Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 02 Oct 2011, 23:00   #1
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
(Jules Dassin) Topkapi vs. The Chess Players (Satyajit Ray)

Meci: (A29. Jules Dassin) Topkapi vs. The Chess Players (A30. Satyajit Ray)

Rezultat: 0 - 3

Perioada de votare: 3 octombrie 2011 - 9 octombrie 2011

Topicuri utile:

Turneu regizori - Reguli / Rezultate

Turneu - Idei / Discutii / Nelamuriri

Last edited by Liviu- : 09 Oct 2011 at 23:00.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2011, 12:19   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Am prins Topkapi mai demult pe MGM, dar nu-mi amintesc sa fi fost o experienta memorabila. E un feel good movie, din aceeasi categorie cu Bond-urile, Ocean's Trilogy, The Thomas Crown Affair. E o experienta placuta pentru 2 ore, e fun, insa nu ofera material de analiza si de despicat firul in 4. Si nici nu prea-mi da ghes la o revizionare...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Oct 2011, 21:04   #3
MinRep
Legend
 
MinRep
 
Join Date: Jan 2003
Location: Transilvania
Posts: 2,904
Send a message via Yahoo to MinRep
Topkapi
Nici eu nu ma prea dau in vant dupa "Topkapi". Si mi se pare oarecum injust ca Dassin sa intre in concurs cu un film care nu este mai mult decat un "Ocean's Eleven" intr-o locatie ceva mai exotica (sau, ma rog, exotizata). Mana lui Dassin nu se simte decat in cateva scene de suspans, care sunt totusi la ani lumina de cele din "Rififi". In rest, cateva imagini frumoase si un cast pestrit, desi, sincer, cel mai multi actori sunt cam absenti in propriile roluri (in special Maximilian Schell). Doar Ustinov este de urmarit in acest film, in rolul ghidului de doi lei devenit spion pentru seviciile secrete turcesti, pentru ca apoi sa fie cooptat in gasca spargatorilor.

The Chess Players
Am vazut mai multe filme de Ray si pot sa spun ca acesta este cel mai relax dintre toate. Pe fondul luptelor pentru putere in India coloniala, doi nobili indieni isi petrec majoritatea timpului jucand sah. Acestia neglijeaza viata conjugala (sotiile reactioneaza, totusi, pe masura), dar si pe cea politica. Cred ca cei doi reprezinta un fel de acceptare fara rezistenta a schimbarilor ce urmeaza sa se produca, spre deosebire de regele lor, care protesteaza impotriva dorintei colonialistilor britanici de a guverna direct peste provincia lui. Ca soldati, cei doi nu au nici experienta, nici talent. Ca soti, nu se ridica la nivelul asteptarilor. Ca sahisti, sunt niste bieti amatori. Straniu este ca sunt constienti de propria lor decadenta si de cat de incapabili sunt, iar partidele regula in compania celuilat le sunt, probabil, singurul mod de a mai uita de aceste lucruri.

Vot: Ray
__________________
"And in case I don't see ya: good afternoon, good evening and good night!"
(Jim Carrey - "Truman Show")
http://poisonwhiskey.blogspot.com/
MinRep is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 18:29   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
The Chess Players

Primul meu contact cu Ray, daca nu era turneul asta poate nici nu s-ar fi intimplat degraba. Am anumite retineri atunci cind vine vorba de cinematografia indiana, mai mult sau mai putin fondate...
Despre domnul Ray am tot auzit vorbindu-se si numai de bine. Scorsese e mare fan, iar The Chess Players se zice ca-i unul dintre filmele sale favorite.
Ce sa zic, nici nu m-a lasat rece, nici nu m-a dat pe spate. Mi s-a parut putin prea conformist, the David Lean type. Am cautat o amprenta de auteur dar nu prea am gasit-o. S-ar putea sa nu fie tocmai filmul potrivit pentru un prim contact cu regizorul indian. Imaginea e misto, decorurile la fel, e unul dintre acele filme care merita un transfer pe blu-ray. Dincolo de asta, ciocnirea civilizatiilor, a doua mentalitati, un Attenborough pe care e mereu o placere sa-l privesti & two lazy indians...
Oricum, o experienta mai aparte decit filmul lui Dassin.

Vot: Ray (desigur, daca mi se ia in considerare votul, avind in vedere ca despre celalalt film n-am zis prea multe)
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Oct 2011, 19:27   #5
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by Windom:
desigur, daca mi se ia in considerare votul

Mie mi se pare de ajuns.

Eu am vazut doar The Chess Players momentan si am ramas putin dezamagit. E foarte diferit fata de Ray pe care l-am vazut in trilogia Apu, nu numai ca nu e profund, dar mi se pare oarecum superficial. Ideea e totusi una interesanta, cu cei doi sahisti buni de nimic, care-s total pe langa societate, indiferenti, necunoscand nici macar faptul ca orasul lor urmeaza sa fie atacat de fortele britanice. Cred ca pentru cine n-a mai vazut nici un Ray o sa aiba un soc (pozitiv) destul de mare cand trece la trilogie, eu l-am avut, dar invers.

Si acum ca ambii ati votat pentru Ray am o foarte mare retinere fata de filmul lui Dassin, dar cred ca o sa-l vad oricum.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 17:58   #6
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Cred ca iarasi sinteti nedrepti cu criticile la adresa lui Topkapi. Nu este un film memorabil dar cred ca este un film foarte bun, in limitele genului. E o adunatura destul de pestrita, dar mai toti actorii mi se par buni in rol. Grecoaica ma cam enerveaza si tot din cauza ei n-am vazut decit vreo 30 de minute din Never on Sunday, dar Ustinov e delicios iar francezul si neamtul sint si ei buni, mai ales in scenele de pe acoperis si furtul propriu-zis. Iar cireasa de pe tort e Joe Dassin la numai 20 de ani, in rolul bilciarului. Scenele cu politistii turci, cu bucatarul sint iarasi foarte comice. E un film pe care l-as revedea ca relaxare, nu daca am altceva mai bun, dar oricum, prefer stingaciile filmului asta in locul unor filme asurzitoare mai recente.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 20:16   #7
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ana, n-am criticat filmul, am spus doar ca n-are de oferit nimic remarcabil, in afara unui "moment de relaxare", ca să folosesc cuvintele tale. Desigur, poate şi asta să fie luată drept un fel de "critică". Dar fără vitriol.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 22:28   #8
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Topkapi

Un film usurel de tot - daca era mai usor il lua vantul. Un grup de infractori simpatici vor sa fure pumnalul incrustat cu pietre pretioase a sultanului. Ca si thriller e total neverosibil si lent - scena in care pumnalul in sine e furat tine cred ca vreo 20 de minute, in care nu se intampla nimic care sa creeze suspans adevarat. Comedia e strans legata de personaje, care sunt schematice si doar jocul actorilor le mai da ceva suflu. Regia e foarte adecvata. Asa cum s-a zis e un film de relaxare, pe mine m-a cam plictisit, dar nici pe departe la fel de mult ca unele dintre filmele cu pretentii din turneu.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 23:11   #9
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Originally Posted by Twinsen:
Topkapi

Un film usurel de tot - daca era mai usor il lua vantul.


Sarcasmul lui Twinsen e fara doar si poate unul din motivele pt care merita urmarit turneul.

Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Oct 2011, 23:22   #10
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Lasa Win nici eu n-am dat cu parul. Poate scena in care-i scapa fringhia, copiata si-n Mission Imposible, parca (oricum in una din ele), e memorabila. Doar ca in MI a fost super dramatizata, i-au dat o picatura de sudoare care a cazut pe podea.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Oct 2011, 03:26   #11
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Twinsen, nu e thriller, eu zic ca-i comedie combinata cu aventuri, daca nu cumva vrei sa fii mai sofisticat si sa-i spui caper, ca tot am facut eu un topic pe tema asta
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Oct 2011, 00:16   #12
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
The Chess Players reflecta amaraciunea fata de ocupatia britanica a Indiei. La mijlocul secolului al XIX-lea, regele ultimei provincii indiene libere e fortat de englezi sa abdice. In paralel se deruleaza povestea a doi oameni instariti din provincie, care ajung sa traiasca pentru sah, ignorand orice altceva.

Fara a cunoaste istoria reala a conflictului, partea istorica pare puternic romantata. Regele e prezentat ca un artist, preocupat de poezie si femei in loc de regat. Cand englezii ii ameninta tronul mandria i se trezeste si tine un discurs pasionat afirmand ca nu va ceda niciodata coroana. Spectatorii se asteapta la un conflict interesant si apoi brusc regele se razgandeste si abdica fara o explicatie clara. Astfel intreagul fir narativ istoric devine destul de neinteresant, nici realist si nici dramatic.

Mult mai amuzanta e povestea jucatorilor de sah. S-ar putea spune ca multi gameri din ziua de azi se pot regasi in ea. Partidele incep de dis de dimineata si tin pana noatea tarziu. Exasperata, nevasta unuia dintre ei le ascunde piesele, ceea ce duce la o scena hilara in care cei doi se duc in vizita la un batran muribund ca sa-l roage sa le imprumute jocul lui de sah.

Legatura intre cele povestea regelui si cea a jucatorilor de sah e destul de vaga, ceea ce contribuie la senzatia de fragmentare si lipsa de concentrare a filmului. Luate separate multe scene sunt interesante sau amuzante, dar nu functioneaza impreuna ca un tot unitar. Cu toate acestea, eu unul prefer imperfectiunea unui film care spune cu adevarat cate ceva despre viata, unui film care nu doreste decat sa fie divertisment usor.

Vot: The Chess Players

Originally Posted by anaemona:
Twinsen, nu e thriller, eu zic ca-i comedie combinata cu aventuri, daca nu cumva vrei sa fii mai sofisticat si sa-i spui caper, ca tot am facut eu un topic pe tema asta
E in primul rand o comedie, dar dupa cum spuneam o comedie de personaje, iar acestea mi se par prea simpliste. Oricum comedia e extrem de subiectiva. Dar pe partea de thriller (sau caper sau heist sau oricum vrem sa-i zicem) cu siguranta se putea mai bine, nu exista destul suspans, ritm sau imaginatie.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 19:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells