Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Apr 2005, 14:42   #101
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Un must-see SF e Dark City. (de-aici s-a inspirat Shyamalan pentru The Village?)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 15:01   #102
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by BeNnY:
Un must-see SF e Dark City. (de-aici s-a inspirat Shyamalan pentru The Village?)

nu stiam eu de unde venea senzatia de deja-vu din momentul in care am vazut The Village. Desi e cam mult sa spunem ca Dark City ar fi sursa de inspiratie, nu putem sa nu remarcam asemanarea
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 15:31   #103
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Oricum, momentul de la sfarsit cu formarea oceanului si ridicarea soarelui e de retinut. La fel ca prabusirea turnului din Metropolis.
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 07:21   #104
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Dark City imi aduce mai mult aminte de un episod din Outer Limits:Feasibility Study
decat de The Village. De fpat nu-mi aduce aminte deloc de Village. Da, este vorba de doua comunitati izolate de oameni but that's about it.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 11:51   #105
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Originally Posted by radu83:
Desi e cam mult sa spunem ca Dark City ar fi sursa de inspiratie, nu putem sa nu remarcam asemanarea

Singura asemanare pe care am emacat-o inre Dark City si The Village e ca amandoua sunt filme. At atat.
Am mai zis-o pe alt topic: The Village este clar o interpretare modrna a Republicii lui Platon, iar daca in prima jumatate "monstrii" pun sub intrebare aceasta idee in a doua nu fac decat sa o intareasca.
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 12:02   #106
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Herzeleid:
The Village este clar o interpretare modrna a Republicii lui Platon
La fel si "Dark City", inca chiar mai mult decat filmul lui Shyamalan. Cele cateva lucruri au cateva lucruri in comun... "Dark City" este - pe alocuri - mai profund.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 12:06   #107
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
blade runner.
forever :love:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 12:18   #108
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Dark City mi-a placut si el dar tot n-am putut scapa de impresia de videoclip. Cam asa il ot descrie tinand seama ca a prezentat un subiect adat de amplu in timp asa scurt + n-a intrat in caracterizarea niciunui personaj (desi nici nu avea cum - la cate ori au fost brainwash-uiti toti acolo era chiar imposibil sa dezvolti o personalitate formata artificial si aia nu mai veche de cateva zile) + ca viteza de rtecere de la o scena la alta e mult prea rapida pt gustul meu, m-a obosit o ora jumate parca as fi tras la plug + replicile actorilor sunau in draci de artificial.
In rest a fost chiar bun, desi tot nu cred ca poate fi comparat cu Village.
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 12:26   #109
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Herzeleid:
Dark City mi-a placut si el dar tot n-am putut scapa de impresia de videoclip.
Likewise. Desi nu l-am vazut de vreo trei ani, sunt de acord cu ce ai spus despre el. Finalul e mare, totusi... :shock: Iar "The Village" e un alt gen; cele doua suporta greu comparatie.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 14:13   #110
manelesux
Senior
 
manelesux
 
Join Date: Mar 2005
Location: cluj. napoca.
Posts: 79
Originally Posted by Herzeleid:
Originally Posted by radu83:
Desi e cam mult sa spunem ca Dark City ar fi sursa de inspiratie, nu putem sa nu remarcam asemanarea

Singura asemanare pe care am emacat-o inre Dark City si The Village e ca amandoua sunt filme. At atat.
Am mai zis-o pe alt topic: The Village este clar o interpretare modrna a Republicii lui Platon, iar daca in prima jumatate "monstrii" pun sub intrebare aceasta idee in a doua nu fac decat sa o intareasca.

ma indoiesc ca shyamalan l-a citit vreodata pe Platon. poate o interpretare moderna...involuntara?
__________________
Nici o relatzie fara felatzie
manelesux is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2005, 18:09   #111
ogto
Gandhi's Big Gun
 
ogto
 
Join Date: Feb 2004
Location: oslo?
Posts: 1,371
Originally Posted by radu83:
Originally Posted by BeNnY:
Un must-see SF e Dark City. (de-aici s-a inspirat Shyamalan pentru The Village?)

nu stiam eu de unde venea senzatia de deja-vu din momentul in care am vazut The Village. Desi e cam mult sa spunem ca Dark City ar fi sursa de inspiratie, nu putem sa nu remarcam asemanarea

Mai degraba vad o asemanare intre dark city si matrix... desi nu cred ca a fost destul timp intre cele doua ca sa se poata inspira unul din altul (adica, atunci cand a iesit dark city, matrix era deja in filmare).

Exista o asemanare intre dark city si village, dar nu este o tema rar intalnita in cinema (oameniicare traiesc o iluzie, prinsi intr-o lume controlata with no way out). Iar Shyamalan nici nu pare genul care sa se inspire.

Remarcabil la dark city este ca, desi prima para il vazusem sumar in 2001 pe hbo cu o imagine proasta si cu o minte mai necoapta (nu ca acum ar fi cu mult mai coapta), am retinut detalii cum n-am mai retinut la un alt film. Si pana in ziua de azi stiam ca era un film bun si imi placuse. a avut un impact asupra mea cum putine filme au avut.

Il clasific ca "unul dintre cele mai bue s.f.-uri" si unul din filmele mele favorite din anii '90.
__________________
wack your head against the keyboard NOW for tomorrow's winning lottery numbers
ogto is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2005, 13:38   #112
Herzeleid
Junior
 
Herzeleid
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 71
Din cate stiu eu Shymalan a fost dintotdeauna putred de bogat deci nu cred ca tragea la manivela toata ziua si n-ar avea timp sa mai citeasca o carte.

MinRep> Dark City ar fi fost de n ori mai profund daca nu era o greseala fatala care este confirmata din 2 surse si deci nu are cum sa fi fost facuta "din greseala": violenta alienilor. Cutitele ar fi trebuit scoase din mainile lor. Nu are sens nici dpdv logic: e un oras artificial, oamenii sunt niste soareci de laborator, putini, pai atunci cum se justifica uciderea inutila unor subiecti total nevinovati? Asta a fost 1. 2: Cu personajul ala copil scenaristu/regizorul si-a dat singur in cap - copii sunt simbolul firii reale ale unei fiinte, fie ea om sau alien, inca necorupta de societate sau de instinctele distructive genetice care ies la suprafata odata cu trecerea timpului. Din pct 1) si 2) rezulta ca acea specie desi nu parazitica dar totusi este una distructiva pentru care nu conteaza decat propria supravietuire. asta ar fi pct 3).
Modul de abordare in Village mi-a placut mai mult deoarece este o confruntare man vs man si in aceasta situatie omul isi arata coltii. In Dark City este man vs alien, deci e o chestie de supravietuire a speciei. Autoconservarea fiind instinctul primar al oricarui individ (demostrat stiintific) este nu elementul dominant ci unic in acest film (sumara poveste de dragoste nu face fata ritmului filmului) => toate celelalte calitati/defecte sunt inabusite => de voie de nevoie toti oamenii sunt buni si plati. Asta il consideram pct 4).

Din 3) si 4) => o poveste alb-negru, idealista, foarte asemanatoare cu ideea comic-bookz, care parca aminteste un pic de SF-urile ieftine realizate in anii '50 cu martieni diabolici care vin sa ne atace pamantul si singurul tel in viata a carora este sa ne distruga. In concluzie Dark City mi se pare un Independence Day plasat intr-un univers pseudofilosofic pe care din pacate nu-l poate salva finalul.
Herzeleid is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2005, 17:02   #113
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Originally Posted by Herzeleid:
o poveste alb-negru, idealista, foarte asemanatoare cu ideea comic-bookz, care parca aminteste un pic de SF-urile ieftine realizate in anii '50 cu martieni diabolici care vin sa ne atace pamantul si singurul tel in viata a carora este sa ne distruga.
Da, dar forma in care ideea asta este ambalata difera si asta conteaza. "Dark City" nu este printre preferatele mele (l-as pune la categoria "de duzina", daca nu ar avea aerul anti-Hollywood) si nici pe mine nu m-a dat peste cap imaginea extraterestrilor, a masinariilor lor si a comportamentului lor. Problema cu "Dark City" - dintr-un punct de vedere - este ca in ultima treime explica totul (mai putin de ce personajul principal este atat de inzestrat) si strica, astfel, farmecul primei parti, in care incertitudinile creau suspans. Parerea mea este, totusi, ca ultima scena salveaza - cel putin in aparenta - ultima parte a realizarii.


Originally Posted by Herzeleid:
In concluzie Dark City mi se pare un Independence Day plasat intr-un univers pseudofilosofic pe care din pacate nu-l poate salva finalul.
Nu sunt de acord cu tine cand spui ca extraterestii sunt vazuti ca o forta interesata doar de supravietuire. Universul din "Dark City" nu este universul obisnuit, asa ca extraterestrii pot si o imagine a unei laturi umane. La fel, filmele cu extraterestrii cotropitori din anii trecut au fost facute pentru a 'portretiza' prin intermediul lui nazistii (asta imediat dupa WW II) sau, apoi, comunistii (in timpul panicii cu rachetele din Cuba, Dr. Strangelove and all that jazz)... Sa nu uitam ca anul acesta asteptam noua versiune a "War of the Worlds", pusa in scena de Spielberg, printre altele, pentru a 'exploata' panica de dupa 9/11; extraterestrii au fost descrisi ca 'amenintarea terorista' sau - din nou - cea nazista (Sir Stevie are o obsesie justificabila cu epoca respectiva).


Iar "The Village"... mie mi-a placut mai mult ca "Dark City", fara sa tin cont ca ar avea un nucleu comun.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2005, 21:51   #114
Terror_IST
Guru
 
Terror_IST
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 348
"Brazil"(1985) un SF idilic regizat de Terry Gilliam cu radacini in "1984" exploatand tema omului care vrea sa traiasca liber (in cazul de fata prin iubire) dar este distrus de un sistem absurd. Memorabila scena cu "How about a little necrophilia?", aparitiile lui De Niro precum si majoritatea personajelor burlesti.
__________________
And out of the darkness, the Zombie did call / True pain and suffering he brought to them all / Away ran the children to hide in their beds / For fear that the devil would chop off their heads.
Terror_IST is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2005, 22:14   #115
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Brasil e un SF care le intrece pe toate cu Robert De Niro.Dar mie mi-a placut mai mult 2001:Odiseea Spatiala.Dar si Sky Captain and the World of The Tomorrow e un film cu multe efecte speciale.
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 01:51   #116
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
Despre cel mai bun film SF

Ore 2,40 AM * Este greu sã dai o pãrere obiectivã despre acest subiect. Care a fost cel mai bun film SF din istoria cinematografiei? Din punctul meu de vedere, nu-i aºa? Uite cum apare subiectivismul. Este adevãrat cã nici unul dintre noi, cei care ne dãm cu pãrerea despre acest subiect, nu putem da un rezultat final, un clasament inatacabil de alþii. Aºa cã este scuzabil sã fii subiectiv în alegerea pe care o facem.
Din punctul meu de vedere, seria "Star Wars" este cel mai bun film SF din istoria cinematografiei, doar pentru cã mi-a influenþat copilãria (vezi cã sunt subiectiv?). Dacã ar fi fost un alt film care sã-mi influenþeze copilãria din punctul de vedere al filmelor (SF, pentru cã despre asta vorbim aici), fii sigur cã pe acela l-aº fi considerat cel mai bun film SF din toate timpurile.
Am vãzut multe filme SF. Nu toate mi-au plãcut, of course, dar au mai fost câteva care mi-au reþinut atenþia, nu doar pentru cã aveau bum-bum-uri cu nemiluita sau efecte speciale de mare spectacol, ci pentru subiectul prezentat. De exemplu, seria Alien (mai puþin Alien 3 - Planeta condamnaþilor, pe care nu l-am vãzut încã), apoi Terminator, Matrix ºi filme care aveau un pronunþat caracter SF (Gattaca, Solo, Soldatul).
Nu ºtiu dacã vã aduceþi aminte, dar în urmã cu aproape zece ani, Antena 1 a prezentat un film SF spaniol (da, spaniol, ce râzi??), cu titlul "Operaciones Mutantes". Era SF pentru cã acþiunea se derula undeva în spaþiu, dar subiectul era aºa de naiv (avea ºi ceva comedie ºi horror în el) cã a trecut neobservat, iar Antena 1 nu l-a mai redifuzat. Dar dacã l-ar mai da, sigur m-aº uita la el cu atenþie, sã vãd ce au putut scoate spaniolii din ei la faza cu filmele SF. Mai ales cã limba spaniolã este o limbã al naibii de rapidã, iar dialogurile din filmul cu pricina se derulau cu o iuþealã de-a dreptul hilarã, cã ºi vorbirea oltenilor noºtri este mai lentã decât a lor!!!
Revenind (cã am obiceiul sã o iau razna, pe arãturã, cu divagaþiile), despre subiectul "cel mai bun film SF" se poate scrie mult. Dacã este vorba despre pãrerea personalã, nu una universal valabilã (foarte greu, dacã nu imposibil, de dat), atunci fiecare cu pãrerea lui. ªi mie îmi convine aºa, pentru cã aflu despre filme despre care nu am auzit ºi pe care, probabil, cã le voi vedea. Oricum, asta este o temã de meditaþie cu bãtaie lungã. Salutare!!!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 07:12   #117
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Cum anume ti-a influentat Star Wars copilaria...is si yo curios...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 09:18   #118
Denis_stelistu
Guru
 
Denis_stelistu
 
Join Date: Apr 2005
Location: In jedi
Posts: 500
Jediklaus.Spune mai pe scurt sa intelegem ceva din mesajul tau 8)
__________________
The force be with you!
Denis_stelistu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2005, 12:34   #119
M0n0
Guru
 
M0n0
 
Join Date: Sep 2004
Location: Iasi...in spatele garii
Posts: 1,490
Send a message via Yahoo to M0n0
Jediklaus s-a exprimat foarte frumos, Denis, prietene, daca tu nu ai chef sa citesti, nu citi...
__________________
Adevarul nu insulta, ci ofera dusuri reci prostiei calde...

M0n0's blog
M0n0 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2005, 02:09   #120
jediklaus
Senior
 
jediklaus
 
Join Date: May 2005
Location: arad
Posts: 78
raspuns pentru M0n0

În primul rând vreau sã vã spun cã sunt neplãcut surprins cã o banalã expunere de pãreri despre un subiect anume (în cazul de faþã despre cel mai bun film SF) poate genera dialoguri aproape dure între internauþi. Ceea ce am vrut sã spun cu faptul cã seria "Star Wars" mi-a influenþat copilãria este cã respectiva copilãrie s-a desfãºurat în anii de dinainte de 1989, mai precis în anul 1982, anul la care mã refeream când am vãzut prima oarã filmul "Star Wars". În ce sens mi-a influenþat copilãria? Ei bine, pe vremea aceea, CINEMATOGRAFUL ERA SINGURA SURSà DE DISTRACÞIE VALABILà DIN ROMÂNIA. Nu existau Internet Cafe-uri, nu existau revistele "Playboy", "Bravo", "FHM", "Cosmopolitan", "Chip", "Level" ºi altele de genul acesta (înþelegeþi de ce am dat aceastã varietate de reviste???). Mi-a influenþat copilãria pentru cã pânã la acea vârstã (de 11 ani, câþi am avut în 1982) EU NU AM PUTUT CITI ALTCEVA DECÂT CÃRÞILE DE ªCOALÃ, DEOARECE CELELALTE CÃRÞI NU SE GÃSEAU ÎN LIBRÃRII SAU SE OBÞINEAU FOARTE GREU!!!! Nu aveam jucãriile de care sunt pline astãzi magazinele, nu aveam posibilitatea sã-mi dezvolt diferitele calitãþi ºi aptitudini decât dacã frecventam cluburile deschise la Casa Pionierilor ºi ªoimilor Patriei. Nu ºtiu dacã înþelegeþi ce vreau sã spun, dar pe vremea aceea NU ERA NIMIC PENTRU CARE Sà TE ZBAÞI ÎN AFARà DE PROCURAREA DE HRANÃ, NU AVEAM DECÂT DOUà ORE DE PROGRAM TV. În schimb aveam cenzurã cât cuprinde, fricã ºi teamã din belºug, urã cât cuprinde faþã de un sistem care a înrãit oamenii.
Nu ºtiu câþi ani ai prins din acea perioadã, M0n0, dar dacã ai auzit de la cei mai în vârstã de acea perioadã, atunci îþi poþi face o idee despre ce am vrut sã spun cu faptul cã "Star Wars" mi-a influenþat copilãria. Eram la vârsta la care mã agãþam de orice sã pot evada din mizeria socialã în care trãiam.
ªi filmul, mai exact cinematograful, era cu adevãrat o oazã de culturã, pentru cã rulau filme destul de bune. Ai auzit de filmul "Câinele electronic" sau "Un poliþist extraterestru"??? Sunt comedii, fãrã "Fuck" sau "Shit" (cum se mai aude prin comediile de acum), care pentru un bãiat de 11 ani au însemnat ceva. Iar "Star Wars" a însemnat totul!!!!! Cam asta e.
PS: Voi încerca sã fiu mai scurt ºi concis, dar, ce vreþi, abia dacã am ºapte zile de când m-am bãgat ºi eu în seamã pe acest forum!!! Salutare tuturor!
jediklaus is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:43.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells