Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Mar 2009, 09:32   #81
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by marcusARCUS:
Nu,n-ai inteles nimic din filmul ala.Ala nu e horror.Ala e comedie.

mai usor cu remarcile gen n-ai inteles nimic....

Jack Frost (1 si 2) intra la horror...ca sunt si niste scene funny e normal...comedia e prezenta in multe filme horror...
sau voiai sa spui ca filmul e o comédie?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 13:38   #82
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
El vorbea d Jack Frost al lui Michael Keaton 8)
Eu nu inteleg nimic...ma uit la filme dar nu se prinde nimic de mine...apropo (@marcusarcus)ce este ala horror???? :love: :love: un fel de anime???ca eu nu stiu....
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2009, 19:01   #83
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
The Horsemen

bleah...o poveste care pana la urma se dovedeste a fi un mare fas

filmul incepe in forta, dupa care o ia in jos rau de tot...

e realizat misto (banuiesc si sper ca e mana lui Jonas ), are imagini demne de un horror modern, da' tot fundamentul pe care e realizat filmul e o mare teapa trista, adica scenariul e de tot rahatul
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 16:38   #84
sweetyana
Novice
 
sweetyana
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1
cel mai prost horror care l-am vazut........mam&dad
sweetyana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 19:16   #85
EgOisM
Guru
 
EgOisM
 
Join Date: Apr 2008
Location: Bucharest
Posts: 849
Originally Posted by sweetyana:
cel mai prost horror care l-am vazut........mam&dad
De ce?va rog frumos,cand afirmati ceva expuneti-va si parerea..nu dati doar cu presupusul..asa pot zice si eu ca ce plm ...Saw 18 o sa fie genial.
__________________
Haven't you heard ,i'm the crazy bitch around here!
http://p3rf3ctegoism.blogspot.com/
EgOisM is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jun 2009, 21:53   #86
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Nu stiu daca e cel mai prost sau nu dar un horror pe care il urasc din toata fiinta este "Martyrs (2008)".
Si asta in conditiile in care NU l-am vazut ci doar am citit un synopsis detaliat al lui.
De ce il urasc ? Pentru ca mai oribil decat un film in care sunt torturati oameni e un film in care sunt torturati oameni si se gasesc explicatii filozofice pentru asta
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2009, 23:29   #87
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Din pacate, in viata reala au fost torturati oameni si tortura a fost motivata stiintific, filosofic etc. Martyrs m-a revoltat. O buna idee ar fi ca "filosofii" aceia sa se ofere voluntari pentru a fi supusi torturii.
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Jun 2009, 20:54   #88
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by corinka:
Din pacate, in viata reala au fost torturati oameni si tortura a fost motivata stiintific, filosofic etc. Martyrs m-a revoltat. O buna idee ar fi ca "filosofii" aceia sa se ofere voluntari pentru a fi supusi torturii.

Ma gandesc la crestinii din primele secole care erau chinuiti sistematic intr-o groaza de moduri care mai de care mai diabolice doar pentru ca aveau alt sistem de valori decat lumea pagana. Ma intrebam si intr-un alt topic de la "Horror". De unde aceasta placere absolut bolnava a unora de a tortura. Cum de Omul este cea mai inteligenta fiinta dar in acelasi timp si cea mai abjecta ?!

Last edited by Chambord : 07 Jun 2009 at 20:58.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 16:11   #89
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ chambord: si crestinii au torturat mult & bine, hai sa nu vedem raul numai dintr-o parte
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2009, 16:30   #90
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ma apuc indata sa sterg mesaje
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 09:42   #91
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
@als: am mai zis-o cand veni vorba de Agora: "crestinii" care au ucis sau au facut alte porcarii au facut-o in ciuda Crestinismului care le cerea explicit sa nu ucida si sa nu faca nedreptate altora. Nu e vinovat Crestinismul pentru psihopatii care au inventat Inchizitia, de exemplu. Acestia s-au folosit de numele lui Hristos dar au actionat impotriva Lui. Pe cand regii care au torturat sistematic crestini au facut-o pentru ca voiau sa starpeasca (daca le-ar fi fost cu putinta) religia Crestina in sine si sa descurajeze orice aderarea la ea (prejudiciile aduse lor de aceasta religie erau majore: sclavagismul, inegalitatea "born-with" intre clase, etc erau stalpii de sustinere ai monarhiei lor).

@cinemania: ce sa stergi si de ce ? tot ce am zis avea tangenta cu filmul "Martyrs".
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 11:53   #92
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Originally Posted by Alex Leo Serban:
@ chambord: si crestinii au torturat mult & bine, hai sa nu vedem raul numai dintr-o parte

Eu mi-am amintit de crestini pentru ca au fost sfinti care au sfarsit jupuiti de vii.

Au existat crestini care au murit pentru credinta lor, dar nu crestinii au torturat, la randul lor, pe altii. Aceia au fost "pseudocrestini".
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 17:21   #93
Wonka
Senior
 
Wonka
 
Join Date: Mar 2009
Location: Baia Mare
Posts: 77
Gremlis '84 mai mult razi la acest film decat sa fii speriat , infricosat , n'are pic de suspans in el , poate ca si anul ii un dezavantaj , si in plus daca ii horror cum poate sa fie difuzat la ora 16
__________________
"What idiots would make a Terminator movie without Arnold Schwarzenegger?"
— James Cameron
Wonka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 08:06   #94
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Chambord:
@als: am mai zis-o cand veni vorba de Agora: "crestinii" care au ucis sau au facut alte porcarii au facut-o in ciuda Crestinismului care le cerea explicit sa nu ucida si sa nu faca nedreptate altora. Nu e vinovat Crestinismul pentru psihopatii care au inventat Inchizitia, de exemplu. Acestia s-au folosit de numele lui Hristos dar au actionat impotriva Lui. Pe cand regii care au torturat sistematic crestini au facut-o pentru ca voiau sa starpeasca (daca le-ar fi fost cu putinta) religia Crestina in sine si sa descurajeze orice aderarea la ea (prejudiciile aduse lor de aceasta religie erau majore: sclavagismul, inegalitatea "born-with" intre clase, etc erau stalpii de sustinere ai monarhiei lor).

@cinemania: ce sa stergi si de ce ? tot ce am zis avea tangenta cu filmul "Martyrs".

aproape glumeam Chambord
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:10   #95
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by Cinemania:
aproape glumeam Chambord

aa, ok, my bad
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 13:10   #96
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by EgOisM:
apropo (@marcusarcus)ce este ala horror???? :love: :love: un fel de anime???ca eu nu stiu....

[off-topic]Uhm, si animeurile au ca subgen horror, asa cum au drama, comedie, actiune etc[/off-topic]

Si ca sa nu fiu total off-topic, hmm, cel mai prost horror pe care il vazui, cred ca ar fi ceva gen House of Wax. Probabil sunt altele mult mai slabe, dar nu ma uit la horror in general asa ca sunt mai incult la subiectul asta. De parca ar fi un lucru rau sa fiu incult la categoria filme horror proaste
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 07:48   #97
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Liviu-:
Originally Posted by EgOisM:
apropo (@marcusarcus)ce este ala horror???? :love: :love: un fel de anime???ca eu nu stiu....

[off-topic]Uhm, si animeurile au ca subgen horror, asa cum au drama, comedie, actiune etc[/off-topic]

Si ca sa nu fiu total off-topic, hmm, cel mai prost horror pe care il vazui, cred ca ar fi ceva gen House of Wax. Probabil sunt altele mult mai slabe, dar nu ma uit la horror in general asa ca sunt mai incult la subiectul asta. De parca ar fi un lucru rau sa fiu incult la categoria filme horror proaste

desigur ai vazut remake-ul din 2005
asta da jeg

ia pune mana si uita-te la originalul din 53...sa te mai cultivi o leaca
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 14:11   #98
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by Chambord:
@als: am mai zis-o cand veni vorba de Agora: "crestinii" care au ucis sau au facut alte porcarii au facut-o in ciuda Crestinismului care le cerea explicit sa nu ucida si sa nu faca nedreptate altora. Nu e vinovat Crestinismul pentru psihopatii care au inventat Inchizitia, de exemplu. Acestia s-au folosit de numele lui Hristos dar au actionat impotriva Lui. Pe cand regii care au torturat sistematic crestini au facut-o pentru ca voiau sa starpeasca (daca le-ar fi fost cu putinta) religia Crestina in sine si sa descurajeze orice aderarea la ea (prejudiciile aduse lor de aceasta religie erau majore: sclavagismul, inegalitatea "born-with" intre clase, etc erau stalpii de sustinere ai monarhiei lor).
Nu e asa o mare diferenta intre regii precrestini care persecutau si inchizitie, motivele sunt cam aceleasi. Inchizitia voia cu orice chip sa cenzureze orice opinie nesanctionata de biserica. De ce crezi ca in sec XVI au ars pe rug luterani? Pentru ca propovaduiau idei care nu corespundeau intereselor bisericii catolice, asa ca s-au chinuit sa-i starpeasca ca sa nu mai adune adepti.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 14:17   #99
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
ce ziceti de un topic separat despre religie, inchizitie, satanisme & stuff prin filmele horror ? and I mean it...cred ca ar fi interesant
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2009, 14:24   #100
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by Chambord:
@als: am mai zis-o cand veni vorba de Agora: "crestinii" care au ucis sau au facut alte porcarii au facut-o in ciuda Crestinismului care le cerea explicit sa nu ucida si sa nu faca nedreptate altora. Nu e vinovat Crestinismul pentru psihopatii care au inventat Inchizitia, de exemplu. Acestia s-au folosit de numele lui Hristos dar au actionat impotriva Lui. Pe cand regii care au torturat sistematic crestini au facut-o pentru ca voiau sa starpeasca (daca le-ar fi fost cu putinta) religia Crestina in sine si sa descurajeze orice aderarea la ea (prejudiciile aduse lor de aceasta religie erau majore: sclavagismul, inegalitatea "born-with" intre clase, etc erau stalpii de sustinere ai monarhiei lor).
Nu e asa o mare diferenta intre regii precrestini care persecutau si inchizitie, motivele sunt cam aceleasi. Inchizitia voia cu orice chip sa cenzureze orice opinie nesanctionata de biserica. De ce crezi ca in sec XVI au ars pe rug luterani? Pentru ca propovaduiau idei care nu corespundeau intereselor bisericii catolice, asa ca s-au chinuit sa-i starpeasca ca sa nu mai adune adepti.

OK dar Inchizitia nu ERA Biserica, Inchizitia SE CREDEA (eronat) Biserica. Crestinismul e religia / filosofia / institutia unde se RESPECTA principiile lui Hristos. Tortura si uciderea nu fac parte in nici un caz din acele principii.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells