Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Sep 2003, 01:00   #1
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Microfoane pe marile ecrane

Am o "question": de ce apar microfoanele asa de des prin filme? Este o greseala sau tien de formatul filmului care apare la noi in cinematografe? Aveam senzatia ca am citit mai demult despre asta aici, dar nu am gasit raspunsul satisfacator. Va multumesc anticipat.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Sep 2003, 22:43   #2
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
hmm...nu ma aventurez sa-ti explic eu ce-am inteles....
mai cauta discutiile alea...sunt pe la paginile de sfarsit de la Film in general parca...si nu mai tin minte exact, dar s-ar putea ca unul din subiecte sa fi fost "Ce filme taiate mai ruleaza?"...sa-mi spui daca le gasesti!
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Sep 2003, 11:14   #3
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
annoying, ain't it?
Cand am fost la A beautiful mind, si tot aparea microfonul in imagine si imi distragea atentia. Ce sa mai zic ca aparea fix in momentele cele mai dramatice si pe mine ma apuca rasul.
:lol:
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 16:06   #4
catallin
Veteran
 
catallin
 
Join Date: Oct 2002
Posts: 298
Proiectionistul de la un cinema civilizat are in dotare un dispozitiv naucitor de simplu care se numeste caseu. Acesta ascunde partile de imagine pe care relizatorul nu intentioneaza a le face vizibile publicului. La cele maimultecinematografe de la noi, acest dispozitiv lipseste deci de aia si microfoanele.
catallin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Sep 2003, 16:09   #5
blitz43
Guru
 
blitz43
 
Join Date: Apr 2003
Location: Bucuresti, 22 Acacia Avenue
Posts: 747
Sunt meseriase microfoanele alea "paroase" :lol:
Imi aduc aminte de asa ceva prin Final Analysis :wink:
Va salut!
__________________
Well that was back in the day
And if you weren't there
It doesn't matter anyway
Because you wouldn't understand
blitz43 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Sep 2003, 05:44   #6
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mersi pentru explicatie.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 12:59   #7
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Originally Posted by Lady_Skar:
annoying, ain't it?
Cand am fost la A beautiful mind, si tot aparea microfonul in imagine si imi distragea atentia. Ce sa mai zic ca aparea fix in momentele cele mai dramatice si pe mine ma apuca rasul.
:lol:
Zi-mi si mie un moment cand apareau microfoane, ca pe cuvant daca am vazut ceva
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 13:40   #8
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Vezi ca nu ne onoreaza cu prezenta tot timpul.
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Dec 2003, 15:39   #9
Dan Gerose
Guru
 
Dan Gerose
 
Join Date: Sep 2003
Location: Timisoara
Posts: 704
Raspuns

Raspunsul l-a dat deja Catallin. Nu apar tot timpul, deoarece, cateodata, proiectionistul e mai atent sau aparatul permite proiectarea corecta a filmului.
Dan Gerose is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Dec 2003, 13:20   #10
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
bine, bine, da' zi macar o faza.
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Nov 2004, 12:08   #11
nightsorrow
Senior
 
nightsorrow
 
Join Date: Sep 2004
Location: Angmar
Posts: 135
Da asa e , am vazut si eu la cinema microfonul acela de mai multe ori,dar acas pe calc. nu sunt sigur ca apare...ar fi ,daca tin minte bine dupa atati ani,unul in ceva birou intre John si Alicia...
nightsorrow is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2004, 07:01   #12
keyzer soze
Guru
 
keyzer soze
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 808
intreb si eu ca prostul... daca e clar ca nimeni nu vrea sa vada microfoanele paroase plutind peste capetele actorilor, nu pot fi taiate direct din faza de productie? de ce sa se lase la mana paroasa a proiectionistului roman? :oops:
keyzer soze is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 08 Nov 2004, 15:17   #13
jona
Veteran
 
jona
 
Join Date: Oct 2003
Location: Timisoara
Posts: 164
Send a message via Yahoo to jona
Rog oamenii constiinciosi sa-mi spuna cate tipuri de microfoane apar in "The Village" :lol: ca eu am numarat mai mult de 3(tipuri, nu aparitii :w00t: ).
__________________
I'm only here tonight because of you
jona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2004, 00:05   #14
RASPICAT
Novice
 
RASPICAT
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 1
Send a message via Yahoo to RASPICAT
Poate nu stiu spectatorii romani un lucru: dupa o luna de la primirea fondurilor (de la CNC) pentru realizarea unui film se face un "control" la acea casa de productie. Ati citit cumva prin presa ca acel control ar fi oprit productia filmului? Stiti cate filme sunt in intarziere? Stiti ce personalitati au primit bani de la CNC?

Va mai mirati ca industria cinematografica romaneasca este slaba? Cand in continuare "marele" Sergiu inca mai primeste fonduri pentru filme ce nu au nici 1000 de spectatori? Sau ca un film romanesc a avut 6 reprezentatii la rand 1(unul) singur spectator...

Oare de ce?

Pentru ca nu se vrea schimbare nici aici, unde inca se mai poate FURA...
__________________
Spuneti tot !
RASPICAT is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2004, 00:28   #15
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Asa draga, enerveaza-te , spune tot iar noi o sa-ti oferim in schimb o bataie pe umar si un loc la cinematografia romaneasca. :shock:
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Nov 2004, 16:16   #16
Nae
Dead Man Walking
 
Nae
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 1,985
Send a message via Yahoo to Nae
intrebarea de mai sus a fost pusa in mult feluri de mii de ori la cinematografia romaneasca, si tot nu exista raspuns... asa ca... las-o.

nu stiu care din voi a intrebat mai sus dece nu merge sa tai din post-productie microfoanele si asa mai departe... fiecare film are un 'format'... fie 35 mm, fie 16, fie ca este filmat pe video... la video nu poti sa faci nimic, decat sa tai din proiectare partea de sus si de jos, si sa te 'joci de-a 35 mm'... la pelicula treaba sta altfel... pelicula este intreaga, o rola (nu stiu cati metri exact) = 5 minute... si pe minut ai 24 de imagini... cum vrei sa le tai pe astea? pe fiecare in parta? asa ca asta nu merge...
un operator trebuie sa aiba grije sa incadreze correct la filmare (pelicula este ceva mai mare decat partea care este proiectata la sfarsit... exact de asta, sa se evita microfoanele....)... daca el incadreaza correct, atunci este numai intrebarea de rezolvat daca proictionistul a fost beat sau daca aparatura este 'incompleta'...
Nae is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2004, 17:16   #17
capitain
Guru
 
capitain
 
Join Date: Apr 2002
Location: 7th heaven
Posts: 307
la filmare se foloseste un sistem numit 'tv asist', care pemite echipei de filmare sa vada incadratura exacta. pe acest monitor de control sunt desenate 2 patratele, safety margins=limitele cadrului, iar intre acele limite este imaginea cum ar trebui ea sa arate pe ecrane, chiar daca pe monitor apare tot ce se imprima pe pelicula. asa ca in limitele de siguranta mai apar microfoane, saltele, membrii ai echipei, bucati de decor si cate si mai cate.
capitain is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Nov 2004, 23:43   #18
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cred cã s-a discutat destul pe tema asta, nu ºtiu de ce unii mai sunt încã nelãmuriþi. mai revedeþi ºi postul lui Alice_Fluture de la pagina asta
În concluzie, atunci cînd mai vedeþi microfoane, înseamnã cã sunt de vinã aparatele de proiectare, care nu au tãiat pãrþile în plus ce trebuiau tãiate.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Dec 2004, 23:50   #19
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by capitain:
asa ca in limitele de siguranta mai apar microfoane, saltele, membrii ai echipei, bucati de decor si cate si mai cate.

cred ca lucrul asta se intampla (cel putin in cazul microfoanelor) si pentru ca daca s-ar indeparta microfoanele astfel incat sa nu se mai vada deloc pe video-asist, probabil ca nu s-ar mai obtine cea mai buna calitate a sunetului...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Dec 2004, 10:24   #20
radu83
Veteran
 
radu83
 
Join Date: Oct 2004
Location: Pe undeva prin Regie
Posts: 231
Originally Posted by jona:
Rog oamenii constiinciosi sa-mi spuna cate tipuri de microfoane apar in "The Village" :lol: ca eu am numarat mai mult de 3(tipuri, nu aparitii :w00t: ).

Niste chestii d'astea iti pot strica un film definitiv si irevocabil. asta a fost probabil cazul atunci cand am vazut the village. fix in scenele care se vor mai "dramatice", hop, apare si o chestie paroasa (dupa caz...) in ecran

proiectoare noi sau anumite dispozitive de corectie sunt chiar asa de scumpe?
__________________
Radu.
radu83 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells