Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 17 Dec 2008, 16:33   #1
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

In 2008 "Supravietuitorul" a fost tinut la cinema 16 saptamani, o performanta, daca ne gandim ca blockbusterul Cavalerul negru/ The Dark Knight a rulat la noi doar noua saptamani. Se pare ca exploatantul stabileste cat tine un film, criteriul fiind potentialul comercial al filmului. Cu 16 saptamani la cinema, Supravietuitorul devine cel mai vizionat film in 2008, cu 26.772 platitori de bilete. Clasamentul integral, la linkul cu articolul:

http://www.cinemagia.ro/news.php?news_id=10749
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2008, 17:22   #2
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

Originally Posted by Gloria:
In 2008 "Supravietuitorul" a fost tinut la cinema 16 saptamani, o performanta, daca ne gandim ca blockbusterul Cavalerul negru/ The Dark Knight a rulat la noi doar noua saptamani. Se pare ca exploatantul stabileste cat tine un film, criteriul fiind potentialul comercial al filmului. Cu 16 saptamani la cinema, Supravietuitorul devine cel mai vizionat film in 2008, cu 26.772 platitori de bilete. Clasamentul integral, la linkul cu articolul:

http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...wnd=_ default
Mi se pare mie sau linkul duce de fapt la Elevator?
Acolo n-au prea fost supravietuitori.
poate asta? http://www.cinemagia.ro/boxoffice_premiere.php

Cat despre tinutul pe ecrane a unui film, ai spus deja ca exploatantul stabileste asta, deci nu românul. De aceea titlul topicului mi s-ar parea mai potrivit a fi "Preferintele cinematografice ale exploatantilor in 2008"
Glumesc, desigur...
Sau nu?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2008, 17:37   #3
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Originally Posted by Gloria:
In 2008 "Supravietuitorul" a fost tinut la cinema 16 saptamani, o performanta, daca ne gandim ca blockbusterul Cavalerul negru/ The Dark Knight a rulat la noi doar noua saptamani. Se pare ca exploatantul stabileste cat tine un film, criteriul fiind potentialul comercial al filmului. Cu 16 saptamani la cinema, Supravietuitorul devine cel mai vizionat film in 2008, cu 26.772 platitori de bilete. Clasamentul integral, la linkul cu articolul:

http://www.cinemagia.ro/movie.php?mo...wnd=_ default
Mi se pare mie sau linkul duce de fapt la Elevator?
Acolo n-au prea fost supravietuitori.
poate asta? http://www.cinemagia.ro/boxoffice_premiere.php

Cat despre tinutul pe ecrane a unui film, ai spus deja ca exploatantul stabileste asta, deci nu românul. De aceea titlul topicului mi s-ar parea mai potrivit a fi "Preferintele cinematografice ale exploatantilor in 2008"
Glumesc, desigur...
Sau nu?

Pai sa ne gandim: Supravietuitorul a stat 16 saptamani la cinema si au fost facute pentru el sase copii care au circulat prin tara.
Pentru Restul e tacere s-au facut, in schimb, sapte copii, deci i s-a oferit sanse la un reach mai bun; dar a rulat la cinema cu o luna jumate mai putin. Acum ce conteaza mai mult: sa ajungi in mai multe orase pentru mai putin timp, sau sa stai mai mult in mai putine orase? Celor doua filme romanesti din varful clasamentului, expoatantul a dat sanse aproximativ egale; diferenta fulminanta e intre Supravietuitorul si Cavalerul negru; cum naiba sa tii un blockbuster american noua saptamani si un Comisar moldovean 16?
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2008, 19:09   #4
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

Originally Posted by Gloria:
diferenta fulminanta e intre Supravietuitorul si Cavalerul negru; cum naiba sa tii un blockbuster american noua saptamani si un Comisar moldovean 16?
pai tomna de-aia, ca exploatantul roman cand aude de Sergiulica face o plecaciune si-i pupa talpile si-i mai da o saptamana, ca de la el. In 16 saptamani media e cam de 1673 de spectatori/saptamana, e bine, e rau? Se compara?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2008, 22:30   #5
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
pai de ce otv-ul rupe la rating in segmente orare de varf?
astea sunt preferintele romanilor.

Sergiu Nicolaescu e mai pe placul românului de rând, de vârstã medie, fãrã un nivel intelectual foarte dezvoltat.
Filmele lui trezesc nostalgii, la fel ca ºi B.D. - urile, seria Mãrgelatu', etc.
Luaþi 10 oameni de pe stradã ºi întrebaþi-i de Batman ºi de comisarul Moldovan. Cred cã 8 dintre ei ar prefera un film poliþist cu Nicolaescu, Jean Constantin, etc.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 13:45   #6
Gloria
Super Moderator
 
Gloria
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,342
Re: Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
In 16 saptamani media e cam de 1673 de spectatori/saptamana, e bine, e rau? Se compara?
Tot nu avem toate datele; adica - la cati oameni ajunge o copie - cati spectatori s-au folosit de copia aceea facuta in plus pentru Restul e tacere? Daca am calcula ca in 6 saptamani Supravietuitorul a mai adus 10.039 de spectatori si am tine cont ca diferenta intre Supravietuitor si Restul e tacere e de 26.772-22.024=4748 spectatori; atunci vedem ca per copie Supravietuitorul are 4462 de spectatori si revenim la concluzia ca exploatantul a dat sanse relativ egale celor doua filme
__________________
I am not lucky, I am good...
Gloria is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 16:13   #7
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Re: Preferintele cinematografice ale romanilor in 2008

Oricum, de la 7.292.165 spectatori la Nemuritorii, a ajuns destul de jos. Deocamdata nu i-a batut pe Mungiu si pe Puiu.
Pe Mungiu nici macar cu Occident, nu mai zic de 432.
Restul e tacere e pentru un public mai aparte, desi e superproductie (in reperele noastre).

Cultul pt filmele lui Nicolaescu e mentinut si alimentat de nostalgii. Oamenii aia nu vin sa vada un film, ci un produs SN. Nu-l mai judecã. Ar putea vedea si Dincolo de Americaca, n-ar conta. E un brand, n-ai ce-i face, si brandul asta inca vinde. Sa vedeti dupa ce da nenea coltzul ce o sa-i creasca cota! De aia eu ii doresc cat mai multi ani - dar cu conditia sa stea pe barã.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 19:00   #8
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Asta dovedeºte fãrã drept de apel ceea ce am susþinut încã de la prima postare pe acest forum. Sergiu Nicolaescu este un regizor VEªNIC la modã în România. Iar asta denotã ºi calitatea pe care o au majoritatea peliculelor semnate de domnia sa.
Cred cã mai poate face multe filme, în Portugalia e un regizor, Manoel de Oliveira, care are 100 de ani ºi 46 de lung-metraje, dintre care circa 20 fãcute dupã 80 de ani. Sunt sigur cã ºi “Carol I-Un Destin” va fi o loviturã de box-office, ca ºi “Poker”, “Candele de zãpadã” sau “Trenul Morþii”.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 22:21   #9
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by civica65:
Sunt sigur cã ºi “Carol I-Un Destin” va fi o loviturã de box-office, ca ºi “Poker”, “Candele de zãpadã” sau “Trenul Morþii”.

ei hai, sã nu ne întrecem cu gluma.
Supravieþuitorul e un caz izolat, care a beneficiat de inerþia succeselor comisarului Moldovan.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 18 Dec 2008, 22:55   #10
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
De ce, Prolly?
Ba hai sä ne întrecem cu gluma, doar facem misto de Sergiulicä, deci aici gluma nu are limite!
Tii minte ce-am povestit despre faza de la premiera cu "Dincolo de America"? Conversam cu Mihai Stänescu despre umorul irezistibil si involuntar al peliculei (poti sä-ti imaginezi? In final, securistul ticälos îl împuscä pe iubitul heroinei, si sala bufneste în râs!), si eram amândoi de acord cä cel mai amuzant umor e cel involuntar - fiindcä e candid, pur, spontan, necäutat! :happy:

Evident, cum bine stim, säräcutul civica1945 e de bunäcredintä, el chiar îl admirä pe mos Serj, si nici cu gândul nu gândeste cä osanalele astea devin o comèdie de sä stea Divertis în coadä si mai multe nu! :lol: :lol: :lol:
Toate bancurile si mistourile la adresa lui Bombardel nu se comparä cu hazul involuntar, de o atrocitate abisalä, a acestor contra-elogii. Nu cä? 8)
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 00:07   #11
Proletar
Guru
 
Proletar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,958
Originally Posted by civica65:
Sergiu Nicolaescu este un regizor VEªNIC la modã în România.

Asta sã însemne cã nu trebuie sã ne sperie Sergiu Nicolaescu, ci veºnicia lui?

Pit, pentru cã veni vorba de temeri, pe mine uneori mã înspãimântã fanatismul manifestat de cãtre unii, în cazul de faþã civica65.
Fiind un om logic, absurdul mã scoate din pepeni.
__________________
"Macar am incercat!" - McMurphy, "Zbor deasupra unui cuib de cuci".
Proletar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 01:27   #12
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Evident, ai dreptate în fond - pânä la un punct, si pe mine mä angoaseazä derapajele astea. Percep în profunzime, foarte incomod, asa, o spaimä absconsä (iar când apare si väcäroiana etichetä "pärerea mea" - mor, ce mai!)
...Dar, totodatä, sunt oricând receptiv la UMORUL lor irezistibil. De bunä seamä, stii bine, cä nicicând nu ostenesc a mentiona, ador umorul absurd - Ionescu, Urmuz, Beckett, Kafka idoli îmi sunt. Altfel, mai scriam eu "Gaghe Corupta"?
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 14:47   #13
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
De bunä seamä, stii bine, cä nicicând nu ostenesc a mentiona, ador umorul absurd - Ionescu, Urmuz, Beckett, Kafka idoli îmi sunt. Altfel, mai scriam eu "Gaghe Corupta"?
Si noi, astia mai oropsiti, unde putem citi Gaghe Corupta?
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 14:50   #14
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Päi acuma, cä tot a deschis Safenik topicul äla de tip cenaclu, la Cafenea, am s-o pun acolo, azi-mâine.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 14:52   #15
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pitbull:
Päi acuma, cä tot a deschis Safenik topicul äla de tip cenaclu, la Cafenea, am s-o pun acolo, azi-mâine.
si maine va fi azi, dar azi nu va mai fi maine.
mai bine azi
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 15:43   #16
films4all
Guru
 
films4all
 
Join Date: Jan 2006
Location: Bucuresti
Posts: 877
Nu... nu!
Si maine si azi :lol: o pune acolo :huh:
__________________
Toata lumea stie ca nu se poate face acel lucru pana in momentul in care vine unu' care nu stie ca nu se poate rezolva acel lucru... si-l rezolva!
films4all is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 19:46   #17
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by Proletar:
ei hai, sã nu ne întrecem cu gluma.
Supravieþuitorul e un caz izolat, care a beneficiat de inerþia succeselor comisarului Moldovan.

Caz izolat zici?

MIRCEA _ 11.17.1989 _ NICOLAESCU SERGIU _ 459.726
POINT ZERO _ 3.1.1996 _ NICOLAESCU SERGIU _ 148.897
OGLINDA_ 2.12.1994 _ NICOLAESCU SERGIU _ 92.871
ORIENT EXPRESS _ 9.24.2004 _ NICOLAESCU SERGIU _ 51.719
DACII - 2001 (RELANSARE) _ 2.2.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 30.964
MIHAI VITEAZUL-2000 _ 9.29.2000 _ NICOLAESCU SERGIU _ 18.926
15 _ 10.21.2005 _ NICOLAESCU SERGIU _ 12.862
ULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE-2001(RELANSARE _ 2.2.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 12.004
TRIUNGHIUL MORTII _ 5.21.1999 _ NICOLAESCU SERGIU _ 3.437
NEA MARIN MILIARDAR-2001 (RELANSARE _ 4.6.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 1.746

Numai douã accidente sub 10.000 de spectatori, în 20 de ani!
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 21:29   #18
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Deprimant, într-adevär...
Exceptie fäcând "Dacii" si "Mihai Viteazul" (foarte bune, într-adevär), e funest cä avem un public atât de ahtiat dupä labe triste...

Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
Originally Posted by Pitbull:
Päi acuma, cä tot a deschis Safenik topicul äla de tip cenaclu, la Cafenea, am s-o pun acolo, azi-mâine.
si maine va fi azi, dar azi nu va mai fi maine.
mai bine azi
Az-îi:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...=223083#223083
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 21:56   #19
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by civica65:
Caz izolat zici?

MIRCEA _ 11.17.1989 _ NICOLAESCU SERGIU _ 459.726
POINT ZERO _ 3.1.1996 _ NICOLAESCU SERGIU _ 148.897
OGLINDA_ 2.12.1994 _ NICOLAESCU SERGIU _ 92.871
ORIENT EXPRESS _ 9.24.2004 _ NICOLAESCU SERGIU _ 51.719
DACII - 2001 (RELANSARE) _ 2.2.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 30.964
MIHAI VITEAZUL-2000 _ 9.29.2000 _ NICOLAESCU SERGIU _ 18.926
15 _ 10.21.2005 _ NICOLAESCU SERGIU _ 12.862
ULTIMA NOAPTE DE DRAGOSTE-2001(RELANSARE _ 2.2.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 12.004
TRIUNGHIUL MORTII _ 5.21.1999 _ NICOLAESCU SERGIU _ 3.437
NEA MARIN MILIARDAR-2001 (RELANSARE _ 4.6.2001 _ NICOLAESCU SERGIU _ 1.746

Numai douã accidente sub 10.000 de spectatori, în 20 de ani!
pai nu, daca e sa fim corecti, doar 1 accident, ca Nea Marin era relansare si avea milioane in trecutu-i de arama. Dar tot nu e relevant. Oamenii erau (auto-)indoctrinati cu Sergiu Nicolaescu. Asta e grav. Omul putea fi un Stalin al nostru, si stii cati au plans - sincer - la moartea lui Stalin, cati il iubeau? Daca nu te trezesti din adulatie, Siberia e aproape.
Il apreciez pe Sergiu ca putea face mult rau tarii asteia dar a ales sa-l faca doar pe cale cinematografica. A avut o tentativa la rivulutie, dar s-a lasat. Respect pentru asta!
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 23 Dec 2008, 08:49   #20
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
Supravieþuitorul”, un lider contestat la box office

Cotidianul

Dintre filmele româneºti care au intrat pe marile ecrane în 2008, „Supravieþuitorul” a depãºit „Restul e tãcere” cu 4.700 de spectatori ºi ºase sãptãmâni în cinema.
Recordul cincinal înregistrat anul trecut de „4, 3, 2” al lui Cristian Mungiu, ajuns în top ten cu 70.000 de spectatori, e departe de a fi egalat ºi anul acesta: cel mai vizionat film românesc în sãlile de cinema în 2008 este „Supravieþuitorul” lui Sergiu Nicolaescu, aflat de-abia pe locul 47 în statistica totalã „Cinemagia”, respectiv pe locul 45 în topul de box office oferit de Constatin Fugaºin. Diferenþele dintre cele douã statistici pe 2008 sunt minore, singura observaþie importantã fiind cã Fugaºin include pe lista sa ºi selecþia de scurtmetraje „5 succese mari pentru 5 filme mici” alcãtuitã de Metropolis Film. „Supravieþuitorul” îºi adjudecã locul întâi cu aproape 26.000 de spectatori, „Restul e tãcere” strângând circa 22.000.

Diferenþa dintre cei doi premianþi nu se vede doar în numãrul de spectatori, ci ºi în încasãri, pelicula lui Nicolaescu adunând aproape 340.000 de lei, faþã de cei 248.000 strânºi de cea a lui Nae Caranfil. La asta se adaugã ºi timpul de rulare, „Supravieþuitorul” stând în cinemauri cu 6 sãptãmâni mai mult. Cristian Comeagã, producãtorul filmului „Restul e tãcere”, nu e mulþumit de rezultate, cu atât mai mult cu cât ambele pelicule au avut acelaºi distribuitor, MediaPro.

„Filmul lui Nicolaescu a rulat mai mult timp, a avut o promovare mult mai bunã, pe când al nostru a fost dezavantajat în distribuþie”, a declarat Comeagã pentru Cotidianul. „În sãptãmâna a doua, deja, filmul lui Nae Caranfil avea douã proiecþii la Multiplex, la orele 12.00 ºi la 21.30, ceva aberant pentru un film care dureazã douã ore ºi jumãtate”, ºi-a exprimat Comeagã nemulþumirea faþã de „proasta programare ºi promovare”. Pe de altã parte, Georgiana Bujgoi, PR executive la MediaPro Distribution, a declarat pentru cinemagia.ro cã perioada de rulare a unui film în cinemauri „este stabilitã de exploatant, potenþialul comercial al filmului fiind cel care decide”. Pe locul trei se aflã „Boogie”, de Radu Muntean, cu aproximativ 17.500 de spectatori, urmat de „Nunta mutã” a lui Horaþiu Mãlãele. Spre sfârºitul topului, publicul scade vertiginos, „Dragoste pierdutã” ºi „Dincolo de America” înregistrând în jur de 1.000 de spectatori în cele 7 sãptãmâni de proiecþii.

Top 10 filme româneºti 2008

1. „Supravieþuitorul” (Sergiu Nicolaescu)
2. „Restul e tãcere” (Nae Caranfil)
3. „Boogie” (Radu Muntean)
4. „Nunta mutã” (Horaþiu Mãlãele)
5. „Poveste de cartier” (Theodor Halacu-Nicon)
6. „Cocoºul decapitat” (Radu Gabrea)
7. „Legiunea strãinã” (Mircea Daneliuc)
8. „Schimb valutar” (Nicolae Mãrgineanu)
9. „Dragoste pierdutã” (Petre Nãstase)
10. „Dincolo de America” (Marius Barna)
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 20:20.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells