Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 08 Dec 2009, 22:26   #1661
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"One Flew Over The Cuckoo's Nest", rewatched - da, va ramane mereu unul dintre preferatele mele.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Dec 2009, 23:33   #1662
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
The Producers - Asteptam multe de la el, dar m-a cam lasat rece. A scos doar cateva zambete de la mine, nici macar un ras decent si chiar aveam chef sa vad o comedie. Poate genul asta de umor reprezenta altceva atunci cand a fost facut si inainte sa fi aparut inca zeci de filme de genul, dar pentru mine e mai putin important aspectul asta. Pur si simplu filmul nu mi-a oferit nimic, ci doar multe glume simple, unele cu "overacting" din partea lui Gene Wilder pe care eu nu le mai apreciez cam de la varsta de 13-14 ani, si foarte multe momente previzibile. Poate pentru unii are efect acest tip de comedie, de fapt sigur are ca e destul de apreciat filmul, dar e departe de gusturile mele.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 08:41   #1663
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Plein Soleil (1960)

Am citit si cartea Patriciei Highsmith si am văzut şi ecranizarea lui Minghella. Plein Soleil il are pe un foarte tinar Delon in rolul lui Tom Ripley insa acesta nu reuşeşte (cu toate close-up-urile lui Rene Clement) să intre la fel de bine in pielea personajului cum a făcut-o Matt Damon. Nu emană aceeaşi imprevizibilitate ori acel aer de fucked up guy afişat de Damon. Rămîne însă un film interesant iar în ceea ce priveşte partea feminină o prefer pe Marie Laforet lui Gwyneth any day of the week...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 10:28   #1664
HATER
Junior
 
HATER
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 65
The bucket list..

dragutz filmul.. iash da un 7.5 !!!
HATER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 14:52   #1665
moltisanti88
Guru
 
moltisanti88
 
Join Date: Nov 2008
Location: Bucuresti
Posts: 360
Night of the Demon 1957.

M-am hotarat sa vad acest film dupa ce am ascultat albumul "Lex Talionis" de Sol Invictus. Una dintre piese, Black Easter, are in inceput un fragment genial din acest film. L-am cautat si apoi am fost convins de descrierea plotului sa il urmaresc in intregime. E un film excelent, unul dintre cele mai bune filme horor pe care le-am vazut. Chestia geniala la el este ca nu e doar inspaimantator ci si te provoaca sa gandesti si sa-ti spui intrebari. Mi-a placut foarte mult, deoarece corespunde si cu interesele mele generale, poate nu e pentru oricine, dar cu siguranta il recomand tuturor celor care nu l-au vazut.
moltisanti88 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 20:47   #1666
Judex
Banned
 
Judex
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 5,986
Tocmai vazut 27 Dresses pe HBO. Deconectant, haios, but so fucking chickwritten.
Noroc cu Katherine Heigl. De fapt datorita ei m-am uitat la film, o am si pe-un desktop wallpaper de cateva luni.
Judex is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Dec 2009, 21:43   #1667
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
M-am uitat la Tube Tales, o adunatura de noua shorturi care au in comun metroul londonez. Cel mai reusit mi s-a parut My Father the Liar a lui Bob Hoskins. Au mai fost vreo doua-trei foarte amuzante, dar si unul care nu mi-a placut deloc deloc. Asta care nu mi-a placut era si ultimul si cel mai lung dintre toate. Mi-a pierit de tot entuziasmul care mi-l dadusera celelalte.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2009, 07:50   #1668
hellsteed
Cavaler de Veste Buna
 
hellsteed
 
Join Date: Jan 2007
Location: Nicosia
Posts: 1,251
The Hour of the Wolf... apasator... imi vine ideea ca poate in curand vom vedea un remake al acestui gothic horror... (dupa.. slideshow from the making off si intervi cu Liv si Bergman (urechile lui Bergman m-au impresionat, poate de aia si majoritatea pozelor lui sunt din profil )
__________________
Nu conteaza rezultatul cat ideea in sine
hellsteed is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2009, 20:08   #1669
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Politist, adj." - Ideea filmului mi s-a parut originala, o frumoasa lectie de profesionalism. Hehe, mi-a placut! Il notez cu 9 .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2009, 11:51   #1670
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
It Happened One Night (1934)

regia: Frank Capra
cu: Clark Gable, Claudette Colbert
premii: Oscar pt Cel mai bun film (1935)



Primul mare film al lui Capra a stabilit standardul pt o pleiada de screenstory-uri viitoare centrate pe povestea romantica dintre baiatul sarac dar istet si fata bogata si rebela. Metafora "caderii zidurilor Ierihonului" a devenit emblematica, fiind materializarea perfecta a relatiilor intre caste sociale si temperamentale.

nota: 10 / 10 (esential)
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 10:54   #1671
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"Ho, ho, ho!" - Aaaa, genu' asta de filme pur si simplu nu ma prind. Needless to say anything else. Il notez cu 6 .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 13:01   #1672
miercuri
Guru
 
miercuri
 
Join Date: Jan 2008
Location: internetz
Posts: 2,063
Originally Posted by bremen1980:
'' Vanya on 42nd Street '(' ''Unchiul Vania'' )-1994-regizat de Louis Malle vazut la ...........DDTV .Butonam aseara telecomanda si brusc apare pe ecran Julianne Moore .Ce sa vezi ,era adaptarea facuta de Malle dupa celebra piesa scrisa de Cehov. Bun film , merci domnul DD desi nu stiu daca filmul era cumparat in mod legal sau torrentat -8/10
Uai!!! La DDTV O_O nici nu cred ca mai prind DDTV.
eu vreau sa vad filmul asta de nu stiu cand si n-am reusit niciodata sa dau de el.
miercuri is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 22:19   #1673
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
"A fost sau n-a fost" - Super! S-a simtit cu adevarat o mica atingere de-a lui Caragiale. Il notez cu 9 !

"(500) Days of Summer" - a fost dragut. Un 8.

"Moon" - Haha, un SF reusit! Clasic, mi-a placut. A fost tare dragut robotelu' care purta vocea lui Kevin Spacey. Pe asta il notez cu 8,5.
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Dec 2009, 22:43   #1674
tibzone
Junior
 
tibzone
 
Join Date: Mar 2008
Location: Ploiesti
Posts: 59
Send a message via Yahoo to tibzone
Pandorum
Year : 2009
Genre : Horror | Sci-Fi | Thriller
My : 9.0
tibzone is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 11:02   #1675
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Ronin :1998 in regia lui John Frankenheimer cu Robert DeNiro,Jean Reno si Sean Bean
Film haotic si imprecis.Nu stiu ce vrea si nici nu stii ce urmaresti pana la urma.Exagerat de sarac in detalii pentru un thriller cu DeNiro mediocru si un plus pt Jean Reno.Nota?
5 spre 6.

Matchstick Men : 2001 in regia lui Ridley Scott cu Nicolas Cage,Sam Rockwell si Alison Lohman.
Film ciudat,dar misto si croit pe calapodul lui Scott.O comedie despre un escroc escrocat cu un umor sufocant si cu un Nicolas Cage de zile mari.Nota 8.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 11:15   #1676
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Din Ronin am ramas cu scena urmaririi cu masinile prin tot Parisul + Stellan Skarsgard care mi-a placut in (aproape) toate filmele in care l-am vazut. DeNiro nu-i chiar mediocru, are el si dude mai amare...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 12:49   #1677
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Fight Club (2000) Ciudat, desi sunt vreo 7 ani de cand am vazut filmu' inca mai imi aduceam aminte unele replici. Brad Pitt intr-o zi mare.

Blood and Bone (2009) Desi nu-l stiam prea bine pe Michael Jai White, trebuie sa recunosc ca a facut un rol bun. Scenariul nu este cel mai bun, replicile nu-s stralucite, dar luptele corp la corp sunt printre cele mai bune. Ideea este destul de fumata, este genul de film in care iti dai seama din primele minute cum va decurge!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 16:02   #1678
coffeemuffin
Novice
 
coffeemuffin
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 6
Taken aka Teroare in Paris
Ii dau 9. E genul de film care te tine cu ochii in televizor si sa nu-ti mai doresti sa pleci din fata lui. Au fost, totusi, niste chestii care nu mi-au placut. Dar, per total, mi-a placut.
coffeemuffin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 17:25   #1679
Rapture
Guru
 
Rapture
 
Join Date: Jun 2009
Location: Bacau
Posts: 973
Send a message via Yahoo to Rapture
Mie tot mi-e mila de Liam Neeson; a fost transformat intr-o masinarie de ucis oameni, a fost persiflat . Dar desigur, prezenta lui m-a incantat foarte mult .
Rapture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Dec 2009, 18:11   #1680
Catt
Novice
 
Catt
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 20
The Unforgiven - Necruţătorul (1992)

Film în care vorbăria fără rost şi fond este esenţială. Este un film molâu, plictisitor. De fapt nu are nicio acţiune. The unforgiven nu este un western, este doar un film călare...
Catt is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 16:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells