Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Fanatic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Apr 2003, 09:15   #61
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Wow!Toata istoria Pamantului de mijloc?In sensul ca cele 12 volume!!!!!?In cazul asta,banuiesc ca si Unfinished Tales.Romani thampitzi!!!Nu exista nici macar o nenorocita de firma care sa aduca carti bune din strainatate.....Eu am citit cele 3 in rom,la fel si Hobbitul(si asta inainte sa aud cum ca s-ar face vreun film),plus editiile originale ale ROTK,Tolkien Reader si farmer Giles of Ham,pe care am pus mana la un anticariat jegos de aici din oras cu 50.000 fiecare-asta avand in vedere cat costa ele afara$$$).Eh,oricum...
Anu' asta-i an de BAC pentru mine( :evil: ),si pana in august invatat si iar invatat,dar dup'aia....Ca veni vorba,Demona,de unde facusi rost de carti?Te pomenesti ca ai si 'Atlas Of Middle-Earth',ca atunci ma duc si ma spanzur de Somes. 8)




Quote:
o vampira super-mega-ultra-infra-extra super...shi tu ai respiratzie....de usturoi...ce faci?!?!?

Folosesti noul Airwaves!!!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2003, 17:08   #62
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
...Enciclopedia Arda se numeshte, raptor...shi aia se studiaza zi de zi...dar nu trebuie sa te spanzuri...shi da...citite 12 volume de Middle-Earth History. Eu cartzile in engleza le-am primit de la un verishor de al meu, plecat cu ani in urma in Canada shi de acolo le-a trimis! I'm lucky! Isn't it?

...Chestia cu vampiru`...cam asha raptor..

(*) Keep the LOTR Pride alive! (*)
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Apr 2003, 19:46   #63
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Astazi am fost la cinema pentru a revedea The Two Towers. (doar la Gladiator am fost de doua ori la cinema)

Am descoperit noi faze care mi-au placut....si le-am revazut cu placere pe cele care imi placusera data trecuta...si m-au facut sa mai revad inca o data filmul la cinema.

Imi place mult legatura stransa dintre Legolas-Aragorn si Gimli. Cand Éomer i-a spus lui Gimli : " I would cut off your head if it were a little higher off the ground " ....Legolas a pus instantaneu arbaleta la ochi tintind capul lui Éomer spunand : "You would die before your stroke fell. "

Faza cu Legolas cand se suie pe cal din mers....ash revedea-o de 1000 de ori ...fara sa ma plictisesc.

Despre Helm's Deep nu mai spun..ca am mai spus. Cea mai frumoasa scena din istoria cinematografiei. (*) (*) (*) (*) (*)

Ugluk, viteaza capetenie Uruk-Hai , pana la urma a murit ? In batalia cu Éomer ? Mi-ar pare rau de el...ca prea era viteaz.

Am inceput sa imi downlodez soundtrackul. Superb.

Demona, Yahoo Messenger nu servesti ?
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 12:23   #64
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Asteapta lupta de pe campiile Pellenor.... 8) Maaaaaaaaaammmmmiiiiii!!!!Vreau si eu ce are Demona!!!!!!!
*-time-out in care mama lu' raptor da o fuga pina in cea mai apropiata tara civilizata ca sa-i cumpere cartile*
Hei,probabil ca dati si voi din cand in cand prin theonering.net.De ce nu avem shi noi 'intruniri LOTR',ca fani(nu-mi place cuvantul asta,apropos) sunt destui,har Domnului?
-daca exista asa ceva deja inseamna ca-s tampit si un imbecil si CEL MAI MARE DOBITOC de pe planeta asta(nu ca n-as fi deja :lol: 8) )....
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 14:35   #65
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Pai ce intalniri sa avem noi ? Nu zic ca nu ar fi frumos..dar vii tu de la Cluj la Bucuresti ? Sau eu de la Bucuresti..in cine stie ce orash uitat de lume sta Demona ? :roll:
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 16:43   #66
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
....hahahaha...

...So Moshule...yahoo msg servesc, dar se pare ca nu "picam" at the same time pe el...cat despre Ugluk...el a murit mai demultishor...shtii langa cascada Rauros...dupa ce la omorat pe Boromir...Aragorn la facut parizer! Imi pare bine ca eshti un fan LOTR, dar trebuie sa intreb...NUMAI DE 2 ORI?! Eu partea a 2-a am vazut-o de 24 de ori...pana acum...pana apare partea 3 *ranjeshte* ...raptor...se fac intalniri....daca ia bani...shi HEY MOSHULE...Lasa ARAD-ul in pace!!! E departe de Bucureshti...dar asta nu inseamna ca e alta planeta!!! :evil:

(*) Keep the LOTR Pride alive! (*)
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2003, 19:18   #67
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Pai eu ma uitam pe www.imdb.com si la distributia LOTR2 apare si Ugluk si nu stiam ce e cu el. De asemenea apare si Galatriel. Apare Galatriel in LOTR2 ?

Pai eu nu am stiut ca esti din Arad. Ca ai zis ca e naspa prin orashul tau. Ma gandeam ca stai prin Braila sau Calarasi ! Arad e mai marfa si ca Bucuresti !

Fruntea-i in Banat ! (*) (*) (*) (*) (*)

PS : da si tu un mesaj off-lene pe YM ! 8)
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 15:53   #68
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
..grrrrr...

In primul rand e...GALADRIEL...nu GALATRIEL!!! Galadriel insemna "Fiica Luminii"(Galad = lumina, iell(iel) = fiica)...doi...NU AM SPUS NICIODATA CA ARAD-ul E NASHPA! Tu presupui asta, trei..apare Ugluk in film pentru ca aia nu au citit cartea!!! :evil:

...o sa las mesaj...

(*) Keep the LOTR Pride Alive! (*)
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 17:44   #69
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Tu cunosti limba elfilor ? Adica ..daca ne-am intalni am putea purta o conversatie in elfa...asa precum Aragorn cu Legolas ?

Gimli nu cunostea elfa,nu ? Sau stia si el ?

PS : am primit mesaj pe YM. marfa
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 18:48   #70
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Da cunosc...dar Sindarina, nu Quenya. Sindarina e cea vorbita in Rivendell shi Mirkwood. Pe cand Quenya e cea vorbita in Lothlorien. Nu e mare diferentza (ex: Navaer - sindarina , Namarie - quenya , insemnand "cu bine" - ca expresie de "ramas bun")..."Elfica" se citeshte shi scrie ca shi romaneasca noastra - cum se aude... ...Shi da...pe mine m-ar duce o conversatzie...da` pe tine te tzine??? 8)

...np de mesaj..

Navaer...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 20:42   #71
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Demooona, de ce il induci in "oroare" pe Oribilul Mosh? Si in Lothlorien tot sindarina se vorbea!! Quenya nu se mai vorbea decit "on formal and state occasions" in Middle-earth... era ca un fel de "latina" a elfilor.
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 20:56   #72
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
...WRONG!!! Pentru ca Elfii din Lothlorien erau cei mai nobili shi ei o vorbeau...ca o vorbeau cu altzii...partea 2... shi welcome back...da` tot ashtept raspunsu` la faza cu Eowyn - Aragorn...what was soooo cool beetwen them anyway?! :evil:
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 23:50   #73
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Mie nu imi place legatura dintr Eowyn si Aragorn. Eowyn e o taranca. Nu se compara cu Arwen.

Demona...ce parere ai despre semnatura mea ? Stii ce inseamna sau iti traduc eu ? :lol:
__________________
Elen sila lumen omentielvo
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2003, 23:59   #74
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Eu nu zic ca n-o fi asa, dar, cel mai bine, ca sa ne lamurim perfect, vino cu citatul exact unde zice chestia asta.

Dar stai, cum adica, nu prea inteleg intrebarea cu Aragorn si Eowyn. Te referi la ceva ce am mai discutat? Unde, ca nu-mi amintesc?
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 18:28   #75
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
..ma intrebai la un moment dat ce mi-a placut la LOTR, eu tzi-am raspuns shi tu ai zis ca tzie tzi-a placut ce s-a intamplat intre Aragorn shi Eowyn...iar eu m-am enervat tare rau! Uite-te pe pagina numaru` 4 al subiectului asta...pe acolo vezi cam de unde ai ramas in urma! Moshule...Elen sile lume omentielvo...da` de la cine ai auzit-o asta?! Ha?!?!?
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2003, 20:56   #76
Oribilul Mosh
Novice
 
Oribilul Mosh
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 23
Send a message via MSN to Oribilul Mosh Send a message via Yahoo to Oribilul Mosh
Cum de unde am auzit-o , mai Demona ? I-a zis-o Arwen lui Aragorn. Ma mir ca nu stii.
__________________
Elen sila lumen omentielvo
Oribilul Mosh is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2003, 01:38   #77
Guinevere
Senior
 
Guinevere
 
Join Date: Jan 2003
Posts: 87
Send a message via ICQ to Guinevere Send a message via AIM to Guinevere Send a message via Yahoo to Guinevere
Aha, mi-am amintit. Da, deci nu-ti place de Eowyn... Mie imi place. Mie imi plac amindoi fratzii, si situatia lor la curtea regelui Theoden mi se pare foarte romantica. De fapt, situatia ei in general e asa.

Si mi-a placut foarte mult cum este realizata in film relatia dintre ea si Aragorn pentru ca de, in carte e simplu, povestesti si gata: Eowyn vazut Aragorn, Eowyn cazut in cap. Dar regia e super, la fel si jocul Mirandei Otto, e f. subtil si frumos. Intensitatea sentimentelor ei e prezentata asa de fin, asa de sensibil, asa de rezervat, ea transmite atit de mult din priviri, e extraordinar.
__________________
...warriors are busy fighting one another in distant lands, and in this neighbourhood heroes are scarce, or simply not to be found.
Guinevere is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2003, 15:20   #78
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Quote:
Mie nu imi place legatura dintr Eowyn si Aragorn. Eowyn e o taranca
:lol: si asta tot in film.....
Quote:
se fac intalniri....daca ia bani...
...mda,nici nu m-as fi gandit altcumva
Stie cineva ceva mai mult decat stiu eu despre niscaiva zvonuri cum ca PJ ar regiza intr-un viitor apropiat Hobbitul?Si,pana nu uit,Demona,ai auzit 100% de LOTR-ul ala vechi de prin '70?-available pe Amazon.com-si ma bate-un gand sa-mi conving/fraieresc parintii sa-mi dea nitzelush 'za holy kredit card'-asa ca,daca l-ai vazut zi-mi cate ceva despre el.Tot ce stiu e ca e de animatie si ca se termina la ceva timp dupa Vagauna lui Helm.
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2003, 15:54   #79
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Guinyyyyyyy...ma omori cu Eowyn...frasu`...se crede prea prea SHI NU E!!!!!! ...dar asta e...fiecare cu gusturile lui...da` enervant shi faptul ca cam multe tipe cad in cap dupa Aragorn asta...macho...in fine...shi iar nu imi place faza din film...CE TREBUIE EOWYN SA FACA MISHTO DE GIMLI??? Oh I just that...! Let's smile anyway...raptor...calm down...intzeleg ca eshti fan LOTR...shi eu sunt...dar original de prin anii 70...eu le am din anii 80 (82 mai precis)...hahaha...fix anu` meu! anyway...Moshule...whatever
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2003, 17:07   #80
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Raptor, exista doua versiuni "originale" din epoca respectiva:

- cea a lui Ralph Bakshi din 1978, care cuprinde primele doua volume si care este un fel de desen animat rotoscopat dupa imagini reale. Este foarte ... out there (read: prost), suportat fara rasete cu crampe doar de cel mai die-hard fan Tolkien;

- cea a lui Rankin & Bass din 1980, care cuprinde ultimul volum (RotK) si care este un desen animat mult mai clasic si mai "cuminte" ca stil, dar prin macelarirea firului epic si prin design-ul personajelor reuseste cumva sa fie chiar mai enervant decat filmul lui Bakshi;

Cu alte cuvinte, daca nu insisti sa ai toate variantele de ecranizari facute pana acum (eu le am 8) ) mai bine economisesti banii si iti cumperi in toamna DVD-ul SE de la "Two Towers" cu cele 43 de minute de material suplimentar...

Salutari,
Andrei

P.S.: Nu, PJAX nu va regiza "The Hobbit" in viitorul apropiat - proiectul sau urmator e "King Kong"

P.P.S.: In schimb, studioul sau - Weta - va produce efectele speciale pentru The Chronicles of Narnia, o celebra serie pentru copii scrisa de bunul prieten al lui Tolkien, C.S. Lewis. Primul film, "The Lion, the Witch and the Wardrobe" va fi regizat de Andrew Adamson (of "Shrek" fame) si este programat sa iasa in 2004.
__________________
Beauty is in the behind of the holder.
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:25.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells