Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Mar 2009, 20:33   #101
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by Neuptolem:
El agitat, lasa buletinul la portar. Ea se priveste in oglinda. Rimelul. Se analizeaza serioasa. El urca scarile. Ea isi aranjeaza manecile. El bate la usa. Ea deschide: "Oh! Tu erai??". El stangaci, ea panicata. El in camera ei, se aseaza stingher pe un pat. Ea merge de colo-colo, cauta intr-un sifonier, realizeaza ca nu mai are ce cauta. Colegele ei de camera il privesc. El zambeste evitandu-le, gasind mai interesant peisajul de afara cu nori. Ea alearga prin camera. Ele il fixeaza.
Sunt pe culoar. Ea inchide usa. El o apuca indraznet de mana. Ea surprinsa.
Pe trotuar, in continuare se tin de mana.
El ii arata afisul cu "Ce-si doreste o fata?". Ea rade.
In sala. El se apropie mai mult de ea. Ea lasa capul pe umarul lui.
Pe banca in parculet. El vorbeste. Ea asculta. El o intreaba. Ea profunda.
El o conduce catre camin tacut. Ea crispata. El nu stie ce sa mai zica. Ea muta.
In fata caminului. El nu mai poate urca. Ea nu se grabeste. El ganditor. Ea vorbeste. El neatent. Ea trebuie sa plece. El incordat. Ea da sa plece. El o apuca de mijloc si..ah! Se saruta!
Ea mai vesela ca oricand, total schimbata. El e linistit. Isi spun "Pa-pa!". Ea impinge usa caminului, desi trebuia trasa catre afara. El voios spre un taxi.
Aceasta este gramajorul de litere vorba cuiva drag.Il asteptam pe Halebardul sa-l comenteze,macar de amorul artei.
N-am participat din cauza asta!Ca nu e fair-play!!!
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:40   #102
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Originally Posted by Pauline Kael:
Originally Posted by Neuptolem:
El agitat, lasa buletinul la portar. Ea se priveste in oglinda. Rimelul. Se analizeaza serioasa. El urca scarile. Ea isi aranjeaza manecile. El bate la usa. Ea deschide: "Oh! Tu erai??". El stangaci, ea panicata. El in camera ei, se aseaza stingher pe un pat. Ea merge de colo-colo, cauta intr-un sifonier, realizeaza ca nu mai are ce cauta. Colegele ei de camera il privesc. El zambeste evitandu-le, gasind mai interesant peisajul de afara cu nori. Ea alearga prin camera. Ele il fixeaza.
Sunt pe culoar. Ea inchide usa. El o apuca indraznet de mana. Ea surprinsa.
Pe trotuar, in continuare se tin de mana.
El ii arata afisul cu "Ce-si doreste o fata?". Ea rade.
In sala. El se apropie mai mult de ea. Ea lasa capul pe umarul lui.
Pe banca in parculet. El vorbeste. Ea asculta. El o intreaba. Ea profunda.
El o conduce catre camin tacut. Ea crispata. El nu stie ce sa mai zica. Ea muta.
In fata caminului. El nu mai poate urca. Ea nu se grabeste. El ganditor. Ea vorbeste. El neatent. Ea trebuie sa plece. El incordat. Ea da sa plece. El o apuca de mijloc si..ah! Se saruta!
Ea mai vesela ca oricand, total schimbata. El e linistit. Isi spun "Pa-pa!". Ea impinge usa caminului, desi trebuia trasa catre afara. El voios spre un taxi.
Aceasta este gramajorul de litere vorba cuiva drag.Il asteptam pe Halebardul sa-l comenteze,macar de amorul artei.
N-am participat din cauza asta!Ca nu e fair-play!!!
Foarte bine ca l-ai citat, uite, il citez si eu ca sa nu se piarda in neant, si-l vom analiza in una din zilele urmatoare.
Crede-ma ca acum nu am timp.
Si cred ca nici tu nu ai stare - fiind gata sa dai cu tigaia dupa oricine iti iese in cale .
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:43   #103
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
In zilele urmatoare ,la Sfantul asteapta,Pastele cailor,atunci comentezi,esti neserios,doua cuvinte poti scrie despre...Textul l-am copiat si in calcuoul meu.
Esti subiectiv,si incepi sa devii acuzator,abtine-te.Eu doar subliniez lipsa evidenta de talent.Cum crezi ca se simt ceilalti concurenti?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 20:55   #104
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
te tii ca scaiul de om.

foarte repede, foarte sumar:

e expeditiv, si asta ii da un anumit dramatism.
e ca un proces verbal, si asta intra in contradictie cu tema iubirii, pe care altii o trateaza siroposo-cleios-telenovelistic
e bazat pe fraze scurte unde important e verbul. Lucrurile se misca si nu stii incotro.
e o privire obiectiva si totusi atasata de personaje
e cu umor tandru apropo de relatia celor doi
pare ca construieste o poveste de marionete, miscari scurte si bruste, dar nu te indeparteaza de uman
e sec si ironic dar tradeaza o anume afectiune fata de personaje si ce li se intampla.


asta la prima mana. Daca vrei mai mult, maine.
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 21:03   #105
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Originally Posted by halebardul:
te tii ca scaiul de om.

foarte repede, foarte sumar:

e expeditiv, si asta ii da un anumit dramatism.
e ca un proces verbal, si asta intra in contradictie cu tema iubirii, pe care altii o trateaza siroposo-cleios-telenovelistic
e bazat pe fraze scurte unde important e verbul. Lucrurile se misca si nu stii incotro.
e o privire obiectiva si totusi atasata de personaje
e cu umor tandru apropo de relatia celor doi
pare ca construieste o poveste de marionete, miscari scurte si bruste, dar nu te indeparteaza de uman
e sec si ironic dar tradeaza o anume afectiune fata de personaje si ce li se intampla.


asta la prima mana. Daca vrei mai mult, maine.

Asta e un truc al tau.Ai transformat defectele in calitati,probabil aveai in fata o poezie de Nichita,nu textul lui Neuptolem.
E o bataie de joc la adresa celorlaltor concurenti si nu transmite nimic.N-are nici tehnica,nici mesaj.
Orice om de bun simt iti va spune ca e un text simplist,aruncat la nimereala,cu pretentii de surprins de instantaneu din viata a unui el si a unei ei(ca tot repeta in juma de text el si ea).
Ma dezamagesti.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 21:26   #106
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
atunci hai sa facem invers: cine merita dupa tine premiul, si de ce?
Ia textul, citeaza-l argumenteaza-l cel putin pe cate puncte am facut-o eu si vedem.
Altfel vorbim discutii si ma indispun.

p.s. oameni de bun simt? ce e aia?
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 21:30   #107
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
oricum, te anunt ca ies de pe forum.
daca scrii azi ai raspunsul maine.
vezi cat de repede ti-am argumentat la cerere, compara minutele si intelege.
Noapte buna!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 21:30   #108
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Ar trebui sa te enrveze conformismul tau,nu eu.
Am incercat sa ii atribui textul lui Neuptolem altcuiva,sa zicem cuiva pe care il simpatizez,sa zicem Buticut sau Corinka.Si n-am gasit decat putine calitati: faptul ca a incercat sa vb (prea)impersonal despre doi oarecare,ca ea se uita in oglinda serioasa,ca se uita ala pe geam cand il priveau alea in camera curioase,si la final,ca ea impingea usa(din zapaceala romantismului) in loc sa (si-)o traga.
Textul pare copiat dintr-o compunere de clasa a saptea,de pe undeva.
Am scris despre fiecare din ceilalti concurenti care mi-au placut mai mult decat Neupto,poti citi cu o pagina in urma.Pe scurt,pt ca intr-adevar timpul e pretios.
Quote:
Bogdan Andro a inceput cu o poveste scrisa impecabil,despre prima intalnire cu prima femeie din lume,Lucy.
Buticut a fost cea mai originala si sensibila(faza cu pestele desenat pe geamul autobuzului aburit,pestele cu ochii pe aceeasi parte(din Arizona Dream,nu l-am vazut,dar cat de...cinefil),si la prima intalnire sa faci schimb de replici din film...e original.Idee cu afis din film sutita de Neuptolem,care nu va scrie in viata lui nimic k lumea,dar de ce sa ia Buticut toate premiile?Las' sa dam si la altii ,mai de mila,de sila.
Corinkaplina de umor,de shfiki,a folosit si niste substantive poetizate asa,"scunzenia" si altele...Si la cum se termina,cu un sarut lesbian,normal ca i-a placut lui Stefan Do,si mie.
Suspect de BizarPoate nu e f cizelat,dar prima intalnire a fost trista cu o fata pe moarte si a carei mama tocmai murise,inspirat din realitate.Autentica sancta simplicitas.
Restul lacrimogenisme si aberatii.
Citatul imi apartine,si ma pot referi cu argumente (si contraargumente din parte-ti ) la fiecare.
Intr-adevar gusturile nu se discuta,dar preferintele pot fi atat de inselatoare....subiective.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 22:00   #109
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Neuptolem a scris:
Quote:
..Diferenta a facut-o doar experienta, a fost atuul pe care am mizat, Gloria o poate confirma.
Cu atat mai mult daca te lauzi ca ai experienta( ce bravada fata de novicii ceilalti,mai bine ai lua niste lectii de la Bogdan Andro si Pitbull),tu doar mimezi tehnica!Despre mesaj: el nu exista,o intalnire banala si atat ,povestita banal.
In plus,incerci sa te eschivezi ca un soarece orb in gaura de shoparla,ca a fost un concurs nesemnificativ.Premiat totusi de 6 oameni parca,dintre care 3 oameni din trustul IMEDIA!!!
Frumos exemplu,incurajator.Cum sa se mai intample lucruri bune in acest stil? Va ramane doar Neuptolem cu entuziasmul,pt ca ceilaltora li se va taia orice entuziasm in aste conditii.Lucrurile vor stagna,nu mai e loc de alt concurs,alti candidati.
Halebard,regret superficialitatea profunzimii tale,atata energie risipita si focalizata gresit...Mai multa atentie tuturor.

Neuptolem a scris:
Quote:
Va vine sa credeti sau nu, am renuntat sa mai scriu (momentan) acel scenariu pt HBO motivul: lipsa experienta...voi mai astepta 1-2 ani poate m-oi maturiza, evolua, intre timp..si voi avea sanse mai mari atunci. Sunt sigur ca nu am nicio sansa dar ma gandesc ca experienta va conta pe viitor, I think...

Citat:
experienta, a fost atuul pe care am mizat, Gloria o poate confirma.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 22:33   #110
Amidome_1one
Junior
 
Amidome_1one
 
Join Date: Dec 2006
Location: Tulcea
Posts: 29
felicitari castigatorilor...si da recunosc povestea mea a fost lacrimogena...imi pare rau ca nu am scris mai mult ca sa indrept ideea mea catre o stare pozitiva...
__________________
,,We are outnumbered by machines...we have all lost so very much...The devil,s hands have been busy,,NO FATE
Amidome_1one is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 22:53   #111
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
YAY! I won!!! :w00t: :w00t: ! Nu comentez creatiile celorlalti castigatori,nu e fair play mai ales ca ma numar si eu printre ei. Ii felicit pe toti si ii multumesc din nou lui Pauline pentru critica pozitiva . Nu va agitati,clasamentul asta,la fel ca toate celelalte,e subiectiv,fiecare text e perceput altfel de catre cei din juriu,asa cum si topul IMDb reflecta preferintele unui anumit nr de oameni . Ma bucur pentru cele 2 DVD-uri pe care le-am castigat,desi mi-e greu sa aleg, sunt o gramada de filme ca lumea.Sau a fost vreun typo si am si eu dreptul la 3,ca in lista sunt 13 filme si s-au dat 12 .

@Amidome_1one: da,pacat de limita de caractere,mi-a placut mai mult cum imi iesise varianta lunga,dar ma bucur ca a fost luata in considerare si cea scurta .

EDIT:Eu i-as fi premiat pe toti,chiar v-ati straduit . Imi pare rau de cei ramasi pe dinafara...asa sunt eu,mai sufletista . Pauline a punctat bine,aceeasi impresie mi-au lasat si mie respectivele texte.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Mar 2009, 23:17   #112
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Felicitari Neupto si buticut si restul celor care au castigat.Sa vizionati filmele cu placere.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 11:44   #113
phoenix8
Guest
 
phoenix8
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2
Uau, am castigat si eu! Nu mai gaseam topicul aici pe forum. Multumesc juriului pentru apreciere. Daca este posibil sa aleg, mi-ar face placere sa am Mata Hari, Doctor Jivago, Casablanca. Eventual My FAIR Lady.
Multumesc inca o data si apreciez initiativa concursurilor. Sunt o mare fana a concursurilor de tot felul.
Succes Cinemagia!
__________________
revival
phoenix8 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2009, 14:39   #114
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Speram sa ramai fana/membru activ si a forumului nostru,nu numai a concursurilor
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Mar 2009, 10:12   #115
corinka
Dancer in the Dark
 
corinka
 
Join Date: Jun 2004
Location: Phántasien
Posts: 3,135
Am primit premiul, exact dvd-urile pe care le alesesem. Multumesc, Cinemagia!
__________________
They say it's the last song.
They don't know us, you see.
It's only the last song if we let it be.
corinka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:41.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells