Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 19 Oct 2007, 12:17   #1081
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
apropo de "carti de citit" auzisem de la un prieten ca Noica facuse pentru grupul de la Paltinis o lista cu 100 de carti de citit; sunt mai degraba curioasa de aceasta lista (daca ea exista), dar cred ca numai unul ca liiceanu sau plesu poate confirma sau infirma cu certitudine asta. oricum, cred ca n-ar fi iesit fum fara foc. sau poate s-a scris/publicat deja aceasta lista, si n-am vazut-o eu.. :?
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Oct 2007, 03:12   #1082
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
asha e!
dar nu cre k sint 'listate' undva - o sa-l intreb p pleshu...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Oct 2007, 15:18   #1083
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
Originally Posted by Liou:
...Noica facuse pentru grupul de la Paltinis o lista cu 100 de carti de citit

care "lista",mah,ca ma apuca dracii
vreti totul la "lista":lista celor 100 de companii ptr. care merita sa lucrezi,lista alimentelor fara e-uri,lista destinatiilor dezirabile de vacanta,adica totul comprimat in...
stii ceva,bah?noica daca te auzea ar fi pus biciul pe tine da,in "jurnalul de la paltinis" ii dicteaza un plan de lecturi lui liiceanu,dar era o lista facuta pentru ei(tu sau noi neavand nici o treaba in directia asta).daca te intereseaza cu adevarat asa ceva,atunci intra de maine la bcu si nu mai iesi de acolo(pentru ca,asa cum ii zice frollo regelui,"din pestera aceasta se iese cu parul alb,dar se intra in ea doar cu parul negru").

si,in definitiv,la ce le-a folosit astora doi atingerea presupusei "intelepciuni supreme"?sa se faca de kko la batranete,limbashindu-l pe caragea voda?
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 13:35   #1084
Liou
Guru
 
Liou
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 312
Ce te-o fi facut sa te enervezi si sa faci extrapolari de la o simpla curiozitate personala la o meteahna a societatii de consum(asta cu “listele”)? Faptul ca nu am mentionat “Jurnalul de la Paltinis”, ca am spus lista in loc de plan de lecturi, cifra in sine, sau, pur si simplu, curiozitatea mea profana?
Normal ca lista era facuta pentru ei (este o certitudine), cine a spus altceva? Sau daca “n-avem nici o treaba in directia asta”, nu ne mai putem permite curiozitati? Ce legatura are una cu alta?
Iar apropo de bici :sick:, cred ca Noica era mai degraba exigent decat violent.

Cat despre mersul la bcu si nemaiesitul de-acolo, trebuie sa te dezamagesc. Sunt de parere ca poti sa-ti dedici toata viata citirii unei biblioteci intregi, fara ca asta sa te faca automat mai cult, mai moral sau mai bogat spiritual. Cultura nu este direct proportionala cu numarul de carti citite.

Nu stiu ce vrei sa spui cu caragea voda, malitiozitatea ta mi se pare nepotrivita.
Liou is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 15:33   #1085
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
frumos raspuns!

in principiu nu e nimic rau in a intocmi o lista d carti/filme/whatever, dar si aici - k peste tot - e valabila maxima: non multum, sed multa
nu conteaza CIT citesti, ci calitatea celor citite - si cum l 'procesezi'...

ps re: anti-paltinishismu lu ulrich, tre sa intelegi k sint multi copii saraci & aseptici ai plebei proletare kre au c au cu 'boierii mintii'... (which leaves ME out: eu sint boier, punct! :lol: 8) )
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 18:46   #1086
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
apreciez ironia, kiar si cu laptopu-n poala (k d aia e laptop!) p aeroportu din pittsburgh / zbor spre ny & then bucharest... /, dar singurele mase kre-mi plac sint masele plastice, so...

iar gramsci era un bou
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Oct 2007, 20:25   #1087
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by erectia eunucului:
il trimit pe tata distruga serverul acesta capitalist.Vedeti ca are ºpan sub unghii ,pufoaica ii miroase a salam prajit in baraca ºi poate sa-ºi bage un medical de vreo doua saptamini pentru a-i rezolva problemele(ii da ceva lu' ºefu ) lu ' fi-su (o likea lu care nu-i place munca ).
:lol: :lol: :lol: Tare.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 01:14   #1088
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Mihail Bulgakov, "Maestrul si Margarita" , pt bulgakovfilul Pitbull.

Despre “Maestrul si Margarita”, asa cum si-a intitulat Bulgakov romanul, si “Maestrul si Margareta”, cum a fost tradus – gresit, voluntarist - in romana. E simplu, dar trebuie atentie si rabdare. Bulgakov i-a zis Margarita. Asa si-a intitulat el romanul – “Maestrul si Margarita” (Master i Margarita). Punct. Respectul si admiratia noastra, pentru ca, nu-i asa, unora le place Bulgakov si in special acest roman despre un creator disputat de femeia iubita (magica, zburatoare) si de… diavol (...)
Margarita este un nume mai special, de alint, inventat de Mihail Afanasevici, iar prototipul Margaritei a fost Elena Sergheevna Shilovskaia, a treia lui sotie. Cand a cunoscut-o, Elena Sergheevna era casatorita si avea doi copii. Au trait impreuna opt ani de zile – Bulgakov a murit in 1940 – , iar “rodul” acestei casatorii greu incercate de boala si teroare stalinista a fost capodopera “Maestrul si Margarita”. Apropo, Stalin facuse o pasiune malefica pt Bulgakov, cautandu-l uneori la telefon – si ce senzatii mai horror poti avea.
Am mai incercat sa explic candva, cuiva de ce “Margarita” si nu “Margareta”. Atunci am descoperit ca in alte limbi titlul romanului a fost tradus corect, respectandu-se originalul.
in engleza: The Master and Margarita
in spaniola: El Maestro y Margarita
in germana: Der Meister und Margarita
in maghiara: A Mester és Margaritá
in sarba: Majstor i Margarita
in olandeza: De Meester en Margarita
… si asa mai departe.
La Chisinau, romanul a fost tradus (bine) si publicat cu titlul corect: “Maestrul si Margarita” - Editura Cartier, 2004
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 01:45   #1089
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Multumesc, Herbie!
Este exact ceea ce doream, iar datele sunt foarte interesante. Unele dintre ele mi-erau cunoscute - mai ales cele privind sursa de inspiratie a Margaritei: tin minte cä, în spectacolul de la Teatrul Mic, prima aparitie a lui Vali Seciu era calchiatä dupä unele fotografii ale sotiei-muze Elena Sergheevna: rochia, päläria, coafura... E clar, "Margareta" noasträ a fost un accient semidoct (probabil prin asociere superficialä cu Goethe) si permanentizat. Margarita sä fie!
Apropo, iatä si cea mai recentä ecranizare.
http://www.imdb.com/title/tt0403783/
Mult mai interesant mi se pare comentariul - pare sä apartinä unui cunoscätor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 08:22   #1090
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by herbert:
Apropo, Stalin facuse o pasiune malefica pt Bulgakov, cautandu-l uneori la telefon – si ce senzatii mai horror poti avea.

hai sa nu exageram, a fost o singura data. 8) la fel cum, o singura data, bulgakov i-a si scris taticului stalin.
continuati, va rog.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 15:00   #1091
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
si "datile" cand telefonul suna si Bulgakov statea ascuns in baie, ori se covrigea in pat, tragandu-si patura peste cap? era Stalin, era Beria, era vreun kgb-st pe sectorul literatura? Bulgakov tremura si credea ca e din nou Stalin...
mai multa imaginatie. ori, mai bine, un telefon la Muzeul literaturii ruse, "Puskin", din Moscova, sectia fonduri, persoana de contact: Svetlana Ivanovna Smirnova...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 15:45   #1092
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
tu de fapt vroiai sa ne-o prrezinti pe doamna respectiva si nu stiai cum sa faci onorurile. e misto? macar sa stiu daca merita sa platesc o convorbire internationala 8)
ontopic: eu scriu ce citesc in jurnal, nu ce aude lumea la telefon si nici ce viseaza cand scrie poezii 8)
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 16:14   #1093
thequietsurfer
Veteran
 
thequietsurfer
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 191
Pentru cei aflati sub vraja fatala a cartii-"protestament"(testament si protest) scrise de Bulkagov, recomand studiul lui Ion Vartic("Bulgakov si secretul lui Koroviev-Interpretare figurala la Maestrul si Margareta).
Despre relatia mistica si deliranta cu "magul" stalinist, despre idea sa bolnavicioasa(rodul unei mari dezamagiri compensata in plan artistic si imaginar-refugiul prin creatie, in creatie) cum ca dictatorul poate interveni providential(in sensul religios al cuvantului) in favoarea artistului care se izbeste de constructia rigida a unui sistem inghetat, dar si despre rolul multor enigme ce plutesc in materia eterogena a romanului.
Va las pe voi sa descoperiti(daca n-ati facut-o deja) care-i in viziunea lui Vartic "secretul lui Koroviev".
Daca la inceput am pomenit de romanul ce functioneaza ca o vraja, in apararea cartii lui Vartic pot doar sa spun ca reuseste sa redea "formula magica".
thequietsurfer is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 16:51   #1094
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by EgoN:
tu de fapt vroiai sa ne-o prrezinti pe doamna respectiva si nu stiai cum sa faci onorurile. e misto? macar sa stiu daca merita sa platesc o convorbire internationala 8)
ontopic: eu scriu ce citesc in jurnal, nu ce aude lumea la telefon si nici ce viseaza cand scrie poezii 8)
mai EgoN, ai avut un prim raspuns in care ne spuneai ca te temi de frig... vad ca l-ai redactat pana la... eliminare, ingrijorat, probabil, ca nu ne vei impresiona. ok. te inteleg. doamna svetlana e bine inzestrata, sa fii tu sanatos si convingator.
de fapt, paranteza aceasta bulgakovskiana era pentru Pitbull. te insinuezi pentru a demonstra ca ce??? stiam, of course. impresia mea despre tine e, sorry, avariata. stii tu de ce, daca ai memorie...
dar chiar nu conteaza.
punct.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 17:50   #1095
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
Originally Posted by herbert:
mai EgoN, ai avut un prim raspuns in care ne spuneai ca te temi de frig... vad ca l-ai redactat pana la... eliminare, ingrijorat, probabil, ca nu ne vei impresiona. ok. te inteleg. doamna svetlana e bine inzestrata, sa fii tu sanatos si convingator.
de fapt, paranteza aceasta bulgakovskiana era pentru Pitbull. te insinuezi pentru a demonstra ca ce??? stiam, of course. impresia mea despre tine e, sorry, avariata. stii tu de ce, daca ai memorie...
dar chiar nu conteaza.
punct.

draga herbert, let me explain:
1. mi-am modificat mesajul pt. ca nu l-am citit cu atentie pe al tau (mai mult de 2 secunde nu poposesc pe nici o postare de-a ta si nici a altora). intelesesem ca tre' sa ne deplasam direct la sursa (in loc de telefon). drept urmare imi exprimam ingrijorarea si reticenta in fata unei propuneri de sejur la moscova (dintr-un motiv pueril, frigul).
2. nu ma afecteaza faptul ca ti-s antipatic. desi te respect ca ai uneori bun simt si mereu gusturi f. faine la carti (as i mentioned a long time ago), nu pot sa nu-mi declar dezamagirea fata de tonul usor paternal si suficient cu care ma tratezi. (mereu acel "te inteleg").
3. continuati cu bulgakov. daca o postare de-a mea inseamna ca vreau sa ma insinuez, ma retrag.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Oct 2007, 21:17   #1096
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Cinemagia e bantuita de un puternic aer rusesc. Ce sa faci, in tarile supuse bocancului sovietic e mai frig ca la noi in zilele astea, cheia de la teava de gaze e la nenicii din Moscova. :lol:
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 01:04   #1097
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Carmine Galante:
Cinemagia e bantuita de un puternic aer rusesc. Ce sa faci, in tarile supuse bocancului sovietic e mai frig ca la noi in zilele astea, cheia de la teava de gaze e la nenicii din Moscova. :lol:
mai, Azazello de buftea! ce discuta lumea aici si ce intelegi tu?!
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 02:12   #1098
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Bump väzutitor.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 02:13   #1099
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
(Mai bine nu bumpuiam... )
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Oct 2007, 12:37   #1100
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by herbert:
mai, Azazello
Ce sa fac, am introdus armele si bijuteriile pe lumea asta.
Unii se simt lezati si atunci cand nu e cazu'. Oricum trebuie sa fii de acord cu mine ca rusia e naspa.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells