Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 03 May 2008, 00:23   #1221
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Oh ... but there`s no Holly like Audrey Hepburn :love:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2008, 09:01   #1222
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Eh eu m-am uitat la Breakfast at Tiffanys numai din cauza lui Neuptoleum. Actorii ºi povestea sunt ok. Un film ce trebuie vãzut pentru o culturã cinematograficã, probabil - în rest - nimic mai mult. Am avut o aºa senzaþie de previzibil, de deja-vu ºi de comercial...
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 May 2008, 09:56   #1223
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by Dragomara:
Dupã cum scrii, pariez cã n-ai citit nimic din Elferide Jelinek.
PS: nu te ofensa.

dc sa ma ofensez? m-am obisnuit dja cu obrazniciile tale... nu stiu dc ma mai obosesc sa-ti raspund :?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2008, 11:16   #1224
EgoN
Guru
 
EgoN
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 740
pentru cei care stiu ca andy warhol a fost mai mult decat un 'xeroxar', o carte si un articol:
the book: http://www.penguinclassics.co.uk/nf/...189420,00.html

articolul:
http://www.supliment.polirom.ro/cate...tem=177&cat=17
__________________
I smile and I sip my opium tea.
EgoN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2008, 13:45   #1225
gheorghe orban si baba
Senior
 
gheorghe orban si baba
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 144
exista si varianta de vreo 6kg, pt cei care vor sa aprofundeze fabrica lui warhol
gheorghe orban si baba is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 16:12   #1226
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Citesc acum un studiu despre tragedia antica greaca de Guy Rachet si m-a umflat rasul la urmatoarea afirmatie : Fie ca invinge, fie ca e invins, omul iese intotdeauna inaltat si innobilat din aceasta lupta, mai ales atunci cand moare :lol:

Cool, nu?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 May 2008, 23:50   #1227
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by erectia eunucului:
''Ceata '' de M.de Unamuno-saracul don Augusto se indragosteste pe strada de frumoasa Eugenia dar cind sa puna mina pe ea (sa-i bage inelul pe desht)este lasat cu ochii in soare.Aleasa fuge cu netrebnicul Mauricio chiar inainte de nunta .Omul vrea sa-si puna capat zilelor dar intervine Unamuno si-l trage de mineca:''Nu poti sa te omori pentru ca esti un biet personaj creat de mine,mai mult eu o sa fac in asa fel ca tu sa mori''Si bietul don Augusto moare .

hai k e misto 'niebla', dc faci misto d ea?? :o
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 13:42   #1228
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Celine. Moarte pe credit.
Absolut bestial tonul pe care sunt scrise reflectiile asupra vietii, mortii, lumii, oamenilor. Un ton in sine depresiv dar a naibii sa fiu daca nu ma revigoreaza. Sictirul ala atat de "smart", detasant, din care citesti printre randuri "in ce lume infecta traim dar imi place"....

asta ar fi prima impresie caci sunt la primul sfert de carte....

"si iata-ma iar singur. totul e atat de lanced, de greu, de trist. Curand voi fi batran.si atunci se va termina totul in sfarsit. cata lume s-a mai perindat prin camera mea! cate mi-au mai indrugat, fara noima! acum au plecat! au imbatranit mucegaind, mizer, fiecare in coltul lui de lume"
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 22:28   #1229
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Dragomara:
Celine=colaboraþionism. Tare demult am citit câte ceva despre omul Celine; tata îi cumpãrase cãrþile, însã eu am decis atunci sã nu-mi pierd timpul cu el, ºtiu cã-n vremuri de restriºte instinctul de conservare e mai puternic decât principiile, ºi asta mai ales atunci când eºti DOAR obiºnuit sã þi le imaginezi în personajele cãrora le dai viaþã-n scrierile tale.

dar atunci cum de ai fost atat de ingaduitoare cu pitbull cu episodul lui cu colaborationismul?


Originally Posted by Dragomara:
Literaturã americanã... ããã chiar existã aºa ceva?!
nu. poti adormi linistita citind literatura romaneasca.

Originally Posted by Dragomara:
cât despre restul hai sã fim serioºi, literatura lor e ca ºi ei, "epatantã", facilã, comercialã, în trei cuvinte: de unicã folosinþã.
daca nu as stii cum reactionezi si faptul ca un dialog decent cu tine pe o tema intelectuala este imposibil, m-ai ca mi-ar veni sa ma arunc intr-o discutie cu tine pe tema asta si sa-ti evoc argumentat figuri precum: twain, hemingway, fitzgerald, faulkner, steinbeck etc. asta numai pentru a numi cativa autori clasici si canonici care fiecare au cateva carti facatoare de literatura in spate.

Alas, tu imi veni raspunde cu o replica lobotomizata... :?
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 May 2008, 23:34   #1230
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by Dragomara:
bineînþeles cã ºi episodul cu Securitatea cântãreºte enorm în defavoarea caracterului sãu, suntem ceea ce facem, nu ceea ce afirmãm cã am fi, vb lui Spiderman.


Cu riscul de a-mi atrage o serie de apostrofari, nu sunt deloc de acord cu modul asta de a privi lucrurile!
Ce-i cu anatema asta numita Securitate?
Nu-i poti judeca pe oameni de ce au procedat intr-un anumit fel in anumite circumstante atata timp cat tu insati nu ai trecut prin situatii similare.
Fiecare avem slabiciuni si cedam penibil in imprejurari mult mai lejere decat presiunea unui angajament cu Securitatea.
Compromisuri ai facut si tu, cum am facut si eu, cum a facut si cel mai pur om de pe acest forum.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 00:32   #1231
silver_boy
Guru
 
silver_boy
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 893
Dragomara@
amestecand registre tematice si genuri literare: Raymond Chandler, Edgar Allan Poe, Jack London,Truman Capote, Henry Miller, Saul Bellow sau Pynchon...sunt suficienti cat sa salveze o literatura...
k tot pomeneam undeva de sf....ce-ar mai ramane din toata istoria science-fiction-ului fara pleiada de scriitori americani...

Proletar@
....dificila tema de reflectie -

Cea mai frumoasa definitie a libertatii - in opinia mea - ii apartine lui Camus care spunea ca Libertatea este dreptul de a nu minti...uneori, acolo, in acel drept de a nu minti... se da toata batalia "moralitatii si a responsabilitatii"...
__________________
Beauty is in the eye of the beer holder
silver_boy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 00:44   #1232
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Pentru cä subiectul chiar vä pasioneazä - gratie urmasului lui Jelly-spine, cel ce cu osârdie-i duce-nainte nobilu' heritaj - hai sä vä bucur cu o precizare.
Nu a fost o "cedare sub presiune", ci o acceptare promptä si hotärâtä: "DA! Pot sä fac ceva! Dacä refuz, în locul meu vor racola altul, care-o sä le facä jocul! Asa, mäcar un canal de informatie sä-l iau sub control, sä-l filtrez oarecum... sä väd cine, ce si cum, de unde suflä vântul, si sä-i avertizez cumva pe bäieti... Poate chiar aflu cine mai ciripeste...! Mäcar atâta sä fac, dacä mai mult nu se poate..." (Iar acest "mäcar atâta" s-a îndeplinit. Cu probe si martori.)
E doar unul dintre motivele pentru care "Jurnal infidel" si "Un tigru de hârtie", ale lui Bujor Nedelcovici, sunt atât de interesante. Si obiective.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 04:18   #1233
ToDenyASound
Junior
 
ToDenyASound
 
Join Date: Jan 2007
Location: In Suedia, cu visul...
Posts: 27
Send a message via Yahoo to ToDenyASound
Cartea preferata...Uhm..."The Virgin Suicides" - Jeffrey Eugenides.
Dar cate altele...
__________________
http://theclosingscene.blogspot.com/

"I like to watch things on tv
And tell your ghost to let me be...
I know I can choose a different life
And be off with you tonight..."
ToDenyASound is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 09:14   #1234
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by silver_boy:
Dragomara@
amestecand registre tematice si genuri literare: Raymond Chandler, Edgar Allan Poe, Jack London,Truman Capote, Henry Miller, Saul Bellow sau Pynchon...sunt suficienti cat sa salveze o literatura...
point is ca putem da inca 2-3 liste (cum am dat si eu si cum a dat si silverboy) de scriitori care fixeaza o literatura. cum sunt si chestionarele alea despre regizori americani.

e pur si simplu absurd sa afirmi k literatura america nu exista sau k e "de unica folosinta" (wtf is that supposed to mean anyway?!? k nu le poti citi decat o singura data? ce n-as da sa pot citi atat de multe carti odata!)
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 09:37   #1235
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Dragomara

Nathaniel Hawthorne? Doamneeeeeeeee ce scriitor insipid plictisitor si lipsit de orice forma de vivacitate....am citit de curand Casa cu 7 frontoane.....bleah, ORIBIL.......mai ceva ca victorienii de tipul Elliot, Sand....execrabil
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 10:33   #1236
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
m-a emotioant pana la lacrimi...

"Cat era ziua de lunga, nu-mi placea nimic. Rar se intampla sa nu plang o buna bucata de timp. Primeam mai mult palme decat zambete la magazin. Ceream iertare pentru orice, ceream iertare pentru tot..."(Celine, Moarte pe credit)
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 21:49   #1237
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
nu stiu, si eu am petrecut tot 17 ani sub comunism, dar nu m-am simtit niciodata apasat de lucrul asta.
poate pentru ca am fost mai superficial, poate pentru ca am citit alte carti decat cele proletcultiste, desi nu mi-au displacut niciodata.
si probabil ca as fi acceptat, la o varsta a avanturilor cu capul inainte, sa fac parte din structura de partid.
la fel, e si mai probabil ca, la un moment dat, sa-mi dau seama ca sistemul politic pe care l-as fi sustinut ca activist e putred si as fi trecut de partea cealalta, a disidentei.
dar nu pot decat sa intuiesc lucrurile astea, pentru simpul fapt ca nu am fost in situatiile respective.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 23:44   #1238
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Originally Posted by Dragomara:
Revenind, între 16 ºi 17 ani mi-am petrecut vacanþa de varã cintind NUMAI despre cel de-al doilea rãzboi mondial, lagãre de concentrare, ºi tot tacâmul, despre secte, dependenþa de droguri, manipulare ºi alte probleme ale umanitãþii despre care nu-mi vorbise încã nimeni.

Carti despre extraterestri nu erau atunci ? :lol:
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 May 2008, 23:51   #1239
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da' Hobana ce cusur o avea?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 May 2008, 00:01   #1240
grecu25
Junior
 
grecu25
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 74
Pãi cred cã unul singur, dar major...nu avea antene-n cap ! Aaaa, mai era ceva : nu era verde !
grecu25 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:12.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells