Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2010, 15:38   #81
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Inconstient inseamna rational, nu instinctiv.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:39   #82
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by SoX:
Insa ma amuza cuvintele: toate si inconstient

amuza-te in continuare
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:39   #83
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by copila_satanista:
si ca orice om care prefera sa ramana la ideile lui din incapatanare zice un fuck it si-si vede de gandit
Fuckin' A. Am invatat ca "fuck it" e raspunsul la orice daca vrei sa treci prin viata cu mintea intreaga.

illo, cut the psychoanalist bs plz....
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:40   #84
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Desigur Asta nu inseamna ca nu esti ambasadorul propriilor angoase si prejudecati
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:42   #85
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
eu am invatat ca cel mai cu mintea intreaga treci daca atunci cand cineva are alt punct de vedere iti dai silinta sa-l analizezi la rece si eventual sa discuti cu pers respectiva pana iei ideea cea mai buna, nu incercand sa-ti arunci ideile in toti si cand vezi ca nu dau roade iti bagi piciorul si aia e. open minded e o treaba buna
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:43   #86
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by illotempore2002:
Inconstient inseamna rational, nu instinctiv.

INCONȘTIÉNT, -Ă, inconștienți, -te, adj., s.n. I. Adj. 1. Care nu este conștient, care nu știe ce face, care și-a pierdut cunoștința (ca urmare a unei stări patologice). 2. (Adesea adverbial) Care nu are o atitudine conștientă față de realitatea înconjurătoare; fără minte, fără judecată. ♦ (Despre fenomene psihice) Care scapă conștiinței, de care omul nu-și dă seama; involuntar, automat, instinctiv.

Unde-i rationalu'?
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:44   #87
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Copila
]Stai linistita, pt un barbat e greu de acceptat cand da rasol cu un rationament (ei, fiinte rationale) si cand altcineva (o femeie in speta, care are mai putine urme de logica) are dreptate Trebuie sa fim intelegatoare cu ei
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:46   #88
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by SoX:
Originally Posted by illotempore2002:
Inconstient inseamna rational, nu instinctiv.

INCONȘTIÉNT, -Ă, inconștienți, -te, adj., s.n. I. Adj. 1. Care nu este conștient, care nu știe ce face, care și-a pierdut cunoștința (ca urmare a unei stări patologice). 2. (Adesea adverbial) Care nu are o atitudine conștientă față de realitatea înconjurătoare; fără minte, fără judecată. ♦ (Despre fenomene psihice) Care scapă conștiinței, de care omul nu-și dă seama; involuntar, automat, instinctiv.

Unde-i rationalu'?

Este rationalul inconstient, dar nu am chef sa explic acum notiunui elementare. Eu ma refeream la inconstientul psihic, nu la ala din dex (am spus ca femeile se gandesc inconstient la copii, deci vbeam de psihismul ei).
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:47   #89
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Originally Posted by illotempore2002:
Nu numai femeile, dar nici macar barbatii nu te sustin aici. Ar trebui sa iti reconsideri viziunea, si sa scapi de amaraciunea aia p care o porti in opinia despre femei. As tinde sa cred ca asta e mecanismul tau de protectie fata de esecurile cu femeile, dar nu cred ca va fi bine primita o opinie analitica in cazul tau

De ce esecuri? E de ajuns un singur esec. Primul. Apoi urmeaza normal cinismul. Dar nu tine mult, pentru ca e un chin. Urmeaza iluminarea, si accepti si femeile, si lumea, asa cum sunt, si iti gasesti si un loc in relatia cu ele. Urmatoarele esecuri nu mai au aproape nici un efect. Si sa nu ne mintim, toti barbatii au esecuri in dragoste. De asta apelam la probabilistica, agatam tot, nu de deranjeaza refuzul, pentru ca e imposibil sa nu cada ceva.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:48   #90
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Originally Posted by illotempore2002:
@Copila
]Stai linistita, pt un barbat e greu de acceptat cand da rasol cu un rationament (ei, fiinte rationale) si cand altcineva (o femeie in speta, care are mai putine urme de logica) are dreptate Trebuie sa fim intelegatoare cu ei

nu doar barbatii sunt asa chestia asta cred ca vine de la faptul ca decat sa se lase invinsi in fatza lor si a celor din jur prefera sa traiasca cu senzatia ca ideile lor nu pot fi imbunatatite, eu una cand gresesc spun "my bad" fara nici o jena
sunt destul de intelegatoare de felul meu
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:50   #91
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by illotempore2002:
Este rationalul inconstient.

Ca si cum ai spune: desteptul e prost... E o opozitie totala in afirmatia ta...
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:50   #92
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by SoX:
Originally Posted by illotempore2002:
Este rationalul inconstient.

Ca si cum ai spune: desteptul e prost... E o opozitie totala in afirmatia ta...

Nu domnule.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:57   #93
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
De fapt, rationalul inconstient ar putea fi cea mai scurta definitie pentru instinctivitate...
Deci, daca intradevar femeia se gandeste la copii atunci cand se intalneste cu un barbat, o face instinctiv.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 22 Mar 2010 at 16:00.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:57   #94
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Originally Posted by illotempore2002:
Nu numai femeile, dar nici macar barbatii nu te sustin aici. Ar trebui sa iti reconsideri viziunea, si sa scapi de amaraciunea aia p care o porti in opinia despre femei. As tinde sa cred ca asta e mecanismul tau de protectie fata de esecurile cu femeile, dar nu cred ca va fi bine primita o opinie analitica in cazul tau
ce fată bună ai fi tu dacă uneori ţi-ai ţine gura şi n-ai mai face pe "psihiatru" de serviciu, evident fără să ai vreo legătură cu această profesiune.

no, ia încearcă un pic să citeşti mai atent, mai mult, să raţionezi mai adânc, şi să relaţionezi cu "subiectul". îmi pare rău că tocmai eu trebuie să-ţi spun asta, însă acest comportament nu denotă decât o doză mare de superficialitate şi supraapreciere.

Din cât am vb în privat cu Windom, nu am dedus că tipul ar fi o enciclopedie ambulantă de relaţii eşuate, nu cred că mi s-a plâns vreodată de ceva sau cineva, nu-l pot cataloga nici măcar pesimist, aşa cum încearcă să se pretindă el aici. Tipul este exact genul de om pe care-l apreciez eu, rezervat, modest şi cu foarte mult bun-simţ.

No, acum hai să fim serioşi câţi dintre noi cred aberaţiile (debitate de el însuşi) despre propria-i viaţă amoroasă a "alfa dog"-ului Judex?!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 15:59   #95
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Un semipreparat lingvistic ca acesta "in spatele fiecarui barbat puternic e o femeie puternica si mai puternica cea mai puternica blah blah and etc etc" pentru mine are un gust fad. E doar o femeie ce manipuleaza, ceea ce nu admir si nici nu ridic la rang de ideal. O femeie cu adevarat puternica nu e nici in spate nici in fata, ci e langa barbat, in linie cu el, umar langa umar, neuron langa neuron.
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 16:02   #96
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
ai zis pe gustul meu respectiva expresie e cu mai multe taisuri defapt si adev e ca niciodata n-am privit-o cu seriozitate, nu prea e plina de substanta.. doar suna nice si se foloseste in diverse situatii
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 16:04   #97
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Soricica, cred ca poate fi vorba de sprijin, nu de manipulare.

Dragomara, adica Judex nu e un James Bond? Nu e un Playboy ce isi duce viata prin cluburi la brat cu doua femei, una roscata, si una asiatica, ambele cu dimensiuni de fotomodel, cu exceptia sanilor, care sunt DD... si naturali?
Nuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!!!!!!!!!!!!!!
Damn you, Dragomara! Damn you to hell!
Inocenta mea s-a sfarsit.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 16:29   #98
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Cool

Acum iar o să ziceţi că sunt rea, însă e musai să luaţi act de sentimentul pe care-l am citindu-vă, pe unele dintre voi, dragele mele.

No, este exact ca atunci când asculţi copiluţii, la grădiniţă, povestind despre cum cred ei că au venit ei pe lume.

Întreb şi eu: ce experienţă de viaţă poţi avea la 20 de ani, şi câţi bărbaţi ai putut cunoaşte pentru a da verdicte şi pune etichete?! Ba mai mult, să te erijezi şi-n judecarea unora oameni pe care nu i-ai văzut în viaţa ta?!

----
Dacă ar fi să vă dau un sfat, aş zice aşa: nu vei face niciodată suficient de mulţi bani, mereu vei dori mai mult şi mai mult, etc. şi apoi orice prost e în stare să facă bani, uitaţi-vă doar la manelişti!! No, ideea e să te bucuri de ceea ce ai deja, atât cât ai, bani, tinereţe, sănătate, dragoste, libertate, pasiune, nebunie, TIMP - valori pentru care nu vei avea niciodată moneda potrivită, cu toate că, de ex. conduci un BMW, ţi-a făcut toate operaţiile estetice, şi schimbi bărbaţii precum şosetele!

Deci, carpe diem, oameni buni!!
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 16:48   #99
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Originally Posted by marius_em:
Soricica, cred ca poate fi vorba de sprijin, nu de manipulare.

Daca e sprijin si femeia e undeva in spatele barbatului e doar un act domestic, pur casnic, automatism al femeii din cuplu
Dar cred ca expresia are mai mult un caracter exclusivist si se refera la acea categorie de femei machiavelice, cu un suflu mai puternic decat al barbatului, ce se pozitioneaza in spatele acestuia pentru a putea actiona nestingherite in interesul lor in principal
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2010, 17:05   #100
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Originally Posted by SoricicaMov:
Originally Posted by marius_em:
Soricica, cred ca poate fi vorba de sprijin, nu de manipulare.

Daca e sprijin si femeia e undeva in spatele barbatului e doar un act domestic, pur casnic, automatism al femeii din cuplu
Dar cred ca expresia are mai mult un caracter exclusivist si se refera la acea categorie de femei machiavelice, cu un suflu mai puternic decat al barbatului, ce se pozitioneaza in spatele acestuia pentru a putea actiona nestingherite in interesul lor in principal

Nu neaparat machiavelice cit ambitioase. Expresia e aparuta intr-o perioada cind femeii nu i se permitea (ca sa fim sinceri nici acum nu i se permite) sa ajunga la fel de sus ca un barbat dar asta nu inseamna ca n-au existat dintotdeauna femei care au acces la ceva mai sus decit la cel mai de sus raft din bucatarie si pentru ca nu se puteau pune pe ele in fata si-au pus sotii, apoi i-au impins de la spate.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 06:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells