Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 May 2004, 15:22   #61
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
[quote="Blanche"]
Originally Posted by Danny:
orice regizor de teatru de la noi, nu se simte "consacrat" daca n-a montat Shakespeare, Cehov sau altceva din teatrul rus si Caragiale. O sa tai genul asta de spectacole de pe short list-ul meu . Inteleg ca sunt si spectatori mai tineri, care n-au apucat sa le vada ... dar e deja inflatie.


No offence (sau offense, whatever...), da' asta e ca in bancul cu miliardarul american care pleaca intr-o vizita de afaceri la Londra, iar gazdele in duc la un spectacol, "Hamlet". La care americanul exclama: "Vai, ce in urma sunteti! La noi la Chicago piesa asta s-a jucat acum 10 ani!"



Dar re/de-venind serios, eu cred ca e esential sa se puna in scena Shakespeare, Caragiale, Cehov, Moliere, Hugo (n-avem norocu' asta). Pana si adaptarile "moderne" (am vazut una dupa "Hamlet" in Cluj - brrr.... :w00t merita mai mult decat spectacole scrise in secolul XX. Sunt si piese de exceptie, dar tot nu cred ca se compara...
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 16:29   #62
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by MinRep:

No offence (sau offense, whatever...), da' asta e ca in bancul cu miliardarul american care pleaca intr-o vizita de afaceri la Londra, iar gazdele in duc la un spectacol, "Hamlet". La care americanul exclama: "Vai, ce in urma sunteti! La noi la Chicago piesa asta s-a jucat acum 10 ani!"

Dar re/de-venind serios, eu cred ca e esential sa se puna in scena Shakespeare, Caragiale, Cehov, Moliere, Hugo (n-avem norocu' asta). Pana si adaptarile "moderne" (am vazut una dupa "Hamlet" in Cluj - brrr.... :w00t merita mai mult decat spectacole scrise in secolul XX. Sunt si piese de exceptie, dar tot nu cred ca se compara...

Sorry daca s-a inteles ca nu ar mai trebui montat Shakespeare ... sau ca daca ai vazut o data "Hamlet", e suficient. N-am vrut sa spun asta. E esential sa existe spectacolele astea de teatru, ai dreptate.

Ceea ce reprosez eu este de fapt ca exista "supraproductie" de spectacole Shakespeare, Caragiale, Cehov. Poate ca sunt subiectiva, eu fiind in Bucuresti. In general sunt la curent cu ceea ce se joaca pe la mai toate teatrele din Bucuresti, si chiar daca nu ajung la toate spectacolele, stiu si ce titluri se joaca atunci cand vin alte teatre in Bucuresti. De multe ori am senzatia ca se rotesc acelesi titluri intre teatre. Nu pot sa vad Hamlet din 2 in 2 luni - exagerez grosier, fireste - chiar si in montari diferite. Si ma deranjeaza cand nu am alta optiune.
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 16:42   #63
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by MinRep:
Pana si adaptarile "moderne" (am vazut una dupa "Hamlet" in Cluj - brrr.... :w00t merita mai mult decat spectacole scrise in secolul XX.

Si ar mai fi ceva de adaugat. Cred ca sunt piese care pur si simplu au devenit desuete. Nu vreau sa dau exemple, pentru ca nu vreau sa declanshez polemici "e/nu e depasit x text". Autorii lor au un loc bine stabilit in istoria literaturii, dar ca sa montezi dupa un asemenea text, de cele mai multe ori riscul de a produce un spectacol plictisitor e foarte mare.
Ori ai un regizor genial (care ar pune in scena si cartea de telefon) ori ai o abordare "moderna".
Mie mi se pare ca se esueaza de multe ori in montari prafuite, dar cu multe pretentii. Si as prefera sa se abordeze texte noi mai des. Sau sa se abordeze "modern"
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 17:28   #64
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Blanche:
Sorry daca s-a inteles ca nu ar mai trebui montat Shakespeare ... sau ca daca ai vazut o data "Hamlet", e suficient. N-am vrut sa spun asta.


Nu, am inteles ce vrei sa spui. Nu stiu daca este sau nu supraproductie la Bucuresti, dar nu mi se pare sa fie la Cluj, de aceea am raspuns.

Nu mai intru in polemici despre plictiseala, vreau doar sa adaug ca sunt de acord cu faptul ca iti trebuie un regizor talentat ca sa poti pune in scena un Shakespeare vechi de 400 de ani.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2004, 19:45   #65
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by Blanche:
[
Si ar mai fi ceva de adaugat. Cred ca sunt piese care pur si simplu au devenit desuete. Nu vreau sa dau exemple, pentru ca nu vreau sa declanshez polemici "e/nu e depasit x text". Autorii lor au un loc bine stabilit in istoria literaturii, dar ca sa montezi dupa un asemenea text, de cele mai multe ori riscul de a produce un spectacol plictisitor e foarte mare.
Mie mi se pare ca se esueaza de multe ori in montari prafuite, dar cu multe pretentii. Si as prefera sa se abordeze texte noi mai des. Sau sa se abordeze "modern"

in acest sens, mai sus amintitul, Apus de Soare, ar fi exemplul perfect.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2004, 16:41   #66
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by Danny:
...... Oblomov inca nu am vazut. Trebuie sa ma pregatesc psihologic, nu de alta dar tine cam 4 ore si 15 min...

Eu am incercat ... n-am reusit, cu toata pregatirea psihologica anterioara.
Am plecat la prima pauza. Foarte bine jucat, dar nu mai rezist sa vad piese prafuite. Dupa ce ca e un text static, destul de greu de suportat in lumea agitata in care traim, Tocilescu a tinut sa-l regizeze lungind peste masura momentele dintre replici ... personajele mai casca de 5 ori, mai fac 5 pasi cu incetinitorul, se mai scarpina 3 minute .. OK, vrea sa intram in atmosfera aia de Rusia de acum 200 de ani, in care timpul se scurgea altfel ... doar ca devine chinuitor si plictisitor.

Nu pot sa inteleg de ce toata lumea (adica toate teatrele si toti regizorii) se incapataneaza sa joace acelasi gen; orice regizor de teatru de la noi, nu se simte "consacrat" daca n-a montat Shakespeare, Cehov sau altceva din teatrul rus si Caragiale. O sa tai genul asta de spectacole de pe short list-ul meu . Inteleg ca sunt si spectatori mai tineri, care n-au apucat sa le vada ... dar e deja inflatie.

Dupa umila mea parere mi se pare a fi cea mai mare prostie sa spui ca o piesa dureaza 4 ore si e greu sa o vezi.Nu uita ca acest OBLOMOV despre care spui tu ca nu ti-a placut a fost declarat de UNITER cel mai bun spectacol in stagiunea 2003/2004.Si nu cred ca e nevoie de o pregatire psihologica anterioara.Specatacolul este senzational.
Cat priveste partea cu clasicii,nu sunt de acord cu tine.Ce piese ai vrea sa fie puse in scena?Ce ai prefera ?Piese scrise de unii tineri,cum este CHIP DE FOC scrisa de MArius Von Mayenburg?Sau un APUS DE SOARE?Caragiale?Inca nu s-a nascut un autor talentat macar pe jumatate decat el.Cehov?E super clasic si va mai "prinde" inca 100 de ani!Goncearov e intr-adevar greoi,insa daca il intelegi este senzational!!!!
Bineinteles,gusturile nu se discuta,insa clasicii sunt cu cateva trepte peste autorii mai contemporani,care,trebuie sa recunoastem nu prea exceleaza prin nimic.In momentul in care unul din ei va scrie o piesa cat de cat acceptabila,fi sigura ca nu se va mai juca nici Cehov nici Shakespeare.
:oops:
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2004, 22:48   #67
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by Blanche:
[
Si ar mai fi ceva de adaugat. Cred ca sunt piese care pur si simplu au devenit desuete. Nu vreau sa dau exemple, pentru ca nu vreau sa declanshez polemici "e/nu e depasit x text". Autorii lor au un loc bine stabilit in istoria literaturii, dar ca sa montezi dupa un asemenea text, de cele mai multe ori riscul de a produce un spectacol plictisitor e foarte mare.
Mie mi se pare ca se esueaza de multe ori in montari prafuite, dar cu multe pretentii. Si as prefera sa se abordeze texte noi mai des. Sau sa se abordeze "modern"

in acest sens, mai sus amintitul, Apus de Soare, ar fi exemplul perfect.

Inainte de a face afirmatii gratuite,va sugerez sa vedeti APUS DE SOARE!`
Nu spuneti tampenii neargumentate!
:oops: :oops:
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2004, 23:46   #68
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by patraulea:
1. Nu uita ca acest OBLOMOV despre care spui tu ca nu ti-a placut a fost declarat de UNITER cel mai bun spectacol in stagiunea 2003/2004.
2.Si nu cred ca e nevoie de o pregatire psihologica anterioara.
3. Specatacolul este senzational.

1. Ma lasa rece.
2. Bine, atunci o sa ma pregatesc fiziologic.
3. Ramane de vazut.
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 May 2004, 23:59   #69
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
Originally Posted by patraulea:
[

Inainte de a face afirmatii gratuite,va sugerez sa vedeti APUS DE SOARE!`
Nu spuneti tampenii neargumentate!
:oops: :oops:

ia-o ushor, galben-rozaliule...l-am vazut in repetitzii, deci shtiu despre ce vorbesc, 'ntzelegi? de argumentat, argumentase persoana pe care o citam, numai k nu avea tupeul sa puna punctul pe i.
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 15:15   #70
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Danny:
Originally Posted by patraulea:
1. Nu uita ca acest OBLOMOV despre care spui tu ca nu ti-a placut a fost declarat de UNITER cel mai bun spectacol in stagiunea 2003/2004.
2.Si nu cred ca e nevoie de o pregatire psihologica anterioara.
3. Specatacolul este senzational.

1. Ma lasa rece.
2. Bine, atunci o sa ma pregatesc fiziologic.
3. Ramane de vazut.


Eu nu am incercat sa te conving,pt.ca nu merita efortul!
Era doar o parere personala!
Restul,vine.......
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 May 2004, 15:20   #71
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by zizi:
Originally Posted by patraulea:
[

Inainte de a face afirmatii gratuite,va sugerez sa vedeti APUS DE SOARE!`
Nu spuneti tampenii neargumentate!
:oops: :oops:

ia-o ushor, galben-rozaliule...l-am vazut in repetitzii, deci shtiu despre ce vorbesc, 'ntzelegi? de argumentat, argumentase persoana pe care o citam, numai k nu avea tupeul sa puna punctul pe i.

Mai Zizoaso,este vorba de o piesa"prafuita" si veche,care e pusa in scena excelent de acest Dan Pita.Este f.important cum este facuta aceasta montare,CUM spune un lucru arhicunoscut,prin ce metode.Aici e toata smecheria.Trebuie sa ai ceva talent sa faci asa ceva,toata lumea a citit APUS DE SOARE,insa conteaza f.mult CUM transmiti mesajul.De asta sunt adeptul pieselor clasice,care puse in scena de un regizor mare,te fac sa vezi in alta lumina aceeasi poveste arhicunoscuta.
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2004, 14:36   #72
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by zizi:
ia-o ushor, galben-rozaliule...l-am vazut in repetitzii, deci shtiu despre ce vorbesc, 'ntzelegi? de argumentat, argumentase persoana pe care o citam, numai k nu avea tupeul sa puna punctul pe i.

Nu e vorba de tupeu ... da' atata timp cat n-am vazut "Apus de soare", nu cred ca e corect sa ma lansez in opinii explicite despre el. Si nu era singurul exemplu.

E drept ca :
1 - Mi se pare ca e o alegere proasta pentru repertoriul unui teatru
2 - Nu vad nici un motiv pentru care ar trebui sa inghita atatia bani de la buget (a se scuti cu "anul Stefan cel Mare" si alte argumente gen Romania Mare)
3 - Nu cred ca Pitza mai are ceva de spus ca regizor (nu conteaza daca in film sau in teatru) ... luand in calcul ce a produs in ultimii 10 ani. Voi fi incantata sa-mi schimb opinia, si m-as bucura sa fi produs o capodopera ca sa-mi faca mie in ciuda
4 - Nu am de gand sa vad acest spectacol. Cel putin in stagiunea asta.
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2004, 14:42   #73
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by patraulea:

Trebuie sa ai ceva talent sa faci asa ceva,toata lumea a citit APUS DE SOARE,insa conteaza f.mult CUM transmiti mesajul.De asta sunt adeptul pieselor clasice,care puse in scena de un regizor mare,te fac sa vezi in alta lumina aceeasi poveste arhicunoscuta.

Mie-mi pare mai degraba ca esti adeptul pieselor clasice, INDIFERENT de CUM au fost puse in scena ... :lol:
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2004, 21:08   #74
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
[quote="Blanche"
Nu e vorba de tupeu ... da' atata timp cat n-am vazut "Apus de soare", nu cred ca e corect sa ma lansez in opinii explicite despre el. Si nu era singurul exemplu.

E drept ca :
1 - Mi se pare ca e o alegere proasta pentru repertoriul unui teatru
2 - Nu vad nici un motiv pentru care ar trebui sa inghita atatia bani de la buget (a se scuti cu "anul Stefan cel Mare" si alte argumente gen Romania Mare)
3 - Nu cred ca Pitza mai are ceva de spus ca regizor (nu conteaza daca in film sau in teatru) ... luand in calcul ce a produs in ultimii 10 ani. Voi fi incantata sa-mi schimb opinia, si m-as bucura sa fi produs o capodopera ca sa-mi faca mie in ciuda
4 - Nu am de gand sa vad acest spectacol. Cel putin in stagiunea asta.[/quote]

Ar fi cazul sa vezi piesa si apoi sa spui ca Pita nu mai are nimic de spus ca regizor!Piesa nu e o capodopera,dar este cu mult peste piesele puse in scena acum.

patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 May 2004, 21:11   #75
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Originally Posted by Blanche:
Originally Posted by patraulea:

Trebuie sa ai ceva talent sa faci asa ceva,toata lumea a citit APUS DE SOARE,insa conteaza f.mult CUM transmiti mesajul.De asta sunt adeptul pieselor clasice,care puse in scena de un regizor mare,te fac sa vezi in alta lumina aceeasi poveste arhicunoscuta.

Mie-mi pare mai degraba ca esti adeptul pieselor clasice, INDIFERENT de CUM au fost puse in scena ... :lol:

Si ce,e interzis de lege?Fata de labarelile astea contemporane,o piesa clasica ramane o PIESA CLASICA!
8) 8) 8) 8) 8)
patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 00:12   #76
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
nu te ambala, mai patraulea. "apus de soare" a apus inainte sa fi apucat sa rasara. "adevarat graiesc" - vorba cronicarului. iar subtextul pesedist/prm-ist al spectacolului chiar imi provoaca greata. regizorul e terminat si in film si in teatru.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 00:48   #77
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
in afara unor decoruri fastuase care arata intr-adevar remarcabil(din punct de vedere al realizarii dar shi vizual vorbind) eu nu am gasit nimic interesant la aceasta montare. end of the story.
(nu vreau sa provoc reactzii isterice...nici macar lungi dezbateri, dar shi eu sunt deacord k pizza nu prea le are decat cu limbile date acolo unde trebuie--prietenii din psd stie de ce. din pacate nu doar asta ar fi problema acestui spectacol.)
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 09:05   #78
Blanche
Senior
 
Blanche
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 118
Originally Posted by patraulea:
Originally Posted by Blanche:

Mie-mi pare mai degraba ca esti adeptul pieselor clasice, INDIFERENT de CUM au fost puse in scena ... :lol:

Si ce,e interzis de lege?Fata de labarelile astea contemporane,o piesa clasica ramane o PIESA CLASICA!
8) 8) 8) 8) 8)

Puishor, nu te ambala, ca nu ti-a interzis nimeni nimic ...faceam o constatare. Vad ca imi confirmi banuielile. Atat.

N-are rost sa discutam, eu oricum sunt cumva in partea opusa ca si preferinte ... decat o piesa clasica, indiferent cum a fost pusa in scena .... mai bine un spectacol de teatru bun, care nu are la baza un text dramatic.
Si n-am nici o placere a dialogului cu cineva care-mi urla lozinci ...

Daca ma gandesc bine, mi-au placut o multime de spectacole de teatru care plecau de la orice altceva decat o piesa de teatru scrisa. Incepand cu "Levantul" regizat de Catalina Buzoianu acu' cativa ani, "Vizita batranei doamne" sau mai recentul "De ce fierbe copilul in mamaliga" ... pentru mine au fost niste spectacole de teatru reusite ... desi nu monteaza clasici.
Asta ca sa nu dau exemple mai scandaloase din punctul de vedere al unora ....gen Vama Veche de la National.
Blanche is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 May 2004, 11:22   #79
patraulea
Veteran
 
patraulea
 
Join Date: Apr 2004
Location: Bucuresti
Posts: 171
Blanche spunea:
"Puishor, nu te ambala, ca nu ti-a interzis nimeni nimic ...faceam o constatare. Vad ca imi confirmi banuielile. Atat.

N-are rost sa discutam, eu oricum sunt cumva in partea opusa ca si preferinte ... decat o piesa clasica, indiferent cum a fost pusa in scena .... mai bine un spectacol de teatru bun, care nu are la baza un text dramatic.
Si n-am nici o placere a dialogului cu cineva care-mi urla lozinci ...

Daca ma gandesc bine, mi-au placut o multime de spectacole de teatru care plecau de la orice altceva decat o piesa de teatru scrisa. Incepand cu "Levantul" regizat de Catalina Buzoianu acu' cativa ani, "Vizita batranei doamne" sau mai recentul "De ce fierbe copilul in mamaliga" ... pentru mine au fost niste spectacole de teatru reusite ... desi nu monteaza clasici.
Asta ca sa nu dau exemple mai scandaloase din punctul de vedere al unora ....gen Vama Veche de la National".[/quote]

Mai draga,nu ma ambalez prea tare,nu stiu de ce vi se par ca o fac(poate din cauza tonului???) :oops: ,pt.ca am mai spus si cred ca e cazul sa o repet:nu merita efortul si nu cred ca am nimic de castigat prin a-mi impune punctul de vedere in fata unora ca tine.Nu stiu de unde reactia asta de 2,50!!!Poate din lipsa de altceva?Nu stiu.
In ceea ce-l priveste pe Pita,sa stiti ca nu e ruda cu mine.Insa ccea ce a facut mi-a placut si din acest motiv am spus ceea ce am spus.

patraulea is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2004, 21:58   #80
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Originally Posted by Blanche:
...sau mai recentul "De ce fierbe copilul in mamaliga"...

Momentan am citit doar cartea. Mi-a placut. Acum pot merge si la teatru
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:09.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells