Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2009, 10:12   #81
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Prin urmare avem 8 povesti, 8 candidati ce urmeaza a fi jurizati in cursul zilei de astazi:

Bogdan.Andro
Corinka
Buticut
phoenix8
Amidome_1one
Folgo
Suspect de bizar
Neuptolem
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 14:37   #82
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
CASTIGATORII CELEI DE-A II-A EDITII sunt:

Neuptolem, 11 puncte: isi poate alege 4 DVD-uri dintre titlurile mentionate, dar nu poate alege prioritar fata de ceilalti concurenti pentru ca e penalizat din cauza postarii povestii dupa deadline.
Corinka, 8 puncte: isi poate alege 3 DVD-uri dintre cele mentionate la inceputul acestui concurs
phoenix8, 8 puncte: isi poate alege 3 DVD-uri
buticut, 7 puncte: isi poate alege 2 DVD-uri

Juriul a fost alcatuit din sase membri, dintre care patru baieti si doua fete, printre care trei forumisti (altii decat cei implicati in vreun fel in concurs - eu, de exemplu, nu am votat), plus trei colegi de incredere din Trustul Imedia .

Felicitari tuturor! (*) (*) (*) (*) (*) Astept sa-mi scrieti preferintele voastre ca sa stiu ce DVD-uri va expediez. Nu uitati, adresa trimiteti-mi-o pe mp.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 14:38   #83
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Neupto, vezi, tot ti-a ajutat grafomania la ceva
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 15:23   #84
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Multumesc juriului si felicitari celorlalti castigatori. Eu am ochit cateva dvd-uri:
1. City Lights
2. Sweet bird of youth
3. Natural born killers
Multumesc!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 15:27   #85
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
bravo, neuptolem! mi se pare pe merit.
povestirea ta avea si umor si sensibilitate si un stil aparte (aparent "dare de seama" sau proces verbal, dar doar aparent)
toata agitatia ta dinainte s-a dovedit fructuoasa (de, chinurile creatiei!)
daca respectai si deadline-ul...

da las ca nu premiul material conteaza

si povestirea corinkai mi-a placut, felicitari si ei.
si la toata lumea de fapt.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 15:28   #86
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
la mine corinka a fost pe primul loc :love:

iar de la neuptolem inca astept demult promisul scenariu la Terminator 4 (acum 5, sper)
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 17:29   #87
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Originally Posted by Gloria:
CASTIGATORII CELEI DE-A II-A EDITII sunt:

Neuptolem, 11 puncte: isi poate alege 4 DVD-uri dintre titlurile mentionate
Aaa...Wow! WOW! WOAUW !!!! :shock:

M-ati lasat fara cuvinte, totusi, trebuie sa spun si eu ceva, nu? :?
Aaa..as vrea sa le multumesc celor ce m-au sustinut, echipei CineMagia..aaa..Deci am fost aruncat pe primul loc? Euu??? It's that cool ! 8) Waw!....
Imediat ce am vazut rezultatele, am cautat pe you tube pt ca asta nu-mi aduce aminte decat de acest moment:
http://www.youtube.com/watch?v=cnCMq...eature=related

Cu ocazia asta: Aleluia! :w00t: Thank You Jesus! Ii multumesc Mirelei :sleep: , fata din poveste, despre care as putea sa spun foarte multe, dar in aceasta clipa e maritata la casa ei, se mai intampla, :oops: daca textul de aici a fost prima intalnire, curiosii pot "afla" Rezolutia Epilog (dramatizat, tragedizat exagerat, desigur), ma refer la story-ul dintre "Paul si Maria" postat la editia anterioara a concursului dragastos: "Vechiul Modern".

Inca o data ii multumesc fetei reale ce m-a inspirat, nu ar strica sa o anunt pe aceasta cale ca primul meu premiu din viata in urma scrisului s-a datorat ei, 75% din personaj este ea, restul de 25%, poate actuala mea prietena si alte surse subconstiente.
Ce sa mai! Thank you God! Le multumesc celor care au facut parte din juriu ca nu si-au reglat cum trebuie: ochelarii, contrastul, rezolutia, rata de improspatare, samd. Ii iubesc pe toti! O iubesc pe Illo deoarece a contribuit si ea la cutezanta la care am ajuns! Ii iubesc pe hellsteed si pe Mistah J ca au murit pe frontul scrisului salvandu-mi mie pielea! Il iubesc pe Pitbull ca latra rau la mine, si mi se definesc muschii atunci cand latra si devin mai strong! Il iubesc pe Steffy ca nu m-a banat pe perioada concursului! :happy:

Nu m-asteptam, aveam o presimtire buna, mai mult legata de faptul ca nu au participat cei din "garda grea", cum ar fi Ava. Felicitari tuturor participantilor! Eu nu vad mari diferente intre story-uri. Sunt sigur ca unii din ei pot scrie mai bine ca mine, dar probabil, ca si mine la editia anterioara, nu cunosteau prea bine metodologia consursului.
Desi mai aveam in minte vreo 2-3 povesti si eram constient de riscul asumat cu acel stil, inseamna ca am jucat totusi pe-o carte buna.
Le multumesc tuturor fetelor pt ca fara ele nu ar fi putut exista prime intalniri, cel putin prime intalniri sanatoase. Ii multumesc acelui camin. Nu ar strica sa ma duc maine in fata lui si sa zbier cat ma tine gura..Whatever, iar ajunsai pe aratura.
Singura veste proasta pt mine e asta:
Originally Posted by Gloria:
dar nu poate alege prioritar fata de ceilalti concurenti pentru ca e penalizat din cauza postarii povestii dupa deadline.
Originally Posted by Halebardul:
daca respectai si deadline-ul...
Deci imi iau adio de la "Natural born killers"??? Nu pot sa-l aleg? niste copii pe-un dvd, something..
Deoarece fiindca povestea mea a fost scrisa cu vreo 5-6 zile inainte de deadline, dar ma asteptam sa se prelungeasca iar ca anul trecut, asta m-a indus in eroare, si am depasit cu doar 24 de minute miezul noptii, intre 28.02 si 1 martie, asta pt ca sambata am fost plecat si am ajuns home abia pe la 22. Pana mi-am tras sufletul, pana am mancat ceva, pna a durat sa ma loghez pe site, pana am citit ce si ce p-aci, apoi la 00:00 m-am apucat de tehnoredactat. :huh:
Glumesc. Nesarat.

Pai as cam vrea macar cel putin daca se poate doar minim unul dintre toate acestea:
Mata Hari
Natural Born Killers
Sweet Bird of Youth
Doctor Zhivago
Casablanca
Lolita



Off:
Originally Posted by StefanDo:
iar de la neuptolem inca astept demult promisul scenariu la Terminator 4
Well. Inca am sa ascult de sfaturile Generalului pana in preajma premierei adevaratului T4, dar daca acesta ma inspira si ma zvarcoleste in interior, voi demara in forta proiectul sortit nimanuilea, T4: (varianta neuptolemiana).

Re-On: A fost supa-mega-fain! M-am simtit de-adevaratelea! Thank you Gloria! :love:

Acum, la urma urmei, cum v-ati fi asteptat sa reactionez? :huh:
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 17:32   #88
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
cum am sperat sa reactionezi: "multumesc"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 18:53   #89
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mdeah,eu de aia nu m-am fortat pentru ca sa ma scuzati,dar s-a jurizat de-a -n pleznealulea.

Bogdan Andro a inceput cu o poveste scrisa impecabil,despre prima intalnire cu prima femeie din lume,Lucy.
Buticut a fost cea mai originala si sensibila(faza cu pestele desenat pe geamul autobuzului aburit,pestele cu ochii pe aceeasi parte(din Arizona Dream,nu l-am vazut,dar cat de...cinefil),si la prima intalnire sa faci schimb de replici din film...e original.Idee cu afis din film sutita de Neuptolem,care nu va scrie in viata lui nimic k lumea,dar de ce sa ia Buticut toate premiile?Las' sa dam si la altii ,mai de mila,de sila.
Corinkaplina de umor,de shfiki,a folosit si niste substantive poetizate asa,"scunzenia" si altele...Si la cum se termina,cu un sarut lesbian,normal ca i-a placut lui Stefan Do,si mie. :oops: :love:
Suspect de BizarPoate nu e f cizelat,dar prima intalnire a fost trista cu o fata pe moarte si a carei mama tocmai murise,inspirat din realitate.Autentica sancta simplicitas.
Restul lacrimogenisme si aberatii.
Asa ca nu stiu de ce dati asemenea dvd-uri bune de-a-n pleznealulea.
AM ZIS.Scris. :sleep:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 19:08   #90
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pauline Kael:
Mdeah,eu de aia nu m-am fortat pentru ca sa ma scuzati,dar s-a jurizat de-a -n pleznealulea.

Bogdan Andro a inceput cu o poveste scrisa impecabil,despre prima intalnire cu prima femeie din lume,Lucy.
Buticut a fost cea mai originala si sensibila(faza cu pestele desenat pe geamul autobuzului aburit,pestele cu ochii pe aceeasi parte(din Arizona Dream,nu l-am vazut,dar cat de...cinefil),si la prima intalnire sa faci schimb de replici din film...e original.Idee cu afis din film sutita de Neuptolem,care nu va scrie in viata lui nimic k lumea,dar de ce sa ia Buticut toate premiile?Las' sa dam si la altii ,mai de mila,de sila.
Corinkaplina de umor,de shfiki,a folosit si niste substantive poetizate asa,"scunzenia" si altele...Si la cum se termina,cu un sarut lesbian,normal ca i-a placut lui Stefan Do,si mie. :oops: :love:
Suspect de BizarPoate nu e f cizelat,dar prima intalnire a fost trista cu o fata pe moarte si a carei mama tocmai murise,inspirat din realitate.Autentica sancta simplicitas.
Restul lacrimogenisme si aberatii.
Asa ca nu stiu de ce dati asemenea dvd-uri bune de-a-n pleznealulea.
AM ZIS.Scris. :sleep:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 19:19   #91
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Intr-adevar, Steffy, dupa ultimul post nu pot sa nu mentionez ca atitudinea mea nu difera de cea "cu capul pe umeri" doar ca niciodata nu am agreat ideea de a fi ignorant ori fereasca Dumnezeu, mai rau de-atat.
Iar aici, pe acest topic, de spiritul meu justitiar nu a fost nevoie, si sper ca nici in alta sectiune a forumului, il canalizez spre arta, sa vedem ce-o iesi.
Iar raportand la potentialul scriitoricesc al participantilor, consider ca nu exista decalaje majore ori insurmontabile, nici acum nu-mi vine a crede, sincer, vad bine, nu e 1 dublu, e 11..Diferenta a facut-o doar experienta, a fost atuul pe care am mizat, Gloria o poate confirma.
Si am castigat din scris, first date, ce mama naibii! Gratie "Mariei", ea era religioasa.
I'm done here. Howgh!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 19:23   #92
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mai baiatule,n-ai nici talent,si nici obisnuit cu munca nu esti.Geniul inseamna munca.Premiul ti-a fost dat din mila,aia nici poveste,nici scenariu nu e.Ai repetat de o suta de ori ea si el,el,el si ea si atat.
Ma bucur ca Pitbull are ochiul format si stie cine e de valoare si cine nu!
Premiul nu il meriti,sincer.Si acum te simpatizez si mai putin.
Dar,e ca in viata,nu ca in filme.Nu e drept.Eu nu contest faptul ca ai castigat,iti trimit si eu la redactie niste dvd-uri,dar nu e drept.Te imbeti cu apa chioara.Mi-e mila si sila.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 19:24   #93
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Pauline Kael:
Mdeah,eu de aia nu m-am fortat pentru ca sa ma scuzati,dar s-a jurizat de-a -n pleznealulea.

Bogdan Andro a inceput cu o poveste scrisa impecabil,despre prima intalnire cu prima femeie din lume,Lucy.
Buticut a fost cea mai originala si sensibila(faza cu pestele desenat pe geamul autobuzului aburit,pestele cu ochii pe aceeasi parte(din Arizona Dream,nu l-am vazut,dar cat de...cinefil),si la prima intalnire sa faci schimb de replici din film...e original.Idee cu afis din film sutita de Neuptolem,care nu va scrie in viata lui nimic k lumea,dar de ce sa ia Buticut toate premiile?Las' sa dam si la altii ,mai de mila,de sila.
Corinkaplina de umor,de shfiki,a folosit si niste substantive poetizate asa,"scunzenia" si altele...Si la cum se termina,cu un sarut lesbian,normal ca i-a placut lui Stefan Do,si mie. :oops: :love:
Suspect de BizarPoate nu e f cizelat,dar prima intalnire a fost trista cu o fata pe moarte si a carei mama tocmai murise,inspirat din realitate.Autentica sancta simplicitas.
Restul lacrimogenisme si aberatii.
Asa ca nu stiu de ce dati asemenea dvd-uri bune de-a-n pleznealulea.
AM ZIS.Scris. :sleep:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 19:52   #94
Neuptolem
Banned
 
Neuptolem
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,800
Imi incalc totusi cuvantul ca sa o pot incheia cel putin cu demnitate:

Originally Posted by Pauline Kael:
Neuptolem,care nu va scrie in viata lui nimic k lumea.
(...)
Premiul ti-a fost dat din mila,aia nici poveste,nici scenariu nu e.Ai repetat de o suta de ori ea si el,el,el si ea si atat.
Ma bucur ca Pitbull are ochiul format si stie cine e de valoare si cine nu!
Te imbeti cu apa chioara.
Are dreptate. Asa e, cum zice ea, ca ma credeti sau nu, recunosc ca vorbele ei nu sunt atat de departe de adevar incat sa nu pot reactiona civilizat si onorabil pt confirmare, daca nu totala, cel putin partiala in majoritate. Doar o mica corectie am, aici nu a fost vorba de: simpatie, dreptate, geniu, munca, talent, sila ori mila. A fost un simplu concurs minor cu semnificatiile-i sesizabile. Ceea ce s-a intamplat, s-a intamplat, eu am incredere in obiectivitatea si calitatea site-ului CineMagia, altfel nu mai eram demult p-aci. Iar textul meu de aproximativ 1000 de caractere are o anumita forta ce imi da incredere, deoarece numai eu stiu ce s-a intamplat in acea zi, o zi frumoasa, si nu singura.
Ii multumesc Ei! I'm done. Howgh!
Neuptolem is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:06   #95
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Mai baiete ,daca tu recunosti(ce smecher esti,ia uite saracul isi face procese de constiinte kafkiene dar el habar n-are ca s-a metamorfozat in gandac),nu ti se pare suspect ?De bizar.
Ceilalti au scris mai bine ca tine,nu minimaliza ca a fost un concurs minor.Asuma-ti greselile si neputinta literara.Poate evoluezi.Iti trimit si eu dvd-uri la redactie,am zis,nu ma intereseaza premiul 1,voturile,sa te bucuri de filme,dar,nu e corect! Nu e firesc.Ceilalti au scris ceva,tu n-ai scris nimic.Nu e vina ta,esti un copil mare,caruia ii place sa fie mangaiat pe crestet si musca mana care l-a hranit cu dinti de Gollum.E vina juriului care te consiliaza si ce sa raspunzi,calmul asta de lord in mizerie nu te caracterizeaza.Chiar mai ai o speranta.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:08   #96
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Eu il sustin pe Neuptolem - cu toate defectele lui, cu toate ca am creat special pentru el topicul "arest, carcera, domiciliu fortat carantina, salon de nebuni" cu toate ca m-a scos din sarite si m-a facut sa pierd vremea cu texte lungi prolixe si incalcite, confuze si la limita dementei, ... ce-i al lui e al lui, textul bagat de el in concurs mi s-a parut misto.
Pauline, ai o reactie care nu te onoreaza. Te-a luat valul. Separa autorul de userul neuptolem si judeca-l obiectiv!
Si eu ma asteptam sa am motive sa-l iau la misto cu textul cu care o sa vina (de fapt credeam ca n-o sa vina cu nimic, ca doar bate apa-n piua aiurea) dar m-a surprins. Si, fara sa stiu ce alte pacate are omul, si fara sa-mi pese de asta, sustin ca textul lui e cel mai bun din ce a fost prezentat in concurs.
Atat.

Altfel, daca am judeca subiectiv fiindca il stim ce agasant poate sa fie personajul, cadem in manevre, cumetrii si aranjamente si asta nu-mi place.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:15   #97
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ma bucur ca te-a impresionat.Nu e vorba de nici o antipatie,tipul n-are talent.Asas ca nu voi intra in polemica cu tine,de vreme ce,textul e de la o posta unul fara nici un merit literar.daca tu ii gasesti merite,lauda-l ,dar nu mi-l baga pe gat.E si asta un fel de cenzura.
[size=6]AM O IDEE>Hai sa facem analiza literar pe textul lui,ce zici? Te bagi? Si comparativ cu celelalte texte.Te incumeti?Hai.[/size]
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:16   #98
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
...Am stiut eu de ce nu deschideam topicul ästa.
De FRICA! :oops:
Dacä-i un preview pentru miercuri, la C.N.C., mä-mpusc.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:30   #99
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Hei,halebardu care da cu hardu-n gardu.
Deci,fa dumneata un comentariu pe asa-zisul text al lui Neupto,si pe urma fac si eu.La toti.
Pit :love: nu te impucica,fara tine viata n-are rooooost!
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:30   #100
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
@pauline
ma bag, dar nu in seara asta, din lipsa de timp.
citeaza tu textul, ca sa nu cumva sa dispara sau sa fie editat intre timp, si vom sta frumos si alene la discutie pe marginea lui.

p.s. postarile tale cu majuscule, culori, text mic, text mare, autocitari, imi spun ca e o stare de agitatie mare acolo la tine. Potoleste-te!!! In fond e un concurs la care nici macar nu ai participat. Nici macar nu e razboiul tau, dar esti gata sa mori pentru el. Slow down!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:37.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells