Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 16 Apr 2005, 05:38   #1
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
Motorcycle Diaries

PLIKTIS 4/10
nu plictis cu pretenti
nu plictis intelektual
nu pliktis subtil
pur si simplu PLIKTIS
acestea fiind zise,
inca un post pentru prietenii apropiati
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2005, 16:17   #2
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
l-am vazut acu' ceva vreme si nu prea am ramas cu mare lucru. plictisitor pe unele segmente dar si starneste ranjete cand tot cad aia cu "el poderosa". mi s-a parut ca se incadreaza in nota de mediocritate a filmelor din 2004. un 6-7 e mai aproape de adevar.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2005, 23:48   #3
kali
Novice
 
kali
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 19
Io l-am vazut dimineata la 10...dupa o noate plina de net...am fost cu o prietena kre s-a ***** pe ea de ras...A fost per ansamblu un film placut...adik m-am simtit bine...cei doi haiosi...previzibila treaba cu inotatul raului dintre bolnavi si sanatosi...bine jukte crizele de astm...totusi...nu prea mi se pare k s-a evidentiat bine schimbarea lui che, si nu s-a anticipat deloc ce va deveni...adik doar discursul de la petrecerea de ziua lui...mi s-a parut km rasuflata treaba si deloc convingatoare...ii dau un 6...muzik dragutza, filmat bine...Ah, si ink o chestie, s-a vazut clar reclama pe care voiau sa o faca Americii de Sud...toate cadrele alea feerice, chiar nu erau puse acolo degeaba...Parerea mea!vad k nu s-a prea dus lumea la film, desi ma asteptam sa vad o gramada de tineri rebeli prin sala, dintre aia kre tot poarta insigne cu che guevara, genti, tricouri...dar nu! m-am inselat!
kali is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 14:55   #4
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
pacat sa vad atatea spirite protestatare aici... haideti k 'diarios de motocicleta' a fost chiar destul de misto: imaginea e flawless, jucat teribil, scris / regizat corect. pacat ca intra prea mult in comentarii politice, care cred ca este primul motiv pt care este un pic plicticos...

so, as zice political boredom.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Apr 2005, 15:18   #5
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
un 5.5/10. trebuie bifat, nimic mai mult.
pasaje - jeg politic - pe care le-am privit cu sila si plictis, si asta pentru ca mi-e constant sila de Che Guevara si toti mucosii rosu-revolutionari...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:04   #6
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
ca de obicei, iti exprimi foarte usor antipatiile... :hmm: in politica nu ma bag.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:04   #7
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
prob e ca nu prea am vazut nimic politic. adica cum? el se plimba prin tara, vede oameni saraci si bolnavi si decide sa do smt? f*** that. nu contest realitatea insa filmul nu a aratat mai mult de atat. asa ca desi tagline-ul e "let the world change you and you can change the world", nu ramanem cu nimic decat cu niste peisaje frumoase si doi tipi cazand de pe bicla. "let the world change you" nu se vede iar cealalta propozitie astept sa fie ilustrata in filmul lui soderbergh. cam atat.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:21   #8
notorious
NBK
 
notorious
 
Join Date: Sep 2003
Location: The Selznick Studio
Posts: 1,971
Originally Posted by Longshot:
iar cealalta propozitie astept sa fie ilustrata in filmul lui soderbergh.

la care te referi ?

in ce priveste 'diarios de motocicleta', cred ca totusi ar trebui sa te mai gandesti putin: nu este vorba doar despre puterea de a lua atitudine, comentariile politice sunt destul de explicite ! nu pot sa zic precis, dar idei comuniste apar in mai multe momente ale filmului.
__________________
"That's one thing about intellectuals: they've proved you can be brilliant and have no idea what's going on."
(Woody Allen)
notorious is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Apr 2005, 17:29   #9
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
Originally Posted by notorious:
la care te referi ?

la propozitia cu "you can change the world"
filmul "che", cu benicio del toro, apare anul asta.
http://www.imdb.com/title/tt0374569/

Originally Posted by notorious:
idei comuniste apar in mai multe momente ale filmului.

cum ar fi?. oricum insa, eu ma refeream la faptul ca nu e ilustrat grozav de salles modul in care micul "che" e influentat de ceea ce vede in jurul lui pentru a deveni marele "che". acuma nu intelege ca as fi vrut sa zica tipul in glas tare "ba io cand ma fac mare fac revolutie, in p*** mea", cum e in filmele americane.
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2005, 15:30   #10
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
In "the motorcycle diaries" cred ca s-a vrut demitizarea lui 'El Che'.

cert e ca in ultima vreme devenise un pop icon in toata regula. e foarte 'cool' sa fii rebel, comunist, imbracat in rosu, si fara un tricou cu Che Guevara parca era ceva ce lipseste...

PS: in ce scurtmetraj romanesc realizat anul trecut era o replica de genu':
"-Cine-i ma ala de pe tricou?
-Nu stiu. Vreun fotbalist"
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2005, 15:33   #11
Longshot
Kingpin
 
Longshot
 
Join Date: Nov 2004
Location: corner of 1st and 1st
Posts: 1,333
visul lui liviu parca
__________________
Is that you John Wayne? Is this me?
Longshot is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Apr 2005, 23:37   #12
bellhop
Guru
 
bellhop
 
Join Date: Feb 2004
Location: The Natural City
Posts: 491
Originally Posted by radu83:
In "the motorcycle diaries" cred ca s-a vrut demitizarea lui 'El Che'.

mai degraba capitalizarea pe mitu' deja existent; totusi, nu-i fac procese de intentie regizorului, gandindu-ma ca putea fi si mai rau, ce epopee transnationala si paramilitara cu cantec ar fi iesit din mana hollyoodului :o ;

pe de alta parte nu pot sa nu ma gandesc ca si Osama a fost baiat de gasca in tineretea lui si circulat prin occident si cu fetite si alea-alea, si i-a uite ce-a ajuns la batrinete..;

morala: de romantzat am mai romantza, dar pacat de pelicula
__________________
A little less conversation
bellhop is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Apr 2005, 15:07   #13
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
daca voiau sa-l faca erou revolutionar, nu-l prezentau ca pe un tip slab provenit dintr-o familie instarita, care a beneficiat de o educatie corespunzatoare si pe deasupra mai are si probleme de sanatate.

totusi, interesanta remarca in ceea ce priveste capitalizarea de pe urma unui mit in devenire
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Apr 2005, 03:11   #14
Dino
Veteran
 
Dino
 
Join Date: Nov 2002
Location: banner
Posts: 148
Originally Posted by radu83:
daca voiau sa-l faca erou revolutionar, nu-l prezentau ca pe un tip slab provenit dintr-o familie instarita, care a beneficiat de o educatie corespunzatoare si pe deasupra mai are si probleme de sanatate.

totusi, interesanta remarca in ceea ce priveste capitalizarea de pe urma unui mit in devenire

Hehe..pai exact asta il face erou mai abitir. Ii pune in valoare capacitatea de a infrunta greutatile si idealismul intelectual.
Si mit(simbol mai curand) in devenire era pe vremea cand traia si se lupata cu capitalistii. Din momentul cand a fost capturat si impuscat fara judecata a sfarsit devenirea.
Dino is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 17:32.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells