Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Closed Thread
 
Thread Tools Search this Thread
Old 01 Apr 2005, 13:51   #1781
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by apartamentu104:
femei "pensule" albastre


Yves Klein? In ce context?
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 15:32   #1782
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
nu stiu ce artist ceh picteaza cu ajutorul femeilor "balacite" in vopsea albastra pe melodii clasice interpretate loco de o mica orchestra( probabil de camera).
nu m-am obosit prea tare sa retin numele "super-artistului"
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 16:19   #1783
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, "Mondo Cane" a socat lumea prin anii '60, când eram eu mic. Pe mine m-a socat prin '78, când eram mai räsärit. Acum nu mä mai socheazä nici de fricä, desi recunosc - e o secventä care mi-a rämas lipitä de suflet: Rapsodia Palmelor din final, si piticul însângerat care plânge. E fictiune, se vede de la o postä (la fel ca multe alte episoade inventate de Jacopetti si Prosperi ca sä-si "rotunjeascä" povestea), da' o nimereste bine!
Oricum, din päcate, filmul contine multe tzepe, e mai degrabä comercial decât sincer, iar ca limbaj cinematografic... Scuze!
Oricum, uite-aici mai multe (are si poze!)
http://www.dvdmaniacs.net/Reviews/M-P/mondo_cane.html
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 16:24   #1784
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
aoleoo. pai inseamna ca la mine a juns o versiune trunchiata, pt ca n-am vazut multe scene ce apar in linkul asta.
filmul pe care l-am vazut eu se termina prezentand cultul avioanelor cargou. (cu "salbaticii" ce incercau sa atraga un avion pe pista lor improvizata pe varful dealului)
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 16:30   #1785
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, tu ai vazut primul "Mondo Cane". Imediat s-a fäcut si "Mondo Cane 2". La noi în arhivä sunt cuplate, iar la cinematecä se dau mereu împreunä - vreo 4 ore...
Pitbull is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 16:32   #1786
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
m-am prins pana la urma care era treaba.....ma ocup acum sa rectifiez situatia
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 17:24   #1787
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
bun.inca o zi, inca un morcov.
afectat si eu de gripa asiatica in ultima vreme, cum zice bellhop, vazui new police story, incurajat de buchetul de nominalizari pe care il stranse la hkfa (nefructificate though). film de actiune stereotip, cu batai mii si explozii faclii, iese in evidenta si se deosebeste de fratii sai americani prin unele idei (slide-ul pe cladire) si unele scheme de cafting (bataia in magazinul lego). povestea insa e atat de moronica incat te iei cu mana de cap si te dai cu capu de tastatura. eh, vorba vine.
6.5/10
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 17:33   #1788
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Originally Posted by Longshot:
bun.inca o zi, inca un morcov.
vazui new police story 6.5/10
ce bomba de film a fost asta si ce tari au fost Police Story 1,2 si 3...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 17:45   #1789
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
cu capul plecat si cu piciorul drept jucandu-se in nisip, recunosc ca n-am vazut respectivele. dar oricum :

imdb trivia - Despite having "Police Story" in the title, this film has nothing to do with Chan's other Police Story films.

so there
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 17:52   #1790
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
'layer cake' (il aduce tifful), in regia lui matthew vaughn (producatorul lui ritchie la lock, stock... si snatch): (cam mult)zgomot pentru (mai)nimic.
reteta e asta: to go up the cake layers till you get to the bottom . once there, you feel like being on top, and you can call yourself 'cherry'. un ton mai serios decit in filmele lui ritchie, filmat frumos, poveste cu mafioti si trafic de droguri, o bataie violenta, romanul ala pe care il folosesc toti strainii in rol de sirb si citeva smecherii de serial politist. interesanta vocea lisei gerard (ex-dcd, pentru cei care nu stie si ne urmareste in acest moment), care coboara adinc in fiintele din fata ecranului. pastrati-va banii.
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 21:36   #1791
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
am vrut sa vad The Tuxedo, dar din cauza Papei (Dumnezeu sa-l ierte) si a faptului ca MI SA STRICAT TELEVIZORUL a trebuit sa renunt!!!!! god damnit!! fucking television!!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 21:50   #1792
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by apartamentu104:
nu stiu ce artist ceh picteaza cu ajutorul femeilor "balacite" in vopsea albastra pe melodii clasice interpretate loco de o mica orchestra( probabil de camera).
nu m-am obosit prea tare sa retin numele "super-artistului"

'Super-artistul' este taticul Yves Klein, artist atat de ceh incat s-a nascut la Nisa. 'Balaceala' respectiva este unul dintre primele performance-uri din istoria artei (contemporan manifestarilor similare ale lui Beuys, Arman, Georges Mathieu, Niki de Saint Phalle sau Lucio Fontana), poarta titlul de 'Antropometries' si patenteaza pentru noi celebrul IKB. Spun pentru noi pentru ca voi sunteti atat de afoni in arta contemporana incat mi-e si mie rusine de ignoranta voastra.
Mai puneti si voi burta pe carte...
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 22:12   #1793
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
ok. greseala mea. n-am prea dat atentie numelui si nationalitatii, si, dupa cum bine zici, sunt afon la arta contemporana si mai ales performance-artul asta pe care il gusti cu atata placere. asta e. trebuie sa mai iei si suturi in fund ca sa faci pasi mici inainte.
totusi, acum inteleg interventia ta de mai sus. era cu scopul de a te da rotund pe langa noi, cei "mai jos ca tine". puteai foarte bine sa explici de atunci tot ce aveai de zis, si toate erau un pic mai frumoase si civilizate.
cat despre statul cu burta pe carte, n-ai tu grija de asta. acum poate o sa intelegi si tu ca ingineria nu se mananca cu filosofie si arte plastice, ci cu calcule riguroase si desen tehnic.
iar despre asa zisa rusine pe care o simti pentru nestiinta noastra, mai bine sa nu mai vorbim.

p.s. m-am uitat iarasi la secventa respectiva si am auzit foarte clar ca "pictorul cehoslovac...." deci nu stiu cat de departe am fost.
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 01 Apr 2005, 22:55   #1794
mihai_t
Senior
 
mihai_t
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti
Posts: 79
Quote:
mai provocator decat capodopera sa din anii '80, 'ultimul tango la paris'

cough: voiai sa spui anii '70, nu? sau mai exact, inceputul anilor '70 (there's a huge difference)
mihai_t is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 03:34   #1795
apartamentu104
Veteran
 
apartamentu104
 
Join Date: Jan 2005
Location: bucuresti
Posts: 200
mondo cane 2 8/10

continua stilul primului film.
de remarcat cocertul pentru pian si palme. :lol:
__________________
the natural choice....no preservatives
apartamentu104 is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 06:50   #1796
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
Originally Posted by apartamentu104:
acum poate o sa intelegi si tu ca ingineria nu se mananca cu filosofie si arte plastice, ci cu calcule riguroase si desen tehnic.

no shit.
__________________
'To beyond or not to be'
Volume
keyzer soze is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 08:15   #1797
Airlight
Guru
 
Airlight
 
Join Date: Mar 2004
Location: Bucuresti
Posts: 970
Send a message via Yahoo to Airlight
IKB is so cool.
ca si manifesto-ul. ca si jurnalul unei singure zile.

perceptia chiar depinde de perspectiva.
__________________
indy.to
Airlight is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 08:55   #1798
europe_east
Guru
 
europe_east
 
Join Date: Oct 2004
Location: N of Sierra Madre
Posts: 1,012
Ok. As avea si eu o rugaminte: poate imi explica si mie cineva candva care-i treaba cu filmul asta Sin City, regia Robert Rodriguez si cu Tarantino ca 'guest director' cica. Pentru ca mie mi s-a parut Pure Crap. Da, imaginea e excelenta, da, scenele daca le tai si le pui ca videoclipuri sunt toate foarte seducatoare, dinamism si 'glume' cinefile (?!) destule--ma refer la scene care par decupate din alte filme, da, ok, dar toate astea sustinute de o poveste de trei lei, de fapt nici nu e clar ca exista vreo poveste, si de replici de doi lei cinzeci, totul cliseu pana te apuca cu greata, si unde mai pui no emotion whatsoever. Nothing. Cand nu admiri rosul rochiei vreunei tipe in cadrele alea alb-negru, sau nu-l admiri pe Benicio Del Toro (care joaca bine) sau pe Clive Owen (care joaca si mai bine, de fapt he's stealing every single scene), atunci doar casti. Si casti. Si casti. A, da, si mai e si un voice over (asa se cheama atunci cand te insoteste o voce 24/24?) care e incredibil de monoton si plictisitor. Serios vorbind: mi s-a parut penibil!!! Imi imaginez ca se vroia o mare gluma, da' parerea mea e ca e un rateu. Astept si alte pareri.

PS: da, de fapt daca e sa ne gandim ca filmul e dupa un comic strip, atunci imi imaginez ca e destul de bun. Asta a si fost, un mare comic strip miscator. Si cum zicea cineva, this is 'stylized stupidity'. Violent stylized stupidity. Si probabil ca asta i-a si placut lui Tarantino...
europe_east is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 10:51   #1799
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by europe_east:
Asta a si fost, un mare comic strip miscator. Si cum zicea cineva, this is 'stylized stupidity'. Violent stylized stupidity. Si probabil ca asta i-a si placut lui Tarantino...

And the problem being?
Ambra Blu is offline   sendpm.gif
Old 02 Apr 2005, 11:47   #1800
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
the incredibles - 9,3/10.... chiar a fost incredibil

meet the fockers - 3,4/10...real shit.
Nae is offline   sendpm.gif
Closed Thread


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 12:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells