Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 25 Feb 2004, 16:04   #161
Leonard Pyron
Guru
 
Leonard Pyron
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 444
he, he, he...
Leonard Pyron is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 16:25   #162
coco
Junior
 
coco
 
Join Date: Dec 2003
Location: Cocotown
Posts: 72
unatc - facultatea cu care statul roman cheltueste maxim

Statul roman trimite anual in contul UNATC 1 mililard de lei pentru fiecare student de la imagine!!!
Unde se duc banii astea???
__________________
cocos
coco is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Feb 2004, 23:44   #163
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by dead:
In ce constau cursurile astea de pregatire?
Se repeta de la an la an? Ce ma intereaseaza in mod deosebit este daca as putea sa fac rost de cursurile respective, chiar daca nu particip la ele.

ele se repeta oarecum dar nu prea ai cum sa faci rost de ele pt ca sunt mai mult niste exercitii asemanatoare probelor din examen...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Feb 2004, 18:39   #164
sparky
Novice
 
sparky
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 13
-ul cu pricina

o scoala care mareste numarul de locuri doar ca sa primeasca bani mai multi din partea statului (degeaba) fara sa se gandeasca ( si hai sa iau ca exemplu sectia de actorie ) ca o clasa in care sunt 50 de oameni ( si asta poate fara locurile cu plata ca nu le mai ajunge ) care se pregatesc sa invete cum e cu actoria- nu va da randament niciodata pentru ca un student nu va apuca sa lucreze decat de cateva ori pe an si-atunci cum sa pregatesti tineri potentiali actori si cum sa infloreasca materia prima a cinematografiei manca-ti-as??
as fi vrut sa mai scriu ceva?
ah da .. atf-uatc-unatc -in curand si in rate
__________________
bamse mai lua o gura din mierea puterii...
sparky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2004, 16:52   #165
alexutza
Novice
 
alexutza
 
Join Date: Mar 2004
Location: bucuresti
Posts: 2
Send a message via Yahoo to alexutza
eu am fost anul trecut la cursuri pregatitoare (sunt anul I la comunicare audiovizuala) si dintre cei care am fost la acele cursuri, toti am intrat... de fapt anul asta am fost 12 oameni pe 12 locuri la CAV (inclusiv cele cu taxa deci)... din persoanele care au intrat pe locurile cu taxa - si au renuntat evident - nici una nu fusese la cursurile pregatitoare.
__________________
listen to "tommy" with a candle burning and you will see your entire future
alexutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Mar 2004, 16:54   #166
alexutza
Novice
 
alexutza
 
Join Date: Mar 2004
Location: bucuresti
Posts: 2
Send a message via Yahoo to alexutza
Re: -ul cu pricina

Originally Posted by sparky:
o scoala care mareste numarul de locuri doar ca sa primeasca bani mai multi din partea statului (degeaba) fara sa se gandeasca ( si hai sa iau ca exemplu sectia de actorie ) ca o clasa in care sunt 50 de oameni ( si asta poate fara locurile cu plata ca nu le mai ajunge ) care se pregatesc sa invete cum e cu actoria- nu va da randament niciodata pentru ca un student nu va apuca sa lucreze decat de cateva ori pe an si-atunci cum sa pregatesti tineri potentiali actori si cum sa infloreasca materia prima a cinematografiei manca-ti-as??
as fi vrut sa mai scriu ceva?
ah da .. atf-uatc-unatc -in curand si in rate

apropo, stiai ca se platesc absentele? in euro!
__________________
listen to "tommy" with a candle burning and you will see your entire future
alexutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2004, 18:51   #167
alicee
Novice
 
alicee
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17
Sal...1.stie cineva cam care a fost concurenta anul trecut la regie teatru???2.Eu merg la cursuri de pregatire la Unatc si totul consta in discutii ,incepand de la prezentare si motivatie pana la povestire orala.Ideea e ca nu sunt niste cursuri scrise....
alicee is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Mar 2004, 08:45   #168
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Si dupa ce o sa termini facultatea asta, o sa ajungi sa faci filmulete cu eroi sfisiati psihic, sau eterna tranzitie romaneasca. Pure crap, I says.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Mar 2004, 16:26   #169
sparky
Novice
 
sparky
 
Join Date: Jul 2003
Posts: 13
si la anu' cand venim...

ideea e ca scoala aia e in cadere libera si in afara de faianta si gresia puse de curand la intrare --care dau impresia de o baie publica in care se spala creieri si bani--nu mai e nimic care sa o sustina. si pare ca nimeni nu baga de seama. se mentine o stare de inertie de care profita cei care au inteles ca (in) meseria asta se fura!
si pana nu vor lua tot studentii initiativa de a face o revolutie fara frica de a fi dati afara dintr-un loc care oricum seamana cu un maidan in care nu se joaca nimeni cu ei--in loc sa-si doreasca s-o termine de cum intra pentru ca realizeaza ca something is fishy in the air...totul va continua la fel de fara rost--si normal ca cei care vor stii sa mangaie orgoliile artistilor neinpliniti ce au ramas asistenti acolo--vor ajunge sa faca filme ce nu fac decat sa ingane ideile imbatranite ale celor ce i-au trecut clasa an de an de an.
asa ca tot inainte vrednici pionieri--fii de bravi eroi--cinste voua
iar cei care mai au vreun gand cu scoala aia de teatru si film ar trebui intai s-o darame si-apoi s-o faca...
__________________
bamse mai lua o gura din mierea puterii...
sparky is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2004, 18:50   #170
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
alexutza....pisoiule...
te pup si daca reusesti sa ma ginsti iti dau un premiu surpriza
d mare efe :wink: ct
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Mar 2004, 05:13   #171
12someonsuper35
Junior
 
12someonsuper35
 
Join Date: Jun 2003
Location: Zidozamborino
Posts: 37
beteag privea in zare...

nu e chip sa se deosebeasca musca de molusca acolo... cine nu zboara nu are aripi ??!? dar cine zboara tre sa aiba... ba...
__________________
si-uite asa bhei...
12someonsuper35 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 11:32   #172
ovidiu bufnila
Veteran
 
ovidiu bufnila
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 208
Tinerii regizori:

Tinerii regizori pot face ei o casa de filme, pot gasi bani si pot face revolutie in cinematografie. Altfel ne bocim la luna si la stele. Istoriile Mari asa se fac. Nu cu aprobare de la Augusta Oficiala ci cu nebuneala, cu insurgenta si cu risc. La caldura nu dospesc decat galagii de cabinet, pupincurism de doi lei si cenaclu de ras.
Cred ca ai fi un bun luptator.
8)


Originally Posted by horatiu:
Nu stiu cite locuri sint dedicate la regie, dar stiu ca un prieten de-al meu a intrat pe bune, fara pile, fara pregatire cu profi de acolo, etc.
Dar, pina la urma (nu o spun cu rautate) ce mare scofala sa ajungi regizor, cind esti aproape condamnat sa nu faci film (de lung-metraj) niciodata. La banii care sew baga in film in Romania si care merg exclusiv la regizori consacrati (vorba vine) ca Sergiulica, e clar ca e degeaba.
ovidiu bufnila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 13:27   #173
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Re: Tinerii regizori:

Originally Posted by ovidiu bufnila:
Tinerii regizori pot face ei o casa de filme, pot gasi bani si pot face revolutie in cinematografie. Altfel ne bocim la luna si la stele. Istoriile Mari asa se fac. Nu cu aprobare de la Augusta Oficiala ci cu nebuneala, cu insurgenta si cu risc. La caldura nu dospesc decat galagii de cabinet, pupincurism de doi lei si cenaclu de ras.
Cred ca ai fi un bun luptator.
8)


Noa, bine, de ce nu faci tu?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 14:25   #174
ovidiu bufnila
Veteran
 
ovidiu bufnila
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 208
Re: Tinerii regizori:

Alice, ce-i cu bosumflarea asta? Ceea ce am spus eu nu e o "critica" ci o dorinta, se intelege. Mi-ar placea la nebunie sa vad o miscare insurgenta a tinerilor regizori! Asta nu inseamna ca ei nu sunt talentati, ca nu stiu sa lupte si asa mai departe. Eu nu pot sa construiesc o asemenea insurgenta pentru ca nu sunt "un regizor tanar". Dar ii admir pe regizorii tineri. Sigur ca exista in lumea filmului romanesc o lentoare istorica si un spirit de casta, compromis si culise de toate felurile dar nu putem ramane in acest punkt mort si nici nu ne mai putem imbata cu apa rece dovedindu-ne paseisti, melancolici, frondisti-cu-tot-dinadinsul, etc. O insurgenta in lumea filmului ar fi de fapt o unda de aer curat care s-at putea transforma intr-o tornada. Marile schimbari in Istorie vin cu dureri, cu riscuri, cu nebuneala si penibil, cu vointa, cu mult curaj, pragmatism dar si poezie. Mai mult, nu vad aceasta schimbare ca pe o in-sarcinare a tinerei generatii cu Marele Salt al Schimbarii pentru ca ar fi constructia unui "mit" desuet.
Multumesc pentru ingaduinta.
8)


Originally Posted by Alice_Fluture:
Originally Posted by ovidiu bufnila:
Tinerii regizori pot face ei o casa de filme, pot gasi bani si pot face revolutie in cinematografie. Altfel ne bocim la luna si la stele. Istoriile Mari asa se fac. Nu cu aprobare de la Augusta Oficiala ci cu nebuneala, cu insurgenta si cu risc. La caldura nu dospesc decat galagii de cabinet, pupincurism de doi lei si cenaclu de ras.
Cred ca ai fi un bun luptator.
8)


Noa, bine, de ce nu faci tu?
ovidiu bufnila is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2004, 19:00   #175
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
Nu e imbufnare, dom'le, da' e usor sa stai pe margine si sa zici "de ce nu faceti asa?" Nu vezi ca fiecare trage jaru' pe turta lui? Aia vor sa ne rupa gura cu un proiect fabulos pentru care cer bani prin toalete, ceneceu' aproba bugetele pentru "capodoperele" colegilor lor de generatie sau pentru cei care fac compromisuri cu scenarii pe placul dinozaurilor, iar daca vrei sa faci ceva de unul sigur n-ai producator, nu-ti distribuie nimeni filmul si nu poti sa-l faci la calitatea la care vrei pt. ca nu sint bani. Tu ai idee citi bani se fura din bugetele aprobate de CNC pentru a plati spagile in dreapta si in stinga? M-am suparat ca vii tu sa dai idei si solutii, cind nici voi, scriitorii, n-o duceti prea roz. Luind exemplul ProiectW (sau Gepa de acum vreo 10 ani), crezi ca daca s-ar incerca o subscriptie publica, ar cumpara lumea actiuni la o societate de productie?
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 17:50   #176
grasonnne
Junior
 
grasonnne
 
Join Date: Mar 2004
Location: la o cafea prin fcs
Posts: 25
:evil: atunci cand vrei intr-adevar sa faci un lucru nu stai sa te gandesti de 2 ori,nu?ex:actorie(pt ca nu vreau sa ma limitez doar la teatru).ce ma enerveaza pe mine este ca se baga un fel de frica in cei care vor sa dea la unatc(ma refer in general).sunt discutii care ma enerveaza;hai sa ne dam mari ca stim si noi cu ce se mananca ciorba :lol: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ce-am scris mai sus a fost un fel de descarcare pt ca m-am certat azi cu cineva pe tema asta...scuze.
acum,ceea ce vreau eu pe bune sa stiu:as vrea sa-mi spuneti dintre voi cum decurg concret etapele de admitere.sunt foarte curios ,in mintea mea este o ceata totala. :roll:
mersi!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :wink:
__________________
dan
grasonnne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 18:54   #177
Alice_Fluture
Guru
 
Alice_Fluture
 
Join Date: Aug 2003
Location: Home is where your heart is
Posts: 545
www.unatc.ro cred...
Alice_Fluture is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2004, 22:04   #178
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
mdea, doar ca site-ul e cam prost si nu prea intelegi mare lucru de pe el. in plus, de multe ori nu se prea grabesc sa adauge noutatile. cel mai bine te deplasezi pana la unatc, urci la etajul unu(sau 2 daca vrei teatru), si te uiti pe un avizier, mai intrebi o secretara etc...(desi, secretarele alea sunt ingrozitor de enervante...)

in alta ordine de idei marele avantaj al unatc-ului este ca ai sansa sa faci filme pe pelicula(PE BANII LOR), si chiar daca nu iti pun mai nimic la dispozitie, si restul banilor il dai tu, tot e o sansa...

si daca ne gandim la celelalte universitati de profil...mai ales univ. media, pai intr-adevar unatc-ul e mama facultatilor. :lol:

a, si ca sa nu uit, ce mai merita rau de tot in facultatea aia sunt gagicile de la coregrafie(care pot fi interpelate in barul de la parter).
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 03:51   #179
12someonsuper35
Junior
 
12someonsuper35
 
Join Date: Jun 2003
Location: Zidozamborino
Posts: 37
celuloid

lucrurile ar sa se schimbe pentru ca niciodata nu raman la fel... veti fi uimiti cate de usor se schimba atunci cand se urneste ceva exact in directia in care trebuie sa se urneasca... ce scoala e aia in care propui un exercitiu, ti se spune ca e bun dar nu se face ca nu este in programa...

si cei deschisi din scoala aia si ma refer la profesori ajung pana la urma sa comenteze si atat... acolo e o cloaca...

nu o sa vina nimeni sa faca ordine acolo pentru ca nimeni nu are interes... daca e cineva care trebuie sa faca ceva atunci acela e studentul... dar trebuie sa existe luciditate, un scop comun si laudabil...

sunt multe lucruri care trebuie schimbate acolo si mentalitatea cred ca este prima... urmeaza partea organizatorica si personalul, cel putin cel tehnic e varza cu mici exeptii... profesorii sunt total nemotivati cu toate ca salariile le-au crescut binisor in ultima vreme... cu mici exeptii normal mici :lol:
__________________
si-uite asa bhei...
12someonsuper35 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Apr 2004, 15:56   #180
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Originally Posted by zizi:
a, si ca sa nu uit, ce mai merita rau de tot in facultatea aia sunt gagicile de la coregrafie(care pot fi interpelate in barul de la parter).

mai zizi mai, unatc-ul in criza si cadere libera....in ce priveste balerinele
uita`te si tu mai bine prin bufet.....sau poate ai standarde ceva mai scazute :o :o :o
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells