Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 Feb 2007, 19:39   #61
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Documentar

Originally Posted by mihaifulger:
Ce documentaristi si documentare va plac si ar putea intra in "noul val"?
F. Iepan, cu tot ce a facut. Din pacate nu-mi mai amintesc cum se cheama cel cu romanii plecati la bijnita in Iugoslavia. Muntii nostri aur poarta, noi cersim din poarta-n poarta. Damn, m-a impresionat la vremea respectiva.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 22:26   #62
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
@marx
Sunt de acord, e nevoie de adjectivarea "noului val", numai ca eu unul nu am reusit sa gasesc nici un termen potrivit.
Cat despre starea industriei de film, cred ca noi o putem sprijini deocamdata prin promovarea adevaratelor valori si refuzul impostorilor. Unii dintre tinerii regizori chiar au reusit sa lucreze, cum le ceri tu, (si) cu producatori si bani straini - Nae Caranfil si Catalin Mitulescu sau Alexandru Solomon si Florin Iepan sunt exemple bune. Totusi, suntem inca la inceput...


@Pitbull
De unde crezi ca incepe desprinderea de balcanism(e)?


@Carmine Galante
Te prinde bine postura de avocat al necuratului. 8)
Cred ca te referi la documentarul "Peisaj dupa embargo" (1997).
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Feb 2007, 22:42   #63
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
mai grav este ca industria de film romaneasca nu exista nici macar la stadiul de embrion. au disparut sute de cinematografe care reprezentau o piatza de expunere si desfacere, deci, implicit nivelul de accesibilitate al unui film si cel de profit va sucomba. daca n-ai un loc de vanzare, cum poti face bani?!
iar cnc-ul isi permite sa arunce bani pe filme jenante.
singura evadare ar fi ca regizorii talentati sa lucreze cu producatori si bani straini, dar asta inseamna sa renunte la unele balcanisme ce inca le mai intovarasesc mentalitatile.
Nu stiu daca asta e solutia, dar in orice caz, cinematograful romanesc nu exista, iar problema nu cred ca sunt nici actorii, nici regizorii si nici banii, ci apetitul foarte scazut al publicului de la noi pentru cinema de calitate, lipsa de educatie minima cinematografica, probleme zilnice ale omului care-l indeparteaza si-l fac numai de film sa nu aiba chef. Toate astea concura spre faliment. DRCF - UL AVEA IN '89 455 DE SALI DE CINEMA. AZI NU CRED CA MAI FUNCTIOANEAZA 50. De profit nici nu cred ca mai e nevoie sa pomenesc. La toate acestea se adauga pofta pentru jaf si devalizare a celor din societatile de specialitate (Rofilm, RomaniaFilm), ma refer la conducere, care nu prea are de-a face cu cinema-ul, care considera munca in domeniul asta un simplu job, o ocazie de a face bani, faptu' ca-s numiti pe criterii politice si mai ales ca aceste societati nu s-au privatizat la timp.

Originally Posted by mihaifulger:
@Carmine Galante
Te prinde bine postura de avocat al necuratului. 8)
I know.
Originally Posted by mihaifulger:
Cred ca te referi la documentarul "Peisaj dupa embargo" (1997).
Dap, il caut acum sa-l revad sa vad daca-mi lasa aceiasi impresie. Oricum stiu ca regizorul a avut originala idee de a organiza premiera exact la punctul de trecere, la granita. Protagonistii au fost primii care au vazut filmul, multi plangeau.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2007, 11:35   #64
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Back to the topic

Ce alte documentare romanesti de dupa 1989 v-au placut / v-au marcat?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2007, 18:27   #65
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Sondaj

Am dorit ca lansarea volumului meu de interviuri (va reamintesc: miercuri 7 martie, de la 7 p.m., la Orange Concept Store de pe Calea Victoriei) sa fie insotita de proiectia unui lungmetraj realizat de unul dintre cei 12 cineasti inclusi in carte. Neputand decide de unul singur, v-am propus un poll (vezi http://www.cinemagia.ro/poll_vote.php?id=102), astfel incat voi sa aveti ocazia sa decideti ce film doriti sa (re)vedeti. Cele trei optiuni:
1. "Dolce far niente" (1998) de Nae Caranfil - o raritate: o coproductie europeana (Franta-Italia) remarcabila, cu un buget urias pentru noi (5 milioane de dolari), semnata de un regizor roman (care a facut si scenariul, adaptat dupa un roman de Frederic Vitoux) si, in acelasi timp, un film cu o istorie dramatica, aproape necunoscut in Romania;
2. "Marfa si banii" (2001) de Cristi Puiu - cel mai important lungmetraj de debut de dupa 1989, reprezentand practic actul de nastere al "noului val" de cineasti autohtoni; venit dupa "anul zero" (in 2000 nu am avut nici o premiera romaneasca!), el a revolutionat scenaristica, interpretarea si regia practicate la noi;
3. "Marele jaf comunist" (2005) de Alexandru Solomon - unul dintre cele mai bune documentare romanesti de dupa 1989; primul lungmetraj al regizorului a castigat premii importante la festivaluri de gen si a intrat in circuitul cinematografic autohton, unde, din pacate, nu a rezistat mult, desi a generat o dezbatere substantiala in presa.
Pana miercuri, mai puteti inca vota ce film ati dori sa vedeti dintre cele trei, iar pe forum va puteti spune opinia despre aceste titluri si regizorii lor (si nu numai...).
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2007, 19:19   #66
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Am votat Marele jaf comunist.

Revenind la "noul val", cred ca ar fi interesant sa vorbim nu numai despre realizatori ci si despre actori. Par examplu Dorina Chiriac, care declara in revista amintita de mine ca i-ar placea s-o joace pe Lolita, a disparut in ceata, nu am mai auzit / vazut nimic despre / cu ea.

In ceea ce priviste intrebarea (fara raspuns deocamdata) lansata de M. Fulger, in sectiunea documentare, in afara de filmele lui Iepan nu tin minte sa fi vazut ceva interesant. Si inca ceva, unii o sa rada, pe defuncta tele7abc era o emisiune Reporterii Tele7abc care avea niste reporataje care tindeau de cele mai multe ori spre documentar. Acolo era un baiat destept (o sa-mi aduc aminte si numele) care a facut niste chestii pe care le tin minte si acum : primul reportaj cu regizorul cersetor de la Universitate (subiect preluat de toate televiziunile apoi), altul despre ultimul atelier de reparat instrumente muzicale din Romania, cel cu leprosii de la Tichilesti si multe altele. Le am notate pe undeva, revin.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2007, 19:29   #67
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
De acord, sa vorbim si despre actorii din "noul val": Andi Vasluianu, Dragos Bucur, Bogdan Dumitrache, Alexandru Papadopol (disparut, cum spuneam, in ceata telenovelistica ), mai tinerii Ipate si Istodor, Maria Dinulescu (si ea protagonista de telenovela, mai nou), Adriana Butoi (oare ce mai face?), Mara Nicolescu, Dorotheea Petre, Ana Ularu, Maria Popistasu, Ioana Barbu.. who else?
Din pacate, Dorina Chirac a mai aparut doar la Florin Piersic jr.
Iti astept(am) revenirea.
Pana atunci, o intrebare: ati vazut vreun documentar al lui Dumitru Budrala?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 13:31   #68
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: Sondaj

Originally Posted by mihaifulger:
1. "Dolce far niente" (1998) de Nae Caranfil - o raritate: o coproductie europeana (Franta-Italia) remarcabila, cu un buget urias pentru noi (5 milioane de dolari), semnata de un regizor roman (care a facut si scenariul, adaptat dupa un roman de Frederic Vitoux) si, in acelasi timp, un film cu o istorie dramatica, aproape necunoscut in Romania;
eh, nu e kiar o raritate pt ca a fost difuzat destul de mult timp pe HBO, dar e un film prea bun, comparativ cu alte creatii ale regizorilor romani, pentru a nu fi revazut....
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 14:07   #69
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: Sondaj

@marx
Intr-adevar, a fost difuzat de HBO acum cativa ani, insa, dupa stiinta mea, doar de 3-4 ori, si niciodata in prime time!
Cand am spus ca este o raritate, ma refeream la faptul ca este o coproductie europeana - si cu buget impresionant, pe deasupra - semnata de un regizor roman. Mai cunosti vreun caz similar?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 15:34   #70
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Re: Sondaj

Originally Posted by mihaifulger:
Cand am spus ca este o raritate, ma refeream la faptul ca este o coproductie europeana - si cu buget impresionant, pe deasupra - semnata de un regizor roman. Mai cunosti vreun caz similar?
ca buget nu stiu, dar au mai facut si alti regizori romani fiilme cu bani europeni: Gabrea, Pintilie, Radu Mihaileanu, Bogdan Dumitrescu, iar din scenariul lui Puiu, Offset, a iesit un film ratat.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 15:44   #71
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: Sondaj

Originally Posted by marx:
ca buget nu stiu, dar au mai facut si alti regizori romani fiilme cu bani europeni: Gabrea, Pintilie, Radu Mihaileanu, Bogdan Dumitrescu, iar din scenariul lui Puiu, Offset, a iesit un film ratat.

Corect, s-au mai facut filme cu bani europeni, insa "Dolce" a fost facut fara bani romanesti!
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 18:11   #72
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Sondaj

Originally Posted by marx:
Gabrea.
Sa incercam sa uitam amintirile neplacute.
Originally Posted by marx:
Radu Mihaileanu
Trahir, excelent film, de nota 11, putin comentat pe cinemagia.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 19:40   #73
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: Sondaj

@Carmine Galante
Si "Train de vie" sau "Va, vis et deviens" sunt filme excelente pentru un regizor roman. Din pacate, oricate medalii i-ar da Basescu, Radu Mihaileanu nu mai este un regizor roman...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 21:18   #74
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Sondaj

Originally Posted by mihaifulger:
Radu Mihaileanu nu mai este un regizor roman...
Se declara el francez? Totusi subiectul din Trahir era destul de romanesc, cel din Train de vie a fost filmat pe meleaguri romanesti pentru ca era o locatie ieftina, si printre putinele care mai dispunea de o linie ferata neelectrificata, deci se putea folosi un tren pe carbuni. Asta stiu sigur.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 21:42   #75
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Re: Sondaj

Originally Posted by Carmine Galante:
Originally Posted by mihaifulger:
Radu Mihaileanu nu mai este un regizor roman...
Se declara el francez? Totusi subiectul din Trahir era destul de romanesc, cel din Train de vie a fost filmat pe meleaguri romanesti pentru ca era o locatie ieftina, si printre putinele care mai dispunea de o linie ferata neelectrificata, deci se putea folosi un tren pe carbuni. Asta stiu sigur.

Nu e vorba k se declara francez, dar are cetatenie franceza, traieste acolo si revine in Romania doar de placere. Nu-l vad, de exemplu, intrand in concurs la CNC...
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2007, 22:17   #76
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: Sondaj

Originally Posted by mihaifulger:
Nu-l vad, de exemplu, intrand in concurs la CNC...
Nici eu, cred ca e si o chestie asa de prestij, in plus nu cred ca i-ar fi mai usor sa gaseasca finantari in Franta decat sa apeleze la saracitul buget cnc. Sunt curios, Pintilie de cate ori a luat lovele de la cnc, sau daca a luat, si ce buget a avut Niki si Flo. Cred ca a fost minuscul.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2007, 12:31   #77
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Sondajul

Aseara s-a intamplat un lucru ciudat in sondajul pe care vi l-am propus pentru a alege filmul ce va insoti lansarea de maine seara (vezi http://www.cinemagia.ro/poll_vote.php?id=102): atunci cand "Marfa si banii" parea ca va castiga detasat, "Dolce far niente", care se afla cam la acelasi nivel cu "Marele jaf comunist", la distanta mare de lider, a recuperat ff rapid aceasta distanta si a trecut in frunte (in numai cateva ore!). Nu stiu exact cui i se datoreaza aceasta ascensiune vertiginoasa (e posibil ca si interventiile mele sa fi contat...) si, desi ma bucur pentru filmul lui Nae Caranfil, care merita cu siguranta sa fie mult mai cunoscut (de altfel, asta a fost si motivul pentru care l-am inclus in poll), nu pot sa nu ma intreb cat de corecta este aceasta schimbare de lider. Mai am si un motiv de intristare: dintre cei trei regizori, Nae Caranfil este singurul care nu poate fi prezent la lansarea din Orange Concept Store, in acest moment aflandu-se tocmai in Los Angeles, unde isi monteaza noul lungmetraj.
Oricare ar fi rezultatul final al sondajului, voi apela la bunavointa celor de la OCS pentru a proiecta cele doua filme "perdante" (carora, o stim foarte bine, pozitia din acest poll nu le umbreste cu nimic meritele indiscutabile), in alte doua seri, in prezenta cineastilor. Sunteti de acord?
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2007, 12:58   #78
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eccelent!
Mie, unu', îmi convine, "Dolce..." e singurul Nae pe care nu l-am väs't. "Marfa..."-l are fi-miu, o sä-l väd la el când am chef, iar "Jafu'...", data viitoare. Misto si cä vine Cristi, chiar aveam de tocat niste chestii cu el. Cât despre Nae, lasä, sä-si monteze el filmu-acolo, la L.A., cä bine face.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2007, 13:21   #79
mihaifulger
Senior
 
mihaifulger
 
Join Date: Feb 2007
Location: Bucuresti
Posts: 93
Send a message via Yahoo to mihaifulger
Ma bucur ca macar o persoana este de acord cu mine. 8)
__________________
You see, this profession is filled to the brim with unrealistic motherfuckers. Motherfuckers who thought their ass would age like wine. If you mean it turns to vinegar, it does. If you mean it gets better with age, it don't.
mihaifulger is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2007, 14:26   #80
drudu
Veteran
 
drudu
 
Join Date: Jan 2006
Location: tolintesac
Posts: 244
ciudat? corect? hmm... a fost "ciudat" si "incorect" sa presupui le-am vazut deja pe toate si sa ne ceri sa alegem pe care sa-l revedem... daca m-as fi tinut de litera legii, n-ar fi trebuit sa votez cu dolce far niente pt ca nu l-am vazut niciodata, deci n-as avea de ce sa-l revad...
__________________
If you die horribly on television, you will not have died in vain. You will have entertained us.
drudu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:11.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells