Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Apr 2011, 06:16   #1241
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
De ce?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 09:22   #1242
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
O sa raspun si eu la intrebarea asta. E simplu. Pentru ca Biserica se bazeaza pe sfintenia oamenilor, a preotilor, lucru care, in mod evident, nu exista decat in rarissime cazuri. Cand Biserica va renunta la dogma stupida care interzice oamenilor sa fie ...oameni, si isi va baza regulile exclusiv pe toleranta, iubire, bunatate, ajutor reciproc, etc, atunci voi merge si eu acolo. Pana atunci incerc sa fiu un om cat mai bun si nu vad de ce as avea nevoie de Biserica pentru asta.
Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Apr 2011, 10:02   #1243
marllenn
Guru
 
marllenn
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 571
Thumbs up

Originally Posted by Lieutenant:
O sa raspun si eu la intrebarea asta. E simplu. Pentru ca Biserica se bazeaza pe sfintenia oamenilor, a preotilor, lucru care, in mod evident, nu exista decat in rarissime cazuri. Cand Biserica va renunta la dogma stupida care interzice oamenilor sa fie ...oameni, si isi va baza regulile exclusiv pe toleranta, iubire, bunatate, ajutor reciproc, etc, atunci voi merge si eu acolo. Pana atunci incerc sa fiu un om cat mai bun si nu vad de ce as avea nevoie de Biserica pentru asta.

Bine zici
marllenn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 15:15   #1244
Ariel6
Novice
 
Ariel6
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 11
Originally Posted by danonino:
Urasc traditiile de Sarbatori. Urasc Sarbatorile.

Ce legatura are pastrama de oaie cu Iisus? A fost cozonacul la rastignire?
Toata lumea zice "Pai, asa se face. Trebuie sa facem, sa pregatim." De parca Jesus ar fi fost vreun bucatar. Sau poate a detinut un restaurant, numit "La gratarul lui Iisus", avand angajata trupa de lautari a lui Sf. Petru si Maria Magdalena ca animatoare.

Alta tampenie. "Nu se spala de sarbatori!" Poftim? In primul rand, din punctul de vedere al traditiei, nu prea mai spala nimeni rufe, adica nu in sensul clasic. Civilizatia si tehnologia au evoluat de atunci, nu mult dar destul pentru ca spalarea rufelor sa se faca prin o apasare de buton.
In al doilea rand, care ar fi problema cu spalatul? Si daca speli, crezi ca o sa iti faca ceva Dumnezeu? Nu ii face nimic unui pedofil, ar fi un Dumnezeu absurd daca ai presupune ca pe tine, care ai spalat o camasa, te pedepseste si ca iubitorul copiilor de 7 ani, scapa nepedepsit.
Mi se pare penibil sa reduci divinitatea la o cutie de detergent. Sa consideri ca Dumnezeu nu are alta treaba decat sa-ti supravegheze masina de spalat. Spune multe despre lucrul sau fiinta in care crezi.

"Duminica, in aceasta duminica e Pastele, invie Iisus." Esti tu sigur? Au gresit data de nastere a lui Iisus cu vreo 5-4 ani. Se observa ca nu prea se pricep la matematica.

De acord cu tine, mai ales la faza cu spalatul .
Ariel6 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 16:41   #1245
Lieutenant
Novice
 
Lieutenant
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 13
@ danonino, cred in Dumnezeu intr-un sens general, nu dogmatic. Creatorul implicit a toate. Restul sunt detalii...
Cu siguranta fiinta asta responsabila de Creatie doesn't really give a fuck despre religii, ce multumiri ii aducem noi, si alte nimicuri d'astea... Suntem aici, avem o viata, depinde de noi cum ne-o traim si cum ii ajutam pe altii sa si-o traiasca... DACA e ceva dupa, se va hotari acolo...
Lieutenant is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 19:36   #1246
mazette
Junior
 
mazette
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 49
Daca Dumnezeu a creat lumea, atunci cine L-a creat pe Dumnezeu?
mazette is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2011, 20:35   #1247
chuckyfan
Guru
 
chuckyfan
 
Join Date: Mar 2010
Location: Kiribati
Posts: 1,652
Originally Posted by mazette:
Daca Dumnezeu a creat lumea, atunci cine L-a creat pe Dumnezeu?

Cica a existat dintotdeauna, probabil statea intr-un cort in neant
chuckyfan is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2011, 10:44   #1249
arnoldroland
Guru
 
arnoldroland
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 329
Thumbs up

Da
arnoldroland is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 00:06   #1250
t0nka
Veteran
 
t0nka
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 234
da. si am motivele mele sa o fac
__________________
Care e aspirina bogatului?
t0nka is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 07:26   #1251
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Originally Posted by danonino:
Originally Posted by Lieutenant:
O sa raspun si eu la intrebarea asta. E simplu. Pentru ca Biserica se bazeaza pe sfintenia oamenilor, a preotilor, lucru care, in mod evident, nu exista decat in rarissime cazuri. Cand Biserica va renunta la dogma stupida care interzice oamenilor sa fie ...oameni, si isi va baza regulile exclusiv pe toleranta, iubire, bunatate, ajutor reciproc, etc, atunci voi merge si eu acolo. Pana atunci incerc sa fiu un om cat mai bun si nu vad de ce as avea nevoie de Biserica pentru asta.

Nu iti place Biserica, dar crezi in Dumnezeul Ei, in Dumnezeul facut de Ea?
@ danonino, vezi ca incurci credinta (religia) cu Biserica. Sunt 2 lucruri compatibile, dar totusi atat de diferite.
Cum spuneam si mai sus - am rezerve in privinta Bisericii. De ce ? Pentru ca clerul este format pana la urma din oameni; si este in natura omului sa greseasca - voit, sau nu.
Eu cred in Dumnezeu, in cele 10 porunci, in mantuire si incerc sa duc o viata cat mai aproape de principiile crestine. Si daca vad un preot care incalca canoanele sau care comite o fapta dezonoranta, acest fapt nu imi slabeste credinta in Dumnezeu. Pentru ca acel om (preotul) va raspunde pentru pacatele sale. In fond preotul nu e Dumnezeu sau Iisus Hristos, sa duca o viata fara de pacat.
Problema principala in relatia credinta-Biserica mi se pare faptul ca Biserica este o societate mult prea inchisa, ca o crusta seculara. Ar trebui mai multa transparenta in activitatea Bisericii. Ar trebui de recunoscut greseli comise cu cateva sute de ani in urma. Ar trebui sa se duca o politica de misionare in randul societatii, in special in randul tinerilor.
Aceasta mi se pare cea mai mare problema a Bisericii (in acest caz - ortodoxe, din care fac parte) - ca asteapta lumea sa merga la biserici si manastiri, in loc sa vina preotii si calugarii sa propavaduiasca cuvantul Domnului in popor.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 15:05   #1252
Gebeleizis
Guru
 
Gebeleizis
 
Join Date: Apr 2011
Posts: 640
Ca un fapt divers, Blaise Pascal, vestitul matematician si fizic francez, inventatorul calculatorului mecanic, spunea :“Sǎ zicem: poate Dumnezeu existǎ,poate nu existǎ… Sǎ cântǎrim câştigul sau paguba pe care le-am avea dacǎ spunem cǎ Dumnezeu existǎ. Sunt douǎ posibilitǎţi:dacǎ câştigi, câştigi totul, dacǎ pierzi, nu pierzi nimic. Deci nu mai şovǎi: pariazǎ cǎ El existǎ.”
PS: Pascal a fost un catolic convins, citata de mai sus a fost ( si este ) adresta celor ce contesta existenta lui Dumnezeu.
Gebeleizis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 15:40   #1253
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by Gebeleizis:
@ danonino, vezi ca incurci credinta (religia) cu Biserica. Sunt 2 lucruri compatibile, dar totusi atat de diferite.
Vezi ca incurci si tu credinta cu religia.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2011, 16:58   #1254
danonino
Guru
 
danonino
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 1,123
Originally Posted by Gebeleizis:
Ca un fapt divers, Blaise Pascal, vestitul matematician si fizic francez, inventatorul calculatorului mecanic, spunea :“Sǎ zicem: poate Dumnezeu existǎ,poate nu existǎ… Sǎ cântǎrim câştigul sau paguba pe care le-am avea dacǎ spunem cǎ Dumnezeu existǎ. Sunt douǎ posibilitǎţi:dacǎ câştigi, câştigi totul, dacǎ pierzi, nu pierzi nimic. Deci nu mai şovǎi: pariazǎ cǎ El existǎ.”
PS: Pascal a fost un catolic convins, citata de mai sus a fost ( si este ) adresta celor ce contesta existenta lui Dumnezeu.

s-a mai discutat de 3 ori despre treaba asta, trecem peste.

La fel de bine poti sa crezi ca maimutele albastre, cu vibrator in fund, imbracate in roz, vegheaza de sus. Ce ai de pierdut?
danonino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 18:48   #1255
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Un copy-paste interesant care explica oarecum anumite lucruri despre religia crestina.

În religia creştină, tradiţia spune că omul este însoţit pe timpul întregii vieţi de o entitate luminoasă şi de o entitate tenebroasă: entitatea luminoasă, îngerul, stă în drea...pta sa şi se străduie să-l lumineze cu sfaturile sale pentru a se ţine pe calea cea bună. Entitatea tenebroasă, demonul, stă la stânga sa şi caută, din contră, să-l antreneze pe căi necinstite făcându-i tot felul de propuneri amăgitoare: "Ei da, aceasta e dragostea, acesta e succesul, aceasta e fericirea..." Şi omul, naiv, se lasă sedus, până în momentul în care îşi dă seama că s-a rătăcit.

Acum, dacă mă veţi întreba: "Dar e adevărat? Suntem însoţiţi tot timpul de un înger şi un demon?" vă voi răspunde că lucrurile nu stau tocmai aşa. Îngerul şi demonul sunt imagini. Pentru a lumina pe oamenii simpli care nu ar fi înţeles, cu siguranţă, dacă li s-ar fi vorbit despre natura superioară şi natura inferioară, Iniţiaţii trecutului s-au servit de aceste personificări. În realitate, nu există în exteriorul nostru o fiinţă care ne trage la dreapta şi o alta care ne trage la stânga. Totul se petrece în interiorul nostru, în noi înşine există această dublă mişcare spre lumea superioară şi spre lumea inferioară

fiinţa umană posedă două naturi: o natură inferioară, animală, şi o natură superioară, divină. ( *egoul si spiritul* *eul inferior si eul Superior/* *persoana si sufletul* )

Natura inferioara = personalitatea, ego-ul, instinctele primitive-animalice-agresive sexuale ( forte negative ale psihicului uman ).

Natura superioara = fortele pozitive ale psihicului uman: calitatile si virtutiile - altruismul, bunatatea ,generozitatea, empatia, compasiunea, iubirea neconditionata.

Omul care poseda aceste doua naturi, trebuie sa o stapaneasca pe cea inferioara si sa o manifeste pe cea superioara. Atunci cind reuseste sa faca acest lucru, omul devine cu adevarat liber ( SE TREZESTE )

frica pe care trebuie sa o avem fata de Dumnezeu-Divinitate se reduce la intelegera ca exista o lege spirituala -- dupa fapta si rasplata. Cea mai mare parte a oamenilor consideră viaţa o luptă, ori viaţa nu este o luptă, ci un joc. Este un joc în care nu poţi cîştiga, dacă nu cunoşti Legea Spirituală. Vechiul şi Noul Testament dau o minunată clarificare regulilor acestui joc. Iisus Hristos a numit acest joc A DĂRUI şi A PRIMI.

"Tot ceea ce un om seamănă, va culege", ceea ce înseamnă că ceea ce un om dă prin cuvînt sau prin acţiune îi va fi REDAT; ceea ce dă, va reprimi. Dacă seamănă ură, va primi ură; dacă iubeşte, va fi şi el iubit; dacă critică, va fi criticat; dacă minte, va fi minţit; dacă trişează, va fi jefuit. "

Numai intelegerea (acceparea) acestei legi universale reprezinta un mare pas in evolutia spirituala.

Contrar a ceea ce unii au crezut mult timp şi încă o mai cred, Dumnezeu nu este acel bătrân cu barbă, aşezat pe nori, ocupat să observe oamenii pentru a scrie greşelile lor şi a-i pedepsi. Pe Dumnezeu nu putem nici să-L descriem nici să-L explicăm, nici măcar să-L concepem, dar cel ce îl caută în mod sincer, cel care munceşte să se apropie de El prin practicarea virtuţilor, simte puţin câte puţin prezenţa Sa manifestându-se în el ca pace, ca lumină, ca dragoste, ca forţă şi nimic rău nu-l mai poate atinge. Da, aceasta trebuie înţeles de la bun început, că nu îl veţi întâlni pe Dumnezeu în exteriorul vostru, nu puteţi decât să-L găsiţi în voi ca o prezenţă care dă viaţă şi iluminează toată fiinţa voastră interioară.

Nimic nu este mai important pentru om decât restabilirea legăturilor cu Creatorul.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 18:57   #1256
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Deci eu sunt Dumnezeu! Adica fiecare dintre noi e Dumnezeu Sunt de acord cu asta, doar ca prefer sa spun ca fiinta superioara din mine si cu tot ce reprezinta ea sunt chiar eu, nu ceva numit Dumnezeu.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 19:08   #1257
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Originally Posted by Liviu-:
Deci eu sunt Dumnezeu! Adica fiecare dintre noi e Dumnezeu Sunt de acord cu asta, doar ca prefer sa spun ca fiinta superioara din mine si cu tot ce reprezinta ea sunt chiar eu, nu ceva numit Dumnezeu.
Stai putin ca doar Lucifer credea asta. Tu nu ai cum sa fii Dumnezeu deoarece nu poti face chiar orice. Nu te-ai creat singur si nu poti crea de unul singur un alt om sau un univers.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 19:15   #1258
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by brax:
Un copy-paste interesant care explica oarecum anumite lucruri despre religia crestina.

În religia creştină, tradiţia spune că omul este însoţit pe timpul întregii vieţi de o entitate luminoasă şi de o entitate tenebroasă: entitatea luminoasă, îngerul, stă în drea...pta sa şi se străduie să-l lumineze cu sfaturile sale pentru a se ţine pe calea cea bună. Entitatea tenebroasă, demonul, stă la stânga sa şi caută, din contră, să-l antreneze pe căi necinstite făcându-i tot felul de propuneri amăgitoare: "Ei da, aceasta e dragostea, acesta e succesul, aceasta e fericirea..." Şi omul, naiv, se lasă sedus, până în momentul în care îşi dă seama că s-a rătăcit.

Acum, dacă mă veţi întreba: "Dar e adevărat? Suntem însoţiţi tot timpul de un înger şi un demon?" vă voi răspunde că lucrurile nu stau tocmai aşa. Îngerul şi demonul sunt imagini. Pentru a lumina pe oamenii simpli care nu ar fi înţeles, cu siguranţă, dacă li s-ar fi vorbit despre natura superioară şi natura inferioară, Iniţiaţii trecutului s-au servit de aceste personificări. În realitate, nu există în exteriorul nostru o fiinţă care ne trage la dreapta şi o alta care ne trage la stânga. Totul se petrece în interiorul nostru, în noi înşine există această dublă mişcare spre lumea superioară şi spre lumea inferioară

fiinţa umană posedă două naturi: o natură inferioară, animală, şi o natură superioară, divină. ( *egoul si spiritul* *eul inferior si eul Superior/* *persoana si sufletul* )

Natura inferioara = personalitatea, ego-ul, instinctele primitive-animalice-agresive sexuale ( forte negative ale psihicului uman ).

Natura superioara = fortele pozitive ale psihicului uman: calitatile si virtutiile - altruismul, bunatatea ,generozitatea, empatia, compasiunea, iubirea neconditionata.

Omul care poseda aceste doua naturi, trebuie sa o stapaneasca pe cea inferioara si sa o manifeste pe cea superioara. Atunci cind reuseste sa faca acest lucru, omul devine cu adevarat liber ( SE TREZESTE )

frica pe care trebuie sa o avem fata de Dumnezeu-Divinitate se reduce la intelegera ca exista o lege spirituala -- dupa fapta si rasplata. Cea mai mare parte a oamenilor consideră viaţa o luptă, ori viaţa nu este o luptă, ci un joc. Este un joc în care nu poţi cîştiga, dacă nu cunoşti Legea Spirituală. Vechiul şi Noul Testament dau o minunată clarificare regulilor acestui joc. Iisus Hristos a numit acest joc A DĂRUI şi A PRIMI.

"Tot ceea ce un om seamănă, va culege", ceea ce înseamnă că ceea ce un om dă prin cuvînt sau prin acţiune îi va fi REDAT; ceea ce dă, va reprimi. Dacă seamănă ură, va primi ură; dacă iubeşte, va fi şi el iubit; dacă critică, va fi criticat; dacă minte, va fi minţit; dacă trişează, va fi jefuit. "

Numai intelegerea (acceparea) acestei legi universale reprezinta un mare pas in evolutia spirituala.

Contrar a ceea ce unii au crezut mult timp şi încă o mai cred, Dumnezeu nu este acel bătrân cu barbă, aşezat pe nori, ocupat să observe oamenii pentru a scrie greşelile lor şi a-i pedepsi. Pe Dumnezeu nu putem nici să-L descriem nici să-L explicăm, nici măcar să-L concepem, dar cel ce îl caută în mod sincer, cel care munceşte să se apropie de El prin practicarea virtuţilor, simte puţin câte puţin prezenţa Sa manifestându-se în el ca pace, ca lumină, ca dragoste, ca forţă şi nimic rău nu-l mai poate atinge. Da, aceasta trebuie înţeles de la bun început, că nu îl veţi întâlni pe Dumnezeu în exteriorul vostru, nu puteţi decât să-L găsiţi în voi ca o prezenţă care dă viaţă şi iluminează toată fiinţa voastră interioară.

Nimic nu este mai important pentru om decât restabilirea legăturilor cu Creatorul.




P.S. ba da, putem creea oameni... prin simplul fapt ca ii nastem...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 19:27   #1259
brax
Senior
 
brax
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 120
Eu am spus ca nu poti crea de unul singur un alt om.

Si ca sa completez la ce i-am spus mai sus lui Liviu. Noi suntem doar purtatori de lumina (de Dumnezeu), nu lumina in sine.
brax is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2011, 19:28   #1260
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by brax:
Stai putin ca doar Lucifer credea asta. Tu nu ai cum sa fii Dumnezeu deoarece nu poti face chiar orice. Nu te-ai creat singur si nu poti crea de unul singur un alt om sau un univers.

Oh... i'm confused. Credeam ca daca toata faza cu ingerul in dreapta si diavolul in stanga e doar o poveste pentru oamenii mai... "simpli", atunci si teoria creationista, arca lui Noe and all that stuff intra in aceeasi categorie. Dar desigur... chestia aia cu ingerul in dreapta si diavolul in stanga e de-a dreptul o nebunie. Pe de alta parte Biblia are o logica de fier.

Pot sa fac ce vreau... in mintea mea Daca m-as plictisi as putea crea o intreaga religie din nimic... problema e ca daca as incerca in prezent lumea ar putea spune ca-s nebun. Norocul altora ca s-au nascut intr-o lume atat de deschisa la minte cum era cea de acum 2000 de ani...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells