Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 22 Mar 2005, 12:41   #1661
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
Pubic Display of Affection (2005, r. Matei-Alexandru Mocanu a.k.a. Ambra Blu) - 9/10 - Debut regizoral impresionant, si mai impresionant ca e facut in Romania! Imagine foarte buna, incadrari ca lumea, soundtrack 10/10, actorii... pur si simplu nu prea suna bine replicile in romana, dar a facut super bine ca i-a lasat sa vorbeasca cat mai putin. & la sfarsit de simte o lipsa, se termina cam sec, o scena cu o plecare ceva, dadea bine dar din cate am inteles exista scena dar a trebuit sa fie taiata din diferite motive.Sanse mari mari la TIFF as zice.

bah, tot ce pot sa spun este ca ma faci sa rad, pe bune ! :lol: se apropie de analiza lui flo din ACEL film al anului trecut, legata de nunta nurorii sale.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 12:56   #1662
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
the phantom of the opera - cam plicticoasa aceasta noua fantoma de la opereta. abunda in kitsch (insa trebuie sa ma intreb - voit sau nu ? - probabil si una, si alta), suficient kitsch ca sa ne extazieze ca 'moulin rouge' (unde kitsch-ul era EVIDENT voit). emmy rossum arata trasnet, insa gerald butler este depasit de situatie... muzica multa, prea multa si in general 'oubliabila', deci tocmai de aceea MAI obositor. decorurile arata foarte 'cool', desi, repet, trebuie sa ne intrebam in legatura cu dorinta asta total 'non-schumacher-easca' de a ne fura/scoate ochii prin grandoare. nu-i un pic prea mult ? caci, din punct de vedere stilistic, singura scena memorabila ramane lupta din cimitir, dintre 'fantasmicul' butler si rivalul sau.

si mai are o serie de gafe impardonabile.

succesul in randul publicului feminin adolescentin garantat.

6.5/10
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 13:33   #1663
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
La dolce vita - 9/10: sweeeeet... Am cam motait pe unele parti, dar ma rog... Un film frumos, care nu are darul sa ma lipeasca de ecran...

Umberto D. - 9(si ceva)/10: Oricat de 'ridicol' poate parea un batran care se agata de un biet caine mai degraba decat de propria-i viata, filmul asta spune ceva! Nu e deloc fals, desi e imbibat de un dulce tragism.
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 14:36   #1664
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
"Va, vis et deviens", ultimul film al lui Radu Mihaileanu. Ce dezamagire!! Dupa surprinzatorul "train de vie", filmul asta este incredibil de infantil. Ai impresia ca Mihaileanu si-a pirdut mintile. Ori a fost foarte impresionat de situatia evreilor din Etiopia si nu a mai fost in stare sa redea emotia resimtita pe ecran, ori in filmele precedente a avut o sclipire de geniu care s-a risipit, ori nu mai inteleg... In orice caz, de data asta se face vinovat de lipsa de umor, de patetism, de melodramatism ieftin, de amatorism chiar.
Singurul motiv pentru acre nu regret ca am dat banii pe bilet a fost prezenta lui Mihaileanu in sala, discursul si discutiile la care a participat dupa film. A dat dovada de mai mult umor decat in film.
klein is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 15:11   #1665
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
si pt relash in good company 7/10, (nu l-am gasit asa de prost cum l-a vazut gandalf.hollywood crap but nice crap)
zi-mi ce ti s-a parut "nice" in afara de superba Scarlett ?
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 19:58   #1666
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
amice. nu sunt critic, nu vreau sa fiu critic, si tot asa, asa ca nu am nici o tangentza cu analizele detaliate.
in good company mi s-a parut pe ansamblu enjoyable, la fel cum am zis despre alt film criticat pe aici flight of the pheonix. asta nu inseamna ca nu exista clisee, replici corny, intorsaturi naspa si in general faze penale, tipice filmelor de duzina, dar pt un relash, cum am zis mai sus, mi s-a parut ok. scarlett no comment evident, dar de ce nu si topher grace, care a lucrat bine pe unele scene, cum ar fi cea cu "are u all psyched?". totusi e o comedie la baza. loosen up.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 20:08   #1667
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
totusi e o comedie la baza. loosen up.
i tried to but i couldn't ... i found myself bored and i have no time for "bored" ... it's too much of a waste of time.
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 20:12   #1668
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
da, aici cu timpul pierdut e corect. filmul e de vazut daca lumea vrea ceva usor, pt digestie. daq se cauta chestii, chiar si comerciale, mai tari, dupa vizionarea carora sa ramai cu ceva worthwhile, se gasesc in alta parte.
hai k am luat-o off topic.

na, home alone 2. fara rating.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 20:19   #1669
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
na, home alone 2. fara rating.
de ce fara rating ? a fost bun filmul. t'was a lot more funny than In Good Company

Fight Club 10/10 e putin ? se cere mai mult... Bingo!
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 20:27   #1670
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
lol. facem ce facem si continuam
fara rating pt ca am crescut cu home alone, il vedeam pe vhs de vreo 2-3 ori pe zi si nu pot sa dau un rating obiectiv. de aia. cand un film e prost, stai linistit ca il ard la nota. 8)
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 21:05   #1671
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Saints and soldiers 10/10
imi plac in general filmele astea de razboi. asta in pm...mi-a placut.
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 21:17   #1672
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
(nu) Imi place usurinta cu care dati 10/10. Asta inseamna ca perfect filmul, in pm....
BeNnY is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 21:29   #1673
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Man on fire 8.5/10 misto filmul.m-a impresionat mult si prin muzica mi-a adus aminte de gladiatorul.
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 22 Mar 2005, 23:37   #1674
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by BeNnY:
(nu) Imi place usurinta cu care dati 10/10. Asta inseamna ca perfect filmul, in pm....

exprimandu-ne pe un forum de care suntem din ce in ce mai atasati sentimental si unde ne simtit din ce in ce mai mult ca o 'familie', nimeni nu o sa se supere ca ne permitem sa fim mai subiectivi, nu ? eu dau 10 destul de usor, nu doar din indulgenta, dar si din lejeritate...

subliniez pe forum.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 01:38   #1675
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by notorious:
Originally Posted by BeNnY:
(nu) Imi place usurinta cu care dati 10/10. Asta inseamna ca perfect filmul, in pm....

exprimandu-ne pe un forum de care suntem din ce in ce mai atasati sentimental si unde ne simtit din ce in ce mai mult ca o 'familie', nimeni nu o sa se supere ca ne permitem sa fim mai subiectivi, nu ? eu dau 10 destul de usor, nu doar din indulgenta, dar si din lejeritate...

subliniez pe forum.

notorious, fara supare, ai produs o "explicatie" jenanta.
eu cred ca e o lipsa de respect pt film si pt cinefilii de aici notele mari pe care le arunci (le aruncati). iar spiritul familiar, poate prea familiar uneori - vazi ragaielile animalice din timpul scandalurilor - nu justifica deloc acesta abandonare a exigentei (eram sa scriu: a bunului-simt).
incearca intotdeauna sa fii cel adevarat, pentru ca unii ar putea crede ca "glumesti" si in cronicele tale de film.
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 07:55   #1676
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by notorious:
exprimandu-ne pe un forum de care suntem din ce in ce mai atasati sentimental si unde ne simtit din ce in ce mai mult ca o 'familie'
Daaaaa ! O familie mare si fericita unde ne avem ca fratii de ne mancam ... talentul. Adevarul ca in ultimul timp ma simt foarte apropiat de antevorbitorul meu, mai ca vreau sa-l fac sa scape sapunul la dush (nu pentru mine).
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 09:08   #1677
tailgunner
Guru
 
tailgunner
 
Join Date: Jan 2005
Location: lunar park
Posts: 325
Napoleon Dynamite (7/10) sau micul infern american. Depresiv, pe alocuri amatoristic, & still it packs a punch
__________________
You can't give horse tranquilizer to a midget.
tailgunner is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 09:50   #1678
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by tailgunner:
Napoleon Dynamite (7/10) sau micul infern american. Depresiv, pe alocuri amatoristic, & still it packs a punch
Nu stiam ca mai sint americani care intra pe net prin dial-up. Iar digitalul ala pe care e tras nu spune mare lucru. Totusi, figura fratelui lui Napoleon si bunica motorista in desert comit destule momente rizibile.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 10:32   #1679
WraIth
WitchKing of Angmar
 
WraIth
 
Join Date: Feb 2004
Location: little redneck town
Posts: 1,275
Send a message via Yahoo to WraIth
Originally Posted by BeNnY:
(nu) Imi place usurinta cu care dati 10/10. Asta inseamna ca perfect filmul, in pm....

mda.cand ma sa ma fac critic de film am sa-ti spun.meanwhile daca imi palce pot sa ii dau shi 11/10 in pm

vezi sa nu dai shi tu mai mult de 9 k?tot faceti atata fuss.ai vazut macar filmul?! :sleep:
__________________
High life inseamna sa stai o viatza high
WraIth is offline   sendpm.gif
Old 23 Mar 2005, 11:55   #1680
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by nume:
mai ca vreau sa-l fac sa scape sapunul la dush (nu pentru mine).

A T E N T I E T R O L L !

glumeam.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 23:24.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells