Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Aug 2004, 18:00   #1
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
Beyond Borders (2003) - sau partea nevazuta a vietii

Daca tot am vorbit despre Sky Captain si am "laudat" actorii, am adus vorba si despre Angelina Jolie. Astfel, m-am gandit sa revizionez un film care a fost lansat anul trecut, Beyond Borders.


Beyond Borders




Inceputul este de-a dreptul fascinant. Am ramas "marcat" de aceste cuvinte:

Ma intreb...
Oare ne stim locul?
Si daca da, in inimile noastre
De ce asa des nu facem nimic?
Trebuie sa fie mai mult in viata asta...
Un motiv pentru noi toti.
Un loc caruia sa-i apartii.


Povestea:

Sarah Jordan este o femeie ca oricare alta (este casatorita, duce o viata normala), dar din momentul in care aude cum stau lucrurile cu refugiatii... incepe sa-i pese. Cu toate ca sotul ei nu este de acord, ea se implica personal. Isi da seama ce este mai important si face asa cum este bine. Prima data merge in Cambodia pentru a duce provizii refugiatilor. Acolo il intalneste pe Nick, un doctor care si-a dedicat intreaga viata pentru a ajuta refugiatii. Un doctor caruia ii pasa de soarta lor. Sarah este uimita de lagarul de refugiati, de ceea ce vede - deci de realitate. Sta cateva zile, apoi pleaca acasa la sotul ei. Dupa cativa ani, Sarah merge in Etiopia cu provizii pentru refugiati. Acolo il reintalneste pe Nick - de care se indragosteste. Nick nu mai are ajutor de la nimeni pentru refugiati. Problemele incep sa apara atunci cand Nick se implica intr-un transport de arme. El este prins si batut. Sarah la inceput nu intelege, dar isi da seama mai tarziu ca Nick nu avea de ales. Trebuia sa ajute refugiatii cu orice pret, indiferent de sacrificii. Insa ea nu poate ramane cu Nick. El este altfel. Ea are alta viata... Dupa aceasta calatorie, Sarah se intoarce din nou acasa. Dupa cativa ani, ea face parte din organizatia "UNHCR" si este apreciata de toata lumea pentru modul in care se se ocupa de problema refugiatilor. Insa, ea afla ca Nick are probleme si pleaca in Cecenia ca sa-l caute. Acolo afla ca Nick este prizonier. Cu ajutorul unui prieten si contra unei sume foarte mari de bani merge sa-l caute. Il gaseste. Dar in Cecenia razboiul este in floare... N-am sa va spun cum sa termina filmul, pentru a va lasa sa traiti o exprienta deplina.

Recenzia:

Dupa primele secunde mi-am dat seama ca vizionez un film bun. Am trait o experienta pe care n-o voi uita niciodata. Filmul se rezuma la doua puncte de extrem din viata: realitatea si dragostea. Asta il face deosebit de toate celelalte pe care le-am vazut pana acum. Dupa ce l-am urmarit, am descoperit ca, de fapt, pot fi unul dintre cei mai fericiti oameni din lume! De ce? Pentru ca am unde sa stau. Pentru ca am ce sa mananc in fiecare zi. Pentru ca am parinti. Si cand vezi ca milioane de oameni nu au nimic din toate astea si mor cu zecile pe zi... Pe de-o parte filmul ne prezinta soarta refugiatilor din Cambodia si Etiopia: foamete, disperare,violenta, boli crunte, precum si razboiul din Cecenia. Pe de alta parte Beyond Borders ne prezinta o poveste de dragoste impresionanta. Deviza filmului este: "Acolo unde speranta supravietuieste". Tot din film reiese ca destinul omului este unul tragic, acela ca el nu poate fii fericit decat langa persoana iubita. Atunci cand dragostea este mai presus de orice, trebuie sa lupti pentru a o pastra, sa faci sacrificii.Atunci tu insuti insemni dragoste....

In concluzie, filmul este o combinatie dura a relitatii - (soarta tragica a unor oameni care nu au gresit cu nimic si dragostea, in adevaratul ei sens al cuvantului). La prima vedere pare o combinatie aiurea, total nereusita, fara nici o logica. Dar de fapt este combinatia perfecta. Este pur si simplu realitatea! Am fost profund impresionat. Nu voi uita mult timp acest film. Poate niciodata! Oricand m-as mai uita la el cu cea mai mare placere. Dupa ce il veti viziona, multi dintre voi veti vrea sa va inscrieti in organizatia "UNHCR".

Parerea mea:

Este nedrept ca unii oameni sa-si bata joc de viata si viata sa-si bata joc de altii...

Beyond Borders este foarte bine realizat din toate punctele de vedere: imagine foarte buna, sunet foarte bun. Angelina Jolie si Clive Owen joaca neasteptat de bine. De evidentiat peisajele extraordinare Cambodia, Etiopia, Cecenia. S-a lucrat cu multa maiestrie si in ceea ce priveste filmarea propriu-zisa.

Ideea secundara a filmului este urmatoarea: Idealul este sa traiesti intr-o lume fara granite si fara limite...

Ultimele ganduri:

Pentru mine, Beyond Borders este cea mai buna drama. Este drama realitatii. Este o drama asemenea unei lectii crunte de viata, cu totul noua pentru noi. Una este sa auzi ceva si alta este sa vezi - chiar si prin intermediul unui film "scenarii" din viata noastra de zi cum zi. Eu cred ca destinatia filmului este una clara spre cei care vad viata perfecta; spre cei care traiesc la cel mai mare nivel si nu stiu ca fericirea pentru unii poate insemna chiar si o bucata de paine.

Grad: 4½ / 5


*Pentru mine acest film este cel mai concret exemplu in legatura cu faptul ca nu trebuie sa ne luam dupa note, dupa supranumitii "mari critici" , dupa alte pareri sau dupa un procentaj de recenzii pozitive sau negative. Chiar daca ne uitam la film cu prietenii si toti zic ca nu le-a placut. Chiar daca suntem singurii carora le-a placut un film din tot "grupul". Fiecare avem ochi diferiti...
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:16.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells