Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Acum pe ecrane

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 Jun 2004, 22:05   #1
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Godsend

stiti ce aveti de facut, nu? astept opinii shi pareri!

cat despre parerea mea......la filmul acesta ar trebui sa mergeti cu prietena sau prietenu (asa doar ca sa nu va plictisiti de moarte...)
eu m-am foit in scaunu ala, incat nu mai stiam ce sa fac ca sa nu ma plictisesc.....
shi in plus am dat shi 50.000 lei!!
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jun 2004, 22:32   #2
raptor
Leprechaun
 
raptor
 
Join Date: Feb 2003
Posts: 2,535
OMULE FA PE DRACU_N PATRU SI,ODATA IN VIATA TA ZI SI TU CEVA CONCRET!!!!!EXPICA-TE,ZII SI TU DE CE PLA MEA CREZI CA E FILMUL CUM E,INTINDE-TE PE 3 PAGINI DACA VREI,DAR ZII IN NUMELE DZEILOR MEI CEVA!!!!!!!!!!!!!!!!
__________________
absolutely, mr president, absolutely

http://www.youtube.com/watch?v=81bQJGafcjU
raptor is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 00:17   #3
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
Originally Posted by raptor:
OMULE FA PE DRACU_N PATRU SI,ODATA IN VIATA TA ZI SI TU CEVA CONCRET!!!!!EXPICA-TE,ZII SI TU DE CE PLA MEA CREZI CA E FILMUL CUM E,INTINDE-TE PE 3 PAGINI DACA VREI,DAR ZII IN NUMELE DZEILOR MEI CEVA!!!!!!!!!!!!!!!!

ai dreptate, raptor. despre orice film poti (chiar trebuie, pk esti pe Cinemagia!) sa formulezi ceva inteligibil.
Godsend mi se pare un film pasabil, pe care il recomand, care fixeaza, in genul thriller, o noua fobie a societatii americane si - poate - a lumii: clonarea. Este un film pilot al acestei teme, care va fi abordata tot mai des. Bine filmat, cu un final - obscur-infricosator - deschis (portita pentru o continuare, poate, in cazul unui succes de casa), remarc doua partituri actoricesti:
1. Robert De Niro - obisnuit bun, chiar f bun uneori in rolul medicului clonator, egoist, "criminal"...:
2. Kameron Bright - superb in rolul copilului clonat/fiinta clonata, care reuseste sa redea comportamentul celor doi copii disparuti, din genele corora "s-a nascut":ingenuul Adam si criminalul Zakori...
bine intretinut suspansul filmului (tot lectia batranului Hitchcock). recunosc ca m-am dus la film pentru De Niro, dar mi-a placut mult jocul copilului. vedeti si mai discutam
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Jun 2004, 21:51   #4
Sm�agol-Gollum
The One and Only Gollum
 
Sm�agol-Gollum
 
Join Date: Feb 2004
Location: On the edge of WILDERLAND
Posts: 2,258
Originally Posted by raptor:
OMULE FA PE DRACU_N PATRU SI,ODATA IN VIATA TA ZI SI TU CEVA CONCRET!!!!!EXPICA-TE,ZII SI TU DE CE PLA MEA CREZI CA E FILMUL CUM E,INTINDE-TE PE 3 PAGINI DACA VREI,DAR ZII IN NUMELE DZEILOR MEI CEVA!!!!!!!!!!!!!!!!

tu ce pusca mea ai cu mine? daca nu am vrut sa comentez pe baza filmului, ce tot vrei? am spus doar ca nu mi-a placut....ce altceva iti mai trebuie? vroiai sa-l povestesc? :hmm:
__________________
Nice Hobbitses! We's likes them.....yessssssss
Sm�agol-Gollum is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Jul 2004, 11:49   #5
seether
Junior
 
seether
 
Join Date: Jul 2003
Location: Undernet
Posts: 30
Are o fatza copilul ala de m-a speriat de moarte.. Da' lasand la o parte mutra sa, it's not that scary after all! Chiar ca Robert de Niro joaca bine as always...
seether is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 00:16   #6
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
o paragladina de film:

-incepe bine, imaginea este colorata frumos, schimbari de sharf, finetzuri, chestii...

-o secventa de accident previzibila da' bine montata....

-devine dubios faptul k totzi plang, da' joaca atat de prost si e atat de plin de clisee incat nu e deloc emotzionat....

-apare deniro.co, shi itzi dai seama de la prima fotograma cu el, k e ink un film in care te vei intreba la sfarshit ce dreaq a cautat in voma asta?

-subiectul incepe sa o ia razna, pe tiparele nuvelelor ieftine sf de duzina, da' ink mai ai ceva sperantze....

-si de-odata, copilu' are un vis si se vede pe el insushi cu fatza murdara de kko si realizezi, intr-un spasm nervos, ce p*** mea caut in sala??!!

-tot ce vine dupa, e un fel de what lies beneath+artificial inelligence+6th sense+alte filme mishto numa' k, de n ori, mai de rahat.

-copilu' e ingrozitor shi mai joak shi execrabil pe deasupra.

-implicatzii morale...my ass.

-rebecca...(again) (k la punisher--da' nu atat de buna...)[/i]
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 00:46   #7
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
mai, mai, mai - ce hermeneut feroce!!! ce fiinta pretentioasa si delicata, bleaha muha
nu prea prinzi tu "adevarurile", zizi
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 00:58   #8
zizi
Guru
 
zizi
 
Join Date: Mar 2004
Location: cum unde?
Posts: 451
herberte, ai vazut shi tu un film, ma?

uitasem k tzi-ai exprimat parerea shi la alte rubrici in afara de turul frantzei shi golurile din campionat....
__________________
zizi
zizi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2004, 01:12   #9
herbert
Guru
 
herbert
 
Join Date: May 2004
Posts: 2,026
pai, maestre (mai este), chiar filmul asta l-am "analizat". ce p*** mea, citesti selectiv, cum ma urmaresti si ma conspectezi tu? asa ne-am inteles?
__________________
"Nu te apleca decat pentru a iubi.
Daca mori, tu continui sa iubesti" - Rene Char
herbert is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Jul 2004, 21:53   #10
calinul
Junior
 
calinul
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 32
Send a message via MSN to calinul Send a message via Yahoo to calinul
Godsend (2004)

Godsend

Godsend

Godsend nu este un film slab. Este un film mediu, care nu vrea si nici nu incearca sa fie unul bun. Are multe asemanari cu alte filme, nu are nici macar un sigur lucru original si nu este infricosator deloc. Sau poate la 2-3 scene. Maxim! Cu toate acestea insa, nu pot spune ca mi-a placut dar nici ca nu mi-a placut. Dupa cum am mai spus, se afla undeva la limita. Nu este mare lucru de vazut insa, pentru trecerea timpului il recomand.
Putea sa fie un film bun daca macar finalul era mai deosebit. Insa nu a fost asa.

[SPOILERS]
In locul scenaristului, imi omoram la sfarsit personajele. Astfel, filmul era considerat o drama, nu un horror/thriller.
[/SPOILERS]

Pacat ca Robert de Niro joaca in film. Rolul sau putea fi interpretat de orice actor, nu neparat de unul ca el (ma refer la valoare). In tot filmul asta nu am vazut deloc nici o legatura cu diavolul, cu toate ca trebuia sa vad?! (conform posterului). Si nu vad de ce sub-genul lui este horror. Elementele horror lipsesc. Lipsesc, lipsesc, lipsesc...

Concluzia: Godsend nu este un film slab. Este unul la limita. Nu il recomand, decat daca vreti sa va pierdeti timpul cu un film recent de anul acesta...

2.5/5
calinul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Aug 2004, 21:34   #11
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Mie unuia mi se pare ca filmul incearca marea cu degetul, ca sa citam fara ghilimele. Adica vrea mai mult, lucru care l-am remarcat prin diverse "artificii" (gen scara din casa, care seamana terbili cu adn-ul uman, si alte chestii rafinate de acest gen), dar in rest este o compilatie de filme horror care nu trateaza decat in graba problema clonarii (si nu spune decat lucruri rasfumate de atatea ori), facand din clonare un simplu pretext nu o problema de discutat.
De Niro este unul dintre actorii care a decazut groaznic de mult, nu atat in performantele sale, cat in filmele pe care le face. Ce naiba urmareste?
Imi pare foarte rau de Becca, febletea mea Becca! Nu-i sta bine unei femei frumoase sa se vaite atat.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Sep 2004, 11:29   #12
CIPRYX
Veteran
 
CIPRYX
 
Join Date: May 2003
Posts: 209
Send a message via Yahoo to CIPRYX
a fost cam slab, nu mi-a placut cine stie ce.Ideea putea fi exploatata mai bine.
__________________
Om sunt si nimic din ceea ce este omenesc nu-mi este strain.
CIPRYX is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 13:05.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells