Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 29 Mar 2006, 16:47   #81
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'supscriu' integral argumentelor lui supastar!
notorious, what u said makes no sense...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 17:03   #82
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Supastar:
Mi se pare aiuristic ce spui tu. De ce sa ne uitam la toate filmele cu scenarii originale pentru sfarsit? E absurd. Faci o diferentiere lipsita de orice importanta. Nu te uiti la un film pentru sfarsitul scenariului indiferent daca este adaptat sau original! Nu pot sa fiu de acord cu nimic din ce spui tu aici. La orice film te poti uita pentru "cum se ajunge acolo - pt regie, pt atmosfera, pt actori"! Si astea sunt motive mult mai bune decat curiozitatea asupra finalului!

eu nu vorbeam de 'curiozitatea asupra finalului', jeesus ! de unde aceasta concluzie. evident, ma uit la un film pt alte motive (mentionate adineaori), insa, pt mine, finalul unui film are o importanta URIASA (peste 50% din intregul film), iar, in momentul in care stiu dinainte ce se va intampla (si, in plus, mi se pare flasc - cum ar fi fost in cazul de fata o alta despartire intre cei doi), ma simt destul de putin motivat sa petrec alte 90 de minute in fata ecranului. de altfel, rectific - reticenta mea fata de acest film era ca totul parea atat de evident (se reintalnesc la nu-stiu-ce lansare, iar discuta despre nemurirea sufletului & restul, iar in final realizeaza ca trebuie sa se intoarca acasa). acum ca aflu de la tine ca are parte de un final 'deschis', mi s-a refacut apetitul de a-l vedea.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 17:18   #83
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by notorious:
in momentul in care stiu dinainte ce se va intampla [...] ma simt destul de putin motivat sa petrec alte 90 de minute in fata ecranului [...] acum ca aflu de la tine ca are parte de un final 'deschis', mi s-a refacut apetitul de a-l vedea.

te contrazici! :oops:

in plus, finalul este deschis doar din cauza ca filmul este in ansamblul sau destul de finut & subtil.

ce am numit (nu concluzionat!) eu "curiozitate asupra finalului" se refera la interesul tau pentru final exprimat prin valorificarea/aprecierea excesiva a acestuia.

PS.
Ambele Before S-uri merita vazute, chiar daca, acum, stii ambele sfarsituri!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 17:55   #84
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Wha? Chiar daca stii cum se termina filmul, sfarsitul ala poate fi lipsit de orice valoare daca nu parcurgi drumul pana la el, iar sfarsitul sa fie 50% din film mi se pare usor aberant. Adica, da, sfarsitul inseamna mult, dar juma din film...
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 17:56   #85
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
as zice kiar mai mult: k 'before sunset' e mai interesant decit 'bef sunrise' pt k poti 'citi' in brief encounteru celor 2 scurgerea timpului dintre un film si altul: sint toate acele non-dits, aluzii, complicitati sau kiar cuvinte-fetis care imbogatesc filmul... k o a doua vizionare a unui aceluiasi film!
notorious, all i can say is u put too much stress on the ending... lasa-le, dracu, de finaluri, k nu-s telenovele!, & enjoy the rest
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 18:03   #86
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Alex Leo Serban:
lasa-le, dracu, de finaluri, k nu-s telenovele!

:lol:
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 18:05   #87
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Alex Leo Serban:
as zice kiar mai mult: k 'before sunset' e mai interesant decit 'bef sunrise' pt k poti 'citi' in brief encounteru celor 2 scurgerea timpului dintre un film si altul: sint toate acele non-dits, aluzii, complicitati sau kiar cuvinte-fetis care imbogatesc filmul...

total de acord cu tine! eu m-am limitat la mentiunea ca ambele filme merita vazute pentru ca primul e necesar pentru "savurarea" totala a celui de-al doilea.

Originally Posted by Alex Leo Serban:
lasa-le, dracu, de finaluri, k nu-s telenovele!

Ce trist trebuie sa fie cineva sa se uite la Tanar&Nelinistit doar pentru final! :w00t:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 18:15   #88
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Supastar:
PS.
Ambele Before S-uri merita vazute, chiar daca, acum, stii ambele sfarsituri! :P
meritã vãzute ºi re-revãzute. pînã acum vreo 6-7 vizionãri la mine pentru Sunset ºi vreo 5-6 pt Sunrise. nu le-am vãzut de mai multe ori doar de teama cã m-aº putea sãtura, aºa cum am fãcut cu Memento ºi Fight Club (pe care dupã zeci de vizionãri nu prea mai am rãbdare sã le vãd cap-coadã, oricît de miºto sunt).

p.s. pe mine mã lasã mascã ºi mã ia prin surprindere finalul la Sunset de fiecare datã pentru cã filmul e de aºa naturã fãcut încît cînd îl revezi sã parã cã trãieºti sentimente unice, nemaiîntîlnite, chiar dacã scriptul propriu-zis ºi replicile le ºtii. ºtii cã mai sunt fizic cîteva minute, cîteva secunde pînã apare ecranul negru, dar în momentele alea ai senzaþia de infinit.

pe ignoranþi lasã-i în plata lor! multe filme extraordinare pe care le-am vãzut în ultimul timp m-am abþinut sã le menþionez pe acest forum, tocmai pentru a nu afla de ele specimene ca notorius (nu e vorba doar de el. sunt sute). nu meritã. prefer sã vorbesc despre ele doar prietenilor foarte apropiaþi ºi pe care-i ºtiu capabili sã le aprecieze.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 19:45   #89
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dar notorious nu este ignorant! eu stiu k tu, benny & the korben nu-l aveti la inima, din motive care nu ma intereseaza, dar cred k acest lucru nu trebuie sa va intunece mintile (tie si lui benny, k a lui the k e deja pitch dark...): notorious a dat citeva comentarii f bune la filme serioase & dificile. este un baiat in care eu imi pun sperante - & nu doar pt k l-am debutat in obs. cult.; uneori este inegal, dar hey - cine nu e?!
incercati sa treceti peste idiosincraziile voastre. luati exemplul meu :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2006, 23:43   #90
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar notorious nu este ignorant! eu stiu k tu, benny & the korben nu-l aveti la inima, din motive care nu ma intereseaza...
am fost obiectiv cu comentariul meu. cine se simte vizat, bine. cine nu, iarãºi bine. n-am nimic cu nimeni. în privinþa filmelor Before S am cam aceeaºi pãrere ºi despre Korben ca ºi despre notorius. Dar Korben e mai imprevizibil ºi e recuperabil, nu e aºa închis la minte. am dat exemplu pe noto fiindcã el începuse discuþia. cum se poate numi cineva altfel decît ignorant care comenteazã despre un film fãrã sã-l fi vãzut (ºi mai ºi revine insistent, deºi e paralel cu subiectul)? eu cel puþin am argumentat cînd am vorbit de Bergman (probabil principalul motiv subiectiv pentru care-l ai la inimã), VÃZÎND filmele respective (ba chiar de 2 ori Persona).
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:24   #91
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Leonard:
am dat exemplu pe noto fiindcã el începuse discuþia. cum se poate numi cineva altfel decît ignorant care comenteazã despre un film fãrã sã-l fi vãzut (ºi mai ºi revine insistent, deºi e paralel cu subiectul)?

tzaca, obisnuit deja cu atacurile tale mereu 'subtile' si, mai ales, neasteptate, eu tin minte ca am mentionat CLAR ca nu neg in nici un fel calitatile acestui film (pt ca nu l-am vazut !) pt ca nu-mi sta in fire sa procedez asa (mai tii minte de cate ori am facut asta pe cinemagia ??); si nici n-am comentat filmul, ci doar am facut o remarca foarte subiectiva. auzi -- cica nu mentioneaza noile lui descoperiri pt ca nu merita unii. pe zi ce trece, ma faci sa constat ca esti... naiv (e un eufemism) si arogant. adica fraier.

@ ALS

am sa te rog, totusi, o kestie: nu ma mai pune in aceeasi fraza cu benji, ala micu'. piciu este atat de ignorant incat nici nu stie ce inseamna ignoranata. scrie tchaikovsky in loc de ceaikovski, iar cand ii mentionez asta, imi sterge postarea si nici nu intelege ca tchaikovsky e scris de americani, o tine una si buna ! nu are bruma de cultura, dar obraznicie exista din belsug, iar unii precum K sau leo (nu tu... :happy apreciaza asta. pt ca si ei sunt mai mult sau mai putin la fel.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:46   #92
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Notty, notty, be not naughty! 8)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 21:53   #93
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
Originally Posted by notorious:
- cica nu mentioneaza noile lui descoperiri pt ca nu merita unii.
exact! nu trebuie sã dau raportul pe forum la fiecare descoperire ca ºi cînd ar fi un jurnal personal ºi sã afle toþi mucioºii de trãirile mele. filmele pe care le vãd, le vãd pentru mine. cînd totuºi postez, o fac pentru cã nu pot sã mã abþin.[/quote]

Originally Posted by notorious:
scrie tchaikovsky in loc de ceaikovski, iar cand ii mentionez asta, imi sterge postarea si nici nu intelege ca tchaikovsky e scris de americani, o tine una si buna !
e liberã folosirea numelui internaþional al compozitorului. ºi eu zic Shostakovich în loc de ªostakovici. este ºi mai util. numai cu numele englezeºti (internaþionale) îi gãseºti la motoarele de cãutare ºi pe serverele de download. la fel cum prefer The Mirror sau Stalker în loc de Oglinda sau Cãlãuza cînd vorbesc de filmele respective. atîta timp cît nu foloseºti caracterele chirilice originale, eºti liber sã adopþi transcrierea foneticã pe care o doreºti.

ia uitã-te la tine cît de strict eºti cu ortografia corectã în limba românã:
Originally Posted by notorious:
...am sa te rog, totusi, o kestie...
îi copiezi ca un sclav pe korben, als ºi alþii care scriu cu 'k'. deci sunteþi toþi în aceeaºi oalã aici.

tu nu poþi impresiona decît dacã-þi þii ciocul.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:00   #94
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Leonard:
tu nu poþi impresiona decît dacã-þi þii ciocul.
Te rog - ciokul!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:01   #95
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Leonard:
e liberã folosirea numelui internaþional al compozitorului. ºi eu zic Shostakovich în loc de ªostakovici. este ºi mai util. numai cu numele englezeºti (internaþionale) îi gãseºti la motoarele de cãutare ºi pe serverele de download. la fel cum prefer The Mirror sau Stalker în loc de Oglinda sau Cãlãuza cînd vorbesc de filmele respective. atîta timp cît nu foloseºti caracterele chirilice originale, eºti liber sã adopþi transcrierea foneticã pe care o doreºti.

nu-i, ba, acelasi lucru ! un film poate fi tradus, este si normal intr-o anumita privinta, dar numele omului este numele omului, iar tipul este rus, iar romanii il scriu ceaikovski. dar ce-ti explic eu...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:08   #96
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hooo, bä, nu mai dati, cä m-ati prins la mijloc! :o Stati sä ies de-aici, si pe urmä vä caftiti cât vreti!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:20   #97
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
sunt satul, din pacate...
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:20   #98
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
va certati pe un nimic!
nu e mare crima faptul ca scrii numele unui tip dupa scrierea acceptata intr-o anumita limba (fie ea engleza sau romana), mai ales ca nu stiu cati dintre noi s-ar apuca sa-l scrie pe forum in original, in alfabet chirilic. Mai ales ca ambele scrieri in cauze se citesc la fel (ignorand mici inflexiuni specifice fiecarei limbi). Aceeasi branza si cu utilizarea lui "k"...nu vad problema atat timp cat se pronunta la fel si nu se incalca major vreo regula lingvistica fundamentala.
Va dati seama ca daca ati sta fata in fata si ati discuta, ati fi incredibil de ridicoli certandu-va pe Ceaikovski/Tchaikovsky .... Shostakovich/ªostakovici .... cheama/keama???
Cat despre "the principle of the whole thing"....come on....
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:34   #99
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
deci rãmîne cum am stabilit.

П.И. Чайковского
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2006, 22:34   #100
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Originally Posted by notorious:
am sa te rog, totusi, o kestie: nu ma mai pune in aceeasi fraza cu benji, ala micu'. piciu este atat de ignorant incat nici nu stie ce inseamna ignoranata. scrie tchaikovsky in loc de ceaikovski, iar cand ii mentionez asta, imi sterge postarea si nici nu intelege ca tchaikovsky e scris de americani, o tine una si buna ! nu are bruma de cultura, dar obraznicie exista din belsug, iar unii precum K sau leo (nu tu... :happy apreciaza asta. pt ca si ei sunt mai mult sau mai putin la fel.

Scriu cum vreau eu, ti-am zis ca "ceaikovsky" sa scrii tu la tine in tulcea, pe considerentul mentionat de Leonard. Si devii din ce in ce mai penibil cu "piciule" si astea, ma faci pe mine mic ca sa te simti tu mare? Oricum, hai, baga si tu un reply cu injuraturi si dupa aia dam drumul la sfarsiturile imbecile sau inchidem topicul.

Edit: asa e, П.И. Чайковского. Sper ca esti fericit. Si nu te mai caca atat pe tine ca, in fond, cu ce e superior "Ceaikovsky" lui "Tchaikovsky" - ca-s amandoua adaptari, acum o sa sari in sus de fiecare data cand scrie cineva ceva in engleza pe forum?
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 15:38.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells