Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Oct 2009, 12:29   #61
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Ce n-as da sa am si eu luxul de a mai merge la cinema. Sincer, a vedea filmul acasa nu se va compara niciodata cu a-l vedea la cinema. Si nu din cauza ecranului gigantic. E din cauza magiei. Imi place enorm sentimentul acela cand se sting luminile si incepe proiectia A,desigur, numai sa nu aud ront! ront! prin preajma, ca se duce totul naibii
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Oct 2009, 19:38   #62
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Nu suport ca cineva sa vorbeasca in timp ce ma uit la un film (poate doar in cazul in care filmu' respectiv e plictisitor) ; de aceea prefer sa ma uit la filme acasa .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 12:20   #63
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Originally Posted by Gospin:
Deranjeaza un pic la ureche, dar m-am obisnuit .. in + nu ma duc asa des la cinema, prefer sa vad un film acasa unde ma simt in largul meu, chiar daca nu se compara cu ecranul ala gigantic

... si in + dai - bani iar in + industria cinema-ului - din ce in ce mai mult.gen.

Scuzati-mi limbajul, e doar pentru forumistul de mai sus.
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2009, 20:52   #64
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by E.Floares:
Originally Posted by Gospin:
Deranjeaza un pic la ureche, dar m-am obisnuit .. in + nu ma duc asa des la cinema, prefer sa vad un film acasa unde ma simt in largul meu, chiar daca nu se compara cu ecranul ala gigantic

... si in + dai - bani iar in + industria cinema-ului - din ce in ce mai mult.gen.

Scuzati-mi limbajul, e doar pentru forumistul de mai sus.
Well, maybe you're right .
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 14:10   #65
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Stiu sigur ca specimenul e descris in "Atlas de Mitocanie Urbana". Ce n-as da sa fie o specie pe cale de disparitie...
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Oct 2009, 16:48   #66
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Originally Posted by Avalhon:
Stiu sigur ca specimenul e descris in "Atlas de Mitocanie Urbana". Ce n-as da sa fie o specie pe cale de disparitie...
Si culmea ei se inmultesc, vezi cocalari la tot pasu'
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Oct 2009, 14:12   #67
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Se imnultesc precum gandacii de bucatarie. Nici o sansa sa scape lumea de ei prea curand
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Nov 2009, 16:15   #68
claudiu-daniel-lugoj
Senior
 
claudiu-daniel-lugoj
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 117
claudiu-daniel

E lipsa de respect sa vorbesti in timp ce ruleaza un film sau sa maninci floricele si acea e urit ca se face un anumit zgomot pe care pe alti ii deranjeaza,dar mai sunt si care striga in timpul filmului,injura sau vorbesc la telefon,civilizatia nu a ajuns la toti asta e,dar e urit sa faci asa ceva.
claudiu-daniel-lugoj is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 15:07   #69
office20ro
Novice
 
office20ro
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 13
Angry 2012

Despre mancatul floricelelor nu ma plang. Decat daca cineva poate manca atat de fioros incat sa acopere sunetul filmului.

Dar, nu pot suferi cand cineva vorbeste in tipul filmului, Fie cu altcineva, fie cu mine, fie la telefon.

True story:
In sala cinema ruleaza 2012. Sala plina. In spatele meu suna 1 telefon. Posesorul raspunde si-si incepe conversatia. Ii auzeam clar fiecare faza, si chiar daca filmul nu ma prindea, tot eram frustrat de tupeul lui. Dupa cateva fraze isi anunta colegul de vorba ca e la film. A mai durat inca ceva timp pana cand l-a domolit ca nu-i nici o problema si ca nu-l deranjeaza convorbirea. Apoi a continuat in liniste.

Faza tare acum urmeaza: Dupa terminarea filmului aud aceeasi voce cu care m-am obisnuit spunand : Oh, ce film tare! Demult nu am mai vazut un asa film. Astia ar trebui sa dea numai filme d'astea!. ASTA-I un film de Oscar.!

office20ro is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2009, 15:52   #70
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
La This s it, un tip a fost scos din sala de catre bodyguard si o plasatoare, pentru comportament. Nu stiu exact ce a facut sau spus tipul, pentru ca era mult in spatele meu, dar se pare ca o tipa l-a reclamat.
Ce se mai vaita saracu' - sa nu-l scoata, ca a platiti bilet etc. Dar sunt convinsa ca si-a meritat-o din plin, si ma bucur ca cei de la movieplex au intervenit.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 16:33   #71
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Cand ai cumparat bilet ti-ai asumat si un minim de civilizatie sa taci naibii din gura si sa-i lasi si pe alti Homo Sapiens Sapiens care au platit si ei bilet sa se bucure de film.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 17:49   #72
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Am nimerit si eu la "The Box" langa 2 dobitoace care fiind atat de depasite de povestea de la care se asteptau sa fie blockbuster au declarat spasite(dupa ce in prealabil au discutat juma' de film de vrute si nevrute):Mai bine mergeam la "Sotia calatorului in timp"...
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 18:52   #73
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Eh..poate sa mamance,sa bea sa vorbeasca si putin intre ei sau la telefon(poate e ceva grav)....
Dar cand se ridica in picioare si se forfoie cautand ceva care nu mai gaseste..... ,apoi cand tocmai credeai ca s-a linistit mai face si schimb de locuri,in fata ta punandu-se o matahala de 2 metri patrati.... si cand toate astea au luat sfarsit se mai defocalizeaza si imaginea ..deja e comedie.
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 19:04   #74
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
In ultimii ani de viata ai cinematografului din oraselul nostru (inainte de a-si da duhul cu totul - cinematograful, nu oraselul, desi nici el nu mai are multe...) chestia cool era ca aproape de fiecare data cind mergeam la film eram doar vreo 4-5 persoane in sala asa ca nu-mi faceam eu griji in privinta vorbitului...
Tin minte cind am vazut The Shawshank Redemption pentru prima oara, la cinema, eram tot asa vreo 6-7 in toata sala, era un ger crunt, nimeni nu stia nimic despre filmul respectiv si s-a dovedit pina la urma (pentru toti cred, nu doar pentru mine) o experienta de neuitat. Una dintre cele mai placute surprize de care am avut parte in cariera mea de cinefil...
Unde s-au dus vremurile alea...

Nici nu stiti voi astia cu cinematografe in oras ce inseamna sa fii vaduvit de asa ceva. Tare adevarat e - nu pretuiesti cu adevarat un lucru pina nu-l pierzi... Asa ca - suna a popcorn, vorbeste cineva, te retragi in cel mai linistit colt si multumesti cuiva acolo sus ca te mai poti bucura un pic de ARTA (intr-o mai mica sau mai mare doza...).
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 19:34   #75
cremaxx
Banned
 
cremaxx
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 408
Originally Posted by Windom:
In ultimii ani de viata ai cinematografului din oraselul nostru (inainte de a-si da duhul cu totul - cinematograful, nu oraselul, desi nici el nu mai are multe...) chestia cool era ca aproape de fiecare data cind mergeam la film eram doar vreo 4-5 persoane in sala asa ca nu-mi faceam eu griji in privinta vorbitului...
Tin minte cind am vazut The Shawshank Redemption pentru prima oara, la cinema, eram tot asa vreo 6-7 in toata sala, era un ger crunt, nimeni nu stia nimic despre filmul respectiv si s-a dovedit pina la urma (pentru toti cred, nu doar pentru mine) o experienta de neuitat. Una dintre cele mai placute surprize de care am avut parte in cariera mea de cinefil...
Unde s-au dus vremurile alea...

Nici nu stiti voi astia cu cinematografe in oras ce inseamna sa fii vaduvit de asa ceva. Tare adevarat e - nu pretuiesti cu adevarat un lucru pina nu-l pierzi... Asa ca - suna a popcorn, vorbeste cineva, te retragi in cel mai linistit colt si multumesti cuiva acolo sus ca te mai poti bucura un pic de ARTA (intr-o mai mica sau mai mare doza...).

Imi pare rau de pierderea suferita...condoleantele mele.

Eu am fost saptamana trecuta la un cinematograf din Pitesti la care spectacolul se desfasura la fel,4-5 persoane,frig etc dar stateam linistit si mancam floricele,beam o cola,savuram filmul...Cand sa platesc pretul biletului la intrare imi spune casierul ca nu se mai tine spectacol la acea ora.....Eu il intreb cum adica,gandindu-ma ca poate e vreun spectacol inauntru si eu nu pot sa intru...Casierul imi spune: pai esti singurul care vrea sa intre la film......

Apoi ajung acasa ,butonez internetul,dau peste cinemagia si acolo tastez Pitesti...Surpriza mare: rula filmul 2012 la un cinema de care eu nu auzisem.Ma uit mai bine si observ ca la acel cinematograf erau 6 filme,deodata! Cum naiba?Astia fac misto de mine?Adica ei nu mai vand bilete la un cinema care e in centrul orasului ,iar la un mool la intrare in oras sunt 6 sali de cinema?.....Ei bine asta e la fel ca cinamatograful tau ,numai ca in asta nu a investit nimeni bani sau banii de la spectacole s-au dus pe mertzane si bemveuri....
cremaxx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Nov 2009, 19:39   #76
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Arrow

io-mi amintesc cum am văzut unul dintre ultimele filme în oraş, Titanic: sala a fost plină până la refuz, însă nimeni nu îndrăznea să respire măcar, atât era de linişte; mă durea fundul de la scaunul tare, însă nu îndrăzneam să mă mişc, şi să tulbur liniştea.
obieciul ăsta de-a mânca, bea, de-a comenta şi mai ales a-ţi lăsarea mobilului deschis în timpul filmului mi se pare de-a dreptul nesimţire.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2009, 12:09   #77
Dominic
Guru
 
Dominic
 
Join Date: Feb 2004
Location: On The Chair!
Posts: 385
Send a message via AIM to Dominic Send a message via MSN to Dominic Send a message via Yahoo to Dominic
Un unchi de`al meu imi povestea odata despre prima data cand a vazut el Liceenii.S`a refereit doar la un singur cadru, cel in care Stefan Banica Jr. o saruta pe Oana Sarbu, moment in care vreo 2-3 marlani din spate au inceput sa strige innebuniti..."Fu**-o Baaaaa". Sunt tot felul de personaje care vin strict la film doar pentru a face panarama.
__________________
--The End--
Dominic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Dec 2009, 22:43   #78
TZurtzur
Junior
 
TZurtzur
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 35
Am fost acum 3 zile la COWBOY, intr-un cinematograf mai vechi.
Filmul rula de vreo 15 minute si a venit o tanti portarita/vanzatoare in sala si a inceput sa strige dupa posesorul bicicletei din fata cinematografului, sau stiu eu unde isi lasase ala bicicleta.
Cum nu i-a raspuns nimeni, a parasit sala.
Peste inca 5 minute s-au aprins luminile, filmul a fost oprit si s-a intors tanti super nervoasa strigand de nebuna dupa "nesimtitul" cu bicicleta.
Cand din nou nu i s-a raspuns a parasit iar sala, dar filmul nu incepea.
Au trebuit ceva urlete de genul :FIIILMUUUL, de la oamenii din sala.
Deci asa se desfasoara un festival de film in Timisoara... ce minunat..
TZurtzur is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 19:42   #79
Avalhon
Veteran
 
Avalhon
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 225
Intrebarea mea e : ati mai apucat sa vedeti fimul? Sincer, la noi aici nu am intalnit asa ceva. Doamnele de la cinematograf erau super dragute.
Avalhon is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 22:52   #80
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
In Vitan,la "Inglourious..."(a doua vizionare):

LaPaditte catre Landa:"Colonel,je vous presente ma famille."(sau cam asa ceva )
Vecinul de scaun mancator patimas de floricele,catre tovarasul sau :"Oh,yes!"

M-am infricosat de cat de macabre-mi erau gandurile fata de ins.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells