Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Nov 2008, 04:18   #101
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
pai atunci baga acum.
sustine si tu ce sustine marx si contrazi-l pe proletar.
nu e tarziu.
si oricum tre sa ne intoarcem la disscutia despre filmele romanesti.
ai cale libera, nu te opreste nimeni
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 04:25   #102
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
E de ajuns sä spun atât:
Pozitia lui Marx a fost întemeimatä, asa cum si-a sustinut-o el (un motiv în plus de a-i considera gratuitä si condamnabilä iesirea necontrolatä din ultimele douä mesaje). N-are nici un rost sä repet aceleasi argumente, sau sä-mi pierd vremea cäutând si altele, în sprijinul unor idei pe care le consider deja demonstrate clar.
Sä astepte cu räbdare expirarea bannärii, si sä nu lungeascä termenul wulfilându-se.
Acum m-apuc de analiza la "Nuntä mutä", c-am amânat-o destul.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 04:27   #103
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Pitbull:
E de ajuns sä spun atât:
Pozitia lui Marx a fost întemeimatä, asa cum si-a sustinut-o el (un motiv în plus de a-i considera gratuitä si condamnabilä iesirea necontrolatä din ultimele douä mesaje). N-are nici un rost sä repet aceleasi argumente, sau sä-mi pierd vremea cäutând si altele, în sprijinul unor idei pe care le consider deja demonstrate clar.
Sä astepte cu räbdare expirarea bannärii, si sä nu lungeascä termenul wulfilându-se.
Acum m-apuc de analiza la "Nuntä mutä", c-am amânat-o destul.

eu nu inteleg de ce nu esti de acord cu pozitia lui proletar. as vrea sa-mi explici. ce, nu zice bine ce zice proletar? aia cu notele mici?
pai tu erai prieten in scoala cu copiii care aveau note mici?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 04:31   #104
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Proletar are dreptate pânä la un punct, dar absolutizeazä. Asta e partea cu care nu sunt de acord.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 04:41   #105
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Pitbull:
Proletar are dreptate pânä la un punct, dar absolutizeazä. Asta e partea cu care nu sunt de acord.

cam succint. de ce nu dezvolti?
unde anume incepe sa absolutizeze?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 04:42   #106
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Acolo unde sustine cä un scenarist care ia uneori note mici la concursuri nu poate fi un bun teoretician sau pedagog.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 08:17   #107
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Cred ca nici nu mai conteaza cine a avut dreptate, ci unde s-a ajuns. Trebuie totusi sa ramana libertatea de a putea critica pe oricine si de a se riposta la critici cu argumente, intr-un mod civilizat. L-as numi "intaiul amendament" al forumului.

Trebuie renuntat la fanatism, ca nu e cinemania, e cinemagia. Si se duce dracu toata magia discutiilor si fuge ALS a doua oara de pe forum. :? Si trebuie sa nu se creeze tabu-uri de nil nisi bonum legate de vreun subiect. Totul sa poata fi supus judecatii, iar daca cel ce judeca greseste va pierde in disputa de idei si nu pentru ca e injurat mai abitir. Nici echipele de fotbal nu castiga mai bine daca au o galerie mai suparata/agresiva, daramite cele de filmare.

Sigur ca notele la CNC nu sunt relevante, in unele postari ele sunt desfiintate, in altele aduse ca argument, chiar de catre aceleasi persoane. (Ce s-a intamplat aici e inca un rau pe care-l face CNC-ul si notele lui "celui mai asteptat film romanesc", dupa cum ne-a obisnuit). Dar nici notele din poll-uri sau imdb-uri nu sunt. Premiile spun ele ceva, dar nu tot: cati regizori mari nu sunt, fara premii la Cannes? Si viceversa.
Ce e relevant se vede pe panza.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 09:05   #108
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
@illotempore

cu "desteptul poolei" poti pacali cenzura electronica a site-ului, dar nu-ti poti ascunde apucaturile de maidan.
ma descumpaneste atata spurcaciune la gura din partea unui om tanar, dupa cum se pare ca esti.
inchei aici, intrucat nu vreau sa cad in capcana unui mahalagism gen "ba pe-a mamii dumneavoastra".
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 10:42   #109
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by Mala Portugal:
mirodoni a scris:
Nu înseamnã cã dacã Tudor Voican a scris un scenariu dedicat bunicului sãu, scenariul este genial. E nevoie de alte argumente

Jessica, Jessica Simpson, you've got it all
wrong.
No, I haven’t got it wrong. Asta ca sã nu înþeleagã alþii ce vorbim noi între noi.
Nu cã am înþeles greþit, dar nu am înþeles deloc. Problema care se punea este dacã numele Tudor Voican este suficient pentru a aprecia scenariu sãu, dacã este capabil sã scrie un scenariu despre o perioadã pe care nu a cunoscut-o direct. Poate cã da, poate cã nu. Nici Nae Caranfil nu l-a cunoscut pe Leon Negrescu, dar a scris ºi realizat, bine, „Restul e tãcere”. Este postat pe undeva scenariul „Medalia de onoare” ºi eu nu ºtiu ? Nu am reþinut sã fi spus cineva cã l-a citit. Oricum, ceilalþi nu l-au citit. Atunci pe ce bazã discutãm despre „cel mai aºteptat film” ?

Astfel, Tudor Voican va ajunge în curând „tunarul nr.1”, iar cineva va scrie, dacã va mai fi democraþie ºi peste 10 ani, cã ar fi fost un scenarist foarte bun dacã ar fi scris mai puþin.

Originally Posted by illotempore2002:
mesaj cenzurat pentru continutul injurios la adresa lui mirodoni
Nu cunosc prea bine regulamentul, moderatorii trebuie sã se sesizeze din oficiu, sau trebuie „reclamaþie scrisã” ?!
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 10:51   #110
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Se poate rezolva mai simplu.
Acu' vreo trei ani si ceva, în contextul unei controverse oarecum similare între alti doi useri (printre care asa-numita "Marge Gunderson", o clonä a lui Ricciotto), o useritä foarte popularä din acea epocä, Cherryblossom pe numele ei, m-a întrebat dacä poate voma pe mine.
I-am multumit pentru interesul arätat, cu precizarea cä fetisurile mele sunt cu totul altele, iar bukkake nu m-a inspirat niciodatä. And we left it at that, färä reclamatii scrise sau sezisäri din oficiu.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 14:00   #111
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
parca bukkake nu are nicio legatura cu voma
illo sigur poate fi mai amabila cu partenerii ei de conversatie
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 15:40   #112
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
“And we left it at that”, dar pe mine nu m-a întrebat dacã poate sã vomite pe mine, ºi-a dat drumul, fãrã sã-mi spunã de ce. Dar am înþeles, o sã mã joc în altã parte.
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 15:45   #113
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
intrebare off-topic

mirodoni, ai venit si tu la forumeeting-ul nostru?
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 17:12   #114
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Originally Posted by Proletar:
@illotempore

cu "desteptul poolei" poti pacali cenzura electronica a site-ului, dar nu-ti poti ascunde apucaturile de maidan.
ma descumpaneste atata spurcaciune la gura din partea unui om tanar, dupa cum se pare ca esti.
inchei aici, intrucat nu vreau sa cad in capcana unui mahalagism gen "ba pe-a mamii dumneavoastra".

pai si crezi ca daca tu nu folosesti aceste cuvinte (atat de reale) dar spui ineptii, pari mai rasarit? nu pari deloc. pari infantil si....neinteligent. de la mine se vede treaba ca-s impulsiva, dar asta e mai pardonabil decat.....
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 19:06   #115
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Abia astept sa vad noul film al lui Sergiu Nicolaescu despre Majestatea Sa, Regele Carol I. Cred ca va fi un film bun.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 20:02   #116
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
@illotempore
@civica65

Here we go again...

L.E.
La cererea illotemporei, de pe pagina urmãtoare, eplicaþii de aºa naturã încât sã aibã sens ceea ce zic:

@illotempore
"here we go again" adicã nu ne potolim, adicã o luãm de la capãt, adicã o þinem langa, adicã în cazul de faþã rãscolim iar cãkatul sã putã, adicã avem chef de scandal cu orice preþ
ºi mai explicativ: când conflictul pãrea sã se stingã, lumea începea sã-ºi vadã de treburi on-topic, revin intervenþiile off-topic cu injurii ºi atac la persoanã.
si mai clar de atât nu existã.
ba da, încã o precizare: here we go again e pus aici cu intenþia de a opri acest tãvãlug al vendettelor personale sau prin alianþã.

@civica65
"here we go again" adicã o luãm de la capãt cu Nicolaescu, ca în celelalte postãri puse în serie la diverse topicuri cam la acelaºi minut, aceeaºi orã
(dar, vãzând cum decurge discuþia mai jos, mi se pare ca civica65 i-a înþeles sensul)
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 20:44   #117
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
@illotempore
@civica65
Here we go again..

Chiar nu vad de ce, langa Porumboiu, Puiu, Mitulescu, Mihaileanu, Mungiu, Pintilie, Constantin Popescu nu poate sta si Sergiu Nicolaescu. Nu vreau sa spun ca e cel mai bun dintre toti astia, dar cu siguranta are loc in TOP 3. Dupa Mungiu si maestrul Pintilie.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 20:59   #118
mirodoni
Guru
 
mirodoni
 
Join Date: Dec 2007
Location: Bucuresti
Posts: 439
Send a message via Yahoo to mirodoni
Originally Posted by StefanDo:
intrebare off-topic
mirodoni, ai venit si tu la forumeeting-ul nostru?
Off-topic
Trebuie sã rãspund în faþa Marii Adunãri Naþionale ? De ce nu m-ai întrebat pe MP?
Da, am fost.
On...topic
Vezi cã e o personã se sex mai sus care crede cã dacã umblã cu pi…da goalã, atât de realã, pare mai rãsãritã, mai neinfantilã, mai inteligentã, mai impulsivã dar pardonabilã.
Ei, acum pot face parte din gaºcã ?
mirodoni is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 21:13   #119
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by StefanDo:
parca bukkake nu are nicio legatura cu voma
Ai dreptate, uitasem (am dat un Google acum, pentru update). Nici ejaculatul pe fatä nu mä animä - deci, confuzie scuzabilä.

@Civica65:
Si eu astept "Carol". Cred cä e un film slab, dar sunt curios.
Altfel, ai dreptate: Sergiu meritä un loc în top, dar nu chiar al treilea... Dacä numäräm cineastii români mai buni ca el, prinde aproape sigur un loc de ordinul 30-40 (hai 50-60 - mai jos, în nici un caz!) ceea ce nu-i räu deloc! Existä câtiva si mai slabi ca el.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Nov 2008, 21:26   #120
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Originally Posted by civica65:
Abia astept sa vad noul film al lui Sergiu Nicolaescu despre Majestatea Sa, Regele Carol I. Cred ca va fi un film bun.
da...un film bun...mai ales ca proiectele domnului Nicolaescu iau mereu note mari la concursurile CNC :lol:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 00:51.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells