Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Apr 2008, 09:40   #1201
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
catch-22, de Joseph Heller
de mult n-am mai ras atata la o carte despre razboi si moarte
categoric unul dintre cele mai tari romane pe care le-am citit vreodata
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 17:06   #1202
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
e mijto si filmul. de categoria MASH.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 17:28   #1203
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da... E un caz forte interesant de ecranizare, aproape o lectie de CUM SE ECRANIZEAZA UN ROMAN NEECRANIZABIL.
Nichols, care-i un regisor eminamente inteligent, foarte rece, metodic si meticulos (de unde si calitatea acelor izbucniri viscerale si isterice din unele filme ale lui, ca "...Virginia Woolf", "The Graduate" sau "Biloxi Blues", foarte bine controlate si construite), constient cä o mare parte din inefabilul romanului constä în verbiaj si în absurdul de fond, non-imagistic, a redus mult ponderea acestor elemente mai ingrate filmic, rearanjând materialul într-o formulä optimä pentru cinema. E eliminat enorm din carte, iar ceea ce a pästrat era destul de schimbat - dar a rämas FIDEL FATA DE SPIRITUL AUTORULUI.

"Help him!" :o
"Help who?" :?
"Help the bombardier!"
"I'm the bombardier, I'm all right." :?
"Then, help him, help HIM!"
:w00t:

Toulouse-Lautrec :hmm:

"Parlez Anglais, for God's sake! Je ne parle pas Français!" :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 18:32   #1204
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by marx:
e mijto si filmul. de categoria MASH.

dar aici e vba dspr carti!
plus k nu ma indoiesc k stefan stie si filmu - so, no need to state the obvious
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Apr 2008, 18:39   #1205
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Il stie, cä i l-am povestit yo la o bere, marti searä în Red Lion, cât l-am asteptat pe Gionloc, care era la un vin cu Cristi Puiu, care tuna si fulgera contra "432"-ului, care nu i-a pläcut nici lui Zulawski, care nu se comparä cu Lelouch, care...
Da-n curând o sä-l stie si pe bune.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 09:46   #1206
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
nu in curand
mai las sa treaca o vreme, cartea e prea proaspata acum, iar filmul n-ar putea decat sa ma dezamageasca
si nu mi-ar placea sa citesc de yossarian si milo si sa ma gandesc la Arkin si Voight
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 16:22   #1207
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
1.Gilles Leroy - Alabama Song. O super labutza de carte, o autobiografie fictiva a Zeldei Fitzgerald. Desi sunt un mare fan al romanelor lui Scott si am si o apetenta pt. tot felul de feminine stars cu probleme la mansarda (gen mm sau edie sedgwick), Zelda recunosc ca mi-e usor antipatica. Si e f. facil si de prost gust sa te apuci sa fictionezi viata unui caz clinic de schizofrenie. Iar ca trivia, faptul ca hemingway e singurul nume nedat in clar e iarasi dubios (probabil autorul s-a temut sa nu ii fie atentat vreun proces, mai ales ca e pomenit episodul fuckingului intre fitzgerald si hemingway ). Una peste alta sariti cartea asta oricat de mult e promovata lately.
2. Sei Shonagan - Insemnari de capatai. Lovely :love:
3. Joey Goebel - Anomalii. Nu e palahniuk, nu e auster, nu e will self ..dar baiatul asta joaca f. frumos in liga lui. tonic.
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 16:33   #1208
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
WELcome back, egon! :happy:
da, m-ai facut sa nu-mi doresc sa citesc ac 'alabama song', are cva d sandra brown pt intelectuali...
si daaaaa, sei shonagon RULZ big time even after 1000 years 8)

pt ee

vai, inteleg dc/k poa sa nu-ti plak 'jocul cu margele...' (desi e una din cartile mele d capatii, recunosc k poa sa fie heavygoing dk nu t prinde... sugestie: pleak undva la munte luind doar o carte - aceasta!), da eu zic sa-i mai dai o sansa 'unkieshului' hesse - eventual, inceark 'narziss si goldmund'! good luck
cit dspr 'pianista' elfriedei - cartea mult mai tare k ecranizarea lu haneke! kre a luat doar plotu & personajele, da a pierdut tocmai stilu ala skizoid/sincopat & tortuos/torturant al lu tanti, rezultind un catalog matematic-exact d ciudatenii park scris/citit in braille...
cum ar arata un copil din astia 2?? nici nu vreau sa ma gindesc! :lol:
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 17:28   #1209
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by EgoN:
1.Gilles Leroy - Alabama Song. O super labutza de carte, o autobiografie fictiva a Zeldei Fitzgerald. Desi sunt un mare fan al romanelor lui Scott si am si o apetenta pt. tot felul de feminine stars cu probleme la mansarda (gen mm sau edie sedgwick), Zelda recunosc ca mi-e usor antipatica. Si e f. facil si de prost gust sa te apuci sa fictionezi viata unui caz clinic de schizofrenie. Iar ca trivia, faptul ca hemingway e singurul nume nedat in clar e iarasi dubios (probabil autorul s-a temut sa nu ii fie atentat vreun proces, mai ales ca e pomenit episodul f*** intre fitzgerald si hemingway ). Una peste alta sariti cartea asta oricat de mult e promovata lately.

mi-ai confirmat exact ceea c banuiam dupa c am citit interviul cu gilles leroy din dilematek. dupa ce am terminat d citit am zis k e ceva dubios cu tipul asta si cu cartea lui si imi vine sa evit cartea.
de altfel, pana acu n-am vazut k diverta s promoveze vreo carte buna; au blindat libraria cu afise mari cu "alabama song" :hmm:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 18:07   #1210
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
@als: thanks

@supastar: e cumva normal sa aiba promovarea pe care o are atata timp cat e castigatorul premiului goncourt pe 2007. nu ma pronunt cat de important e (nu ma pricep), dar e clar ca publicatiile noastre i-au dat importanta, mai ales ca a venit si autorul in romania.
leroy e atat de sigur pe succesul pe care-l are povestind de fapt known facts incat il face vulgar. niciun personaj al cartii nu pare a zambi vreodata, asta doar pt. ca autorul nu are timp de zambete si curcubee, e prea ocupat sa prezinte povestile de alcov. pare scrisa de brancu :sick:
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Apr 2008, 22:40   #1211
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
haha, well put; cre k dk s baga in 'patutz' si th bernhard sarea austria in aer! :lol:
da bernhard e neecranizabil... the closest to the bernhard touch mi s pare a fi ulrich seidl ('hundstage', 'jesus du weisst', 'import/export'...)
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2008, 12:13   #1212
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
cu mare emotie am descoperit in librarii o carte de Woody Allen, "Anarhie pura", aparuta in colectia "Rasul lumii" a editurii Humanitas.
tin minte ca primele scrieri semnate Woody Allen le citisem in adolescenta, intr-o antologie de umor universal numita "Caramida cu maner"
au mai fost niste fragmente publicate intr-un Almanah Cinema din 1979, daca nu ma insel.
in rest, nimic tradus in romaneste pana la aceasta aparitie de la Humanitas.
de fapt, eram sigur ca Radu Paraschivescu, coordonatorul colectiei, are gusturi rafinate in materie de umor.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2008, 15:18   #1213
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
e foarte faina, pacat ca are o coperta neinspirata
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2008, 16:07   #1214
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
s-ar putea sa s relanseze la tiff, alaturi d colectia 'bibliotek d film' d la humanitas
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 10:37   #1215
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
De mulþi ani mã feresc sã citesc cãrþile pentru care diverºi scriitori au luat premiul Nobel, nu ºtiu care sunt consideraþiile pe care el se acordã, drept urmare cu toate cã am primit "Pianista" lui Elfriede Jelinek imediat ce-a apãrut la Polirom - zace ºi acum lângã a ei suratã, "Amantele", ambele încã nedeschise.
Ieri m-am delectat cu ultimul roman a lui Ian McEwan - "Pe plaja Chesil" - cel mai slab dintre cele pe care i le-am citit pânã acum.
Azi avem Haruki Murakami. :love:
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 15:51   #1216
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
jelinek e geniala (mai ales 'pianista'), da clar nu e pt tine, asha k nu t eforsa...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 16:12   #1217
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Da?! Am uitat sã zic cã nu le citesc cãrþile, dar citesc toate recenziile care-mi picã-n mânã, pentru a ºti cu ce sã nu-mi pierd vremea.
Dupã cum scrii, pariez cã n-ai citit nimic din Elferide Jelinek.
PS: nu te ofensa.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 20:07   #1218
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Dragomara:
Ieri m-am delectat cu ultimul roman a lui Ian McEwan - "Pe plaja Chesil" - cel mai slab dintre cele pe care i le-am citit pânã acum. Azi avem Haruki Murakami. :love:

Citesti o carte pe zi ? Si mai intelegi ceva din ea ?
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 20:33   #1219
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Depinde de carte, sunt unele pe care nu le poþi lãsa din mânã, cãrþi pentru care-þi neglijezi nevoile personale, îþi uiþi îndatoririle, cãrþi de care devii dependent. Ian McEwan se citeºte foarte uºor, nu mi-a trebuit o zi ci doar vreo 3 ore, ºi unde mai pui cã m-a ºi dezamãgit ºi deprimat totodatã, de data asta, sau probabil cã oi fi ajuns eu la saturaþie, mai ºtii?!

---
Nu reuºesc sã gãsesc subtitrarea la Los Lunes al Sol, ºi am rãmas surprinsã sã aflu cã Javier Bardem, pe care nu-l plac deloc ca bãrbat a jucat ºi-n Mar adentro, într-adevãr filmul ºi-a meritat premiul pentru machaj, ºi de altfel ºi Oscarul. :love:
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 May 2008, 23:17   #1220
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
k tot am p(r)ostat intr-un topic about Truman Capote...(re)citesc una dintre nuvelele mele favorite ..Breakfast at Tiffanys ...genu ala de povestire care te arunca brusc in literaturã...( adik în lumea fãrã seamãn a poveºtilor autentice, cãci - fie vb. intre noi - ce e ficþiunea altceva decat un soi de restitutio in integrum al vieþii imperceptibile peste care trecem)...& nu ºtiu cu ce s-o compar...n-am vãzut ecranizarea lui Edwards ºi mã bucur ..cine ar putea sã mi-o redea pe Holly cu restul ãla neîntrupat, plin de "animism", pe care numai lectura þi-l dã...?
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells