Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Mar 2010, 08:52   #1
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
De ce ne place Mad Max?

Cat de mult va place si de ce? Ce anume l-a facut sa devina un cult movie? De ce v-a ramas in suflete? Ce e special la Mad Max?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 16:27   #2
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Nu atat Mad Max e fascinant, cat lumea lui Mad Max e fascinanta.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Mar 2010, 18:04   #3
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Este cumva primul (sau printre primele) film a carui actiune are loc intr-un viitor post-apocaliptic?
Si personajul interpretat de Mel are carisma, fapt ce contribuie, cat de putin, la succesul filmului.
Il putem compara cu The Road?
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 00:00   #4
BLACK-SPIDER
Guru
 
BLACK-SPIDER
 
Join Date: Jun 2005
Posts: 366
Daca continua sa se scumpeasca carburantii si nu o sa ne permitem un automobil "electric", ajungem si noi ca in Mad Max

Revenind la film, masinile sunt geniale, practic oricarei masinarii facuta manual cu putina indemanare si cunostinte tehnice a ajuns sa i se puna eticheta ''parca e din Mad Max''
__________________
fii intotdeauna tu insuti si daca nu este indeajuns pentru cineva atunci acel cineva nu este indeajuns pentru tine
BLACK-SPIDER is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 08:21   #5
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Omuldindulap,

Ce inseamna ca Mel Gibson are carisma in Mad Max? Ce este asa carismatic la Mad Max?
Cine si cum este Mad Max?
Raspunsul meu: este un personaj postapocaliptic simplu, in goana dupa supravietuire, care se lupta, se zbate, este cat de cat skill-at, stie sa se apere, dar cam morocanos si inexpresiv. Nici nu zice mare lucru, nici nu are o expresivitate nonverbala anume. Asadar, unde e carisma? Vreau si eu sa inteleg.

p.s. mentionez ca nu am vazut decat Mad Max 2. Care m-a dezamagit complet. Niste unii intr-un desert postapocaliptic alearga dupa benzina si se bat. Caca-maca, ete lulu lulu i've got some apples.
Actiune simplista, de gradinita, saracie a imaginatiei maxima, un film ale carui singure calitati snt masinile alea puternice si improvizate si outfit-urile alora care tineau petrolul numai pt ei, cu frizurile punk si postpunk. Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport.

Last edited by illotempore2002 : 18 Mar 2010 at 09:34.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 10:51   #6
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Asa mi-l amintesc eu. Precizez ca am vazut filmul acum vreo 7-8 ani, deci e posibil sa ma-nsel.
Nu a spus nimeni ca ar fi o capodopera, dar, pentru genul acesta de film, mi se pare unul cel putin decent.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:09   #7
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Filmul e mai mult decat o capodopera, e un cult film si vreau sa ma ajute cineva sa inteleg. Vreau sa imi placa si mie filmul asta. Cum sa fac, la ce sa ma uit? Ca nu am la ce?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:24   #8
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194


Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii. Uita-te la toata trilogia de cateva ori pana o dai in culte.

Apropo: de ce vrei neaparat sa-ti placa ?
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:27   #9
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Un film poate sa fie si capodopera lu' Peste, daca tie nu-ti spune nimic nu poti forta lucrurile. E cam aiurea sa vrei sa-ti placa un film doar pentru ca e considerat capodopera. Btw, Mad Max poate ca si-a cistigat un statut de film cult, insa pina la capodopera e cale lunga (asadar, un film cult n-are cum sa fie "mai mult decit o capodopera").
E un film de actiune reusit (pentru perioada in care a fost realizat) care a lansat un trend si a creeat un star. Cam atit se poate spune despre el, nu are rost sa sondam profunzimile pentru a da de nu stiu ce filozofii & stuff deoarece ele nu exista.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:35   #10
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Eu zic sa te orientezi spre alte filme. Nu inteleg de ce tii sa-ti placa un film doar pentru ca este considerat un cult film.
E ca si cum ai vrea sa-ti placa acest tablou doar pentru ca niste ''unii'' spun ca asta e arta, desi tie nu-ti inspira nimic. Esti snoaba?



Succes in demersul tau, totusi.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 11:43   #11
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Mai, nu m-ati inteles. Era un mod de a spune ca "vreau sa-mi placa", in realitate traducerea e "vreau sa inteleg ce e de placut la filmul asta".

O sa ma uit la toata trilogia. Poate-mi scapa ceva. De asta am deschis topicul asta, ca sa inteleg alte puncte de vedere asupra acestui film. Am spus: atata cat am vazut, nu mi-a placut.

Cinemania, nu inteleg acel "n-ai nici o sansa", poti sa-mi explici te rog la ce te refereai?

p.s. nu ma uit la filme din snobism, oh, chiar tre sa explic asta? Am facut mai demult un topic unde desfiintez clasicele si le zic "prafuite", does that speak volume to you?
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 12:09   #12
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Nu te rezuma la a intreba doar ce-i cu "Nu cred ca ai vreo sansa". Eu am spus: "Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii." Ceea ce nu-i acelasi lucru. O raza de speranta tot am zarit.

Aia a fost prima mea reactie fata de cum ai disecat Mad Max-ul 2 in stil caca-maca.
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 12:10   #13
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Chiar si asa, tot nu inteleg.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 12:49   #14
omudindulap
Long Distance Dreamer
 
omudindulap
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 4,157
Originally Posted by illotempore2002:
p.s. nu ma uit la filme din snobism, oh, chiar tre sa explic asta? Am facut mai demult un topic unde desfiintez clasicele si le zic "prafuite", does that speak volume to you?

Imi cer mii de scuze, e posibil ca mai demult sa nu fi fost pe acest forum. Chiar si asa, nu vad de ar fi trebuit sa tin minte toate topicurile si demitizarile pe care care le-ai facut. Am si eu doi neuroni. Decat. Nu vreau sa-i suprasolicit.
omudindulap is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 12:50   #15
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Ce e de inteles, Illo? The Road Warrior e cel mai bun din cele 3 Mad Max-uri, si da, e o capodopera. E practic un western in care desertul texan a fost inlocuit cu desertul australian al unei distopii post "oil peak apocalypse", si caii si carutele au fost inlocuiti cu motoare V8, si caroserii carpite. E vorba despre un badass, "a shell of a man", un om distrus emotional din cauza a ce s-a intamplat in primul Mad Max, intr-o lume salbatica. Ce impresioneaza e aceasta imagine a lumii post-apocaliptice, cruzimea ei, rautatea ei pura. Aceasta imagine gandita in 1981 va fi practic copiata (insa niciodata la acelasi nivel de performanta vizuala) in mai toate filmele de genul, inclusiv in Terminator, sau in mai recentul "The book of Eli".
De ce place Mad Max? E Mel Gibson tanar, e imbracat in piele, e singuratic, conduce o super masina, are un shotgun purtat la brau, are acea schiopatare (cauzata in primul Mad Max), are un caine, si ucide tipi rai. Mai ai nevoie de alte motive? E un om ce straluceste intr-un rahat de lume. Pentru ca si asta tine de efect, cum ti-am spus si mai sus. Pune-l pe Mad Max in rolul unui politist contemporan pe strazile din LA, si vei avea un film banal, un Lethal Weapon N (inlocuiti N cu ce numar doriti). In schimb, in rahatul ala de lume, in antiteza cu diabolicul Humungus, Mad Max e barbatul perfect.


Barbatul perfect.


Scena culminanta cu urmarirea tirului de baietii lui Humungus, e poate cea mai tare scena cu urmariri de masini, ever. E excelent filmata, toate cadrele te implica in nebunia aia, si te tin cu inima in dinti.
Cu alte cuvinte, illo, e un film de actiune, ce iti ofera un thrill senzational, si iti prezinta o lume perfecta pentru violenta, o lume fara speranta, o lume cruda, rea pana la oase.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:02   #16
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by illotempore2002:
Chiar si asa, tot nu inteleg.

Nici eu nu te inteleg.

Originally Posted by illotempore2002:
Niste unii intr-un desert postapocaliptic alearga dupa benzina si se bat. Caca-maca, ete lulu lulu i've got some apples.
Actiune simplista, de gradinita, saracie a imaginatiei maxima, un film ale carui singure calitati snt masinile alea puternice si improvizate si outfit-urile alora care tineau petrolul numai pt ei, cu frizurile punk si postpunk. Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport.

Ce vrei sa gasesti, tu personal, mai mult de atat in Mad Max? Ai enumerat niste elemente din film, elemente despre care spui ca nu sunt indeajuns (Nu poti sa faci un film doar din niste frizuri cool, geci de piele si masini sport), insa fara a aminti ceva despre atmosfera filmului sau mai exact senzatiile pe care ti le-a creat. Or acele senzatii (pentru mine cel putin) apar la prima vizionare a unui film. Si ca sa incerc sa dau un raspuns, poate partial pentru tine, la intrebarea exprimata (ce v-a placut etc.): Cand am vazut Mad Max pentru prima data m-a prins de la inceput baia de adrenalina si nebunie a filmului, m-a facut sa ma simt "cool", m-am afundat mental intr-un univers pe care mi-ar fi placut sa-l experimentez si in realitate...ca Max, desigur, intr-un Interceptor

Si cand ma gandesc la Fury Road (adica Mad Max 4).....
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:08   #17
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Cand am vazut prima data Mad Max acum doua zile, ce plictis am tras. Era unu care cauta petrol doar ca sa vezi faza: petrolul era acaparat d unii rai. Asta, Max, face el niste jmekerii si obtine petrol! Super tare, frate! Si se tot fugaresc pe acolo, si se ameninta, si se ataca reciproc, ca niste cretini! Fuck man, cea mai tare faza e cand are loc urmarirea aia de masini! Pfoaaaai, am ramas masca !



Film de baietei (va inteleg totusi, pe voi barbatii, men are not pigs, they are kids, orba unui amic) INSA: e un cacat de film.

Multumesc pt explicatii, argumente care pana la urma se reduc la "ce cooleanu e Mel Gibson si ce masini tari".
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:11   #18
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Si din Nu cred ca ai vreo sansa. Sau mai stii se facu doar Nu cred ca ai vreo sansa
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:11   #19
marius_em
Guru
 
marius_em
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 1,211
Fury Road s-ar putea sa inceapa la anul. Bine ca Miller tot spune "la anul", de vreo 25 de ani.

Illo, cred ca uita ca Mad Max e alpha filmului post-apocaliptic. Tot ce a venit dupa, s-a cam inspirat din asta, Eu am vazut filmul cand eram destul de mic, si de asta poate simt asa o dragoste sincera fata de el, dar pot intelege ca dupa ce vezi aceste elemente in atatea alte filme, cand le vezi in originalul lor, ti se vor parea desuete. E ca si mine cu Blade Runner. L-am vazut foarte tarziu, dupa ce am vazut alte atatea SF-uri, si mi-a fost greu sa-l apreciez pentru originalitatea sa.
marius_em is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Mar 2010, 13:12   #20
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
@Cinemania

Bine baietzel! Asta e, am ratat sansa vietii mele!

Last edited by illotempore2002 : 18 Mar 2010 at 13:16.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 08:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells