Go Back   Cinemagia Forum > Cinemagia Interactiv > Oscar

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Feb 2011, 01:15   #161
Moody
Veteran
 
Moody
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 282
Personal consider ca merita Colin din plin Oscarul anul asta asa ca daca o sa castige o sa castige pe merit nu deoarece "e overdue" sau ca Jeff Bridges a luat anul trecut. Acum sa fim seriosi rolul din True Grit al lui Jeff Bridges nu este chiar deosebit, nu este aproape deloc provocator, chiar daca Jeff Bridges este un actor excelent, anul acesta nu merita sa castige datorita rolului. James Franco nu a facut chiar un rol asa bun, putea sa scoata mai mult dintr-o asemenea situatie, eu chiar am fost dezamagit si cred ca un alt actor ar fi facut un rol mult mai bun. Jesse Eisenberg a facut un rol foarte bun si a fost oarecum dificil sa vorbesti atat de repede, insa pana acum a jucat cam aceleasi tip de roluri, specifice lui, nu a fost provocat cu adevarat. De Javier Bardem nu pot sa zic nimic deoarece nu am vazut "Biutiful". Asa ca de ce nu ar merita sa castige Colin Firth?
Moody is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 18:49   #162
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Ce înseamnă că merită? A avut o prestație bună și cum e mai familiar cu membrii academiei va lua premiul în fața lui Jesse sau James. Îl va lua pentru că așa se acordă aceste premii.
Fiecare poate avea o părere, cum eu sunt în tabăra lui Jesse, tot nu schimbă nimic. Iar rolul lui Bridges nu e cu nimic mai prejos decât cel al lui Wayne pentru care a luat premiul în fața lui Hoffman pentru Midnight Cowboy , deci putea lua liniștit premiul cu acea performanță, doar că nu în condițiile actuale.

Despre cei cu discursurile lungi ca Bale sau Pacino la Globuri ori Boham Carter la BAFTA nu pot să spun decât că sunt niște nesimțiți. Adică fiecare știe clar că trebuie să se încadreze într-un anumit timp, dar pentru că sunt vedete sunt lăsați să vorbească cât vor, nesimțire curată. Iar cine vine după trebuie neapărat să se încadreze în timp că altfel îi întrerup.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 21:11   #163
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by sergiuseling:


Despre cei cu discursurile lungi ca Bale sau Pacino la Globuri ori Boham Carter la BAFTA nu pot să spun decât că sunt niște nesimțiți. Adică fiecare știe clar că trebuie să se încadreze într-un anumit timp, dar pentru că sunt vedete sunt lăsați să vorbească cât vor, nesimțire curată. Iar cine vine după trebuie neapărat să se încadreze în timp că altfel îi întrerup.

Oh come on, dude!
Tocmai ca la BAFTAs n-au cronometru in fata si nu trebuie sa se incadreze intr-un anumit timp si nimeni nu ii intrerupe. Mai toti au avut discursuri lungi, dar s-au incadrat in timp, pentru ca unele premii s-au dat off-screen. E chiar enervant sa tii un discurs si sa observi cum cronometrul ala se apropie tot mai mult de 0 si sa auzi orchestra care te goneste de pe scena - te dezorienteaza si 45 de sec chiar nu sunt de ajuns pentru a spune tot ce vrei. O nesimtire mai mare mi se pare sa intre orchestra peste tine in mijlocul discursului, totusi, e un moment important pentru cariera ta. Mai bine ar taia alte porcarii, decat sa taie din timpul pentru discursuri. Si nu vad care este problema in a tine un discurs mai lung, daca intr-adevar ai ceva interesant de zis. Ai auzit-o macar pe Helena? Daca toate discursurile ar fi ca al ei, din partea mea sa tina si 3 minute fiecare si dupa cum ea insasi a spus, cine stie cand va mai avea ocazia. In TSN Jesse a fost bun, dar mai are pana la un career defining role. In schimb Colin intr-adevar este cel mai bun dintre cei 4 (didn't see JB yet). Apropo, Colin este singurul al carui nume nu are initiala J . Javier, James, Jesse, Jeff - si Colin . Totusi, mi-ar fi placut sa se inverseze rolurile si anul trecut sa-l fi luat Colin si anul asta Jeff, da' bine e si asa...daca va fi asa.

Discursul asta de la Oscaruri tine aproape 4 minute si e genial:
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=EhDmNRQgKLM" target="_blank" rel="nofollow">http://www.youtube.com/watch?v=EhDmNRQgKLM

Originally Posted by miercuri:
Originally Posted by buticut:
POATE conteaza doar in cazul in care in competitie sunt actori long overdue.
Cum ar fi Colin anul asta...


Cam da, dar macar il ia meritat, pentru un rol chiar solicitant, desi tot imi pare rau ca nu l-a luat anul trecut.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 20 Feb 2011 at 21:16.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 23:27   #164
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Tocmai că am văzut în direct pe BBC. Se ştia că trebuie să fie scurte discursurile. De fapt chiar după discursul Helenei prezentatorul a ironizat-o pe tema asta şi Tim Burton a cam strâmbat din nas. Noroc că mulţi au lipsit şi au avut timp în cele din urmă.
Cât despre tăiatul de către orchestră chiar acolo ziceam că e nesimţirea. Nu-mi aduc aminte să fi tăiat pe cineva la BAFTA, dar la globuri imediat după discursul maraton al lui Bale au tăiat-o pe Katey Sagal. Ori îi laşi pe toţi ori pe niciunul.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Feb 2011, 23:48   #165
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Da, dar nu sunt asa de exigenti ca in "alte parti" - nu e tragedie daca unii depasesc minutul. Stiu, am vazut si eu, mie nu mi s-a parut o ironie, ci doar o gluma lighthearted.

Quote:
dar la globuri imediat după discursul maraton al lui Bale au tăiat-o pe Katey Sagal. Ori îi laşi pe toţi ori pe niciunul.

Si pe Bale l-au taiat chiar la ultima parte cu De Niro, de nu se mai intelegea ce zicea.
Corect. Eu zic sa-i lase pe toti .
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2011, 13:29   #166
omserios
Veteran
 
omserios
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 186
Ar ok sa-i lase pe toti...daca n-ar zice toti exact aceleasi lucruri...sau daca chiar ar zice ceva interesant.
omserios is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Feb 2011, 20:10   #167
sergiuseling
Guru
 
sergiuseling
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 595
Acum că se apropie oscarurile îmi pun și eu predicțiile și favoriții la categoriile principale:

Cel mai bun film:
Probabil va lua The King's Speech. Favoritul meu și nu numai e:

Recunosc că nu am fost foarte entuziasmat după prima vizionare, poate am avut și prejudecăți, dar l-am revăzut în weekend și a fost o încântare, comparat cu oricare dintre celelalte filme are ceva în plus, pur și simplu e cel mai bun film din o grămadă de motive.

Regizor: va lua Hooper, favoritul meu Fincher
Cel mai bun actor, va lua Firth, favoritul meu Jesse Eisenberg.
Actriță, va lua Portman, aș vrea să ia Jennifer Lawrence.
Actor rol secundar cred că va lua Rush, eu aș vrea să ia John Hawkes
Actriță rol secundar, cred că va lua Boham Carter, eu aș vrea să ia Jacki Weaver
Scenariu original, va lua și chiar aș vrea să ia David Seiler.
Scenariu adaptat, probabil cel mai meritoriu oscar Aaron Sorkin
Cea mai bună imagine, cred că va lua Pfister și oricât mă doare să spun asta dat fiind faptul că nu mi-a plăcut aproape de loc Inception și eu cred că a avut cea mai bună imagine.
sergiuseling is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 02:14   #168
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
sunt foarte mari sanse sa avem mai multi useri care termina la egalitate pe primul loc la concurs.
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 09:56   #169
MariaMona
Crazy Mama
 
MariaMona
 
Join Date: Feb 2010
Location: Timisoara
Posts: 1,541
Originally Posted by buticut:
Chiar sunt singura persoana care s-ar bucura daca TKS ar castiga ?

Si eu m-as bucura sa castige atat filmul, cat si Colin. Mai am de vazut doar The Fighter, The Kids Are All Right si Toy Story 3, restul favoritelor le-am urmarit. Si chiar cred ca TKS e cel mai bun film. TSN nu mi s-a parut memorabil. Vad si am auzit si printre cunoscuti ca e foarte placut, dar pe mine nu ma piaptana. Nu stiu... nu mi-a transmis mare lucru. Mi se pare chiar cel mai slab pana acum dintre toate. Cine mi se pare mie ca merita sa castige:

Best picture: The King's Speech
Best actor: Colin Firth
Best actress: Natalie Portman
Best supporting actor: Geoffrey Rush
Best supporting actress: Hailee Steinfeld
Best director: TKS sau True Grit sau Black Swan

Cel mai mult mi-au placut, evident, TKS si True Grit. Urmatoarele sunt 127 hours si Black Swan, in special Natalie. Inception merita si el clar niste premii. Pe ultimul loc dintre toate ce le-am vazut e TSN. Nu stiu ce gasiti la el, sincer. Am si eu cont pe FB, inteleg pasiunea pentru calculatoare si net, dar mi se pare ca asta n-are nici o legatura cu filmul, cat de bun e. Jesse Eisenberg mi s-a parut ok, nici filmul nu pot sa spun ca e rau, iar cel mai tare m-a surprins Justin Timberlake. Dar tot nu mi se pare ca merita sa castige. Ce am votat la poll e alta poveste ca nu mi-ar strica nici mie un laptop.
__________________
"Căci nu este alta, mai frumoasă și mai de folos în toată viața omului zăbavă, decât cetitul cărților". Miron Costin
MariaMona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 13:35   #170
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Originally Posted by tank240388:
sunt foarte mari sanse sa avem mai multi useri care termina la egalitate pe primul loc la concurs.

Sper sa nu...ar fi atat de amar sa stiu ca am pierdut la tragerea la sorti.
Stefan & Gloria, nu-i asa ca eu sunt moderatorul vostru favorit ?
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 13:49   #171
tank240388
Junior
 
tank240388
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 49
ce? tragere la sorti in caz de egalitate. alt criteriu de departajare pana a se ajunge acolo nu mai e ?
tank240388 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 13:52   #172
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
La cate clone sunt e foarte probabil o sa fie persoane care o sa aiba punctaj maxim. In cazul asta nu poate exista alternativa tragerii la sorti. Poate de ar fi fost egalitate la un alt punctaj sa se fi luat categoriile dupa importanta...
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 14:31   #173
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Eu zic sa dea un laptop la toti care au punctaj maxim . M-as bucura sa am si eu un scor de 24/24, da' incerc sa nu-mi fac prea multe iluzii

Quote:
In cazul asta nu poate exista alternativa tragerii la sorti.
Pai si atunci cum facem?

Quote:
Dacă după închiderea sesiunii de predicţii vor fi participanţi care au cumulat acelaşi punctaj, câstigatorii vor fi stabiliţi prin tragere la sorţi.
ţi. </p>
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>

Last edited by buticut : 22 Feb 2011 at 14:35.
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 14:42   #174
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
...
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 14:43   #175
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by buticut:
Pai si atunci cum facem?

Sa se dea la ala care "si-a dorit mai mult victoria"
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 14:47   #176
bremen1980
Guru
 
bremen1980
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,355
Da dar vezi sa nu cada in cealalta extrema :''se pare ca ne-am dorit prea mult victoria ''
bremen1980 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 14:47   #177
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Sau sa trimita un eseu, argumentand de ce merita ei laptopul
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisión se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 15:00   #178
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Dar de maxim 10 semne. Ca altfel ne doare capu. Si pe el si pe noi. Si riscam sa ia si Oscarul pt Original Screenplay.
Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 15:11   #179
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Rock-paper-scissors?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Feb 2011, 15:42   #180
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Daca-i egalitate, moderatorii au automat intiietate. Logic. Mai ales moderatorul Cafenelei, ca acolo-i un fel de Fisie Gaza. Macar atit, dupa un an de truda, ce plm...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 09:44.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells