Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 07 Oct 2004, 20:02   #81
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
E interesant de vazut cum a intrat in stop cardiac thread-ul acesta, ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat de la Stefan incoace.
Nu imi imaginam ca as putea deveni un impatimit al teatrului, mai ales dupa diverse experiente cinematografice, si de-a lungul vremii n-am prea calcat eu pe la Opera din Timisoara. Am vazut cateva piese anul trecut, suficiente poate cat sa ma incumet sa afirm ca Teatrul National Timisoara si-a bagat coada intr-un cerc vicios. Un oarecare personaj Ioan Ieremia si fiul sau au cam bagat in sperieti publicul iubitor de teatru din zona, creand iluzia unei afaceri in familie. Putinii alti regizori care au prins scena aici in ultimii ani - cel putin cei pe care i-am vazut eu - au fost...prea putini. Normal ca fiecare regizor are admiratori si detractori, dar, in cazul meu, sansa (sau nesansa) a facut ca eu sa nu vad nici un spectacol deosebit al domnului Ieremia.
De o saptamana, insa, am intrat intr-o febra a teatrului. In aceste zile are loc festivalul dramaturgiei romanesti si chiar daca nu sunt intru total incantat, sunt totusi entuziasmat ca mai exista ceva demn de vazut in materie de teatru. Am ramas masca la "Insir-te margarite...", in regia lui Dabija...lucru care nu s-a mai intamplat de la "Tara lui Abuliu", de...prea demult. Imediat dupa piesa celor de la Nottara, am vazut o...chestie mai putin reusita: "Raul de Balci" (de Ioana Craciun, daca nu ma insel complet, prezentat de Teatrul Mundi) care mi s-a parut ca suferea de sindromul modernitatii, manifestat in acest caz aparte prin idei care se razvratesc ca pestii pe uscat si kitsch.
To top it all, a urmat marti Apus de soare, pus in scena de Teatrul National de la Iasi (mmm, Iasi e sigur, cel putin) care mi s-a parut serios deficitara. Cred ca a fost...eh, e greu sa ma pronunt, mai ales fiindca nu am vazut alta varianta, dar tind sa cred ca a fost prea saracacioasa piesa...s-a taiat multisor, s-a implementat o idee dubitabila si actorii au prezentat diverse carente (o faza mai haioasa a avut loc atunci cand este anuntata venirea lui Bogdan...singura problema fiind ca nu Bogdan era cel care venise, ci Stefan; asta nu m-a suparat, ca n-am eu grija de chiar toate oalele din gospodaria vecinului, dar...mda)
Mai urmeaza cateva piese interesante pe care le-am plasat pe lista mea, precum "Crima sangeroasa din statiunea Violetelor" de Dumitru Crudu (Teatrul National din Craiova), "Hotul cinstit" de Valeriu Butulescu (Teatrul National din Balti - R. Moldova) si "Legenda ultimului imparat" de Valentin Nicolau (Teatrul National din Bucuresti. Nu stiu cu siguranta la ce sa ma astept, fiindca n-am apucat sa citesc piesele (lucru...hmm, ingrijorator as spune), dar sper sa gust macar una dintre piese.

P.S. Sper ca n-am fost prea "indolent" in prezentarea mea.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Oct 2004, 14:37   #82
cherryblossom
Guru
 
cherryblossom
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 772
acum ca tot a inceput stagiunea, va recomand sa vedeti piesa "Viata lui Helge", regizata de Theodora Herghelegiu... este/ era la Teatrul Act, eu am vazut-o prin iunie si am cazut pe spate...
__________________
cherryblossom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Oct 2004, 13:07   #83
Danny
Guru
 
Danny
 
Join Date: Nov 2001
Location: six feet under
Posts: 983
Send a message via ICQ to Danny Send a message via Yahoo to Danny
Festivalul National de Teatru "I.L. Caragiale" - 24 si 31 octombrie -

http://www.romanialibera.ro/editie/i...12102004&idx=2
__________________
Viitorul e in oua
Danny is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Apr 2005, 18:43   #84
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Hai sä-ncercäm, sä-i mai däm un brânci... Poate-poate...
(Apropo, Danny, îti multumesc cä mi-ai dat linkul pentru topicul ästa.)

Nu numai topicul a intrat în catalepsie de-atunci, dar si "Apus de soare" pare sä-si fi dat obstescul sfârsit (pa P.S.D., pa Säraru, pa gascä). Totusi, întrucât s-a tocat mult pe-aici pe seama lui, anul trecut, am sä punctez si eu câteva chestii.
M-am dus la spectacol extrem de circumspect.
Unu la mânä, piesa e slabä în sine (constructie dezlânatä, intrigä simplistä, etc.), nici nu se comparä, de pildä, cu "Viforul" - cea mai bunä pe departe din trilogia lui Delavrancea.
Doi la mânä, Pita s-a împrägesit si el, de mult, cum bine ziceati unii dintre voi, mai sus.
Trei la mânä, de la superproductiile Nationalului a-nceput sä mi se-aplece încä de pe vremea când era Beligan director.
Patru la mânä, îmi place Costel Constantin ca actor, dar nu-l prea vedeam în stare sä-l ducä pe Stefan.
Cinci la mânä, de särärisme sunt sätul.
Sase la mânä, si treaba cu pesedism/peremismul în relatie cu spectacolul ästa e adeväratä. Si altele la mânä...
Ei bine, cu toate acestea, spectacolul m-a uns pe suflet. Nu stiu, parcä TOATE suspiciunile mele anterioare s-au înteles sä se lase därâmate. Singurele lucruri care mi-au displäcut au fost unele stângäcii (costume italian-renascentiste care n-aveau ce cäuta acolo - noroc cä-n partea a doua au revenit la cele bizantine; dat cu fiare-n fiare si cicä ne luptäm; si alte câteva detalii). Dar în rest...
Spre surprinderea mea, Pita a stiut sä fie organizat si ponderat - as zice cä "pariul cu clasicismul" i-a reusit.
Fatä de o piesä grandioasä ca "Apus de soare", genul superproductiei e firesc. Desi au cam exagerat pe alocuri cu numärul de figuranti - totusi, scena se umplea bine; nimic nu mi s-a pärut gratuit, ca în alte spectacole de-acolo.
Altä surprizä pläcutä: Costel Constantin. L-am "crezut" cä era Stefan cel Mare. Iatä cä omul are, totusi, resurse.
(Mä rog, s-a nimerit ca la reprezentatia respectivä s-o ardä în final, la aplauze, cu Säraru hop pe scenä, si dä-i si dä-i cu interminabile limbi în cur, si poze de familie-n fata spectatorilor, toti tinându-se de Coroana lui Stefan ca de colivä; dar mäcar erau off-spectacol - si-n ultima clipä, Bleontz, care-l juca pe Doctorul Smil, a dres busuiocu' trântind un pont spre spectatori: "Cine vrea poze cu coroana, veniti mâine la mine, 5 euro bucata!")
Una peste alta, "Apus de soare" se cuvine sä mai fie pusä în scenä din când în când... Iar montarea de la National, în linii mari, s-a achitat onorabil de aceastä sarcinä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 10:40   #85
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
O piesa misto la Teatrul Foarte Mic, mady-baby.edu, scrisa si regizata de Gianina Cãrbunariu...
Un subiect lipsit de originalitate: mirajul vietii in Occident( Dublin, cazul de fata)..socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, minora vrajita cu promisiuni de realizare artistica...ajungand desigur la alta realizare, nu mai putin notabila("Am invatat sa sug pula!").
prostitutie, nuditate, limbaj explicit, Parazitii ca fundal sonor, decor minimalist...proiectii misto
Foarte mult umor...si niste interpretari excelente ale celor 3 actori :Mãdãlina Ghiþescu, Rãzvan Oprea, Rolando Matsangos.
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 11:15   #86
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
dspr a cui nuditate vorbim? k s-ar putea sa ma intereseze...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 11:18   #87
Bogie
Guru
 
Bogie
 
Join Date: Dec 2002
Posts: 630
Nuditatea Madalinei...
http://madalinaghitescu.bizland.ro/index2.php
__________________
My, my, my. Such a lot of guns around town and so few brains!
Bogie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 11:32   #88
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dspr a cui nuditate vorbim? k s-ar putea sa ma intereseze...

Despre a lui Adrian Anghel, un om care a jucat si la mine intr-un filmulet. Daca vrei sa il vezi full monty, trebuie necesarmente sa vezi Terorism semnul exclamarii
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 11:39   #89
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Bogie:

mda, ce sa spun, mersi.
credeam k ai agatat kiar nuditatea de link...
cause u see, when it comes to nudity, sint generalist!

pt ambra

mersi si tie.
dar acel domn nu joaca in piesa gianinei?!
r u trying sa ma aburesti or what? si oricum, daca vreau full montys, ma duc la vama... :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 13:01   #90
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Alex Leo Serban:
Originally Posted by Bogie:

mda, ce sa spun, mersi.
credeam k ai agatat kiar nuditatea de link...

ok! hai ca ma bag si eu la revitalizarea topicului!
citeam posturile pe rand si, bineinteles, k si eu am dat click pe link sperand nuditatea madalinei.... :hmm:

vazut recent o sumedenie de cacaturi la teatrul national timisoara cu oameni care nu au ce cauta pe scena in roluri principale. nu stiu de ce ma mai obosesc sa mai trec pe la TNT pentru ca are atat de putina legatura cu teatru ceea ce se intampla acolo, incat nici piese de teatru proaste nu prea sunt...
sincer vorbind...e foarte trist!

vazut recent Nevestele Vesele din Windsor mai mult de Victor Ioan Frunza decat de Will S. ...dar spun asta in a good way... piesa e geniala. incredibil de inventiva. am ras mult. am ras sincer.

ii tin pumnii diseara si lui V.I. Frunza pt regie si Adrianei Grand pt scenografie.

diseara ma duc la Mutter Courage tot de V.I. Frunza
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 14:43   #91
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Alex Leo Serban:
dar acel domn nu joaca in piesa gianinei?!

Ba da, in Terorism.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 15:51   #92
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si in terorism e ... gol?! nu ar trebui sa aiba, nu stiu, ceva... o mitraliera?... o broboada?... :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:25   #93
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Are chiloti din aia cu cirpa in fata si gol la cur.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:28   #94
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
aha, deci jesus-like? (k lui nu i se vedea curu din cauza crucii!)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:29   #95
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Ce obraznic ai fost.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:30   #96
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
si pot sa mai fiu
(given the opportunity)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:32   #97
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Te-am birfit azi cu niste baieti, apopo.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:38   #98
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Ambra Blu:
Te-am birfit azi cu niste baieti, apopo.

is that a hint, or shld've been an a propos? :w00t:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:39   #99
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
Originally Posted by Bogie:
mirajul vietii in Occident( Dublin, cazul de fata)..socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ, minora vrajita cu promisiuni de realizare artistica...ajungand desigur la alta realizare, nu mai putin notabila("Am invatat sa sug p***!").

:lol: :lol: povestea mea desi inca nu am invatat sa sug p***!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Apr 2006, 16:40   #100
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
A, pardon, asa am scris????????
I am a fucking hint man, ca omul din WKW. Dar sa stii, mai draga, ca ti-am luat apararea. Adica te-am brfit cu masura, dar cind s-a sarit calul, am redevenit echilibrat in dulcele stil clasic.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:54.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells