Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Mar 2007, 16:42   #1
Old_Faithful
Novice
 
Old_Faithful
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tulcea
Posts: 7
"Columna" Regia: Mircea Dragan, Scenariul: Titus P

Vezi: http://www.imdb.com/title/tt0062814/

Este capodopera cinematografiei romanesti, asa dupa cum "Citizen Kane" (1941, regia: Orson Welles, Scenariul: Herman J. Mankiewicz si Orson Welles) este considerat un film de referinta pentru cinematografia americana.
__________________
"Our ignorance is not so vast as our failure to use what we know."
Marion King Hubbert (October 5, 1903 – October 11, 1989)
Old_Faithful is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Mar 2007, 18:38   #2
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Columna" Regia: Mircea Dragan, Scenariul: Tit

Originally Posted by Old_Faithful:
Vezi: http://www.imdb.com/title/tt0062814/

Este capodopera cinematografiei romanesti, asa dupa cum "Citizen Kane" (1941, regia: Orson Welles, Scenariul: Herman J. Mankiewicz si Orson Welles) este considerat un film de referinta pentru cinematografia americana.
loooooooooooooooooooollllll, de unde ai aparut ? Ineptia asta o sa-l fericeasca la greu pe pitbull.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 11:57   #3
RIP
Veteran
 
RIP
 
Join Date: Mar 2007
Location: who the f**k gives a damn
Posts: 151
oficial , toata lumea mai mult sau mai putin docta d.p.d.v cinematografic , afirma sus si tare ca mega capodopera cinematografiei romanesti ar fi "Mihai Viteazul", de Sergiu Nicolaescu?
acu' care ar fi acel film , care ar exprima chintesenta cinematografului romanesc? 8)
__________________
Better rule in Hell than serve in Heaven.
RIP is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 12:15   #4
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mda...
S-o luäm în ordine.
Färä supärare, dar "Columna" n-a fost decât o frectie lesinatä (aka labä tristä): scenariu schematic si tezist, conceptie regisoralä amorfä, naratiune färä nerv, limbaj cinematografic agramat - nici nu e de mirare, de vreme ce era fäcut de Mircea Drägan, una dintre cele mai mari catastrofe ale filmului românesc; a zvâcnit scurt, la începutul carierei, cu "Setea" (un film care, desi curvesc politic, avea ici-colo unele calitäti) si GATA, pân-aici i-a fost!
"Mihai Viteazul" e o superproductie istoricä bine lucratä - hai sä-i zicem un "film bun". Cum am mai spus de-atâtea ori, pe-atunci Nicolaescu era tânär, proaspät, furase binisor meserie de la altii si päcälea seducätor. Totusi, mult mai bine îi reusise "Dacii" (poate cel mai izbutit film al lui). Dar, cu tot regretul, "Mihai Viteazul" (desi mi-e foarte drag ca film), nu inträ nici mäcar între primele douäzeci de filme românesti ale tuturor timpurilor. Pe la treizeci, asa, da, poate.
ACEL film CEL mai românesc, äla cu "chintesenta", nu existä. Am putea spune, cä printre CELE MAI BUNE filme românesti, ar avea cele mai multe elemente de specific national urmätoarele: "Comoara din Vadul Vechi", "Moara cu noroc", "Pädurea spânzuratilor", "Actorul si sälbaticii" (exclusiv falsificarea istoricä), "Vânätoarea de vulpi", "Proba de microfon", "Croaziera", "E pericoloso sporgersi", "Moartea domnului Läzärescu", "A fost sau n-a fost".
(Am exclus unele filme bune, dar färä specific national - animatele lui Gopo, de pildä, sau "Dacii", sau "Duminicä la ora 6" - si altele, cu specific national, dar proaste - ale lui Mircea Drägan, ale lui Mircea Muresan, etc.)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 12:58   #5
ulrich
Guru
 
ulrich
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 430
@pitbull. "padurea spanzuratilor" ti se pare ca e un film in care se vede "specificul national"?eu cred ca respecta la litera cartea lui rebreanu,o scriere foarte moderna(pe atunci) si care seamana mai mult cu ce incer5cau la momentul ala un doblin,joseph roth sau musil...

p.s.:tot fara legatura cu topicul,dar chiar m-ar interesa parerea ta despre "zidul" lui constantin vaeni(l-am luat acum ceva timp de pe net si am ramas mut).
__________________
Our lives begin to end the day we become silent about things that matter.
ulrich is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 13:55   #6
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by ulrich:
"zidul" lui constantin vaeni(l-am luat acum ceva timp de pe net si am ramas mut).
in sfarsit, mai apare cineva care apreciaza acest film!!!!
expresiv, expresionist, represiv datorita claustrarii, de fapt, micsorarii spatiului de exprimare, de optiune (dar largindu-se spatiul angoaselor), orice gest sau unghi de filmare devine coplesitor. de aici si "mutenia" privitorului, pe care am resimtit-o si eu.
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:13   #7
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
'zidul' n-are nimic 'expresionist' :shock:
e un film comunist
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:15   #8
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
Originally Posted by Alex Leo Serban:
'zidul' n-are nimic 'expresionist' :shock:
e un film comunist
doar subiectul...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:23   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, subiectul este comunist, dar fäcând abstractie de asta, filmul are calitäti remarcabile, atât de continut uman cât si la nivel stilistic, pe care Vaeni n-a mai reusit sä si le egaleze niciodatä.
Si, tot ca majoritatea filmelor lui Vaeni, e extrem de dezlânat. Vaeni stia sä filmeze, dar nu si sä povesteascä.

@Ulrich:
E adevärat ce spui despre "Pädurea spânzuratilor", dar pe lângä asta, atât cartea cât si filmul au si elemente de esentä româneascä; totusi, nu îndeajuns încât sä facä din el "filmul chintesential românesc" - de-aia l-am si pus la "cu rezerve", desi valoric este cel mai bun.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:41   #10
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by Pitbull:
Da, subiectul este comunist, dar fäcând abstractie de asta, filmul are calitäti remarcabile, atât de continut uman cât si la nivel stilistic, pe care Vaeni n-a mai reusit sä si le egaleze niciodatä.
Si, tot ca majoritatea filmelor lui Vaeni, e extrem de dezlânat. Vaeni stia sä filmeze, dar nu si sä povesteascä.

@Ulrich:
E adevärat ce spui despre "Pädurea spânzuratilor", dar pe lângä asta, atât cartea cât si filmul au si elemente de esentä româneascä; totusi, nu îndeajuns încât sä facä din el "filmul chintesential românesc" - de-aia l-am si pus la "cu rezerve", desi valoric este cel mai bun.
wow, nu pot inca sa caut calitati and valente pe subiecte comuniste...
adica tipul manca voiniceste rahat, dar avea, asa, o expresie gratioasa.
da, Padurea spanzuratilor e in topul primelor 5 filme romanesti all time.
subiectul e universal, deci si romanesc...
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:44   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by herbert:
adica tipul manca voiniceste rahat, dar avea, asa, o expresie gratioasa.
Exact!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 14:52   #12
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
deci: kestia cu comunismu era o gluma
aia cu expresionismu NU e!
p bune, nu's unde a vazut tov marx 'expresionism' in filmu asta...

re: 'padurea...': sa fim seriosi, subiectu n-are NIMIC romanesc, doar k are personaje ro (plus scriitoru rebreanu of course!), adik kiar credeti k un roman sadea nu ar fi luptat impotriva fratilor sai?? ar fi avut scrupule morale?? loool :w00t:
remember 'miorita'?
btw: aia e romaneask?
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 15:07   #13
marx
Guru
 
marx
 
Join Date: Apr 2003
Location: STIINTA "U" CRAIOVA-o iubire alb/albastra-
Posts: 1,671
@ Zidul

daca tipograful claustrat nu era comunist, ci un luptator in rezistenta franceza, sa zicem, filmul capata valorile inalte demne de niste okisori sclifositi... ?!:sick:
iar 'expresionismul' l-am folosit in sensul livresc al cuvantului, de intensitate a expresiei, de aceea l-am si pozitionat langa 'expresiv' , doar nu se astepta cineva sa fac aluzie la expresionismul tip Murnau...
marx is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 15:18   #14
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by Alex Leo Serban:
re: 'padurea...': sa fim seriosi, subiectu n-are NIMIC romanesc, doar k are personaje ro (plus scriitoru rebreanu of course!), adik kiar credeti k un roman sadea nu ar fi luptat impotriva fratilor sai?? ar fi avut scrupule morale?? loool :w00t:
remember 'miorita'?

btw: aia e romaneask?

pai vezi ca in miorita unu chiar nu lupta, ci se resemneaza - decit sa omoare firtatele roman, mai bine se insoara cu mindra moarte. deci 1 din trei romani (dn care unu ungurean) nu ar lupta, iar cum Bologa nu prea vrea sa lupte, e unul dintre cei trei romani, ala reprezentat de cifra 1 din rindu' anterior! (lool)

dincolo de asta, subiectul e universal (deci si romanesc), dar intr-o traire moderna, unde ideea de popor-natiune era cea care atita emotiile fiecaruia... azi, cind sintem multiculturali (de ochii lumii, macar), aste povesti isi au rostul trans-national, dar nu mai pot avea implinire: adica avem occidentul intreg sub semnul vechii notiuni de popor ( ), iar conflicte in care frate cu frate sa se omoare nu mai is de gindit ( :? )... !!Padurea Spinzuratilor poate fi recontextualizata astfel in disciplina claselor liceale unde (poate ca) mai e pomenita! ()
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 15:30   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Intâmplätor, familia mamei mele era formatä din ardeleni sadea, din zona Cluj/Blaj/Aiud, nationalisti si täränisti, fäcätori ai Revolutiei de la 1848 si ai Marii Unirii de la 1918. Unii dintre ei chiar au fost recrutati în armata austro-ungarä - noroc c-au fost trimisi pe alte fronturi (bunicu-meu, de pildä, medic militar, a luptat mai mult prin Italia, si nu mai stiu pe unde).
Asa cä stiu virtualmente de la sursä: drama lui Bologa e FOARTE româneascä.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 15:53   #16
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Originally Posted by marx:
"zidul" lui constantin vaeni(l-am luat acum ceva timp de pe net si am ramas mut).
Zidul este printre cele mai bune romanesti si cu siguranta cel mai bun film al lui Vaeni. Despre Zidul (difuzat pentru prima oara dupa revolutie de tele 7 abc) am mai discutat pe topicul de autohtone cu pitbull. Iar argumentul ce e un film comunist e o tampenie, asa si Crucisatorul lui Eisenstein e tot un film comunist.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 16:19   #17
Old_Faithful
Novice
 
Old_Faithful
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tulcea
Posts: 7
Re: "Columna" Regia: Mircea Dragan, Scenariul: Tit

Originally Posted by Carmine Galante:

loooooooooooooooooooollllll, de unde ai aparut ? Ineptia asta o sa-l fericeasca la greu pe pitbull.

Titus Popovici nu este capabil sa creeze ineptii. Ar trebui sa-ti ceri scuze...

Pentru a avea un cap de pod in eventuala polemica asupra acestei originale viziuni culturale va propun sa ne reamintim doua momente semnificative:
Primul este momentul de bucurie al lui Gerula, ai carui lupi tineri castigasera o prima confruntare cu romanii:
"- Am invins ! jubileaza, prematur, Gerula. Dragii mei, copii mei, voi nu stiti sa jucati ?"

Al doilea este scena finala - scena care dezvaluie, intr-o singura imagine, cheia critica in care a fost conceput acest exercitiu de cultura:
Gerula, credincios juramantului pecetluit cu sangele stapanului sau, Decebal, si devenit, prin acest juramant, pastratorul puritatii neamului, a fost doborat de o forta superioara si zace acum cu fata spre cerul alburiu al iernii. Profilul sau barbos este privit in prim plan intr-o perspectiva care-l face sa sa confunde cu glia stramoseasca. In fundal vedem sirul disciplinatelor cohorte romane urcand spre Sarmisegetusa. Acesti razboinici deja se imbraca la fel ca dacii, beau la fel, si-au lasat barba, au copii in care curge si sange dac.
Cei care au pecetluit sfarsitul "barbarilor de la nord" nu au reusit sa stinga spiritul care ne leaga de pamantul asta. Romanii au adus cu ei nestematele unei civilizatii stralucite, neintrecuta inca de contemporani, civilizatie ale carei mosteniri se intind pe trei continente.

Aceasta civilizatie, insa, scenaristul si regizorul nu o pot vedea inflorind pe plaiurile mioritice, inlocuind butucii de vita de vie ai lui Burebista.
Este incontestabila simpatia lui Titus Popovici pentru ramura romana a neamului. Ceea ce, cu o adanca parere de rau, ne dezvaluie el prin acest scenariu, este tocmai aceasta obtuzitate a intelectului ramurii bastinase, intelect incremenit intr-o schema ancestrala, incapabil de evolutie, sortit fiind astfel sa se resoarba, incet, incet, pe nesimtite, in pamantul stramosesc pe care il iubim atat de mult.
__________________
"Our ignorance is not so vast as our failure to use what we know."
Marion King Hubbert (October 5, 1903 – October 11, 1989)
Old_Faithful is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 16:43   #18
Old_Faithful
Novice
 
Old_Faithful
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tulcea
Posts: 7
Originally Posted by Pitbull:
Mda...
S-o luäm în ordine.
... Mircea Drägan, ... a zvâcnit scurt, la începutul carierei, cu "Setea" (un film care, desi curvesc politic, avea ici-colo unele calitäti)
Un alt scenariu al lui Titus Popovici, "Strainul", este mai actual ca oricand ! Eroul iubeste o fata care "nu-i din satul lui" si intelege ca iubirea sa este imposibila tocmai din cauza ca parintii ei reprezinta exponentul acelei clase a carei bunastare se bazeaza pe saracia propriilor sai parinti.
Oare azi, fiul strungarului de la Tractorul Brasov are curajul sa pretinda mana fetei senatorului ?
Asa cum eroul lui Titus Popovici alege sa lupte cu arma in mana impotriva senatorului asa si fiul strungarului va alege sa plece in Spania la cules de capsuni.

Nici unul, nici celalalt nu-si vor fi astamparat setea de viata adevarta.

Originally Posted by Pitbull:
"Mihai Viteazul" e o superproductie istoricä bine lucratä - hai sä-i zicem un "film bun". Cum am mai spus de-atâtea ori, pe-atunci Nicolaescu era tânär, proaspät, furase binisor meserie de la altii si päcälea seducätor.
Corect !

Originally Posted by Pitbull:
ACEL film CEL mai românesc, äla cu "chintesenta", nu existä. Am putea spune, cä printre CELE MAI BUNE filme românesti, ar avea cele mai multe elemente de specific national urmätoarele: "Comoara din Vadul Vechi", "Moara cu noroc", "Pädurea spânzuratilor", "Actorul si sälbaticii" (exclusiv falsificarea istoricä), "Vânätoarea de vulpi", "Proba de microfon", "Croaziera", "E pericoloso sporgersi", "Moartea domnului Läzärescu", "A fost sau n-a fost".

Felicitari pentru selectie !
In fiecare dintre aceste creatii poti gasi cate o frantura din acele pietre de moara care atarna de sufletul fiecarei fiinte umane, nelasand-o sa se ridice la inaltimea morala necesara purificarii sufletului.
__________________
"Our ignorance is not so vast as our failure to use what we know."
Marion King Hubbert (October 5, 1903 – October 11, 1989)
Old_Faithful is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 16:50   #19
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Frumos - la nivel de compunere.
Cu scenariul cum stäm?

Apropo, Titus era un scenarist bun, nici vorbä, da' a ejaculat si o droaie de ineptii - asa se-ntâmplä când scrii la metru. Intâmplätor, desi "Columna" era scris, cum spuneam, tezist, livresc si cam schematic, avea virtuti care puteau fi dezvoltate filmic.
Din päcate, idiotul de Drägan le-a distrus complet.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Mar 2007, 19:35   #20
Carmine Galante
Guru
 
Carmine Galante
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,077
Send a message via Yahoo to Carmine Galante
Re: "Columna" Regia: Mircea Dragan, Scenariul: Tit

Originally Posted by Old_Faithful:
Titus Popovici nu este capabil sa creeze ineptii. Ar trebui sa-ti ceri scuze...
Draga Titus P.,
Afla despre mine ca sunt bine si sper ca si tie ti-e cald in rai, sper ca esti sanatos, cu mintea limpede si te rog sa ma ierti ca m-am luat de scenariile tale de rahat. Multumesc, cu respect.

Originally Posted by Old_Faithful:
Pentru a avea un cap de pod in eventuala polemica asupra acestei originale viziuni culturale va propun sa ne reamintim doua momente semnificative:
Primul este momentul de bucurie al lui Gerula, ai carui lupi tineri castigasera o prima confruntare cu romanii:
"- Am invins ! jubileaza, prematur, Gerula. Dragii mei, copii mei, voi nu stiti sa jucati ?"

Al doilea este scena finala - scena care dezvaluie, intr-o singura imagine, cheia critica in care a fost conceput acest exercitiu de cultura:
Gerula, credincios juramantului pecetluit cu sangele stapanului sau, Decebal, si devenit, prin acest juramant, pastratorul puritatii neamului, a fost doborat de o forta superioara si zace acum cu fata spre cerul alburiu al iernii. Profilul sau barbos este privit in prim plan intr-o perspectiva care-l face sa sa confunde cu glia stramoseasca. In fundal vedem sirul disciplinatelor cohorte romane urcand spre Sarmisegetusa. Acesti razboinici deja se imbraca la fel ca dacii, beau la fel, si-au lasat barba, au copii in care curge si sange dac.
Cei care au pecetluit sfarsitul "barbarilor de la nord" nu au reusit sa stinga spiritul care ne leaga de pamantul asta. Romanii au adus cu ei nestematele unei civilizatii stralucite, neintrecuta inca de contemporani, civilizatie ale carei mosteniri se intind pe trei continente.

Aceasta civilizatie, insa, scenaristul si regizorul nu o pot vedea inflorind pe plaiurile mioritice, inlocuind butucii de vita de vie ai lui Burebista.
Este incontestabila simpatia lui Titus Popovici pentru ramura romana a neamului. Ceea ce, cu o adanca parere de rau, ne dezvaluie el prin acest scenariu, este tocmai aceasta obtuzitate a intelectului ramurii bastinase, intelect incremenit intr-o schema ancestrala, incapabil de evolutie, sortit fiind astfel sa se resoarba, incet, incet, pe nesimtite, in pamantul stramosesc pe care il iubim atat de mult.

Bai frate de mult nu am mai ras asa de bine. Singurul om care se mai excita la imaginea lui Ilarion Ciobanu (Gerula), imagine din '68 (iti amintesc ca suntem in 2007) esti tu si cu Florin Condurateanu, care l-a avut candva invitat la o emisiune pe otv pe batranul dac Ciobanu. Ilarion (hellas la vie!)de-abia isi mai tara partzurile, iar condurateanu mai avea un pic si in elogiu lui plin de avant se baga sub masa si-i executa o felatie mica. "Vai maestre, Gerula ! Maestre, ma uit la dumneavoastra si-l vad pe Gerula. Gerula maestre, Gerula, atat va zic!!! " Gerula, decrepit, aproape ca-l luase somnu' la masa de plexiglas din studioul saracacios. Acum nu ma uitam, dar mi-a atras atentia moshu', l-am recunoscut si mi-a ramas in minte emisiunea. Pana si Sergiu (sergiulica, ala de se bate cu americanii si e egalul lor, sergiu, singurul roman caruia regimul l-a privat de un oscar, sergiu al carui Triunghi al Mortii se lupta de la egal la egal cu Salvati soldatu' Ryan si Thin red line, pana si sergiu zice ca columna e prafuit si ca a fost facut ca sa bata dacii, care si asta e prafuit. LOL :w00t:

Ca un fiu de dac ce sunt, imi cer inca odata iertare lui Gerula si lui Titus P.
__________________
Dragostea de tara naste prosti
Romania e o tara plina de banci, farmacii, cazinouri si shaormerii
E o tara de prostituate, de hoti de buzunare si portari cu simtul raspunderii
Carmine Galante is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 18:45.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells