Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 05 Mar 2010, 23:02   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Ed Wood - Tim Burton's

Hai sa ne haharisim pe seama lui Ed Wood. Eu am programat sa vad maine seara filmul despre cel mai prost regizor de filme horror. By the way, cel mai prost in viziunea lui Burton sau cel mai prost in viziunea cui?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 12:41   #2
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Ceea ce mi s-a părut fascinant la Ed Wood-ul lui Burton a fost acea incertitudine sexuală, transsexualitatea personajului principal, care i s-a potrivit ca o mănuşă androginului Depp. A fost alegerea perfectă, dacă e să ne gîndim la statutul de star hollywoodian al lui Depp la acel moment. Întreaga sa persoană emana ambiguitate fizică, împrumutată majorităţii personajelor pe care le-a interpretat pînă atunci (si dupa, intr-o masura mai mica sau mai mare): constituţia sa, tenul mereu spîn care i-a indus acea „drăgălăşenie” feminină. Asta l-a şi împins către portretizarea unor personaje cu o accentuată latură emotivă şi dramatică în defavoarea muschilor şi a violenţei masculine stereotipe.
Din punctul ăsta de vedere, Johnny a portretizat aceleaşi personaje ambigue, în ceea ce priveşte sexul, atît în Edward Scissorhands cît şi în Cry Baby, unde a afişat o imagine puternic efeminată a masculinităţii.
Nici in rolul lui Sparrow nu a reuşit să lepede aspectul androgin. De fapt, e lucrul care dă o anumită complexitate rolurilor sale.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 13:07   #3
SoricicaMov
Guru
 
SoricicaMov
 
Join Date: Dec 2009
Location: Auroreville
Posts: 784
Windom, dar legatura dintre Ed Wood si Bela Lugosi s-a bazat pe o prietenie reala sau a fost doar exploatare din partea lui Ed Wood, asa cum sustinea Bela Lugosi Jr (?)
__________________
For the dark finds ways of being
Engraved in the light

http://www.youtube.com/watch?v=wohuAtr8RgU
SoricicaMov is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Mar 2010, 13:18   #4
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
A fost, oricum o relatie interesanta, nu stiu cita prietenie a existat acolo (daca a existat), insa acea "exploatare" a lui Lugosi, i-a fost, paradoxal, si prielnica acestuia, avind in vedere ca l-a scos de pe linia moarta pe care se afla... Daca e sa folosesc un cuvint mai dur - l-a "reciclat".
Redau, mai jos, un articol interesant pe aceasta tema, al lui Lucian Maier:
http://agenda.liternet.ro/articol/57...l-decazut.html
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 07 Mar 2010, 22:18   #5
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Am reusit sa vad doar jumate din Ed Wood (e oribil sa nu mai poti fi in stare de oboseala sa vezi un film pana la capat).

M-am prapadit de ras inca de la generic, ale carui credite am inteles ca au fost mai scumpe decat toate filmele lui Ed Wood la un loc. Creditele sunt de fapt numele scu;ptate pe pietre de mormant. Caracatita aceea imensa de la inceput este absolut hilara, iar umorul involuntar al personajului Eddy pur si simplu m-a cucerit.

Imi place amestecul de comic si dramatic ca ingrediente ale aceluiasi personaj, totul este atat de neasumat si de inconstient incat ramai perplex si te intrebi: God, he really means that? Este posibil asa ceva?

La fel de dramatic in comic este si Bela Lugosi, atat de terminat incat accepta sa joaca intr-un film cu un transsexual. Neadecvarea este atat de stridenta (ce cauta Dracula intr-un film cu homosexuali si transsexuali?) incat te bufneste rasu-plansu'.

La nivelul autorului (Tim Burton) ironia este atat de libera incat oricat ar fi exagerat in sensul asta, tot ar fi ramas credibil. Fie ca e in cantitati mici sau mari, prostul gust este foarte bine scos in evidenta.

To be continued.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Mar 2010, 11:10   #6
foxyroxy
Veteran
 
foxyroxy
 
Join Date: Feb 2010
Location: Dreamland
Posts: 199
M-ati facut curioasa si am pus mana de m-am uitat la el.Mi-a placut insistenta lui Ed de a da lovitura.Personajul interpretat de Depp mi s-a parut inocent in gandire in sensul ca el spune '' eu vreau decat sa fac filme.'A reusit cu chiu cu vai sa faca cateva.M-a amuzat cum au fost primiti la una dintre premiere cu huiduieli si popcorn aruncate peste ei.Probabil ca daca ar fi trait in epoca asta poate ca chiar ar fi reusit.Filme proaste trebuie sa existe.
foxyroxy is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Apr 2010, 02:42   #7
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Conditia lui Ed Wood ca si regizor reprezinta un paradox, el si-a dorit cu tot dinadinsul succes, faima, notorietate si numele sau sa ramana in istoria cinematografiei si a reusit acest lucru, nu prin faptul ca a devenit cel mai bun regizor ci cel mai prost. Asadar nu exista cale de mijloc, daca nu poti sa fii cel mai bun si vrei cu tot dinadinsul sa devii cunoscut incearca sa fii cel mai prost . Cei aflati ''la mijloc'' sunt rapid dati uitari
M-a fascinat indarjirea, ''nebunia'', pasiunea dusa la extrem a lui Ed Wood pentru a face film, privirea si zambetul sau de multumire atunci cand se afla in spatele camerei, pentru el toate scenele erau perfecte, nu avea nevoie de duble, deoarece el nu concepea definitia cuvantului ''esec'', era prea orbit de ceea ce facea.
Faptul ca intr-un final ajunge sa castige fonduri de la pocaiti si faptul ca se lasa botezat de acestia doar pentru a obtine fondurile promise releva inca o data pasiunea sa pentru ce-a de-a saptea arta.
Window, Ed Wood era si in realitate transsexual?
Burton prin acest film ii aduce un omagiu si lui Bela Lugosi si filmelor cu monstri din anii '30, filme pe care el a recunoscut ca ''le manca pe paine''. Nu am stiut pana acum de rivalitatea dintre Bela Lugosi si Boris Karloff si faptul ca rolul lui Frankenstein i-a fost oferit prima data lui Lugosi. Aceste filme raman adevarate comori si astazi daca le vezi cu lumina stinsa si sonorul la maxim, reusesc sa iti dea fiori pe sira spinarii.
Iar despre prestatia lui Depp, a spus Window mai sus totul
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 May 2011, 13:29   #8
Sorin87
Guru
 
Sorin87
 
Join Date: May 2011
Posts: 730
nu mi se pare un regizor asa prost de filme horror, poate nu sunt specialitatea lui dar el incearca
Sorin87 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 10:29.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells