Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Bursa

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 12 Aug 2002, 15:33   #1
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Cea mai mare baza cinematografica din Romania (sper)

Oameni buni, incerc sa creez cea mai mare baza de date legata de cinematografie (actori, premii, filme). Din pacate nu prea am material hard (reviste, dictionare, chestii de-astea). Daca puteti sa ma ajutati cumva (oricum) v-as fi mai mult decat recunoscator. Nu prea am bani de oferit dar in schimb va pot tenta cu afise, fotografii cu actori (apropo : am o fotografie semnata de Michael Douglas, daca intereseaza pe careva ... si altele), CD-uri cu filme, CD-uri cu muzica...

Dati-mi un mesaj la [email protected] daca ... stiti voi ce.

Sigur am uitat ceva, dar ma opresc aici.
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Aug 2002, 12:54   #2
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Vrei sa faci o baza de date a cinematografiei romanesti, sau mondiale? Si vrei s-o faci pe calculator sau pe orice mediu?
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Aug 2002, 14:02   #3
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Va fi un mic program in Delphi sau in orice alt mediu de programare ce nu necesita platirea unei licente de utilizare. Executabilul va putea fi rulat pe orice tip de calculator oricat e puternic sau oricat de slab ... viteza calculatorului va conta doar la cautarea unei anumite informatii in baza de date.
Pana in prezent cele mai multe informatii pe care le am sunt despre filmele americane (cam 75%)apoi vin cele romanesti (10%) si in final cele din alte tari (Anglia, Cehia, Germania, Spania, India, Japonia, Australia...).
E bine? sau asteptai un alt raspuns?
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Aug 2002, 14:19   #4
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Adica faci un fel de IMDB? :grin:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Aug 2002, 17:50   #5
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Ceva in genul ala (din pacate nu stiu care gen pen' ca nu am utilizat-o nici macar o data dar am auzit o gramada de lucruri despre ea) doar ca nu va fi nevoie de Internet pentru a afla ceva despre un anumit film sau un anumit actor si in plus va fi in romana. Presupun ca vor trece ceva ani pana baza mea de date va fi de marimea IMDB-ului, dar intentionez sa trimit celor care o vor utiliza update-uri la fiecare 6 luni. in felul acesta va fi un fel de baza dinamica...
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 21:43   #6
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Pai in cativa ani, va deveni pana si in Romania Internet-ul omniprezent. Si atunci IMDB va fi complet acesibil.

Totusi, daca ai deja o colectie de date cred ca nu ar strica sa ii contactezi pe cei de la cinemagia.ro, pentru ca intamplator stiu ca sunt interesati sa isi completeze sectiunea de informatii despre filme si actori din Romania. Poate puteti colabora.

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Aug 2002, 23:24   #7
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
ok...acum sunt indiscreta...dar nu ma pot abtine...amyd, 'intamplator' de unde stii ca cei de la cinemagia.ro vor sa-si completeze datele? stii de cete intreb? intamplator am ajuns la site-ul tau...si mi s-a parut ca seamana foarte bine cu cinemagia...si te-am intrebat si acolo "de ce?" dar ca sa fiu sigura ca voi primi totusi un raspuns, am decis sa te intreb si aici!
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 18:28   #8
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Mi se pare supermisto ideea de a face o baza de date bazata pe filmul autohton. However, sper sa nu te inglodezi in filmele alea anterevolutionare si sa te legi mai mult de ce e nou. Am inteles ca datele si promotionul filmelor romanesti nu sint chiar asa de accesibile totusi, ar fi mai bine sa apelezi direct la casele de productie/distributie/studiouri, decit sa iei marfa la mina a 14/a de la copii.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Aug 2002, 21:26   #9
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
Ricutza, site-ul meu nu are nimic de-a face cu cinemagia.ro. Oricum a ramas abandonat de aproape 3 ani, pentru ca nu am mai avut timp sa ma ocup de el. Asemanarile cu Cinemagia sunt cel mult intamplatoare.

Stiu ca ii intereseaza doar pentru ca cineva din echipa mi-a spus lucrul acesta, nu e nimic secret aici. :smile:

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 09:53   #10
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Nu poti sa faci o baza de date serioasa ignorind 30 de ani de cinematografie, draga Blue. Indiferent de opiniile sau preferintele tale, trebuie sa incluzi si ce s-a intimplat inainte de '89. Si-apoi, daca ai include doar ce s-a facut dupa revolutie, cit ai avea? Doua pagini? Trei? :cool:
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 10:30   #11
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Draga d/ra Poison,
simt in tonul dumitale ireventios o totala lipsa de respect fata de sfatul meu parintesc pt NoOne. Nu am zis sa ignore, am zis sa nu get stuck in it, in filmografia ante '89. Am pt asta gala filmului romanesc si almanahul cutezatorii. Pe mine ma intereseaza un fel de who's who dar cu oameni de acum, cu mungiu, cu puiu, cu **** mea. Vreau sa vad cit se da pe un film, cite sint in productie/ post productie, vreau sa aud de clipuri si scurt metraje noi. Inteles?

Acum ii inteleg pe cei care ti/ai petrecut o buna parte din viata (citi, 30? 40?) inainte de 89, dar eu am doar 21 de ani...
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Aug 2002, 23:25   #12
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
amyd, te-am intrebat pentru ca m-am gandit ca poate te-ai ocupat si de design-ul de la cinemagia.
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Aug 2002, 14:35   #13
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Cu atit mai mult ar trebui sa ai curiozitatea de a afla ce s-a petrecut inainte de sosirea ta pe lume in domeniul care zici ca te pasioneaza... Si ce inseamna sa get stuck in cinematografia romaneasca veche? Baza de data include totul. Si de atunci si de acum. Cind se termina materialul, se termina si gata! Daca nu ma insel, tu anvizajezi :grin: P.S. Chestia cu 30-40 am sa ti-o trec cu vederea de data asta, dar sa nu se mai repete! That's no way to talk to a lady!
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2002, 09:12   #14
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
da, eu il vad ca un site, pe care l/ai putea accesa on a regular basis si in care ai putea citi news, stuff; de exemplu, daca eu vreau acum sa aflu niste detalii pur tehnice: de unde gasesc lentile de 70 mm, de unde gasesc niste Arriflexuri, niste Lowel Kit/uri de luminat sau file Kodak, cinemagia nu imi poate raspunde; acolo, pe acel site( oh, frate, eu il vad deja), printre stiri despre nea marin as posta si eu aceasta intrebare;
ce faza cu 30-40?


Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Aug 2002, 10:32   #15
Poison
Veteran
 
Poison
 
Join Date: Jan 2002
Location: Bucuresti
Posts: 196
Omul a zis ca e vorba despre un program pe care sa ti-l incarci pe calculator. Ca Webster-ul. Da' tu vad ca nici nu citesti cu atentie nici nu esti atent la ce scrii...
Poison is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 02 Sep 2002, 13:07   #16
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Oameni buni, oameni buni...!!! Nu va mai certati atata ca ma simt vinovat de a fi deschis acest subiect de discutie. N-as vrea sa creada lumea ca am lansat subiectul si apoi l-am lasat balta asa ca o sa-mi dau si eu cu parerea.
Unu: IMDB-ul (pentru cei care au tot scris despre el) este tare, am avut vreo cateva zile un complex de inferioritate cand incercam sa fac o paralela intre acel site si viitorul meu produs - din fericire mi-a trecut. Mi-am zis: "Cine o sa vrea programelul o sa-l aiba, cine nu - o sa se "multumeasca" (dur cuvant, nu?) cu internetul...".
Doi: O sa scriu si despre filmografia straina (chiar si despre cea din Hawaii sau Sudan) si despre filmografia autohtona atat timp cat o sa pot face rost de informatii. Cu alte cuvinte: am informatii despre filmele dinainte de '89 - scriu despre filmele dinainte de '89; am informatii despre filmele de dupa '89 - scriu despre filmele de dupa '89. Mai greu e cu cautatul informatiei si nu cu selectatul.
Trei: nu credeam ca intereseaza pe careva filmele de scurt metraj, clipurile si alte chestii de-astea. O sa fiu atent de-acum sa nu le omit.
Patru: Daca vreti putem incerca sa facem noi (iubitorii de cinema) o pagina de WEB in care sa ne punem toate ideile. Informatii despre cum se scrie un scenariu, cum se face regie, de unde putem cumpara scule cinematografice, etc... - lista ramane deschisa. Si ce e grozav, pagina va avea tot ce-i mai bun pentru ca va fi facuta de noi. Acum tot ce mai e nevoie e o persoana care sa inceapa proiectul iar noi sa-l putem contacta pentru a-i trimite informatii, pareri... APROPOS : VOI CE PARERE AVETI DE ASTA? SAU E UN ALT PROIECT SF-IST?
Cinci: multumiri inca o data celor care imi dau o mana de ajutor.
Sase: VA URMA!!!
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Sep 2002, 08:49   #17
crydead
Guru
 
crydead
 
Join Date: Jun 2002
Posts: 940
E foarte bine ca se gaseste cineva care sa puna intr+o ordine oarecare date din domeniul cinematografiei romanesti sau de aiurea. Daca imperialistii americani au IMDB, sa avem si noi baza noastra da date.
Da' cu filmele romanesti de dupa '90 ce-o sa facem ca-s putine si proaste?
E bine ca se fac baze de date, dar si mai bine ar fi sa se faca filme. Si nu la mishto ca pana acum!
crydead is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Sep 2002, 10:47   #18
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Deci. Te.ai apucat de lucru la baza?

Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2002, 20:08   #19
Amyd
Guru
 
Amyd
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 429
NoOne, nu lua neaparat parerile noastre ca niste incercari de a te descuraja. Opinia mea (strict personala ca sa fiu complet pleonastic) e ca efortul ar fi mai bine directionat ori spre introducerea de date in IMDB, pentru ca Romania sa fie reprezentata corect, ori spre crearea unei baze de date online aici pe cinemagia.ro, care e un site destul de vizitat ca sa atraga interes pentru asa ceva.

Dar daca tu vrei sa faci proiectul tau, more powah to you, so to speak.

Pagina de web dedicata sa spunem comunitatii profesionale din Romania pe partea de audio-video va exista in (sper) maxim 3 luni si va fi oarecum apropiata de cinemagia.ro (sper). Cand se va apropia momentul lansarii, voi pune pe aici pe undeva un anunt. Dar va fi un site facut exclusiv pentru profesionisti (atat productie cat si post-productie), deci poate ca nu este tocmai ce iti doresti tu (mai degraba in directia a ce dorea Ambra Blu, ale carui intrebari sper ca le-am dat un raspuns cat de cat satisfacator in alta parte a forumului).

Salutari,
Andrei
Amyd is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Sep 2002, 20:11   #20
NoOne
Guru
 
NoOne
 
Join Date: Aug 2002
Posts: 709
Send a message via Yahoo to NoOne
Chiar vrei sa raspund sau era o intrebare retorica?
NoOne is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:34.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells