Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 06 Jun 2011, 12:12   #781
Igor12
Veteran
 
Igor12
 
Join Date: May 2011
Posts: 218
Ca sa va abat oarecum atentia de la aceste dispute, va indrum spre acest link

http://cliptank.com/PeopleofInfluencePainting.htm
Igor12 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 12:58   #782
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Federico:

[...]Ce trebuie urmarit e daca a reusit vreuna un duel umar la umar cu elitele masculine paradigmatice. Astfel, V. Woolf eclipseaza o puzderie de mediocritati masculine ale ultimei sute de ani, dar pe langa contemporanii sai care au spulberat tipare, Joyce si Proust, ea paleste. La fel si in celelate domenii, sunt sigur ca sunt multe minti feminine stralucite in filosofie, fizica, chimie si matematica. Unele dintre poate au facut si anumite descoperiri locale... dar unde sunt creatorii de paradigme? Unde sunt corespondentii feminini ai unui Heidegger, Einstein, Mendeleev sau Cantor? [...]
Exista o autonomie a intelectului fata de sensibilitate care le permite porcilor reci de barbati sa atinga aceste performante uluitoare pe taramul ratiunii pure, si o intrepatrundare mai fecunda acesotora doua la femei care pe de o parte le defavorizeaza pe plan creator dar care provine din si este in vedera unui fenomen la fel de nobil ca primul: actul procreator.


"Motivul pentru care incercarea ta de argument esueaza a fost prefigurat si de" mine "mai sus dar sau l-ai trecut cu vederea sau l-ai respins voit". Incercam sa subliniez (fara limbajul de absolvent de filosofie aferent, nu detin aceasta calitate) faptul ca o comparatie intre capacitatile creative ale barbatilor/femeilor pleaca pe o pista falsa din start. Pentru simplul motiv ca sunt complementare (macar asta ai recunoscut) iar complementarele nu se pot nega/anula/compara. Cand x+y=1 atunci x=1-y si y=1-x. Fiecare e distanta pe care celalalt trebuie sa o parcurga pentru a fi desavarsit.

Consider eronate supozitiile tale cf carora:
1. Femeile sunt incapabile structural sa creeze paradigme (e genul de speculatie pur filosofica fara nici o acoperire stiintifica). Se poate totusi sa mai dureze pana se va gasi o muiere sa faca ce a facut Charlie Kaufman dar se va gasi dammit chiar daca va dura o mie de ani.
2. Scopul creativitatii trebuie sa fie spulberarea de tipare / formarea de noi paradigme (si seria Saw a incercat a incercat sa creeze noi paradigme pentru in cate feluri poate fi torturat si ucis un om)

Citatul pe care ti l-am bolduit este pur si simplu amuzant. Actul procreator e o compensare ca sunteti asa proaste !! Vorba aia : "Da-te fa ca ma reped la dumneavoastra !"
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 13:02   #783
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@white1
ceva complex: ia-ti creierul si da-l la reciclat

Last edited by Chambord : 06 Jun 2011 at 13:04.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 13:13   #784
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Aha. Inteligent. Noi vorbim de prezen/trecut nu de ce s-ar putea intampla in viitor, dammit. Sau de ce ar vrea unii sa se intample ca sa le sustina teoriile expuse atat de inteligent aici, incat doar cineva cu creierul reciclat (cu al tau sigur au facut o treaba buna) poate sa le inteleaga. Am inteles ce vrei sa zici, si femeile au potential. Si ce-i cu asta?
LE; totusi, ma amuza ca nu ai fost in stare sa zici ceva asa de simplu decat transpunandu-l intr-o formula matematica

Last edited by White1 : 06 Jun 2011 at 13:15.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 13:31   #785
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Cred ca jignirile sunt gratuite, de oricare parte ar fi ele, cu atat mai mult cu cat toti cei implicati in discutie par sa aiba un anumit grad de intelegere, niciun sorin87 pe aici. Am putea renunta la ele indiferent de cine a inceput sau cine a terminat...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 14:51   #786
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Chambord:
Consider eronate supozitiile tale cf carora:
1. Femeile sunt incapabile structural sa creeze paradigme (e genul de speculatie pur filosofica fara nici o acoperire stiintifica). Se poate totusi sa mai dureze pana se va gasi o muiere sa faca ce a facut Charlie Kaufman dar se va gasi dammit chiar daca va dura o mie de ani.
2. Scopul creativitatii trebuie sa fie spulberarea de tipare / formarea de noi paradigme (si seria Saw a incercat a incercat sa creeze noi paradigme pentru in cate feluri poate fi torturat si ucis un om)

[3] Citatul pe care ti l-am bolduit este pur si simplu amuzant. Actul procreator e o compensare ca sunteti asa proaste !! Vorba aia : "Da-te fa ca ma reped la dumneavoastra !"

1. Cu siguranta falsa nu e. Nici adevarata categoric pentru ca nu tine de matematica. Statusul ei cinstit e foarte probabil adevarata intrucat are la baza are observatii empirice intinse pe doua milenii de istorie a spiritului.

2. Greseala de logica! N-am spus ca scopul creativitatii este crearea de paradigme ci ca un autor paradigmatic e superior unuia cu amprena locala.

3. Aici recunosc ca m-ai invins. Daca e un lucru careia nu pot sa-i fac fata din start intr-o discutie atunci ala e bascalia. Nici cu Logica lui Hegel nu poti sa treci de stavilarul bascaliei.
Imi pare rau ca ai recurs la asemenea tactici. Sa ne oprim aici.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2011, 15:38   #787
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
Se poate totusi sa mai dureze pana se va gasi o muiere sa faca ce a facut Charlie Kaufman dar se va gasi dammit chiar daca va dura o mie de ani.
Lol. Si barbatii in miile lor de ani de traditie creativa au produs exact un singur Charlie Kaufman.
Btw, multumesc, aleluia si amin la ce ai scris pe aici.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2011, 09:22   #788
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Federico:

1. Cu siguranta falsa nu e. Nici adevarata categoric pentru ca nu tine de matematica. Statusul ei cinstit e foarte probabil adevarata intrucat are la baza are observatii empirice intinse pe doua milenii de istorie a spiritului.

2. Greseala de logica! N-am spus ca scopul creativitatii este crearea de paradigme ci ca un autor paradigmatic e superior unuia cu amprena locala.

3. Aici recunosc ca m-ai invins. Daca e un lucru careia nu pot sa-i fac fata din start intr-o discutie atunci ala e bascalia. Nici cu Logica lui Hegel nu poti sa treci de stavilarul bascaliei.
Imi pare rau ca ai recurs la asemenea tactici. Sa ne oprim aici.

1. Din pacate pt empirism el poate doar sa ne arate efectele si sa le coreleze, avand in schimb o mare problema in a gasi cauzele. It all goes way back to phisycal power and influence. E ca la fotbal: In caz de egalitate dupa 90 de minute se departajeaza la prelungiri si penalty-uri. In caz de inteligenta / creativitate / paradigme egale cum facem departajarea. Pai sa vedem: la creier si la inima ne-am masurat si suntem egali, acu hai sa ne incordam si muschii, oups, we have a winner ! Ori paradigma e intrinsec legata de implementare/implementabilitate. Si se implementeaza ceea ce se pupa mai bine cu muschii care pun in practica.
2. idem 1
3. Era the only way. Pt ca afirmatia respectiva a ta avea valoare de adevar: so false it's funny

That's my final 2 cents. Si ca sa fac trecerea inapoi spre carti ... aseara am dat in romanul pe care il citesc acum (culmea, o opera considerata paradigmatica) peste urmatorul fragment (mi-a fost lene sa-l copii la mana din carte si l-am gasit pe net doar in engleza, il reproduc asa):

"This war, in fact, made no sense at all. It couldn’t go on.
Had something weird got into these people? Something I didn’t feel
at all? I suppose I hadn’t noticed it…
Anyway, my feelings towards them hadn’t changed. In spite of
everything, I’d have liked to understand their brutality, but what I
wanted still more, enormously, with all my heart, was to get out of
there, because suddenly the whole business looked to me like a great
big mistake.
“In a mess like this,” I said to myself, “there’s nothing to be done, all
you can do is clear out…”
Over our heads, two millimetres, maybe one millimetre from our
temples, those long tempting lines of steel that bullets make when
they’re out to kill you, were whistling through the hot summer air.
I’d never felt so useless as I did amid all those bullets,and in that sunlight.
A vast and universal mockery
.
"

Voyage au bout de la nuit - Louis Ferdinand Celine
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2011, 09:37   #789
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@M: Nu trebuie sa-mi multumesti. N-am facut decat ce facem toti pe forum: Am spus cum vad eu lucrurile.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Jun 2011, 12:41   #790
Manusa
Guru
 
Manusa
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 362
"Gestapo" - Sven Hassel

O carte extraordinar de buna si interesanta care m-a captivat inca din primele pagini citite. La fel ca si in cazul celorlalte titluri din serie si aceasta "Gestapo" este foarte buna. Daca va plac cartile despre Cel de-al Doilea Razboi Mondial va recomand seria lui Sven Hassel si nu o sa regretati , cel putin eu ma bucur ca m-am apucat de ele.
Manusa is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 10:14   #791
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Franz Kafka - Procesul
O carte ciudata, absurda pe alocuri care mi-a lasat un gust amar... Tocmai ce am inceput Ben Hur - Lew Wallace si deja ma simt ca si cum as citi Biblia
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 10:20   #792
White1
Guru
 
White1
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1,623
Ben Hur is somehow boring. Daca ai ocazia citeste Camasa Lui Hristos, e mult mai faina. Sau Quo Vadis daca inca nu ai citit-o.
White1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 10:26   #793
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Subscriu! Ben Hur nu am citit, dar ultimele doua mi-au placut la nebunie.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2011, 11:01   #794
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Originally Posted by White1:
Ben Hur is somehow boring. Daca ai ocazia citeste Camasa Lui Hristos, e mult mai faina. Sau Quo Vadis daca inca nu ai citit-o.

Deja m-a plictisit... dar daca tot m-am apucat de ea, sper sa o si termin
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2011, 10:49   #795
indiferrent
Guru
 
indiferrent
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 536
Incearca mai bine V. P. Borovocka - Secte satanice. Episoade dramatice.

Nu o sa te plictisesti. Valabil si pentru White daca nu a citit-o.
indiferrent is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 10:57   #796
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Citesc ''Pluta de piatra '' de Saramago .Un tip arunca cu o piatra in mare ,se produce un cataclism si peninsula Iberica se desprinde si incepe sa se indeparteze de Europa cu citiva kilometri pe zi.
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 12:03   #797
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
ha, ha... this sounds like the butterfly effect.
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 14:25   #798
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Gasii la biblioteca Pastorala americana. E genul de carte pe care-i greu s-o lasi din mana. M-a prins inca de la primele pagini (citii 30 si ceva).
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 16:57   #799
sabinalin
Veteran
 
sabinalin
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 251
La inceputul lunii mai am citit "Baudolino" de Umberto Eco. V-o recomand tututuror celor care il admirati pe marele intelectual italian si,mai ales, v-o recomand celor care v-a placut "Numele trandafirului"!
sabinalin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2011, 17:17   #800
the_fairy
Guru
 
the_fairy
 
Join Date: Jun 2010
Location: Lothlorien
Posts: 750
Tot citind, mi-am schimbat parerea despre Ben Hur. Curge destul de lin naratiunea, intrerupta pe alocuri de "dialogul" autorului-narator cu cititorul. Cred ca incepe chiar sa imi placa, nu subiectul in sine, ci felul in care e scrisa cartea.
__________________
Don't kick the goddamn baby!!!
the_fairy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells