Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Vreau sa stiu

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 21 Dec 2008, 21:55   #1
hoticeandu
Novice
 
hoticeandu
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
filme "apocaliptice"

as dori sa vad cateva filme bune, avand ca tema sfarsitul lumii, sau vreo lupta religioasa; data aparitiei nu conteaza oricum in ultimii ani nu prea au aparut filme de exceptie

si inca o rugaminte. acum cateva zile mi-au venit in minte cateva scene dintr-un film pe care l-am vazut acum 5-6 ani, poate chiar 10, nu mai stiu sigur; tot despre apocalipsa; diavolul s-a intrupat intr-un nene si a venit pe pamant. in decor mai apare un nene, personajul bun se pare. singura scena pe care mi-o amintesc mai clar este finalul cand totul "xplodeaza", peste tot foc, creaturi venite pe pamant, diavolul stand undeva mai sus victorios si personajul bun in genunchi ruganduse; totul era aproape distrus insa speranta acestui om a facut ca dumnezeu sa-si aduca aminte de omenire trimitand din nou lumina spre pamant; mi se pare ca rolul diavolului era jucat de michael york sau o persoana asemanatoare lui; am cautat pe imdb si singurul film in care juca rolul diavolului era intr-o comedie romantica..deci nu cred ca este vorba de el; daca, cunoasteti filmul nu ezitati sa postati
hoticeandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2008, 22:07   #2
E.Floares
Guru
 
E.Floares
 
Join Date: Jan 2008
Location: Ploiesti
Posts: 674
Send a message via Yahoo to E.Floares
Majoritatea filmelor ce au ca tema "sfarsitul lumii" sunt cele in care New York e primul oras distrus.
Nu stiu nici unul care sa includa tot Pamantul. Incearca Cloverfield ( http://www.imdb.com/title/tt1060277 ). Nu ma asteptam sa-mi placa, dar modul in care e filmat face toti banii.
Vizionare placuta!
__________________
This is blood for blood and by the gallon. These are the old days, the bad days, the all-or-nothing days. They're back! There's no choice left. And I'm ready for war.
E.Floares is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 00:19   #3
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
^Mai mult decat modul filmat sunt camerele folosite!
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 16:51   #4
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Hoticeandu filmul de care tu nu reusesti sa iti amintesti se numeste "Apocalipsa" a fost lansat in anul 2000 cu Arnold Schwarzernegger(nu sunt sigur ca am scris bine) in rolul baiatului bun si Gabriel Byrne in rolul lui Lucifer.
De asemenea mai poti incerca si "Numele Trandafirului" de Jean-Jacques Annaud cu Sean Connery si Christian Slater:filmul are legatura si cu religia,dar si cu sfarsitul lumii.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 16:54   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
incearca si almanahul academiei catavencu, proaspat lansat
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 17:14   #6
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Incearcä si topicul ästa:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewtopic.php?t=6160
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 22 Dec 2008, 18:44   #7
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
"Independence Day"
"Planet of the apes"
"War of the worlds"
"Armageddon"
"Deep Impact"
"The Day After Tomorrow"
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 25 Dec 2008, 17:23   #8
hoticeandu
Novice
 
hoticeandu
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 16
Originally Posted by Disciple:
Hoticeandu filmul de care tu nu reusesti sa iti amintesti se numeste "Apocalipsa" a fost lansat in anul 2000 cu Arnold Schwarzernegger(nu sunt sigur ca am scris bine) in rolul baiatului bun si Gabriel Byrne in rolul lui Lucifer.
De asemenea mai poti incerca si "Numele Trandafirului" de Jean-Jacques Annaud cu Sean Connery si Christian Slater:filmul are legatura si cu religia,dar si cu sfarsitul lumii.

Am vazut filmul de care spuneai, "Apocalipsa" ("End Of Days") si mi s-a parut bunicel, insa nu este filmul pe care il cautam; ultima scena are loc in aer liber, personajul principal sta in genunchi jos, iar diavolul urla tare" unde e Dumnezeul tau acum?" sau ceva de genul, si chiar atunci cerul s-a luminat si raze de lumina au inceput sa strapunga intunericul si toate creaturile iesite din pamant.
hoticeandu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 02:39.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells