Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 30 May 2010, 02:59   #121
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
O bag la guilty pleasures. It's so fucking manly. 100% pure man power. Fuck yeah!
E manly fix in sensul asta
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 04:20   #122
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
E rușinos!
Dacă era de așteptat ca votul publicului s-o dea câștigătoare pe asta, pentru că sondajul realizat de Google și făcut public de curând indica acest rezultat, specialiștii care au votat așa ceva se descalifică din punct de vedere profesional. E o insultă la adresa muncii și a talentului celorlalți competitori, mai ales că piese mult mai bune nu s-au calificat nici măcar în finală.
România a terminat pe locul 3, dar cum poți să te mândrești că ai urcat pe podium, atunci când pe cea mai înaltă treaptă...? Să ne bucurăm numai că nu trebuie să aruncăm bani aiurea pe organizarea în România a unui atât de costisitor evniment, la anul.
Pentru cei care, asemeni mie, nu s-au uitat la spectacolul de aseară, ca să nu se enerveze, iată o scurtă alegorie, cu ansamblul muncii și talentului de care scriam mai sus, în care se insinuează o proastă, care își bate joc de acest spectacol cu stridenta ei mediocritate...
http://www.youtube.com/watch?v=Aa45aWmcEXU&hd=1
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 06:55   #123
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Voiam numai sa postez asta:

this is why we love EV ^__^

si mai voiam sa subliniez ca piesa rusilor a avut niste versuri din putzul gandirii de mare angajament:

- What are you doing man?
- I am looking at her photos
What should I do with them?
- Drop them to the fire!
- Oh yes
Yes, I gonna burn them now

Last edited by miercuri : 30 May 2010 at 07:02.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 09:44   #124
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Originally Posted by Krakatau:
Mie-mi place melodia Germaniei, dar la radio, nu asa. Si ea si turcii au fost oribili live. Pe de alta parte, cele mai bune prestatii live mi s-au parut Irlanda, Georgia si Ucraina.

Irlandaaa.
Oricum, majoritatea pieselor care mie mi s-au parut sau foarte oribile sau foarte plictisitoare au iesit pe primele locuri. Pana la piesa Belgiei, care e pe locul 6 nu-mi place nimic. Romania e ok, dar Germania, Azerbaijan, Danemarca... SI Grecia pe 8? Rusia pe locul 11? Franta pe 12?
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 09:53   #125
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Miercuri, da, a fost teatral, dar nu as zice ca gay. Sau daca vrei, a fost badass gay, ca aia din 300, which is the only kind of gay that is good. Opa ar fi trebuit sa fie mai sus, dar problema e ca barbatul ala middle aged nu s-a adresat pustoaicelor adolescente, ci femeilor care s-au cam saturat de putoi de alde UK, sau Belgia, sau Israel, sau Norvegia de anul trecut. Cred ca genul asta de femei e mai putin numeros in publicul eurovision.

Ipu, chill. E doar un concurs, si s-a terminat.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 10:01   #126
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Nu ți-a plăcut melodia Franței?

Cred că în situația în care se găsește Lumea în prezent, ar trebui apreciate piesele optimiste, pline de viață și care alungă depresia. Bătăile de aripi de pe zidul din spatele scenei, de pildă, care au trimis energie pozitivă în toată Europa și nu numai, sunt mult mai de lăudat decât lamentările caspicei ăleia care și-a surpins iubitul cu alta, ca să nu mai zicem de îmbuibata aia care-și etalează chiloții albaștri la teve în vreme ce în Grecia (și probabil că în curând și în alte țări europene) oamenii se omoară pe străzi de foame!
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 30 May 2010 at 10:07.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 10:10   #127
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Eu urasc muzica house, si orice are bituri de house. Imi bag pula in ala care inventat cacatul asta, ca nu pot sa stau in nici un club mai de fite mai mult de doua ore, ca ma apuca greata. Trebuie sa-mi petrec viata prin pub-uri de rock, misto, dar repetitive la un moment dat. De asta nu suport nici Franta de anul asta, nici Republica Moldova.
Apropo, eu nu inteleg de ce toata lumea, si la noi, si in strainatate spune Moldova, si nu Republica Moldova, denumirea oficiala a statului vecin. Cel putin la noi, ar trebui sa militam pentru delimitarea imaginii Republica Moldova de ce inseamna Moldova istorica, pentru ca vecinii rusofoni isi cam asuma si istoria si identitatea de moldovean, si in Romania traiesc 6 milioane de moldoveni, de doua ori mai multi decat toata populatia RM.
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 10:28   #128
Ipu
Discipolul Diavolului
 
Ipu
 
Join Date: May 2009
Posts: 1,980
Ei, nu chiar „toată lumea”. Vezi aici:
http://www.cinemagia.ro/forum/showth...821&page=6#103
Sper să nu te superi, dar între moldovenii cis-pruteni și cei trans-pruteni cei mai mulți români non-moldoveni îi preferă pe ultimii, pentru că e ca și cum ai compara RSR cu URSS. Chiar și eu, în perioada când încă mai judecam oamenii după țara lor...

Nu e vorba de genuri de muzică. Ce, ”Apricot Stone” e haus? Eu spun că în 2010 lumea are nevoie de o rază de soare, nu de melodii deprimante și nici de etalarea aroganței unora care au ce mânca (învingătoarea și cei care i-au dat câte 12 puncte, vezi lista aici) în timp ce alții rabdă (restul lumii).
__________________
„Iubirea" e un cuvânt şi-atât. Există şi cuvinte care nu au un sens anume, ci reprezintă numai o alăturare de sunete.

Last edited by Ipu : 30 May 2010 at 10:31.
Ipu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 11:41   #129
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Nu stiu cine erau aia de la TVR de comentau Eurovizionul aseara dar erau tare idioti.Au scos numai porcarii din gura.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 13:17   #130
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by marius_em:
De asta nu suport nici Franta de anul asta, nici Republica Moldova.
Da astea nu sunt house, doar niste europop nevinovat. Moldova ar fi scos un hit in primavara lui 96 cu piesa aia.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 13:49   #131
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Oh common, facand abstractie de cat de lalaita e piesa rusilor partea cu poza e asa intr-un hal de trasa de par. Nu pot sa ascult piesa fara sa bufneasca rasul la partea cu 'What are you doing man?" I'mmmm looooking at her foe-toes!"
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 14:30   #132
shadowofnight
Guru
 
shadowofnight
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 587
Originally Posted by Mistah J:
Ovi pare un tip simpatic

Ma scoate din sarite specimenul, care in aroganta lui se crede deja mare vedeta.
__________________
As is a tale, so is life: not how long it is, but how good it is, is what matters.
shadowofnight is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 17:35   #133
rrs85
Cinemagia's Wine Lover
 
rrs85
 
Join Date: Mar 2009
Location: Somewhere beetwen wines and movies...
Posts: 1,468
Send a message via Yahoo to rrs85
Originally Posted by rrs85:
Cred ca iesim in primii sase... pun ramasag o sticla de vin!!!

mhhhhhhh
__________________
De junghi să aivă parte şi de lance, de bâtă noduroasă şi de spată,
De paloş zdravăn, de cârlig de cange, de ghiont cu ghioagă-n ghinturi fericată,
De suliţă călită, de săgeată, de furcă, de ţapină, de baltag,
De furi pândind la coturi de drumeag
Să-i hăcuie, să-i jefuie de pungă, să-i spintece, în inimi să-i împungă.
La beregăţi să-i sângere puţin; în beciuri de Ghehenă să ajungă,
Crâşmarii care toarnă apă-n vin !
rrs85 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 18:27   #134
gigabyte
Veteran
 
gigabyte
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 258
Jimmy Jump

Jimmy Jump sau De ce a cântat spaniolul de două ori

http://promitt.wordpress.com/2010/05...l-de-doua-ori/

Jimmy Jump, urmatoarea escapada cred ca va fi la C.M de fotbal ori la Olimpiada de la Londra sau cine stie

Jimmy keep jumping !
gigabyte is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 18:59   #135
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Jimmy Jump rulz!
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2010, 23:06   #136
Promitt
Novice
 
Promitt
 
Join Date: May 2010
Posts: 1
Originally Posted by gigabyte:
Jimmy Jump sau De ce a cântat spaniolul de două ori

http://promitt.wordpress.com/2010/05...l-de-doua-ori/

Jimmy Jump, urmatoarea escapada cred ca va fi la C.M de fotbal ori la Olimpiada de la Londra sau cine stie

Jimmy keep jumping !

ooo, îi pentru prima dată când sunt citat Progres, Ghiță, progres
Promitt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 09:30   #137
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Ma uit la Eurovision de vreo 20 de ani (de pe vremea lui Johnny Logan, ca tot il mentiona cineva). Pana acum mi-au placut doar vreo 2 melodii castigatoare (Diva si Riva - Rock Me Baby). Cantecele mi se pareau in trecut toate pe acelasi calapod cu un anume "stil kitchios" specific, cum spunea cineva. Spectacolul mi se parea destul de greu de urmarit.

Editia din anul asta mi s-a parut cea mai reusita: multe melodii ritmate, multe genuri muzicale, mai putine comentarii si discutii, doar muzica. Eu am votat 4 melodii (atat am avut bugetul) si mi-a fost chiar greu sa aleg. Melodia Germaniei mi-a placut mult pentru ca mi s-a parut cea mai fresh, cea mai inedita melodie si aparitie de pana acum. Cred ca asta a si placut publicului pentru ca din cate am citit pe site-ul oficial (900 de comentarii la stirea care anunta victoria Germaniei) multi europeni au votat-o. Da, e tanara, mai are de lucrat si la voce, si la dans, si la emotivitate, dar melodia te prinde si nici vocea ei nu e de lepadat. Nu cred ca votul a fost economic, politic sau ca a tinut mult de asezarea geografica.

Topul meu:
1. UCRAINA - o voce superba, o melodie frumoasa si cu mesaj
2. Albania - mi-au placut usurinta interpretarii si melodia ritmata
3-4. Germania si Danemarca - o melodie gen ABBA, tot ritmata si o interpretare buna
Mi-au mai placut: Belgia, Turcia, Serbia (sunt fan Bregovic) si Grecia - ultimele trei - melodii ritmate, pline de optimism, intr-adevar.

Romania nu m-a impresionat la prima auditie (ascultasem inainte doar Romania si Germania - la sugestia rudelor de-acolo). Dar apoi m-a prins si melodia noastra.

Mie rezultatele mi s-au parut ok. Felicitari oricum Paulei si lui Ovi, e bine sa fie recunosuta si valoarea romanilor din cand in cand!
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 10:28   #138
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Da, un mesaj mai cumpatat, multumim MariaMona.
Danemarca insa as spune ca e mai mult un spin-off Bon Jovi decat ABBA.
Topul meu:
1.Turcia
2. Romania
3. Grecia
4. Germania
5. Ucraina
__________________
Always look on the bright side of life!
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 11:23   #139
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Singurele care mi-au placut au fost Azerbaijan. Tipa frumoasa foc , piesa draguta - i-am si plasat euroiul meu. Plus TVA. Alde Beyonce si Rihanna au single-uri mai slabe ca asta... Si Georgia a fost OK. Mas rog, totul luat la standardele Eurovisionului, un show la care ma uit ca sa "ma rad" nu pt altceva.

Cat despre turcaletzii care vad ca va plac la totzi, aia au fost puscarie rau ! Niste linkinparci / limbizkeri wannabes, genul de formatie tribut la care ne ingramadeam in fata scenei, in liceu, la zilele Orasului, ca sa ne batzaim "headbanging".

Gagica din Germania nu stia sa cante in nici o limba (in engleza nici atat) si avea o piesa interesanta dar pe care am mai auzit-o pe undeva. Posibil vreo chestie din aia optzecista, pe care o punea tata la magnetofon cand eram mic.

Si miercuri are dreptate, mi s-a facut groaza de cati homealone-ri pe metru patrat pe scena aia. Numa la parada gay pride mai vezi atatia.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2010, 14:24   #140
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Muistah J, observ ca esti din ce in ce mai psihopat ! Dar nici macar nu aduci putina diversitate in paranoia ta. Aceleasi vechi obsesii

@toti forumistii: Da, fratilor, am fost deconspirat !!! Eu sunt Halebardul ! As fi putut sa stau asa ascuns o suta de ani si nimeni nu s-ar fi prins. Un singur om (ba nu, OM ! deci cu M mare de la Muistah J) a descoperit spiritul malefic care se ascundea in spatele nickului Chambord.

Si acum, pentru ca oricum, alesul MJ m-a "citit", o sa va spun toata povestea ...

Acum 13453 ani, pe o insula dintr-un ocean care astazi nu mai egzista, s-a nascut un spirit rau, numit Bwandfqwjdf (just call him Bob, alrite ?) care avea drept unic scop distrugerea forumui Cinemagia. Bine, o sa spuneti, dar pe vremea aia nu era cinemagia. Corect, dar Bob stia ca va aparea la un moment dat si atunci trebuia distrusa. Acest spirit s-a incarnat pe rand in tot felul de useri malefici gen PK, Halebardul, eu, etc (nu pot da toate numele, unii sunt inca activi si lucreaza la realizarea maretului Scop aka nu au fost prinsi inca) si a incercat subminarea forumului din interior. Dar gratie vigilentei viteazului cavaler al dreptatii Muistah J, toti au fost identificati si adusi in fata justitiei (inclusiv eu acum) ... Dar nu va bucurati, you fools, caci chiar daca noi am fost invinsi Bob va continua sa intre in unul (sau chiar in mai multzi deodata) din voi (da ! poate chiar in tine fraiere ! nu sta si te uita k prostu), pana cand, intr-un moment prielnic va infige pumnalul in inima cinemagia.

Atunci Intunericul se va asterne peste tot pamantul.

Un singur om il poate opri ... Muistah J.
Lumea il considera "cu capul", il interneaza prin azile psihiatrice, dar el tot evadeaza, pentru ca, nu-i asa, e singurul care mai poate salva Omenirea.

THE END
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:55.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells