10-15 minute respectivul ii spunea celui de la telefon replicile din film:shock:. Si nu i le soptea ci trebuia sa fie toata sala informata de acest lucru. A da si sa nu uit: nu lipseau nici rasetele malefice. Dar, slava Domnului, ca unul dintre amicii lui avea ceva minte si a reusit sa-l potoleasca dupa vreo 10-15 min. Insa sa nu credeti ca s-au potolit de tot pe parcursul filmului.
Apoi ar mai fi cei care au de comentat cate ceva la fiecare scena importanta a unui film, copiii de 10 pana in 14 ani care vin in grupuri de cate 10-15 si care numai pt film nu vin la cinema, indragostitii (de fapt prea indragostitii). Nu am nimic cu acestia dar "omule cred ca ti-ai saruta mult mai bine prietena pe un pat decat de pe un scaun si inconjurat si de cateva sute de oameni". Asta imi aduce aminte de un film (nu mai stiu exact care) unde eu m-am asezat pe la mijloc, iar in ultimele randuri s-a asezat un cuplu (erau acolo cand am intrat). Dupa vreo 30 de minute au inceput sa se auda zgomote ciudate din spate. De vazut nu se vedeau prea multe dar de auzit. . . ganditi-va la un pat vechi, cu arcurile uzate si care e folosit pt anumite activitati :love: Acuma nu stiu ce sa cred; probabil dadeau regulat cu piciorul in scaun, sau cereau bis la vreo scena; singurul lucru cert e ca au cam deranjat sunetele respective si iti atrageau atentia de la film de prea multe ori, facandu-te sa te gandesti la altceva decat la film
Sunt si acestea experiente, ce sa zic. Chiar haioase (unele) cand ma gandesc acuma la ele. Vai, si acuma imi vine in minte "Kill Bill" si tortura indurata la acel film. Imi vine sa vomit cand ma gandesc in ce conditii am urmarit acel film. Atunci am experimentat probabil tampenia, de fapt idiotenia tineretului roman "iubitor de filme" la potential maxim. Dar oricum m-am intins prea mult asa ca va las si va salut.
johnnyg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2007, 11:32   #54
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Originally Posted by johnnyg:
Nu am nimic cu acestia dar "omule cred ca ti-ai saruta mult mai bine prietena pe un pat decat de pe un scaun si inconjurat si de cateva sute de oameni".
CATEVA SUTE DE OAMENI... :shock: :shock:
Ai nimerit cumva intr-un imperfect paradis cinematografic? Au devenit salile existente neincapatoare? Inseamana ca suntem pe drumul cel bun
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2007, 18:37   #55
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by johnnyg:
- in grupul meu de prieteni aceasta replica devenind o clasica de mult timp.
valeu! pai cu asa prieteni stai tu! :shock: :?
@thequicksurfer
la asta ma gandeam si eu... ca de obicei cand intru dak sunt 20 de oameni e deja minune! :w00t:
@pitbull
bine bine am inteles !.... si sa stiti ca si eu sunt legata de voi si sufletisceste si asa mai departe ca si voi de mine ... mai ceva ca tristan de isolda ca asta ai scapat-o pitbull :lol:
asa e bine, dragilor? :love: :lol:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2007, 19:00   #56
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
@lady_mystyque
De ce m-ai rebotezat(thequicksurfer)?
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2007, 22:24   #57
lady_mystyque
Veteran
 
lady_mystyque
 
Join Date: Feb 2007
Location: iasi
Posts: 266
Send a message via Yahoo to lady_mystyque
Originally Posted by thequietsurfer:
@lady_mystyque
De ce m-ai rebotezat(thequicksurfer)?
ups sory!.. nu am fost atenta! :oops:
__________________
"tainic trezind complexul organic
albe starnind instinctul satanic"
G. Bacovia
lady_mystyque is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2007, 23:24   #58
johnnyg
Novice
 
johnnyg
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 10
Da, cateva sute; nu foarte multe: doar vreo 2. Capacitatea cinematografului e de maxim 300 de locuri. Acesta e cel mai mic din Cluj-Napoca. Si cum anual se tine TIFF-ul, lumea parca incepe sa mai vina la filme.
Cat despre lady_m si grupul meu de prieteni nu stiu exact ce vrei sa zici, dar ce vreau eu sa zic e ca atunci cand vine vorba de 'destepti" de prin cinematografele noastre, noi le punem eticheta de "pup-o baaaaa", "destepti de genul pup-o baaaaaa".
salutari
johnnyg is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells