Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Este Carmazan un regizor inutil care se impotriveste "noilor veniti" ?
DA 1 12.50%
IN MOD SIGUR 2 25.00%
CU SIGURANTA 3 37.50%
IN MOD CERT 1 12.50%
NU , DAR INCA NU SUNT SIGUR ! 1 12.50%
Voters: 8. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 26 May 2006, 14:28   #1
CarmaDick
Novice
 
CarmaDick
 
Join Date: May 2006
Location: Bucuresti
Posts: 2
De la Carmazan la Vama Veche

Ma uit cu uimire cum acest domn regizor Ioan Carmazan face filme din ce in ce mai proaste si din ce in ce mai multe.
In masura in care "Rap. despre starea natiunii" a fost un esec si o aberatie monumentala , cu nici 200 de spectatori , domnul Carmazan primeste fonduri pentru a continua aceasta mascarada infantila pe care el o numeste film de autor si care pe langa faptul ca este lipsita de orice valoare foloseste fonduri care ar putea sustine tinerii cineasti.
Acest plagiator al lui Kusturica , cu toate ca nici plagiator nu poate fi numit , mai degraba un pacalici care se vrea "balcanic", nu este in stare sa inchege o poveste coerenta si cu toate astea a avut si inca are rol de decizie asupra scenariilor care-si dau concursul la CNC.
Maretul maestru/bufon este profesor la Univ. Media dar si la Univ. Hyperion unde preda "Arta regiei de film".
Va spun din surse sigure ca pe tot parcursul facultatii , Nutu, are doar cateva subiecte(2) de discutie pe care le preda la ambele facultati.
Acestea ar fi : " 1.Intrebari despre scenariu , stadiul in care se afla /sfaturi total aberante , repetate in general pentru toata lumea" 2. Vestita sa inovatie : se ia cartea "Parfum de femeie" si se compara cu primele 2 secvente din film - waaawww

Apoi , problema este ca acest prof. Universitar nu citeste scenariile elevilor ! Nutule , citeste tata si apoi poti sa vorbesti.
In ceea ce priveste filmele care expun sau care sunt facute intr-un alt mod decat lautarismele lui - despre acestea are o parere foarte critica si se poate ajunge pana la un monolog - al lui evident- in care tipa si injura , pentru ca nu te incadrezi in canoanele cinematogarfiei carmazaniene.
Astept cu nerabdare sa vad mareata creatie "Margo"(parca) - am auzit ca nu se dezice nici de aceasta data si tot o dejectie cinematografica va iesi.


Maestre .... :sick: :sick: !
__________________
"Cinematograful condus de mosi si semi-mosi comunisti trebuie sa dispara!"
CarmaDick is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 26 May 2006, 14:45   #2
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Nutu e bäiat simpatic.
Face bancuri si vorbeste neinhibat.
Primele lui filme, "Tapinarii" si "Lisca", aveau si unele calitäti, pe ici, pe colo, totusi!
A fost de acord sä-mi iau leafa pe de-a moaca de la "Casa din vis", unde figuram ca asistent, da' am pus picioru' pe platou doar o noapte, de ochii lumii. Mi-a pläcut la filmarea aia cum Maia Morgenstern si Dan Bädäräu se bräntzäleau aproape goi prin fân, pe un ger de cräpau pietrele.
Despre Nutu, numai de bine.
Ce mai - Nutu e cool.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2006, 10:16   #3
emanuel
Maestrul
 
emanuel
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 1,579
Send a message via Yahoo to emanuel
Cu siguranta ar trebui sa ne lase naibii in pace si sa nu mai fim nevoiti sa-i vedem vomele cinematografice...
emanuel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2006, 08:01   #4
KORBEN
Guru
 
KORBEN
 
Join Date: Nov 2003
Location: deeper underground
Posts: 1,428
asa deci
pana la acest topik poate ar trebui sa vedeti pacala se intoarce si orient expres
__________________
If I was not me, I would hate me too
Just like you do
I don't need to need you
Tell me what to do, tell me what to say
KORBEN is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2006, 09:20   #5
Mala Portugal
Guru
 
Mala Portugal
 
Join Date: Nov 2003
Location: Vanity Case
Posts: 1,445
Lotus e dovada ca Nutu nu se impotriveste "noilor veniti"
__________________
"Someone has to kick the Mickey Mouse out of our heads"
Mala Portugal is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Jun 2006, 13:25   #6
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
Originally Posted by KORBEN:
asa deci
pana la acest topik poate ar trebui sa vedeti pacala se intoarce si orient expres

asadar nu a vazut nimeni Pacala se Intoarce.. era in Cluj, dar a cam trebuit sa-l parasesc o saptamana.. dar numai bine ca la intoarcere am sa gasesc Cache!
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2006, 01:24   #7
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
In calitate de moderator...
si de amic al lui Nutu...

Declar
acest topic deschis off-topicurilor de tot felul!


Deci:
Originally Posted by KORBEN:
asa deci
"Fericire în rate" rocks! :happy: :love:
"A.S.M.I.B." rulz! :love: :love: :love:
"Nu ne mai trageti pe dreapta" - coool! :lol:
"V. V." - my love! :sleep: :love:
"Nu am chef azi" - wow! :love: :love:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Jun 2006, 21:39   #8
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by Pitbull:
"Fericire în rate" rocks! :happy: :love:
"A.S.M.I.B." rulz! :love: :love: :love:
"Nu ne mai trageti pe dreapta" - coool! :lol:
"V. V." - my love! :sleep: :love:
"Nu am chef azi" - wow! :love: :love:
aaaaa...... tocmai m-am intors de la concert vama veche!
a fost super ok! piesele de pe albumul nou "rocks"! (la) radio (sau whateva they call it) e super catchy; cel putin refrenul, versurile sunt ok, poate putin rap-uite si unele banale, dar se iarta celelalte versuri pt k la un moment dat s-a strecurat un strop de geniu cu "vise sfaramate in (vine si "zeci de" aici?nu mai tin minte...oricum ar merge foarte bine) rate"...super tare! nush daca trebuia luata ca si "fericire in rate" sau la propriu "sfaramate in rate".... asa e impressive!
piesele vechi sunt cum le stim (bune!) cu un strop de improvizatii pe versuri (k alea pe melodie sunt inerente) care s-au potrivit foarte ok si au dat foarte bine.
Un mare minus.... "nu am chef azi".... desi au cantat-o mult timp, tudor n-a bagat mai mult de juma de vers din 2 in 2 minute..... imi venea s-l strang de gat.... piesa e tare cu versuri!..... mima lui a fost inconsistenta si mediocra.... macar daca mima toata piesa, atunci eram impresionat...

cea mai naspa parte: nici aici n-am scapat de fotbal..... de la inceput si pana la sfarsit, chirila a tinut-o numa' in "argentina e cea mai tare", "argentina ia cupa" "olanda sux azi" si a facut pana si un duel cu un chitarist ceva de genul argentina contra olanda..... :hmm:

in rest, un concert foarte ok.... muzica foarte buna..... :happy:
da! pe ziua de azi , Vama Veche rulz!!! :happy:
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 02:01   #9
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Supastar:
Originally Posted by Pitbull:
"Fericire în rate" rocks! :happy: :love:
"A.S.M.I.B." rulz! :love: :love: :love:
"Nu ne mai trageti pe dreapta" - coool! :lol:
"V. V." - my love! :sleep: :love:
"Nu am chef azi" - wow! :love: :love:
aaaaa...... tocmai m-am intors de la concert vama veche!
a fost super ok! piesele de pe albumul nou "rocks"! (la) radio (sau whateva they call it) e super catchy;

la un moment dat s-a strecurat un strop de geniu cu "vise sfaramate in (vine si "zeci de" aici?nu mai tin minte...oricum ar merge foarte bine) rate"...super tare! nush daca trebuia luata ca si "fericire in rate" sau la propriu "sfaramate in rate".... asa e impressive!

in rest, un concert foarte ok.... muzica foarte buna..... :happy:
da! pe ziua de azi , Vama Veche rulz!!! :happy:

Da, se numeste "La radio" - si sä vezi ce-a mai ridicat 4000x2 oameni în picioare, la Sala Palatului! Acum au început si filmärile la videoclip.
(Apropo, catä de nu mai zi "catchy", c-am o idiosincrazie la vorba asta - parcä-l aud pe Tudor când mä sunä noaptea pe la 3-4 sau mä prinde pe yahoo si-ncepe sä-mi dea-n cap cu stirile si comunicatele de presä: "nu-i catchy, n-are nerv, e vetust, e ditirambic, e asa, e pe dincolo - refä stirea!")

Versurile alea sunt:
"Suntem o comunitate
De vise sfärâmate
In zeci de mii de rate".


Dar, mäi Supicä, dacä tot e pe-asa, DE CE NU TE VAD LA NOI IN OGRADA, pe forumul Vama Veche - www.vamaveche.ro - a??? Ia un-doi pas-alergätor într-acolo!

Efendi KORBEN, mii de multumiri c-ai ajutat sä se descopere reciproc doi fani V.V.! La urmätorul concert, vom desfäsura un banner cât toate zilele:

WE :love: KORBEN!!!

:lol: :lol: :lol:

* * *

Gata, am ajustat si titlul thread-ului, asa cä acum nu mai suntem off-topic. Oricum, Nutu-i cool, da' s-a spus cam TOT ce era de spus despre el.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 07:46   #10
Ambra Blu
Banned
 
Ambra Blu
 
Join Date: Mar 2002
Location: Bucuresti
Posts: 3,292
Originally Posted by Pitbull:
* * *
Gata, am ajustat si titlul thread-ului, asa cä acum nu mai suntem off-topic. Oricum, Nutu-i cool, da' s-a spus cam TOT ce era de spus despre el.

L-ai ajustat bazat pe ce? Ca iar sa iti reglezi tu conturile cu cine te mai tine minte din cinematografia romaneasca? Daca era Nicolaescu, improscai cu cacat, daca ti-a dat Carmazan leafa fara sa pui piciorul pe platou, e veselie, lasi orice off topic cu Vama Veche si conchizi tu ca Nutu e cool.

Nu, bre, Nutu nu e cool neam. E un regizor prost, care ia bani de la CNC sa faca niste abjectii. Si abtine-te de la comentarii sugubete, ca nu am timp si chef sa ti le citesc.
Ambra Blu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 09:40   #11
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi nu le citi, cine te obligä?
Bäi Ambrule, tu esti bäiat destept, da' când ti se pune pata, zici unele, de parcä te-ai hotärât sä exemplifici vorba aia: "Câtä desteptäciune, atâta prostie!"
Prima tâmpenie pe care ai spus-o a fost cä-mi reglez conturile (de fapt, ai mai spus-o o datä, acu' vreun an - si tot apropo de Nicolaescu). Mäi täticu', am depäsit DE MULT faza cu reglatu' conturilor! Nema, nu renteazä! Poate-ai auzit vorba aia a chinezilor:

Dacä ai un dusman, lasä-l în pace si asazä-te pe malul unui râu. In curând îi vei vedea plutind la vale cadavrul.

Dac-ai sti, numa', câte cadavre-am väzut plutind la viata mea! (Nu dau nume, cä de mortuis, nihil nisi bene - inclusiv de mortii vii!)
Tot cu ocazia aia, ti-am mai spus cä nici mäcar NU AM VREUN CONT DE REGLAT cu Nicolaescu. Pur si simplu am o pärere proastä despre el. Nu mi-a fäcut nici un bine, asa cä n-am de ce sä-l menajez. Nici vreun räu nu mi-a fäcut vreodatä, asa cä de ce-as avea conturi de reglat cu el?
(Poate de data asta tii minte.)

Si pe urmä, mä pui - tu nu te-ai prins cä vorbeam la misto de Nutu? "Nutu e cool" - tie-ti sunä pe bune chestia asta? N-ai väzut cu numai NIMICURI am avut de zis de bine despre el? Sau, poate, tu ai lipsit la lectia aia cu ironia? Si nu te-ai prins cä schimbarea de topic (cu argumentul: "s-a spus tot ce era de spus despre Nutu") îl minimalizeazä si mai mult?
Da, sunt amic cu el - ei, si? Tot un regisor prost e - asta-i realitatea. Mai sunt amic si cu Savel, si cu Dan Mironescu, si cu Pushi Dinulescu, si cu altii, la fel de breji. Am zis eu vreodatä, sau voi zice, cä filmele lor sunt altceva decât niste cäcaturi?

Asa cäci, cool down cä-i cald afarä si nu mai lätra la usi deschise (idiom improvizat, da' se potriveste!)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:28   #12
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
ciudat. cineva i-a editat mesajul lui Ambra. sunt curios dacã el singur sau moderatorul. era un adjectiv la vama veche.

@Pitbull: nu m-am prins la faza cu Korben. de ce-l iubiþi?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:48   #13
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi noi îl iubim pe Korben asa:

Dacä el nu posta aici, nu fäceam eu off-topic/adjust-topic Vama Veche.
Dacä nu fäceam eu off-topic/adjust-topic Vama Veche, nu räspundea Supastar.
Dacä nu räspundea Supastar, nu aflam cä e fan Vama Veche.
Dacä nu aflam cä e fan Vama Veche, nu ne descopeream reciproc!

Dar:

Korben a postat aici, asa cä am fäcut off-topic/adjust-topic Vama Veche.
Am fäcut off-topic/adjust-topic Vama Veche, asa cä a räspuns Supastar.
A räspuns Supastar, asa cä am aflat cä e fan Vama Veche.
Am aflat cä e fan Vama Veche, asa cä ne-am descoperit reciproc!

In concluzie:

WE :love: KORBEN!!!

Eu i-am editat mesajul, cä oricât e de ciufut la ora asta, mie mi-e simpatic, si nu voiam sä-l înjur.
Apropo, Coane Leonard, ti-am spus vreodatä cä principala ta calitate e DISCRETIA? Fac pariu cä dacä vreodatä o s-o întrebi pe o musafirä dacä mai stie ceva de Marcela (care Marcela va fi amanta lu' bärba-su), si nevastä-ta te va cälca pe picior pe sub masä, tu ai s-o întrebi: "De ce mä calci pe picior pe sub ma-sä, dragä?" :huh:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:52   #14
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
nuuuuuuuu!!!!
nu sunt fan Vama Veche!!!!!
nu sunt nici macar fan Sting (who is THE ULTIMATE!!!) !!!!
detest notiunea de "fan"! :sick:

Vama veche e muzica buna pe care mie imi place sa o ascult!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:54   #15
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Gata, gata, gata - RETRACTEZ!!! :o
Nu esti fan, nu esti fan - esti IUBITOR, esti ADMIRATOR, îti PLACE Vama Veche, APRECIEZI POZITIV Vama Veche, ASCULTI CU BUCURIE Vama Veche, ti-e DRAGA VAMA VECHE - si misc-odatä pe forumu' nostru cum ti-am spus cä dau cu tine de pämânt acuma!!!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:56   #16
omu
Novice
 
omu
 
Join Date: Jun 2006
Location: Targoviste
Posts: 11
Mai ºtiu io d-ãºtia dã le place vama veche… si se baga-n discutie fara cea mai mica urma de simtire
__________________
Sunt sfarsit pentru ca m-am apucat de prea multe lucruri si nu mai sunt nimic pentru ca am vrut sa fiu totul
omu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 11:58   #17
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Lasä, mä, cä Supi a zis cu adâncä simtire - vezi mai sus!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 12:06   #18
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
1. aºa ºi eu ar trebui sã love ºi pe korben ºi pe emanuel, ºi pe patronul de la yahoo ºi pe cel care a inventat internetul, ºi pe maicã-sa cã l-a nãscut etc. sunt foarte mulþi factori indirecþi care au contribuit la viaþa pe care o ai actualmente ºi la prietenii pe care-i ai. sunt de pãrere, totuºi, cã dacã e sã cunoºti pe cineva sau sã þi se întîmple ceva nou, s-ar fi întîmplat oricum, dacã nu datoritã lu cutare, datoritã altcuiva.

2. textul lui ambra pare mutilat în forma cenzuratã de tine. nu e stilul lui fraza fãrã ce avea înainte. mãcar înlocuiai cu steluþe.

3. da, îmi plac oamenii straight, nu cei care umblã cu ascunziºuri, cu bisericuþe... toate astea sunt un fel de masonerie în miniaturã. discreþia e un pic altceva.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 12:17   #19
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
da.... leonard are dreptate...
as fi postat kestia aia despre concertul vama veche la topicul de muzica daca nu intervenea korben! "nu poti evita inevitabilul!" (prin definitie!)
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Jun 2006, 12:47   #20
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Leonard:
1. aºa ºi eu ar trebui sã love ºi pe korben ºi pe emanuel, ºi pe patronul de la yahoo ºi pe cel care a inventat internetul, ºi pe maicã-sa cã l-a nãscut etc. sunt foarte mulþi factori indirecþi care au contribuit la viaþa pe care o ai actualmente ºi la prietenii pe care-i ai. sunt de pãrere, totuºi, cã dacã e sã cunoºti pe cineva sau sã þi se întîmple ceva nou, s-ar fi întîmplat oricum, dacã nu datoritã lu cutare, datoritã altcuiva.
Päi :love: -i! Ce, nu te las eu?
Dacä eu vreau sä-l :love: pe KORBEN, îl :love: pe KORBEN! Oi fi gelos, sau ce? Ete na!

WE :love: KORBEN!
WE :love: KORBEN!
WE :love: KORBEN!

Asa!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:40.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells