Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Apr 2010, 12:07   #81
RomaniaMare
Guru
 
RomaniaMare
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 619
Originally Posted by Windom:
Cum ultima jumatate de ora a fost o laba trista, omul nu a pierdut nimic.
Mda..ultima jumătate de oră plictiseală curată.
RomaniaMare is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 18:02   #82
vlad4s
Guru
 
vlad4s
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 509
Bruno nu l - am vazut...Chiar nu vroiam sa mai vad o porcarie.
vlad4s is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 22:16   #83
robbiex2
Guru
 
robbiex2
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 340
Munich, Manhattan....dupa 30 de minute am renuntat
robbiex2 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 May 2010, 22:26   #84
cojy
Novice
 
cojy
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 1
Originally Posted by Carmine Galante:
Recent The departed, imposibil sa-l duc la capat si Moartea lu' lazarescu care m-a chinuit cateva ore. M-a obosit fizic.


cu The Departed m-am chinuit si eu de vreo 3 ori sa-l duc pana la capat...nu am reusit decat dupa ce unul dintre colegii mei (dracu' stie cum) m-a convins s-o fac... si nu am regretat... finalul salveaza toate orele de... spionaj,incertitudine,si de ce nu?...plictiseala!!!
cojy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2010, 13:19   #85
horney1
Junior
 
horney1
 
Join Date: Jul 2006
Location: Arad
Posts: 40
The Lovely Bones
__________________
It's howdy doody time kiddies, the bad man is here!" - Caleb (Blood II)
horney1 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 14:38   #86
yullyana
Novice
 
yullyana
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 9
the departed, case 39, Alvin si veveritele, piratii din caraibe-la capatul lumii
yullyana is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 18:04   #87
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Cap de lista, Matrix ! Dupa care ar urma, intr`o ordine aleatorie, 2012, Fake identity , The flock, Twilight, Poseidon, Spread, In Bruges, Disaster Movie, Quantum of Solace si lista ar continua.
Am salvat ceva timp
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 21:41   #88
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Te inteleg la majoritatea de pe lista, dar In Bruges? Nu as fi avut nici o problema fata de comentariul tau daca nu te-ai fi laudat ca ai salvat timp, ca si cum filmul e atat de prost incat nu merita timpul tau pretios. Personal nu-mi pasa deloc de zicala "gusturile nu se discuta" si o folosesc doar cand trebuie. Acum nu simt nevoia sa fac exces de politete, asa ca zic ca ele se discuta si se educa. In Bruges e clar un film bun, nu incape nici o discutie despre asta. Aceleasi lucruri sunt valabile si pentru Matrix daca e vorba de prima parte.

Cat despre topic in general, pot numara pe degete filmele pe care nu le-am terminat in ultimii 5 ani. Unul ar fi Hellboy 2, nu pentru ca nu mi-a placut, ci pentru ca eram mult prea obosit si cumva n-am mai ajuns sa-l termin. Altul ar fi Vivre sa vie, din acelasi motiv, iar cum Godard mi se pare foarte obositor am decis sa-l las pe alta data. Cu siguranta il voi termina insa. Cred ca lista se opreste aici...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 22:13   #89
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Dar de zicala "libertate de exprimare" iti pasa ? Nici eu nu as fi avut o problema vis a vis de comentariul tau daca te raportai la a`mi discuta gusturile. Dar nu`mi "educa" cultura cinematografica prin argumente deloc convingatoare si un sarcasm deloc subtil.
Mi`ai vazut profilul, varsta, si ce`ai zis "uite`l si p`asta, copil generatia mtv, ce are mai bun de facut decat sa se uite toata ziua la filme ?!"
Acum te intreb, mai mult sau mai putin retoric, de unde stii tu daca timpul meu nu e pretios ?
Si nu am zis ca In Bruges nu e un film bun, am zis ca nu l`am vazut pana la "the end", despre asta e topicul, detaliile fac totul
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 22:53   #90
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by abureala:
Dar de zicala "libertate de exprimare" iti pasa ?

Tocmai ce mi-am exprimat-o.

Originally Posted by abureala:
Nici eu nu as fi avut o problema vis a vis de comentariul tau daca te raportai la a`mi discuta gusturile. Dar nu`mi "educa" cultura cinematografica prin argumente deloc convingatoare si un sarcasm deloc subtil.

Nu am incercat sa educ nimic, asta din pacate nu tine de mine si oricum n-as fi o persoana in masura sa o fac. Eu doar am comentat, ceea ce tine de mine.

Originally Posted by abureala:
Mi`ai vazut profilul, varsta, si ce`ai zis "uite`l si p`asta, copil generatia mtv, ce are mai bun de facut decat sa se uite toata ziua la filme ?!"

Nu ti-am vazut profilul (decat dupa ce am ti-am citit mesajul asta). Nu cred ca are vreo importanta varsta, exceptie fiind cei cu o varsta mai "frageda". Toti am fost acolo, e de inteles. De altfel sunt cu 6 ani mai tanar decat tine din cate se pare, ceea ce mi se pare irelevant. Daca vrei ma adresez si cu "dumneavostra", dar nu cred ca ar rezolva ceva.

Originally Posted by abureala:
Acum te intreb, mai mult sau mai putin retoric, de unde stii tu daca timpul meu nu e pretios ?

Mai putin important, scos din context. Si timpul meu e important, dar tot am vazut aproape toate filmele pana la capat, iar daca nu le-am terminat nu e din cauza ca nu sunt vrednice de mine. Si chiar de n-ar fi, mi se pare aiurea sa exprim lucrul asta public, mai ales daca filmul in cauza e chiar bun.

Originally Posted by abureala:
Si nu am zis ca In Bruges nu e un film bun, am zis ca nu l`am vazut pana la "the end", despre asta e topicul, detaliile fac totul

Daca detaliile fac totul atunci ar trebui sa fii de acord cu observatia mea. "Am salvat ceva timp " denota o ironie din care rezulta indirect si faptul ca filmele enumerate nu sunt vrednice de atentia ta.

N-as vrea sa continuam cu o polemica lunga si fara sens, dar "detaliul" asta mi-a sarit in ochi ca o forma de infatuare iritanta. Cum nu-mi place sa ma cert eu inchei aici si sper sa continuam in linii mai bune pe viitor.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 May 2010, 23:31   #91
abureala
Guru
 
abureala
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 366
Din moment ce te`ai asigurat sa mentionezi ca sintagma "gusturile nu se discuta" nu are importanta pt tine, am invocat libertatea de exprimare, ca sa te fac sa intelegi, nu ca sa ma justific.
Dar la asa raspuns(uri), unul mai sarcastic ca altul, ce sa cred ? Ca ti se "pune pata" repede pe cineva care nu se incadreaza in tiparul tau cinematografic ? Ma faci ingamfat, iritant pe deasupra prin comentariile mele si vrei sa cred ca singura ta problema e "nevrednicia" mea fata de acel / acele filme. Si mie mi`a placut The departed si nu vezi comentarii acide la adresa "nevrednicilor". Vrei sa ma convingi ca filmul e bun, vino si spune`mi "ma, Collin Farrell face asa, joaca asa, drege aia etc" dar nu te juca de`a profilerul pshihologic cu mine.
Auto ironia e cea mai buna forma de amuzament si prin "am salvat ceva timp" m`am referit la mine ! Daca iti spuneam personal "salvai timp daca nu te uitai la X" era altceva.
Iti ofer si o ultima explicatie despre "nevrednicia" de care am dat dovada, cu o tenta filozofica : am inceput sa ma uit la film, am vazut 40 min si simteam ca adorm. Brusc am auzit o voce "carpe diem !". L`am inchis si am plecat.
Voie buna
abureala is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 May 2010, 21:43   #92
Ammelie
Junior
 
Ammelie
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 40
Ultimul la care am cedat - de plictiseala - a fost The Bounty Hunter.
Din pacate, am vazut si finalul, intamplator, la vreo 2 zile dupa.
Ammelie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 May 2010, 02:20   #93
Chelbos
Novice
 
Chelbos
 
Join Date: May 2010
Posts: 6
nu am vazut ultimile 100 minute din filmul "District 9". dupa 10 minute am apasat pe butonul "X"
Chelbos is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 May 2010, 14:02   #94
NicoB
Novice
 
NicoB
 
Join Date: May 2010
Posts: 4
Alexander, 2012, Meet the spartans
NicoB is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2010, 08:50   #95
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Solomon Kane.Am vazut la inceput dar m-am plictisit si l-am oprit.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 May 2010, 17:30   #96
bogdi_07_yo
Junior
 
bogdi_07_yo
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 25
Send a message via Yahoo to bogdi_07_yo
Sa ma gandesc........................................... .........................Nu-mi aduc aminte decat ceva mai recent: Pandorum
Nu stiu de ce, dar nu am avut rabdare
__________________
Bogdi
bogdi_07_yo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 20:01   #97
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
Confesions of a Shopaholic din motive evidente.La inceput am zis ca ar fi ceva de el si apoi m-am convins bleah
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2010, 23:02   #98
NightChild
Veteran
 
NightChild
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 219
Avatar, am rezistat 30 de min totusi
NightChild is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 00:17   #99
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by foxyroxy:
Confesions of a Shopaholic din motive evidente.

N`am vazut filmul...dar sunt curios care sunt motivele alea evidente.Merci de raspuns.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 May 2010, 14:21   #100
Ammelie
Junior
 
Ammelie
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 40
Originally Posted by foxyroxy:
Confesions of a Shopaholic din motive evidente.La inceput am zis ca ar fi ceva de el si apoi m-am convins bleah

Te inteleg perfect Eu am cedat aseara la Leap Year, din motie la fel de evidente.
Ammelie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 22:04.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells