Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 23 Nov 2009, 02:46   #1
giackommo
Novice
 
giackommo
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 1
Exclamation intrebare despre un film cu universuri paralele

Am si eu o intrebare despre un film cu universuri paralele
Am vazut acum cativa ani (4-5, nerelevant oricum pt ca nu cred ca filmul era nou atunci) un film foarte reusit si nu reusesc sa-mi aduc aminte titlul sau macar un actor, deci nu-l gasesc .
Este vorba de ceva in genul:
Undeva in viitor, parca, o companie/savant inventeaza un "joc", o lume virtuala cu america anilor 50 sau aproximativ la care se pot conecta persoanele pentru "teoretic" a observa lumea de atunci.Ca regula a acestui joc se spune ca A.I.-ul (inteligenta artificiala) fiind foarte avansat si foarte asemanator omului este foarte sensibil la orice modificare adusa in acel mediu.Nu mai stiu prin ce imprejurari sau ca sa testeze ce se intampla daca lucrurile din "joc " se modifica, un tip intra intr-un bar din acest univers virtual si ..se ia la bataie cu cineva sau ceva de genul, si fura o masina cu care face accident etc...mai departe nu mai stiu mare lucru
varianta1: mergand cu masina ajunge la "vid"sfarsitul lumii virtuale ...
var 2:mai probabila: reuseste sa se intoarca in lumea sa, care de fapt este schimbata fiind un univers paralel si incearca sa restabileasca o ordine si sa "imbunatateasca lucrurile. (jocul demonstrandu-se a fi de fapt un univers paralel, inventatorul gasind de fapt o poarta de trecere intre aceste lumi.

Aveam impresia ca filmul e cu john cussack,dar nu am gasit nimic asemanator, e posibil sa fie cineva care seamana cu el.
Nu mai stiu cum mi-am adus aminte de el dar ma obsedeaza ca nu-l mai stiu, si nici cum se numeste, m-am gandit ca poate aici e cineva care stie despre ce film este vorba, neaducandu-mi aminte detalii suficiente sa-l pot identifica.
Ms mult
sper sa se gaseasca cineva care l-a vazut si stie mai multe detalii

Later edit: Am aflat, multumiri lui Teo:
The Thirteenth Floor http://www.imdb.com/title/tt0139809/synopsis
(ps: ignore the post's spelling)

Last edited by giackommo : 28 Nov 2009 at 01:45.
giackommo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 01:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells