Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

View Poll Results: Cine ati vrea sa castige Oscarul pentru Cel Mai Bun Film ?
Avatar 20 22.99%
The Blind Side 2 2.30%
District 9 1 1.15%
An Education 6 6.90%
The Hurt Locker 15 17.24%
Inglourious Basterds 33 37.93%
Precious: Based on the Novel ‘Push’ by Sapphire 1 1.15%
A Serious Man 5 5.75%
Up 1 1.15%
Up in the Air 3 3.45%
Voters: 87. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2010, 21:08   #101
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Scuze, am fost cam sedat la editia respectiva oricum.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2010, 22:59   #102
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
+ Titanic a avut doi actori nominalizati la Oscar.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 07:16   #103
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
La cit de fade au fost, ramasesem cu impresia ca n-au fost nominalizate. I fucked up, my bad.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 09:32   #104
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Bine v-am gasit!

Foarte interesante discutii! Windom imi place cum te gandesti la IB. Eu cred ca ar merita Oscarul cu varf si indesat. Chiar si doar pentru frumoasa posibilitate trecuta pe care o ofera. Un prieten pe care il respect si care e pasionat de istorie mi-a spus ca e o prostie tocmai din acest punct de vedere - cum adica sa schimbi istoria asa cum vrei?! Mie chiar asta mi-a placut, mi-ar fi placut sa se intample asa. Si nazistii ar fi meritat. Iar exagerarile lui Tarantino fac parte din stilul lui si de asta mie mi se par speciale filmele lui.

Avatar e un film bun prin imagine, montaj, etc, si din punctul asta de vedere merita Oscarul. E grandios, trebuie sa recunoastem si va lua Oscarul cu siguranta, desi nu mi-as dori-o.

Up in the Air, e bun, dar nu mi se pare de Oscar decat daca il compar cu Titanic si Chicago...

Despre The Hurt Locker nu stiu daca se cuvine sa vorbesc fiindca n-am avut rabdare sa ma uit mai mult de 20 de minute si nu din cauza ca nu imi plac filmele de razboi, pur si simplu nu m-a prins. O sa incerc sa termin vizionarea, dar nu garantez.

Restul nu le-am vazut, insa sunt curioasa de Precious.
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 12:52   #105
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Originally Posted by MariaMona:
Despre The Hurt Locker nu stiu daca se cuvine sa vorbesc fiindca n-am avut rabdare sa ma uit mai mult de 20 de minute si nu din cauza ca nu imi plac filmele de razboi, pur si simplu nu m-a prins. O sa incerc sa termin vizionarea, dar nu garantez.

Poate ca nu il tratezi ca atare, si prin faptul ca nu agreezi filmele de acest gen dai dovada ca nu l-ai privit cu interes
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 14:06   #106
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Tocmai a zis ca nu e din cauza ca nu-i plac filmele de razboi. Eu prin asta inteleg faptul ca nu o deranjeaza astfel de filme. Personal nici pe mine nu m-a incantat si eu l-am vazut pana la final, in conditii nu prea bune insa. Dar si asa, mi se pare ca primeste prea multa atentie din partea criticilor.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:00   #107
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
SoX, nu stiu exact de ce nu mi-a atras atentia The Hurt Locker, in definitiv si IB e tot de razboi si l-am savurat la maximum!
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:23   #108
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
In ciuda faptului ca The Hurt Locker si Inglourious Basterds au un numitor comun, sunt alte aspecte ce dovedesc ca aceste doua ecranizari sunt percepute in mod diferit unul fata de celalalt.
De exemplu T.H.L are o doza de dramatism si realitate ce tinde spre o propaganda militara in timp ce I.B. are un iz de parodie combinat cu o distributie stridenta.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!

Last edited by SoX : 26 Feb 2010 at 16:35.
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:25   #109
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Pai da, IB doar se joaca de-a razboiul, nu e "film de razboi".
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:34   #110
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Corect! Dar se joaca foarte frumos
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:39   #111
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Inglourious Basterds e o parodie a filmelor de razboi, nu cred ca din punctul asta de vedere e loc de comparatie.
edit: ma apucasem sa scriu ^ inainte sa raspunda toata lumea de mai sus.

The Hurt Locker merita vazut macar pentru scena cu dezamorsarea torpilelor legate in retea si cea cu sniperii. In schimb incercarile de a coase ceva poveste de camaraderie/vitejie sunt momentele total moarte ale filmului: character development rudimentar care nu serveste cu nimic la teza lor despre razboi. Chiar as fi preferat sa se concentreze pe scene lungi repetate, tensionate, calculate: razboiul vazut ca rutina/drog, nu ca ceva bombastic. In scenele astea si-a aratat Bigelow maiestria, pacat ca scenariul n-a prea ajutat-o peste tot.

Last edited by miercuri : 26 Feb 2010 at 16:42.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:44   #112
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Totusi tin morţiş sa-i apreciez "curajul" lui Quentin Tarantino de-l "înjosi" atat de mult pe Hitler cat si reputatia americanilor din cel de-al Doilea Război Mondial.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Feb 2010, 16:45   #113
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Eu nu stiu cum de n-a fost luata pina acum Bigelow in colimator de catre critica. Culmea e ca toti sar acum sa laude unul dintre cele mai slabe filme din cariera ei.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Mar 2010, 21:40   #114
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Am vazut intre timp The Hurt Locker complet. E mai ok decat credeam, dar tot nu mi se pare ca se compara cu IB. Nu stiu, mi se par scenele muuuuult prea lungi indiferent de mesajul filmului, adica se intelege tensiunea, sunt de-acord, dar cred ca se intelegea si altfel.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 02:00   #115
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Intradevar, ofera o doza de tensiune, dar are efect doar la prima vizionare
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 11:26   #116
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Am citit pe net ca The Inglourious Basterds ar fi favorit, din urmatoarele motive:
- Avatar e SF. Nici un SF nu a luat Cel Mai Bun Film.
- The Hurt Locker e un film cu buget mic, si cu un box office infim.
- The Inglourious Basterds s-a comportat onorabil in box office, cu incasari de cca 120 de milioana in US si Canada. Statistica spune ca premiul nu merge nici la cel mai block-buster, nici la filme din categoria indy, cu o priza scazuta la public. Pe de alta parte, Titanic, tot cu Cameron, says fuck that shit...
- Tarantino is overdue for an Oscar.
- Zvonurile umbla ca Avatar ar fi iesit din cursa. Insa sunt zvonuri.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 12:12   #117
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Nu cred ca titlul de "box office" este atat de important pentru a hotara un eventual castigator.
THL tind sa cred ca va lua pontul cel mare (Oscarul pentru cel mai bun film si pentru cel mai bun regizor) si Avatar le va lua pe celelalte.
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 12:36   #118
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
E vorba de Oscaruri, oameni buni si credeti-ma, mai repede se va creea precedentul cu SF-ul care cistiga Best Picture decit cel cu Tarantino. Mr. T le sta in git celor din academie si lucrul asta nu se va schimba in veci. E mult, mult, prea teribilist pentru gusturile lor. Mizez in continuare pe Avatar (sper din tot sufletul sa ma insel) iar The Hurt Locker vine cu sansa a doua.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 12:47   #119
SoX
Miserupist
 
SoX
 
Join Date: Nov 2009
Location: Miserupia
Posts: 1,366
Si in plus ce a citit marius_em sunt doar niste afirmatii facute in urma unor statistici. Asa ca nu zi hop pana nu ai sarit santul
__________________
Prefer sa degust un film de post decat unul facut de oaie si apreciat de un prost!
SoX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Mar 2010, 15:13   #120
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Courtesy of Sasha Stone:
Quote:
Nikki Finke raises a few interesting things to note about the Chartier email. When I read that an Academy flack, an EMPLOYEE of AMPAS, had forwarded the story on the Carpetbagger about the military’s objection to The Hurt Locker, I thought, hm. That’s strange. Why would the Academy be sending out an anti-Hurt Locker story as an email blast? Something feels very fishy indeed. Meanwhile, here is Finke on the matter (admitting at the end that she believes Avatar should win — I know she doesn’t realize that this means the Academy will match only the Golden Globes in terms of taste and preference)::</span>
pan></p>
<span style="font-size: 12pt; font-family: &quot;Times New Roman&quot;,&quot;serif&quot;;">So let me get this straight; Nicolas Chartier who financed <i>The Hurt Locker</i> and is one of the 4 officially credited producers can’t attend the Academy Awards because he sent a mass email that never even mentioned <i>Avatar</i> by name? And the Oscars governing body thinks his badmouthing is so much worse than what nearly everyone in the Best Picture category has done year after year? I find it ludicrous that the Academy of shame has made a decision so lame. <b>So I must ask: is it mere coincidence that Academy president Tom Sherak (at one time a bigtime Fox movie exec), Oscars producers Bill Mechanic (at one time a bigtime Fox movie exec) and Adam Shankman (currently a bigtime Fox Broadcast talent), and Academy Board Of Governors member Jim Gianopulos (currently a bigtime Fox movie exec) all have strong ties to the <i>Avatar</i> studio? The Academy should have leaned over backwards not to appear Fox-sympathetic because of this. </b>(Especially when I have emails from the studio accusing “the <i>Hurt Locker</i> people of running the dirtiest campaign and getting away with it”.) And would this draconian action have been taken if Chartier’s name had been Grazer or Rudin or some other Hollywood insider? I think not. Know that I ask these questions as someone who thinks <i>Avatar</i> should win Best Picture (because it changed the way Hollywood makes movies) and James Cameron Best Director (because he changed the way Hollywood makes movies). So, please, no baseless accusations that I’m biased.</span></p>
<span style="font-size: 12pt; font-family: &quot;Times New Roman&quot;,&quot;serif&quot;;">People keep saying that the wagons are circling to make sure Avatar wins. That makes me wonder whether it really win on Sunday and how unprecedented that would be. Needless to say, the only way I think Cameron and Avatar SHOULD win is if they deserve it not just for the technical achievement, but for the story and the art of it. That is still what it’s all about. And has been since the days of Aristotle. Computers can’t and shouldn’t change that.</span></p>
<span style="font-size: 12pt; font-family: &quot;Times New Roman&quot;,&quot;serif&quot;;">Thanks to Zennie fl"><span style="font-size: 12pt; line-height: 115%; font-family: &quot;Times New Roman&quot;,&quot;serif&quot;;">
</span>
t;;">[/quote]</span></p>
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells