Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Iconoclast

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Jul 2011, 16:17   #1
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Filme Portmanteau

Sunt acele filme care reprezinta o colectie de scurt-metraje pe aceiasi tema sau cu acelasi punct de plecare.
Se mai numesc si filme omnibus sau antologie.
Cateva exemple: Histoires extraordinaires, 3 filme dupa povestiri de Edgar Allan Poe, regizate de Fellini, Louis Malle, Roger Vadim; Paris Je t'aime, 18 filmulete care redau povesti petrecute in Paris, regizate, printre altii, de fratii Coen, Wes Craven, Gus Van Sant; sau binecunoscutul Coffee and Cigarettes al lui Jarmusch, 11 istorii scurte avand in comun, of course, cafeaua si tigarile.



Ce titluri ati (mai) urmarit? Ce impresia v-au facut?
In afara de forma, ce deosebiri ar mai fi in raport cu filmul clasic?
Poate fi la fel de satisfacator un portmanteau, in ciuda limitarilor privind elaborarea unui scenariu si a caracterelor?

Last edited by Mercutio : 24 Jul 2011 at 20:35.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 20:17   #2
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
n-am(mai) urmarit nici un titlu. eu,cel putin..
oricum,interesanta tema topicului si sunt dispusa sa acumulez de la voi..
m-a frapat "portmanteau-l" asta...suna...sic!
am gugalit nitel si mi-am intarit banuiala ca e vorba de un model de valiza cu sertare separate.
de-aici si chichirezul omnibusului,nu?
adica povestioarele ce compun filmul sunt separate ca "sertare" dar au un element comun care le defineste ca un lung metraj. sper ca nivelul meu de perceptie nu mi-a jucat feste si am inteles bine.daca nu, astept sa ma corectati.
oricum,cu un simplu search gasesti o lista lunga de filme care se incadreaza in acest gen si n-ar strica sa incercam sa vizionam o parte din ele,asa de amorul artei cinematografice.
cred ca vom gasi in portmanteau, o tema inedita de dezbatere forumistica incitanta(macar intre cinefilii avizati) si de ce nu,o cale de a afla lucruri interesante si mai putin cunoscute despre istoria cinemaului,in general.

Last edited by rvn : 25 Jul 2011 at 07:55.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 24 Jul 2011, 23:23   #3
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Nu stiu multe colectii de felul asta. In afara de ce ai spus deja am vazut Tickets http://www.imdb.com/title/tt0418239/ Mi-a placut in special filmuletul lui Kiarostami dar si Ken Loach e foarte bine facut. Nu stiu daca e ceva comun la colectii de genul asta, filme facute de regizori diferiti, sa-si intersecteze personajele, dar asta e ceva ce mi-a placut. In toate filmuletele actiunea se petrece in acelasi tren.

Altul ar fi Five-minute films al lui Mike Leigh. Spre rusinea mea nu-mi amintesc nimic din ele trebuie sa le revad, dar sint foarte realiste, ca toate filmele lui.

Am uitat sa spun ca imi plac foarte mult filmele scurte si mi se par foarte greu de realizat. Chiar daca exprima doar o idee, ideea e exprimata condensat si are impact mai mare. Sint multe filmulete scurte care m-au marcat, pe care mi le amintesc dupa 20 de ani, ca si cum le-as fi vazut ieri.

As vrea sa facem o colectie de astfel de filme aici sau in alta parte.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."

Last edited by anaemona : 24 Jul 2011 at 23:28.
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 07:57   #4
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by anaemona:
As vrea sa facem o colectie de astfel de filme aici sau in alta parte.
gand la gand cu bucurie!sunt convinsa ca vor fi si altii amatori.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Jul 2011, 12:52   #5
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Cred ca se numeste "The Hire" colectia si Clive Owen joaca de fiecare data rolul unui sofer. Regizorii sunt urmatorii: Wong Kar Wai, Guy Ritchie, Inarritu, Ang Lee, John Frankenheimer, Joe Carnahan si John Woo
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 21:28   #6
anaemona
Guru
 
anaemona
 
Join Date: Oct 2009
Posts: 2,704
Mi-am mai amintit unul: Amore e rabbia http://www.imdb.com/title/tt0064019/, mai mult rabbia decit amore filmul lui Bertolucci a fost putin prea abstract pentru mine.
__________________
"Bravery is by far the kindest word for stupidity."
anaemona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 Jul 2011, 21:57   #7
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Si eu unul: Eros (2004) - trei filmulete pe tema din titlu, printre care si unul regizat de Antonioni. Ultimul lui film se pare.
http://www.imdb.com/title/tt0343663/...dits#directors
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2011, 17:11   #8
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Eros mi s-a parut destul de slab, facut in graba, in pauza altor filmari, fara pasiune, nu stiu. Nu m-a prins.

Chacun son cinéma ou Ce petit coup au coeur quand la lumière s'éteint et que le film commence - 33 de scurt-metraje a cate 3 minute, care au ca punct de plecare...cinemaul.

Printre regizorii care semneaza pelicula se regasesc nume sonore, precum fratii Coen si fratii Dardenne, David Cronenberg, Egoyan, Iñárritu, Kaurismäki, Kiarostami, Kitano, Lelouch, Lynch, Polanski, von Trier, Van Sant, Wenders, Kar Wai Wong etc.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2011, 17:37   #9
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
Originally Posted by omudindulap:
Eros mi s-a parut destul de slab, facut in graba, in pauza altor filmari, fara pasiune, nu stiu. Nu m-a prins.
eu l-am vazut cam de demult. nu-mi mai aduc aminte bine.
era totusi unul simpatic, nu cel al lui antonioni, cu robert downey jr. in rolul unui personaj la psihanalist. iar psihanalistul in loc sa-l asculte, urmarea o tipa cu binoclul pe fereastra.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2011, 17:49   #10
mvpsebi
Guru
 
mvpsebi
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 759
Si New York, I Love You cred ca se incadreaza la categorie. N'a fost rau, din cate mai tin minte.
mvpsebi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2011, 18:23   #11
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
N-am vazut New-York, I Love You, in schimb am vazut aseara New York Stories.



E o colectie de trei filme, realizate de trei “mari”.
Primul film din colectie, regizat de Scorsese, trateaza intr-o versiune interesanta vechea dilema a artistului privind relatia cu arta versus relatiile personale.
La sfarsitul celui de-al doilea film, iti vine sa verifici daca intra-adevar e realizat de copolla, si nu cumva e o greseala numele lui pe generic.
Al treilea e cel mai simpatic din colectie si salveaza cumva nivelul valoric impus de Scorsese la inceput. E un film de, cu, si in stilul lui Woody Allen. Acesta interpreteaza un avocat new-york-ez avand o mama agasanta si dominatoare, care ii provoaca jena in orice situatie, mai ales atunci cand urmeaza sa o cunoasca pe noua lui logodnica. Tipul e atat de chinuit psihic incat ii marturiseste psihanalistului (iata un personaj care nu poate lipsi dintr-un film de Woddy Allen) ca i-ar placea ca mama lui sa dispara intr-o buna zi.
Si uite ca dorinta i se indeplineste. In timp ce se aflau la un spectacol de prestidigitatie, unde fiul o invitase si pe mama, magicianul o alege din sala pentru a executa trucul cu cutia chinezeasca. La sfarsit: stupoare. Mamaia a disparut de-a binelea. Nici iluzionistul nu mai e in stare s-o regaseasca.

Last edited by Mercutio : 28 Jul 2011 at 18:55.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Jul 2011, 18:32   #12
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
interesant!
uite,eu as vrea sa revad filmul lui Visconti,"Rocco si fratii sai',omu stie chestia asta.nu prea mai mi-aduc aminte nimic despre el decat un Alain Delon in plina tinerete.se incadreaza si Rocco la portmanteau?de ce? e un film cu acelasi regizor...
ma voi tine de promisiunea facuta acum cateva zile si sigur voi veni si eu cu completari.
ma gandeam sa incerc si ceva de groaza:Creepshow din 1982.voi ati auzit de el?pe mine ma tenteaza afisul..
creepshow[1].jpg

Last edited by rvn : 28 Jul 2011 at 18:42.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2011, 16:52   #13
Mercutio
Guru
 
Mercutio
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1,333
The Acid House (1998)

Cele trei filmulete sunt adaptari ce au in comun acelasi autor , Irvine Welshm, cu filmul Trainspotting. Dar asta nu-i nici pe departe suficient. Avem de-a face cu un mimetism de prost gust, exagerarea exagerarilor. N-am citit povestirile, s-ar putea sa fie interesante (metamorfaza a la Kafka, discutii cu Dumnezeu) ca proza. Insa baietii care le-au adaptat au o idee grosiera despre cinema.
Mercutio is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Jul 2011, 19:12   #14
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
am vazut Creepshow,originalul lansat in 1982.regizor:George A.Romero.
Stephen King,binecunoscutul autor de proza SF, a scris scenariul pentru aceasta productie,inspirandu-se din doua scurte povestiri publicate anterior.
antologie horror,cele 5 filmulete care compun portmanteaul au ca element de legatura o indragita revista de benzi desenate a anilor 50,care se numea exact asa:Creepshow
in prolog aflam ca un baietel este pedepsit de tatal sau fiindca citea asemenea revista si o aparitie fantomatica invocata de pasionatul cititor ii apare la fereasta,invintandu-l pe el si pe noi,sa facem cunostinta cu personajele celor 5 povestioare de groaza dar si cu mult talc.
1."father's day"
povestea unei femei care a avut o relatie emotionala puternica cu tatal ei,imbogatit prin frauda si care intr-un moment de isterie il ucide cu o scrumiera,in timp ce acesta isi revendica cu ardoare tortul de ziua lui.cuprinsa de remuscari,Bedelia,merge la mormantul acestuia si putin alcool varsat din greseala, trezeste la viata o creatura ciudata,care se razbuna omorand toti descendentii ce se bucurau de averea lui.
jpg1.1.1..JPG
asta-i cea mai tare secventa din film.
2."the lovesome death of jordy verrill"-povestea unui fermier idiot care se trezeste cu un pietroi cazut din cer in milocul curtii si care crede ca poate sa vanda ciudatenia din care ies firicele de lumina,facand cine stie ce afacere.mare greseala,caci atingandu-l,n-a facut decat sa se contamineze,transformandu-se intr-un morman de iarba care crestea continuu pe el. chichirezul era sa nu atinga apa.dar a facut-o.si iata rezultatul:
jpg1.1.1.3.JPG
la final si-a tras un glont in cap in timp ce o voce de departe ne anunta ca urmeaza un sezon extrem de ploios!
3."something to tide you over"- al treilea filmulet il are protagonist pe cunoscutul Leslie Nielsen.
un sot inselat se gandeste sa se razbune pe sotia sa si amantul acesteia in cel mai macabru mod cu putinta. pe o plaja pustie,ii ingroapa pana la gat,punandu-i astfel sa-si astepte moartea o data cu fluxul care ii va ineca,rezervandu-si placerea de a urmari din luxosul sau apartament,tot spectacolul de pe plaja.final cam ciudat care m-a dezamagit putin:niste creaturi de care atarnau niscaiva alge,fara ochi si nas si guri,vin dupa el sa-i aduca aceeasi moarte.
surpriza:el isi poate tine respiratia mult timp!
jpg.5 nielsen.JPG
4."the crate"-cea mai buna povestioara din film dupa mine.are si doi actori cunoscuti pe generic, Hal Holbrook si Fritz Weaver.este vorba despre o lada din lemn pe care un profesor universitar o primeste pe post de colet si care deschisa,lasa in libertate un monstru preistoric.
va imaginati putin cam ce urmeaza:sange mult si vascos,doi oameni papati pe nerasuflate si un profesor care, scapat ca prin minune,dar deja nebun, merge la colegul sau sa-i povesteasca.
acesta din urma, gaseste ocazia perfecta sa debaraseze de nevasta care-l innebunise,oferind-o "pe tava" acestui mic animalas devorator.ia uitati ce dintisori are:
jpg 4[1].JPG
5."they're creeping up on you"-ultimul episod al povestilor de groaza are un singur personaj,un om de afaceri excentric care suferea de o boala:mysophobia.frica de microbi il indemna sa traiasca intr-un mediu ermetic.totul era curat luna iar el purta manusi de cauciuc.si totusi,un mic gandacel i-a adus moartea.dupa el au venit altii prin gura de aerisire si uite asa,de ce ti-e frica nu scapi.la ultimele secvente,cand gandacii ieseau de peste tot din corpul victimei,chiar mi-am spus ca asta este un cliseu:
jpg.6.JPG
in final, revista ajunge in cosul de gunoi,dar va las pe voi sa vedeti surpriza care v-o rezerva Romero.mie mi-a placut.interesanta combinatia de horror si comedie neagra.rar intalnesti.

Last edited by rvn : 31 Jul 2011 at 19:33.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Feb 2012, 15:50   #15
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
Ten minutes older : The Cello
Ten minutes older: The Trumpet
Crush 2009, Russia
Lumiere and company
Ro.Go.Pa.G.
Experiments in Terror
Perlicky na dne, cu diacriticele de rigoare

mi-a plăcut eros, mai ales prima parte

ah, scrisesem mai mult, dar nuș de ce a apărut doar juma' de post

nunta de piatră și duhul aurului nu sunt și ele portmanteau?

Last edited by Malombra : 18 Feb 2012 at 15:58.
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Mar 2012, 17:32   #16
Malombra
Guru
 
Malombra
 
Join Date: Feb 2012
Location: Guillaume-en-Egypte
Posts: 1,473
pfuai, cum am uitat de Destricted ?
Malombra is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:26.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells