Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Mar 2004, 21:50   #121
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
Originally Posted by marcu:
Faci glume mortale, Crydead. Vad ca nu te tzine pixul nici pentru un amarat schimb de replici, iar tu te "recomanzi" foarte grozav. Scuipi imprashtiat ca o maimutza lovita de oftica. Eshti un fel de Vadim Tudor pe Cinemagia, vershi caldari de laturi peste oricine te deranjeaza shi nu te admira... Atentzie, te pandeshte paranoia! Mi-e mila de tine...

Fac. Si iti dau peste bot cu fiecare replica, boule anubis. Ai inghitit pe nemestecate niste carti fara poze si acum, ca ai terminat scoala, a venit vremea sa scoti si tu ceva din tine. Si n-ai ce spune, totul e suptire ca foaia de tigara. D-aia de fiecare data cand dau peste tine pe forum vars toate spurcaciunile nebagate-n alte piese.

--------------------------
Viitorul suna ocupat.
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2004, 21:53   #122
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690


crydead... Cheloo rules! 8)
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Mar 2004, 22:27   #123
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by marcu:
Lectura placuta shi folositoare, dragul meu elev.

Unchiule nevizitat de muza, mai bine citesc in urina decit sa imi stric ochii pe citatele tale luate cu japca din jurnalu-ti intim in care, alaturi de doua frunze de iarba-dracului si una de iarba-fiarelor, mai ai si doua poze cu Dolly Paton. Nu te-a invatat Marquez in 'Dragostea in vremea holerei' ca este o vreme cind voi, barbatii trecuti, ar trebui sa va prabusiti prin parcuri la bratele soatelor voastre ofilite? Au nu te-au invatat Beckett si Salinger ca intoarcerea cu spatele catre lume si alienarea sint o solutie? Ar trebui sa urmezi sfaturile lor, zeci de pagini de sfaturi. Cum zice cintecu': "vreau sa mor inainte sa devin inutil/ un bunic pervers in baston si senil". Tare mi-e teama ca termenu' tau de garantie e expirat.

PS: Grafia moderna are neobrazarea sa admita ca forma corecta "asadar" si nu "asha dar". In rest, poti sa continui cu osculum obscenum.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2004, 00:32   #124
marcu
Veteran
 
marcu
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 288
Copii indaratnici, crydead si ambra, nu ma ating deloc scarnaviile pe care le revarsati aici cu - credetzi voi - multa inspiratzie. Confirmatzi diagnosticul pe care vi l-am pus. Voi publica "lucrarile" cu numele voastre adevarate, dar nu la rubrica "estetica uratului". Va fi o surpiza shi pentru moderatorii de la Cinemagia, care uita sa mai dea cu un dezinfectant pe aici. Shi nu iutatzi, vetzi primi shi un bon, pentru ca eu platesc orice munca.
__________________
"Literatura(poezia) si filmul constituie cea mai convingatoare dovada ca pentru noi viata si moartea nu-s suficiente" (Fernando Pessoa)
marcu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Mar 2004, 04:35   #125
12someonsuper35
Junior
 
12someonsuper35
 
Join Date: Jun 2003
Location: Zidozamborino
Posts: 37
Ce vrea EL de la tine ?

Sã stie cã nu îti poate face rãu tie sau copilului - nu este nici un pericol, copilul este bine protejat de lichidul amniotic si de muschii uterini... dacã nu este o situatie specialã în care medicul ti-a interzis sã faci dragoste, nimic nu-l împiedicã !
__________________
si-uite asa bhei...
12someonsuper35 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Apr 2004, 15:29   #126
scholtes
Novice
 
scholtes
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1
imi e foarte greu sa inteleg... paradoxuri umblatoare la tot pasul. cum toate drumurile alea pe care ar fi trebuit sa ni le deschida toata literatura asta asumata duc exact pe site-ul asta? doar aici?
si ...gata? poate ca nu suntem solicitati indeajuns....inafara locului astuia dobandit cu greu in care -in sfarsit!- putem si noi sa ......
nu-i nimic...asa s-a intamplat cu noi tot timpul de-a lungul lui. intai mimesisul si apoi....... ...... ..... ....... ........ ....... ....... ....... ..... .......
.................................................. .................................................. .... .................................................. ......................................
?
scholtes is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 12:12   #127
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Aceasta scrisoare deschisa am primit-o astazi pe mail:

Scrisoare deschisa

"Aceasta scrisoare vine in contextul in care industria romaneasca de film functioneaza artificial, fara a tine cont de regulile actuale ale industriei cinematografice internationale, reusind astfel sa ignore total publicul, atat prin subiectele filmelor produse cat si prin lipsa totala de promovare a acestora. Nu e de mirare ca filmele romanesti lansate in acest an au avut in medie 250 de spectatori inainte de a intra in arhiva.

Tot in acest context filme de scurt-metraj facute de studenti si prospat absolventi ai facultatiilor de film se bucura de recunoastere internationala strangand premii la festivale internationale de prestigiu dar, cu toate acestea, publicul romanesc nu se poate bucura de ele datorita lipsei acestora din cinematografe. Deasemenea filmele romanesti vechi difuzate de televiziuni se bucura de o audienta ce o depaseste pe cea a filmelor americane. Unii ar spune ca publicul este nostalgic, noi credem ca publicul vrea sa vada film romanesc dar ii lipseste o oferta de calitate.

Astfel, tinand cont de cerere, am inceput pe 25.06. 2003 campania de strangere de fonduri pentru un altfel de film. Project W poate fi considerat un “spot comercial” care incearca sa creeze un curent de opinie favorabil unei noi cinematografii, prin schimbarea perceptiei publicului si a celor implicati direct in aceasta industrie; un film care, chiar daca nu va strange bani din vanzarea biletelor (fiind distribuit gratuit in cinematografe inaintea filmelor de lung-metraj), este gandit tinand cont de toate ingredientele ce transforma un film intr-un film cu succes la public.

Azi, cand un minut de reclama costa in medie 100 000 mii euro, Project W are nevoie de fonduri cat pentru trei minute de reclama pentru a deveni un film. Un film prin care propunem o noua abordare a sistemului de productie cinematografica, tinand cont de dorinta si nevoia publicului - de la alegerea actorilor pana la bugetul ce ne permite sa construim in jurul acestora o poveste folosind limbaj cinematografic modern, de la subiectul filmului pana la campania de promovare a acestuia.

De la inceputul campaniei pana in prezent proiectul a atras reactii pozitive, site-ul nostru, www.projectw.ro a fost vizitat de peste 55 000 mii de oameni, Project W a devenit un curent de opinie, sustinut de peste 150 de personalitati si 250 de corporatii din toate domeniile si se bucura de sprijinul a 14 parteneri media.

Este important sa anuntam ca s-au strans 67% din fondurile necesare productiei prin atragerea de investitori ce vor oferi acest film spectatorilor. Project W va putea fi vazut in fata filmelor in cinematografe, in paralel participand la festivaluri internationale iar ulterior va fi difuzat de televiziuni pentru ca in final sa intre in sistemul video pe suport VHS si DVD. In toata aceasta perioada filmul si implicit investitorii vor beneficia de o campanie de promovare activa.

Cum orice proiect are un termen limita, avem de gand sa facem public rezultatul campaniei de strangere de fonduri, oricare va fi acesta, la un an de la lansarea proiectului, pe data de 26.06.2004.

Aceasta scrisoare este adresata celor ce isi doresc sa vada pe ecrane filme concepute pentru public si nu din dorinta de a bifa existenta filmului romanesc, oricare ar fi compromisurile.

Aceasta scrisoare este un apel catre colegii nostri cineasti de a lasa la o parte sperantele puse intr-un sistem care nu functioneaza si de a participa activ la cautarea unor solutii pentru redresarea filmului romanesc

Aceasta scrisoare este un apel catre oamenii din mass-media, care prin implicarea activa in “subiectul” cinematografiei romanesti pot grabi evolutia acesteia.

Aceasta scrisoare este un apel adresat oamenilor din publicitate, care cunosc foarte bine importanta consumatorului in sistemul “cerere-oferta” specific economiei de piata de a-si indrepta atentia spre beneficiile nascute din redresarea industriei romanesti de film.

Aceasta scrisoare este un apel catre toti cei care pot face acest film posibil, prin implicarea directa sau indirecta pe perioada celor aprox. 30 de zile ramase pana la conferinta de presa care va anunta succesul sau insuccesul acestui proiect."

Putem face acest film numai impreuna!
Echipa Project W"
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jun 2004, 00:58   #128
lavinutza
Novice
 
lavinutza
 
Join Date: Jun 2004
Location: bacau
Posts: 3
da-ti-mi un sfat!

Vreau sa fac un film dar nu am fonduri. Bineinteles ca nu stiu de unde sa fac rost de bani pentru asta. Aveti ceva sfaturi?
__________________
Orice are o legenda este al nostru. Castigati prin castigul altora si pierdeti...
lavinutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 11:08   #129
dan-marius
Junior
 
dan-marius
 
Join Date: Mar 2004
Location: Romania, Terra
Posts: 43
intra in politica, acolo se fura in prostie... poate reusesti si tu sa pui mina pe o bucatica suficient de mare pentru un film.
__________________
"Cu capãtul arcurilor, trecînd,
rãzboinicii
mîngîie roua..."

Yosa Buson (1715-1783)
dan-marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 11:59   #130
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Re: da-ti-mi un sfat!

Originally Posted by lavinutza:
Vreau sa fac un film dar nu am fonduri. Bineinteles ca nu stiu de unde sa fac rost de bani pentru asta. Aveti ceva sfaturi?
CE fel de film? Ai scenariu gata?? Poate te ajut...
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 12:08   #131
dan-marius
Junior
 
dan-marius
 
Join Date: Mar 2004
Location: Romania, Terra
Posts: 43
Re: da-ti-mi un sfat!

Originally Posted by Jay:
Originally Posted by lavinutza:
Vreau sa fac un film dar nu am fonduri. Bineinteles ca nu stiu de unde sa fac rost de bani pentru asta. Aveti ceva sfaturi?
CE fel de film? Ai scenariu gata?? Poate te ajut...

Cum?
__________________
"Cu capãtul arcurilor, trecînd,
rãzboinicii
mîngîie roua..."

Yosa Buson (1715-1783)
dan-marius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 14:38   #132
Jay
The Space Cowboy
 
Jay
 
Join Date: Mar 2004
Location: Interstella
Posts: 1,663
Send a message via Yahoo to Jay
Re: da-ti-mi un sfat!

Originally Posted by dan-marius:
Originally Posted by Jay:
Originally Posted by lavinutza:
Vreau sa fac un film dar nu am fonduri. Bineinteles ca nu stiu de unde sa fac rost de bani pentru asta. Aveti ceva sfaturi?
CE fel de film? Ai scenariu gata?? Poate te ajut...

Cum?

Asta numai eu stiu... Si poate lavinutza va sti. Ce, vrei sa faci si tu un film??
__________________
"I'm gonna kill you untill you die from it"
Jay is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2004, 17:41   #133
stelutz
Novice
 
stelutz
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 5
Originally Posted by emanuel:
Este important sa anuntam ca s-au strans 67% din fondurile necesare productiei prin atragerea de investitori ce vor oferi acest film spectatorilor. Project W va putea fi vazut in fata filmelor in cinematografe, in paralel participand la festivaluri internationale iar ulterior va fi difuzat de televiziuni pentru ca in final sa intre in sistemul video pe suport VHS si DVD. In toata aceasta perioada filmul si implicit investitorii vor beneficia de o campanie de promovare activa.

Cum orice proiect are un termen limita, avem de gand sa facem public rezultatul campaniei de strangere de fonduri, oricare va fi acesta, la un an de la lansarea proiectului, pe data de 26.06.2004.

[/i]


este de-a dreptul fantastic cum se ambitioneaza unii sa se pise contra vantului doar pentru ca li se pare "occidental" :sick:

numai gogosi
__________________
freedom's just another word for "nothing left to lose" kenny rogers
stelutz is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Jun 2004, 22:04   #134
lavinutza
Novice
 
lavinutza
 
Join Date: Jun 2004
Location: bacau
Posts: 3
Vreau sa fac ceva bazat pe o legenda a tarii noastre. Pur si simplu va fi ceva filmat pentru oameni care sunt in stare sa suporte problemele societatii zilelor noastre. Scenariul este gata si avem si actori. Daca intr-adevar esti interesat email me!
__________________
Orice are o legenda este al nostru. Castigati prin castigul altora si pierdeti...
lavinutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2004, 01:55   #135
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
suna destul de ciudat combinatia "legenda" cu "problemele societatii zilelor noastre". adica e ceva quasi-fantastic-quasi-realist?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jun 2004, 23:25   #136
lavinutza
Novice
 
lavinutza
 
Join Date: Jun 2004
Location: bacau
Posts: 3
total realist. e destul de interesant dar dak o ducem asa nu o sa facem mare branza...
__________________
Orice are o legenda este al nostru. Castigati prin castigul altora si pierdeti...
lavinutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 10:51   #137
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
judecand dupa parerile voastre vad ca aici functioneaza zicala: "daca doi iti zic ca esiti beat, atunci du-te si culca-te" (sau cum e de fapt, oricum se intelege ce am vrut sa spun)? adica echipa project w ar trebui sa lase balta tot ce au muncit un an de zile, doar pt ca majoritatii nu i se pare realizabil filmul? LASILOR!!! acesta ar fi raspunsul la intrebarea: de ce se afla filmul romanesc in c***t? pt ca cineastii nu au pic de C****=sange in vine! daca tinerii intreprinzatori nu sunt sprijuinit macar moral, daca nu si financiar, atunci cum credeti ca se vor face si la noi filme, macar ok, daca nu excelente, in viitorul apropiat? filme la care sa nu iti fie sila sa te duci(ambasador, caut patrie)sau pe care sa le lauzi, doar pt ca nu vorbesc despre comunisti?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 13:22   #138
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
si tu crezi k miile de parai investitzi intr-un flow-motion de-an ****, intr-un scenarel de trei parale, vor salva cinematografia romaneask?
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 14:00   #139
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by capitain:
LASILOR!!! acesta ar fi raspunsul la intrebarea: de ce se afla filmul romanesc in c***t? pt ca cineastii nu au pic de C****=sange in vine! daca tinerii intreprinzatori nu sunt sprijuinit macar moral, daca nu si financiar, atunci cum credeti ca se vor face si la noi filme, macar ok, daca nu excelente, in viitorul apropiat?

Ce spui tu, straine? Ca lumea ar trebui sa aplaude un proiect al unui regizor caruia i-a fost lene sa ii ceara bani lu' ta-su sa isi faca filmele? ca lumea sa dea bani sa ii faca unui regizor un demo cu care sa mearga apoi la finantatori dupa cersit, sa arate ca, uite, frate, pot sa fac si lung metraje de genu' asta? Cu un film in care plotul consta in hai sa adunam costume, sa punem niste personaje in ele, sa ne facem ca jefuim o banca, si sa va pacalim depunindu-ne banii in ea? Gimme a break! Un film ca asta nu trebuie sa existe.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2004, 14:37   #140
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
somehow u're right! insa, aici apar mai multe probleme:
1. ce alt proiect romanesc de film imi/ne mai poti da exemplu care sa se ridice cat de cat la "standarde" europene/vestice?
2. daca tatal tau ar avea posibilitatea sa sprijine un asemenea proiect, nu crezi totusi ca ar sprijini ideea sa nu ii dea el?
3. si ce daca scenariul nu prea are substanta/profunzime, si e pur vizual?what's wrong with that?
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 03:30.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells