Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 11 Sep 2008, 09:31   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
trei forumisti Cinemagia - juriu in festival

Anunt si aici, nu doar in sectiunea de Animatii:
Incepand din acest an, 2008, Cinemagia va avea trei forumisti intr-un juriu special creat de ANIM'EST, juriu care va acorda, la Gala ANIM'EST - Premiul Cinemagia .

Festivalul se va desfasura intre 3 si 12 octombrie, in Bucuresti, la Cinema Scala si Elvira Popesco.
Trei dintre cei care-si vor exprima aici (sau in topicul special creat la sectiunea "Animatie") intentia de a face parte din acest juriu, vor fi alesi, prin vot.
Conditiile sunt simple si atractive: trebuie sa aveti timp, in acest interval (3-12 octombrie) sa vizionati toate animatiile din competitie (deci luati-va concediu, sau invoiti-va pe caz de boala,whtv), astfel incat sa votati in cunostinta de cauza, iar a doua conditie este sa va placa acest gen.

Pe 29 septembrie vom anunta juriul; cert e ca cei trei forumisti vor avea acces gratuit la toate proiectiile din competitie.

Ce ziceti?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 10:34   #2
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
sters
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 12:20   #3
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Nu stiu cat de bine stau romanii la capitolul creat filme de animatie.Banuiesc ca nu sunt foarte creativi.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 13:21   #4
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Pauline Kael:
Nu stiu cat de bine stau romanii la capitolul creat filme de animatie.Banuiesc ca nu sunt foarte creativi.

1.Se pare ca in competitie la Anim'est vor fi si romani
2.De ce zici ca romanii nu sunt creativi? sigur ai uitat de Gopo;dupa el, e adevarat, capitolul animatie romaneasca abia... s-a schitat
3. vrei sa te convingi cu ochii tai ca fac si romanii animatii, mai mult - chioar- sa jurizezi?! acum avem ocazia sa trimitem 3 forumisti la Anim'est, pentru a forma juriul care acorda la final Premiul Cinemagia.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 13:27   #5
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Cred ca ar trebui sa ne oferiti mai multe detalii.Din ce tari sunt participantii? Europa de Est? Ca atunci rusii vor lua cam tot.
N-am uitat de Gopo,dar in rest ...atunci cand n u existau mijloace materiale erau oameni talentati,acum cand s-ar putea lucra,nu exista inspiratie si idei inedite.
Pana si" Maria Mirabela "ala a fost animat de rusi.
Sunt scurt-metraje,lung-metraje? Sunt manual realizate? Sunt 3d-uri idioate cu programe pe calc?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 13:29   #6
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Gloria a scris:

Quote:
3. vrei sa te convingi cu ochii tai ca fac si romanii animatii, mai mult - chioar- sa jurizezi?! acum avem ocazia sa trimitem 3 forumisti la Anim'est, pentru a forma juriul care acorda la final Premiul Cinemagia.
[/quote]
Multumesc frumos,dar ar trebui sa imi iau concediu,sa stau in Bucuresti,e mai complicat.Ma gandesc si va zic ,diseara.
Bucurestenii de ce sunt asa morti?Lipsiti de interes adica.
Si pe ce criterii se alege juriul? Nu e necesara o cultura cinematografica,a filmului de animatie?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 14:59   #7
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
sectiunile sunt asa:
Lungmetraj - competitie internationala
Scurtmetraj - competitie internationala
Romanesti
Studentesti - competitie internationala
Clip & Advertising

e posibil ca printre forumisti sa fie si animatori; daca sunt si isi exprima interesul pentru jurizare - e super ok; oricum, toti forumistii interesati sunt bineveniti, fie ca au specialitatea asta, fie ca nu; dintre cei care-si exprima interesul sa faca parte din juriu nu vom putea trimite decat trei, insa.
Daca nu vor fi animatori printre ei, evaluarea animatiilor se va face dupa cultura vizuala/cinematografica a fiecaruia; oricum, imi dau seama ca pe forumul asta sunt numai oameni pasionati de film, prin urmare o conditie foarte importanta in jurizare ar fi indeplinita.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 15:21   #8
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Daca ar sti Egon ca in competitia de lungmetraj este o animatie ungureasca numita Egon & Dönci, poate s-ar baga si el in juriul Cinemagia.
Egooon? EEEEEEgoon.

Pauline, astept raspunsul tau numaidecat legat de participarea ta in juriu.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 16:24   #9
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
ce inseamna " juriu special" ? intre cele paispe variante ce mi-au trecut prin cap " okay, okay, okay, I got it, I got it, I got it. Shit, I lost it." nici una nu suna prea magulitor. suna parca a "scoala speciala ajutatoare..."
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Sep 2008, 23:26   #10
Planmaker
Veteran
 
Planmaker
 
Join Date: Apr 2007
Location: a not-so-very-pleasant place
Posts: 179
Send a message via Yahoo to Planmaker
Dar pe ce criterii se vor alege acesti numai 3 forumisti ce vor participa in juriu? In caz ca vor candida mai multi, adica
Planmaker is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 09:14   #11
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by djinjis:
ce inseamna " juriu special" ? intre cele paispe variante ce mi-au trecut prin cap " okay, okay, okay, I got it, I got it, I got it. Shit, I lost it." nici una nu suna prea magulitor. suna parca a "scoala speciala ajutatoare..."

Draga djinjis, eu am scris juriu special creat de ANIM'EST; nu doar "juriu special"; adica un juriu pe care organizatorii ANIM'EST l-au creat special - pe langa cele doua internationale, care exista deja. L-au creat special pentru Cinemagia.
Deci va exista, in consecinta, si un premiu suplimentar - Premiul Cinemagia (in valoare de 500 de euro).
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 11:55   #12
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by Planmaker:
Dar pe ce criterii se vor alege acesti numai 3 forumisti ce vor participa in juriu? In caz ca vor candida mai multi, adica

1. prima conditie: sa fie forumist Cinemagia
2. sa fie pasionat de film (1 si 2 deriva una din cealalta)
3. sa-si exprime aici, in cateva cuvinte, intentia de a candida (motivatia; si disponibilitatea de a fi prezent la toate filmele din competitie e o conditie, ca sa se faca jurizarea in cunostinta de cauza)
4. sa propuna o grila de evaluare a respectivelor animatii din competitia Anim'est
5. sa nu aiba filme in competitia Anim'est din acest an
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 13:39   #13
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Gloria:
4. sa propuna o grila de evaluare a respectivelor animatii din competitia Anim'est

interesant!
sa vedem ceva teorie!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 18:23   #14
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Gloria,eu nu pot veni,poate altadata.
Dar ,sunt cativa doritori aici,Pianmaker,Djinjis,Gionloc(buna ideea cu teoria si documentarea,mi se pare just) si e un tip aici,Pelicula.
Le dati lucrare de control,interviu,ceva?
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 18:36   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din parte-mi, Gionloc neapärat!
(Sper din suflet sä si poatä!)

Si Planmaker, normal!
(Desi el în perioada aia tocmai începe facultatea...)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 18:53   #16
SF
Guest
 
SF
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 17
Gloria - pot sa pun si eu o intrebare inocenta, si anume: "ce presupune a fi forumist CineMagia?".

daca-mi vei vb despre nr-ul de postari promit sa ma sinucid live, ca tot mi-a dat ceva idei o *** de film intitulata "crime online".

(acum intre noi 2: daca am fi sinceri, corecti si bine-voitori cu noi insine (=jobul nostru) 75% dintre postari/ useri ar trebui sa dispara. etc. hai ca asta chiar incepe sa sune SF. nu stiu ce e mai grav: sa privesti ca boul fara a pricepe nimic mii de filme, sau sa nu te uiti deloc, dar sa "dezbati" atoatestiutor?)
SF is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 19:04   #17
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
Djinjis nu doreste sa mearga, el are treaba, trebuie sa-si faca lectiile, nu-l mai deranjati.
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 19:24   #18
SF
Guest
 
SF
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 17
eu te-as fi luat tocmai pentru lectii. nefacute, ci doar date. eu detest Bucurestiul si ai lui demni locuitori, 365 de zile din an ma tot stradui sa-l ocolesc, insa m-as cam uita la filmele alea. acasa/ de-acasa. CO sau CM pentru asa ceva e curata erezie!
SF is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 19:43   #19
djinjis
Guru
 
djinjis
 
Join Date: Dec 2007
Location: la dreapta Tatãlui
Posts: 623
I, beg to differ, e un oras bun pentru destrabal, doar ca n-au pomenit nimic de open bar... greu digerabil la nivel de strada are totusi cateva birturi practicabile...
__________________
Era ninja. Era Kuji-kiri, si dincolo de Kuji-Kiri, era Kobudera, de care se temea pana si al sau sensei Kan-aku na ninjutsu. Era magie.

http://www.youtube.com/watch?v=JD177l2DNtw
djinjis is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Sep 2008, 20:56   #20
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Originally Posted by SF:
Gloria - pot sa pun si eu o intrebare inocenta, si anume: "ce presupune a fi forumist CineMagia?".

pai in prima etapa sa fii inscris pe forum, si a doua, sa partici la discutii.
(asa intrebare, asa raspuns; ca in bancul ala: cum bagi un elefant in frigider, din trei miscari? 1. deschizi usa frigiderului, 2. bagi elefantul, 3. inchizi usa la loc).

Originally Posted by SF:
(acum intre noi 2: nu stiu ce e mai grav: sa privesti ca boul fara a pricepe nimic mii de filme, sau sa nu te uiti deloc, dar sa "dezbati" atoatestiutor?)

intre noi doi, acum: pune mana si scrie si nu-ti mai pune atatea intrebari existentiale.
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:18.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells