Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Horror

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 13 Jul 2009, 00:04   #1
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Garden of Sinners

Horror-ul japonez e diferit in esenta de cel american. Se insinuaza subtil in suflet, creaza in primul rand atmosfera, punctata prin explozii de violenta de o intensitate surprinzatoare. In ceea ce priveste efectele speciale bugetul americanilor a fost intodeauna mai mare, chiar daca rezultatele au lasat uneori de dorit. Garden of Secrets reprezinta horror-ul japonez liber sa se manifeste, pentru simplul motiv ca e animat.

Povestea e construita in jurul lui Ryogi Shiki, o adolescenta cu puteri paranormale si o personalitate dubla... cel putin pana la un moment dat. Shiki e unul din cele mai interesante personaje pe care le-am vazut intr-un horror, in aparenta o ucigasa cu sange rece, dar in acelasi timp complet umana. Unul din colegii sai incearca sa se apropie de ea, incepand o relatie ciudata cu cele doua personalitati ale sale, riscand in orice moment sa fie ucis. Cei doi intra in contact cu diverse alte personaje cu puteri supranaturale, ceea ce duce uneori la confruntari impresionante. Caracterizarile sunt interesante, animatia superba si violenta uneori extrema.

Cam atat, aici e un fel de trailer: http://www.youtube.com/watch?v=sIXGdtsq4hM E de fapt o serie de filme, cunoscute si sub numele de Kara no Kyoukai, din care pana acum au aparut 5 si se pare ca vor fi 7 cu totul.
  Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2009, 00:45   #2
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Pentru inceput o mica corectura: titlul se traduce prin "The garden of sinners".

Eu am vazut numai primul film si de fapt nici pe acesta in totalitate, nu pentru ca nu mi-ar fi placut, ci din alte motive. Filmul pare foarte interesant, dar astept sa iasa toate partile si apoi voi relua vizionarea. De mentionat ca are o grafica excelenta.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2009, 07:39   #3
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by Twinsen:
Cam atat, aici e un fel de trailer: http://www.youtube.com/watch?v=sIXGdtsq4hM E de fapt o serie de filme, cunoscute si sub numele de Kara no Kyoukai, din care pana acum au aparut 5 si se pare ca vor fi 7 cu totul.

arata bine...thx
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 13 Jul 2009, 10:40   #4
Twinsen
 
Twinsen
 
Posts: n/a
Originally Posted by Liviu-:
Eu am vazut numai primul film si de fapt nici pe acesta in totalitate, nu pentru ca nu mi-ar fi placut, ci din alte motive. Filmul pare foarte interesant, dar astept sa iasa toate partile si apoi voi relua vizionarea.
Pai partea a sasea va aparea luna asta cred (acolo unde trebuie ) si finalul probabil dupa cateva luni. Dar oricum filmele nu sunt in ordine cronologica. Primul e undeva pe la mijloc de fapt si e si cel mai slab dintre ele, dar foarte bun in comparatie cu altele.
  Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 21:21.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells