Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Feb 2009, 11:44   #881
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mastãrpis!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2009, 14:46   #882
norina
Veteran
 
norina
 
Join Date: Aug 2006
Location: wonderland
Posts: 219
Send a message via Yahoo to norina
si pentru cine facem noi, femeile toate astea?
norina is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Feb 2009, 15:12   #883
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru VOI, evident - doar nu pentru noi!
NOI vä iubim ASA cum sunteti: frumoase, bune, destepte, sexy, senzuale, iubitoare, futäcioase; färä artificii!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 20:26   #884
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Bucurestii de mai multe antzartzuri,cand v-ati dat ultima data cu tramvaiul?

http://tramclub.org/viewtopic.php?t=5344
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 21:04   #885
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Splendide poze! Cu tramvaiul 6 mergeam la garä (îl luam de la Sf. Iosif); mai târziu, cu tramvaiul 13 veneam acasä (în Militari, când abia mä mutasem...).
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2009, 21:32   #886
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si:
http://my.opera.com/rom%C3%A2nia/alb...picture=923007
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2009, 12:13   #887
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pentru romica jurca si ortansa jude:

http://vremeainpulamea.sirb.net/
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Mar 2009, 14:53   #888
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E spam.
Pânä-l sterge un moderator, nu vä bägati, cä nici nu stiti cu ce virusi, troieni sau viermi v-alegeti.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 09:58   #889
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Washington DC Metro Station on a cold January morning in 2007. He played six Bach pieces for about 45 minutes. During that time approx 2 thousand people went through the station, most of them on their way to work. After 3 mins a middle aged man noticed there was a musician playing. He slowed his pace and stopped for a few seconds and then hurried to meet his schedule.

4 mins later the violinist received his first dollar: a woman threw the money in the till and, without stopping, continued to walk.

6 minutes, a young man leaned against the wall to listen to him, then looked at his watch and started to walk again.

10 mins: a 3 year old boy stopped but his mother tugged him along hurriedly, as the kid stopped to look at the violinist. Finally the mother pushed hard and the child continued to walk, turning his head all the time. This action was repeated by several other children. Every parent, without exception, forced them to move on.

45 minutes; the musician played. Only 6 people stopped and stayed for a while. About 20 gave him money but continued to walk their normal pace.
He collected $32.

1 hour; he finished playing and silence took over. No one noticed. No one applauded, nor was there any recognition.

No one knew this but the violinist was Joshua Bell, one of the best musicians in the world. He played one of the most intricate pieces ever written, with a violin worth $3.5 million dollars. Two days before Joshua Bell sold out a theater in Boston where the seats averaged $100.

This is a real story. Joshua Bell playing incognito in the metro station was organized by the Washington Post as part of an social experiment about perception, taste and people's priorities. The questions raised: in a common place environment at an inappropriate hour, do we perceive beauty? Do we stop to appreciate it? Do we recognize talent in an unexpected context?

One possible conclusion reached from this experiment could be:

If we do not have a moment to stop and listen to one of the best musicians in the world playing some of the finest music ever written, with one of the most beautiful instruments .... how many other things are we missing?

(nu va amagiti mititeilor. despre voi este vorba)
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 10:31   #890
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
si despre tine nu, uriasule?


(foarte tare experimentul, btw, as zice chiar genial!)
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 11:34   #891
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu, pentru ca eu facand nenumarati ani de pian m-as cam prinde ca nu e studentul de conservator neinteles de lume pentru ca el nu a inteles ca s-a ratat. si nici nu m-am grabit vrodata la servici sau slujba sau la orice alt gen de activitate de asta ciudata frecventata de restu' lumii.
concluzia ar fi ca omul normal n-are nici in clin nici in maneca cu sportu de performanta, lui ii trebuie etichete ca sa-si dea seama despre ce se povesteste si parerea lui este irelevanta despre orice, recte filme.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 12:33   #892
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
frumos raspuns

dar daca citesti mai atent, experimentul nu era ca sa imparta oamenii in priceputi si nepriceputi, in amatori si superprofesionisti, ci daca INTR-UN CONTEXT NEOBISNUIT, la o ora improprie si intr-un mediu inedit, perceptia, gusturile si prioritatile oamenilor se schimba. Daca percepem oricand frumusetea, indiferent de context. N-are nici o treaba cu anii de Conservator.

Spui despre etichete: crezi ca daca i se punea un afis acolo in metrou prin care se anunta ca marele muzician X canta celebrele piese Y la vioara valorand Z milioane de dolari, lumea ar fi reactionat altfel? (in afara de a incerca sa-i fure vioara)

Si inca ceva: crezi ca daca ai vedea Calauza pe un PSP, intr-un bar zgomotos, la ora la care toti se uita la meci, i-ai percepe cu adevarat valoarea, fiind tu atat de pregatit in domeniul filmului? Cam despre asta e vorba.
(preventiv: nici acustica metroului nu era cea a teatrului din Boston)
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 13:14   #893
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
daca citesti tu mai atent o sa observi ca nu se specifica niciunde scopul experimentului ci se trage doar o concluzie. locul si imprejurarea modifica irelevant calitatea reprezentatiei, chestie dedusa din: one of the best musicians in the world playing some of the finest music ever written, with one of the most beautiful instruments, etc.
adica vioara nu suna a scripca si Bach a colinde de craciun, se percepea clar despre ce era vorba.

"Spui despre etichete: crezi ca daca i se punea un afis acolo in metrou prin care se anunta ca marele muzician X canta celebrele piese Y la vioara valorand Z milioane de dolari, lumea ar fi reactionat altfel? "

evident. doar nu plateau 100$ pe bilet la concert doar pentru ca sala avea o acustica mai buna.

"Si inca ceva: crezi ca daca ai vedea Calauza pe un PSP, intr-un bar zgomotos, la ora la care toti se uita la meci, i-ai percepe cu adevarat valoarea, fiind tu atat de pregatit in domeniul filmului? Cam despre asta e vorba. "

bineinteles. m-am uitat la o gramada de filme trase cu camera din cinema sau in alte conditii de rahat. un film poti sa-l urmaresti sau nu, in functie de circumstante, dar aici nu era cazul, nu era un mediu chiar asa de ostil unei auditii.

argumentele tale sunt puerile si de o logica dubioasa. ti-am spus ca despre tine e vorba.

p.s. nick-ul tau e caraghios de exemplu, si in metrou si in sala de concert (asta e o mostra a aplicabilitatii exacerbarii simtului estetic in viata de zi cu zi)
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 13:50   #894
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
vad ca treci la atac personal, si e pacat sa incepem aici o infruntare armata, pentru ca textul pe care l-ai adus era misto, chiar daca nu l-ai inteles deloc. Si iata de ce:

zici ca nu e amintit scopul experimentului:

"Joshua Bell playing incognito in the metro station was organized by the Washington Post as part of an social experiment about perception, taste and people's priorities. The questions raised: in a common place environment at an inappropriate hour, do we perceive beauty? Do we stop to appreciate it? Do we recognize talent in an unexpected context?"

asta ce-o fi?

la partea cu eticheta: nu ma refeream la o campanie serioasa care sa anunte acel concert al marelui X la metrou, pentru ca asta ar fi contrazis insusi experimentul - de a se plasa totul intr-un context cu totul impropriu, neasteptat. Nu ar mai fi existat surpriza. Eu vorbeam de un simplu afis. Dar nu conteaza.

faptul ca te-ai uitat la filme chiar si trase cu camera iar nu functioneaza: te-ai uitat la ele tocmai pentru ca auzisesi de ele, era nu stiu ce regizor sau luase nu stiu ce premiu. Adica INVERS decat experimentul discutat aici. Iti propuneam situatia in care nu ai fi stiut de Tarkovski nimic, nici de Calauza, si l-ai vedea prima data in conditiile descrise.
(nu mai comentez ca te lauzi cu profesionalismul si cultura ta in domeniul filmului si bagi o asemenea afirmatie)

so: argumentele tale cum sunt? Eu nu vad nici un dram de logica, doar ambitia de a avea dreptate cu orice pret.

de nickul meu nu te lega, a fost un topic special pentru asta, ai ratat momentul. Si las' ca nici al tau nu straluceste, Gingis-hane. Nici pe PSP nici pe camcorder.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:27   #895
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
deh, am scapat pargraful din vedere cand iti raspundeam, pentru ca scriu cam in graba ca am treaba. dar concluzia e aceiasi. nu poti sa-i scuzi pentru ca erau in metrou sau ca era dimineata.
si un simplu afis ar fi avut efect in masura in care era credibil.

"faptul ca te-ai uitat la filme chiar si trase cu camera iar nu functioneaza: te-ai uitat la ele tocmai pentru ca auzisesi de ele, era nu stiu ce regizor sau aluase nu stiu ce premiu. Adica INVERS decat experimentul discutat aici. Iti propuneam situatia in care nu ai fi stiut de Tarkovski nimic, nici de Calauza, si l-ai vedea prima data in conditiile descrise."

adica tu in conditiile de mai sus habar n-ai daca te uiti la un film bun sau nu, neh? ei bine, asta e problema ta proprie.

(nu mai comentez ca te lauzi cu profesionalismul si cultura ta in domeniul filmului si bagi o asemenea afirmatie)

mai am cunostinte care se uita la filme doar in conditii extra, dar la mine curiozitatea e prea mare. daca am filmul, ma uit indiferent de. dupa multe dintre ele, ei mai asteapta si-n ziua de astazi, daca n-or fi murit.

"argumentele tale cum sunt? Eu nu vad nici un dram de logica"

daca nu vezi, nu inseamna ca ea nu exista.

"de nickul meu nu te lega, a fost un topic special pentru asta, ai ratat momentul"

n-am ratat nimic

"Si las' ca nici al tau nu straluceste, Gingis-hane."

nick-ul meu este un nume cu o ortografie particulara ca sa mai sugereze ceva. vizual, este compact iar cele doua j-uri formeaza niste arcade care ii dau un aspect islamic. nu te baga unde te impiedici.


" Nici pe PSP nici pe camcorder"

dupa

"si in metrou si in sala de concert "

ce dragut. ai vrut sa faci o gluma ca si mine. induiosator. o sa-ti trimit o poza cu autograf sa ti-o pui pe perete, sa le arati la ceilalti ce vrei sa ajungi tu, cand o sa fi mare.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:34   #896
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by erectia eunucului:
Who cares?
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 14:35   #897
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
iti raspund simplu, ca vad ca-mi pierd vremea cu toti idiotii:
hai sictir!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 16:02   #898
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
nu simplu, simplist. banuiesc ca asta e argumentul tau cel de pe urma, neh? iti pierzi vremea cu toti idiotii? story of your life. bye.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 16:42   #899
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by halebardul:
iti raspund simplu, ca vad ca-mi pierd vremea cu toti idiotii:
hai sictir!
Cine nu-si citeste m.p.-urile...
(...asa päteste!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2009, 16:46   #900
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
http://www.youtube.com/watch?v=myq8upzJDJc
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells